Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza?
Dokładna obserwacja dziecka pozwala rodzicowi szybko zwrócić uwagę na niepokojące objawy. Jednym z nich jest zielona kupka u niemowlaka. Czy to powód do zmartwień? Wyjaśniamy.
- Czy zielona kupka u niemowlaka jest normalna?
- Przyczyny zielonych kup u niemowląt
- Kiedy zielona kupka może wskazywać na problem?
- Wskazówki dla rodziców
- Zielona kupka u niemowlaka – kilka słów na koniec
Opieka nad niemowlęciem bywa trudna i stresująca, zwłaszcza dla osób, które zostały rodzicami po raz pierwszy. Jedną ze szczególnie niepokojących sytuacji jest pojawienie się zielonej kupki u maluszka. Nic dziwnego – ten specyficzny kolor wskazuje, że w organizmie maleństwa „coś się dzieje”. Pragniemy jednak uspokoić – nie musi to być nic złego. W tym artykule wyjaśniamy, co dokładnie oznaczają zielone kupy u niemowlaka. Dowiesz się, czym są spowodowane, kiedy powinny Cię zaniepokoić i co robić, aby im zapobiegać.
Czy zielona kupka u niemowlaka jest normalna?
Zarówno konsystencja, jak i barwa stolca mogą wiele powiedzieć o zdrowiu maluszka. Na co wskazuje zielone zabarwienie kupki? Zazwyczaj nie jest ono powodem do niepokoju. Co więcej, można stwierdzić, że jest zupełnie normalne i powszechne. Powodem zielonego kału jest zwiększone wydalanie naturalnych kwasów żółciowych w małym organizmie. To z kolei może wynikać z wielu przyczyn: obecności w diecie hydrolizowanego białka, żelaza, prebiotyków, a nawet konkretnych warzyw.
Zielone zabarwienie kału występuje już u najmłodszych dzieci. Pierwszy stolec niemowlęcia to tzw. smółka, czyli gęsta kupka o kolorze zielonym lub czarnym. Barwa i konsystencja kupki wynikają z jej składu – powstaje ona z enzymów trawiennych, wód płodowych, żółci, złuszczających się fragmentów błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz cholesterolu.
Poszczególne części składowe smółki zaczynają się gromadzić w jelitach pociechy już w 4.-5. miesiącu życia płodowego. Wydalanie smółki świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego i drożności jelit. Zanika ono około 4. dnia życia malca, gdy jelita w pełni oczyszczą się ze wspomnianych pozostałości. Jeśli jednak smółka się nie pojawi, lekarz zleca wykonanie badań wskazujących powód takiego stanu rzeczy.
Zielone kupki u niemowlaka mogą wystąpić zarówno u maluszków karmionych mlekiem mamy, jak i modyfikowanym. Jak dokładnie wyglądają? Rodzic może zaobserwować kupkę o charakterystycznym zielonym zabarwieniu. Może ona być ciemnozielona, ale też z dodatkiem innych barw: szarej, czarnej lub nawet żółtej. Może też zawierać grudki, choć nie zawsze one występują.
Poszukujesz wózka dla niemowlęcia? Sprawdź modele: Kinderkraft Newly 3w1, Muuvo Quick SE 2 typu 2w1 wraz z wyposażeniem oraz Venicci Tinum Upline Leo x Kasia Sokołowska 2w1.
Przyczyny zielonych kup u niemowląt
Zielony kolor kupki u niemowlęcia jest wywołany występowaniem niezbędnych kwasów żółciowych wydzielanych do przewodu pokarmowego. To naturalne związki, które są wytwarzane w wątrobie. Ich zadaniem jest ułatwienie procesu trawienia tłuszczów. Dzięki nim organizm malca może w odpowiedni sposób wykorzystać tłuszcze pochodzące z pokarmów. Pod wpływem znajdujących się w przewodzie pokarmowym bakterii dochodzi do przemian kwasów żółciowych, czego efektem jest powstawanie różnych związków o zielonkawym odcieniu. Są one następnie usuwane wraz z kałem, który barwią na zielono.
W tym czasie jego organizm produkuje więcej śliny. Dziecko połyka ją, co może skutkować kupkami o zmienionym kolorze i luźnej formie.
Przyczyną zmienionego odcienia stolca może być też jego utlenianie. Jeśli smyk przez dłuższy czas nie zostanie przewinięty, to pod wpływem powietrza kupka może zmieniać kolor. Częstym powodem takiego stanu są dieta lub sposób karmienia. Kał może zabarwić się na zielono również po podaniu dziecku leku przeciwgorączkowego. Niekiedy jest też objawem kolki niemowlęcej – w takim przypadku towarzyszy mu wydalanie gazów jelitowych.
Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią
Wodnista kupka o zielonym odcieniu może występować u maleństw karmionych piersią. Jej przyczyną może być nieprawidłowa technika karmienia polegająca przede wszystkim na zbyt krótkim podawaniu malcowi każdej piersi i za szybkim przystawianiu go z jednej do drugiej. W efekcie maluszek spożywa duże ilości tzw. mleka pierwszej fazy, które zawiera mniej tłuszczu, a jednocześnie więcej laktozy niż mleko drugiej fazy. Jeśli mama zbyt szybko odstawia brzdąca od jednej piersi i podaje mu drugą, to malec nie zdąży zjeść mleka drugiej fazy. To może przełożyć się nie tylko na mniej wartościowy i zdrowy posiłek, ale też kolor kupki, którą później wydali.
Pamiętaj! Aby maleństwo otrzymało również mleko drugiej fazy, karmienie jedną piersią powinno trwać minimum 10 minut. Najlepiej, aby smyk opróżnił całkowicie pierś, zanim podasz mu drugą, dzięki czemu otrzyma on wartościowe pożywienie. Pełne opróżnienie piersi pobudza też laktację – to pozwoli Ci produkować więcej mleka.
Na zielonkawe lub czarne zabarwienie dziecięcego stolca mogą też wpływać preparaty z żelazem. To naturalne zjawisko wynikające z utleniających właściwości tego pierwiastka. Zielonkawa kupka u niemowlaka może być też spowodowana dietą mamy, a zwłaszcza piciem przez nią ziołowych herbatek laktacyjnych, szczególnie tych zawierających kozieradkę. Substancja ta może przechodzić do mleka, co prowadzi do zwiększenia wydzielania kwasów żółciowych i soku trzustkowego u brzdąca, a także wpływa na częstotliwość jego wypróżnień i zabarwienie kupki na zielono. Zazwyczaj po odstawieniu herbatek kolor stolca wraca do normy.
Uwaga! W okresie laktacji nie stosuj żadnych suplementów diety ani herbatek ziołowych bez konsultacji z lekarzem. Spożywanie niektórych produktów może być szkodliwe dla dziecka karmionego piersią.
Zielone zabarwienie niemowlęcego stolca może być też skutkiem nadwrażliwości na produkty spożywcze spożywane przez mamę. Na przykład, nabiał w jadłospisie mamy może prowadzić do pojawienia się zielonej kupki u karmionego piersią maleństwa. Białka mleka krowiego są bardzo częstym alergenem pokarmowym u małych dzieci. Jeżeli natomiast w kupce pojawi się krew albo śluz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wyeliminuj na jakiś czas z diety produkty szkodzące dziecku.
Wizyta u lekarza, odwiedziny u babci, a może weekendowa podróż samochodem z pociechą? Zapewnij wygodę i bezpieczeństwo maluszkowi dzięki fotelikowi 15-36 kg Besafe iZi Flex Fix i-Size lub Maxi Cosi Mica Pro Eco 0-18 kg.
Zielonkawa kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym
Zielony stolec może występować też u smyków karmionych mlekiem modyfikowanym. Przyczyn jego pojawienia się może być kilka. Zielone kupy u niemowlaka mogą zatem wystąpić, kiedy brzdąc przyjmuje mleko z mieszankami aminokwasowymi albo białkiem hydrolizowanym, czyli substancjami, które są bardzo łatwe do strawienia przez dziecięcy brzuszek. Dzięki temu, że szybko wchłaniają się one z przewodu pokarmowego, organizm nie ma potrzeby produkowania większej ilości kwasów żółciowych niezbędnych do strawienia pokarmu. Niewykorzystana część kwasów żółciowych trafia do jelit, gdzie jest wydalana wraz z kupką, której nadaje zielonkawy odcień.
Występowanie zielonej kupki u najmłodszych dzieci może być też spowodowane szybszym pasażem jelitowym, czyli skróconym czasem przechodzenia jedzenia przez przewód pokarmowy maluszka. Inną przyczyną jest z kolei spożywanie mleka modyfikowanego z GOS/FOS (galakto- i fruktooligosacharydami) albo HMO (oligosacharydami mleka kobiecego). Pokarm ten może na początku odżywiania powodować zielone stolce u niektórych maluszków. To także naturalna sytuacja, która nie powinna być powodem do niepokoju. Co więcej, jest nawet korzystna. Stanowi bowiem dowód na szybsze przechodzenie mleka przez przewód pokarmowy, a także zmianę mikrobioty, czyli mikroflory jelitowej u brzdąca.
Jeśli mleko modyfikowane zostanie wzbogacone w żelazo, to również może skutkować pojawieniem się zabarwionego na zielono stolca. Pierwiastek ten jest bardzo ważny dla właściwego rozwoju maleństwa, dlatego jest często dodawany do pokarmu dla niemowląt. Skutkiem jego spożywania mogą być właśnie zielone kupki, wynikające z naturalnych właściwości utleniających tego składnika.
Zielona kupka u niemowlaka a poszerzanie diety
Zielona kupka u niemowlaka może też pojawić się przy poszerzaniu diety, zwłaszcza o produkty w intensywnie zielonych barwach, takich jak jarmuż, brokuły czy szpinak. Warzywa te zawierają chlorofil, czyli naturalny zielony barwnik, który jest usuwany z kałem z organizmu, barwiąc go na zielony odcień.
Kiedy zielona kupka może wskazywać na problem?
Zielone kupki u niemowlaka zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. Wynikają bowiem z naturalnych przyczyn, takich jak dieta mamy obfitująca w konkretne składniki, obecność określonych substancji w mleku modyfikowanym czy też zjadanie intensywnie zielonych warzyw przy rozszerzaniu diety.
Bywają jednak sytuacje, gdy zielona kupka u niemowlaka może stać się powodem do zmartwień. Jeśli zauważysz u maleństwa nie tylko zielony stolec, ale również zmiany atopowe na skórze, niepokój i tzw. sapkę, czyli utrudniony oddech i męczliwość, zasięgnij porady lekarza. To może bowiem być wynikiem alergii albo nietolerancji pokarmowej.
Jak najszybciej udaj się do specjalisty, jeśli w zabarwionej na zielono kupce znajdziesz śluz bądź krew. Objawy te sugerują występowanie stanu zapalnego jelit wynikającego z alergii pokarmowej, a także – gdy towarzyszy im gorączka – infekcji. Twój niepokój powinny ponadto wzbudzić nerwowość lub apatyczność malca, zaparcia i objawy żółtaczki. Sygnałem alarmowym są także zmiany w częstotliwości wypróżnień oraz konsystencji kupki, które nie mają związku z rozszerzaniem diety.
W takich sytuacjach zielonej kupki absolutnie nie można lekceważyć. Należy pilnie zgłosić się do lekarza pediatry, aby znaleźć przyczyną problemu i jak najszybciej go rozwiązać.
Sprawdź ciekawe propozycje BoboWózki: krzesełko do karmienia Espiro Penne, Bloom Fresco Chrome White oraz Peg Perego Prima Pappa Follow Me.
Wskazówki dla rodziców
Zielone kupki u niemowlaka występują dość często i na ogół nie są powodem do niepokoju. Uważnie obserwuj jednak maluszka i gdy zauważysz zmiany w jego zachowaniu czy wyglądzie, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Jeżeli natomiast zielonej kupce nie towarzyszą opisane wcześniej objawy, a dziecko jest pogodne i prawidłowo przybiera na wadze, zabarwiony stolec nie jest powodem do obaw.
Zielona kupka u niemowlaka – kilka słów na koniec
Wiesz już, że zielonkawa kupka u niemowlaka nie musi świadczyć o tym, że maleństwu coś dolega. Zazwyczaj jej przyczyny są niegroźne i często wynikają z diety obfitującej w żelazo, zielone warzywa albo preparaty mleczne. Zabarwiony na zielono stolec może być też efektem niewłaściwego karmienia piersią malca – w takim przypadku prawidłowy sposób karmienia powinien wpłynąć nie tylko na zmianę koloru kupki, ale przede wszystkim zapewni bardziej wartościowe żywienie maluszkowi.
Pojawienie się zielonej kupki nie musi zatem kończyć się interwencją lekarza. Zmiana koloru i konsystencji kału u najmłodszych dzieci są naturalne i częste. Mogą pojawić się nawet w czasie ząbkowania. Jeżeli jednak towarzyszą im dodatkowe objawy, w tym krew i śluz w stolcu, alergia skórna, a także nerwowość, apatyczność, gorączka czy zaparcia, nie zwlekaj i skonsultuj się ze specjalistą.
A jak wyglądają Wasze doświadczenia w tej kwestii? Czy u Twojej pociechy wystąpiły zielone kupki? Podziel się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzu. Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim bezpieczne i funkcjonalne produkty dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci, wybrane przez doświadczonych specjalistów. O wysokiej jakości produktów i obsługi świadczą liczne pozytywne opinie od zadowolonych klientów. Zobacz wózek 2w1 Cybex Talos S Lux 2023, fotelik samochodowy 15-50 kg Cybex Solution S2 i-Fix, krzesełko do karmienia Maxi Cosi Home Minla, a także łóżeczka, meble oraz wiele innych sprzętów i akcesoriów dla pociechy.
Twój podpis: