+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

7. tydzień ciąży – wygląd dziecka i dolegliwości mamy

2024-11-15

W siódmym tygodniu ciąży dziecko intensywnie się rozwija, a jego twarz zaczyna mieć delikatne rysy. Dla matki to moment pojawiania się typowych dolegliwości ciążowych – nudności i zmęczenia, a także czas, gdy konieczna jest pierwsza wizyta u lekarza. Dowiedz się, czym charakteryzuje się 7. tydzień ciąży!

Spis treści:

Rozpoczęcie siódmego tygodnia jest dla przyszłej mamy czasem wielu szybkich zmian. Dotyczą zarówno dziecka, jak i ciała kobiety. Narządy wewnętrzne maleństwa intensywnie się rozwijają, choć wciąż pozostają bardzo małe.

Organizm kobiety zaczyna przystosowywać się do nowej roli. Mogą pojawić się pierwsze nudności, a zmęczenie zaczyna przychodzić szybciej niż dotąd. Warto wcześniej wiedzieć, co będzie działo się na tym etapie. Poznaj CRL w 7. tygodniu ciąży, dowiedz się, jak dbać o rozwijające się maleństwo i sprawdź jakie badania warto wykonać!

7 tydzień ciąży test ciążowy

7. tydzień ciąży – USG, co widać?

Badanie ultrasonograficzne (USG) w siódmym tygodniu pozwala dostrzec pęcherzyk ciążowy i rozwijający się zarodek. To czas, w którym można usłyszeć bicie serca dziecka, co jest dla rodziców wzruszającym przeżyciem.

7. tydzień ciąży – wielkość dziecka

Dziecko ma około 0,5 cm. Jego wielkość mierzy się przy pomocy długości ciemieniowo-siedzeniowej. Określa się ją jako CRL – w 7. tygodniu ciąży wynosi między 5 a 7 mm.

Rośnie też pęcherzyk ciążowy – jego średnica wynosi około 18-25 mm, co umożliwia dalszy rozwój zarodka. Choć maluszek jest jeszcze bardzo mały, nabiera wyraźniejszych kształtów.

7. tydzień ciąży – USG i bicie serca

USG w 7. tygodniu ciąży to sposób, żeby niezaprzeczalnie potwierdzić ciążę. Podczas tego badania można już usłyszeć bicie serca, które na początku siódmego tygodnia wynosi 90-110 uderzeń na minutę, a pod koniec już nawet 150-170. To znaczy, że dziecko prawidłowo się rozwija. Szybkie tętno wskazuje na intensywną aktywność kształtującego się organizmu.

7. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Siódmy tydzień ciąży to drugi miesiąc, a dokładniej jego druga połowa. Jest to pierwszy trymestr ciąży, który uznaje się za kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Sprawdź też: Pierwsze objawy ciąży. Jak się przygotować do narodzin dziecka?

Rozwój płodu a 7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

7. tydzień ciąży to czas, gdy dziecko zaczyna nabierać coraz bardziej zdefiniowanego wyglądu. Można dostrzec formowanie się kończyn dolnych. Początkowo mają postać wypustek. W końcu pojawiają się na nich lekkie przewężenia, dzięki którym widać kształtowanie się stóp. Rozwijają się też palce u rąk.

Dodatkowo zaczynają kształtować się również rysy twarzy. Pojawiają się nos, wargi oraz oczy. W gałkach mających kształt czarnych plamek widoczne stają się zawiązki soczewek. Głowa dziecka stale się powiększa. Dochodzi do wykształcenia narządu gardłowego.

Warto jednak zwrócić uwagę na ogólny rozwój. Co się dzieje z maluszkiem w tym czasie?

  • Rozwój mózgu – mózg rozwija się intensywnie. Powstają w nim pierwsze wypustki nerwów wzrokowych.
  • Formowanie układu pokarmowego i dróg oddechowych – są jeszcze bardzo niedojrzałe, ale zaczynają się kształtować.
  • Kręgosłup i rdzeń kręgowy – rozwija się zarys kręgosłupa i centralnego układu nerwowego.

Brzuch w 7. tygodniu ciąży – jak się zmienia?

Nie tylko dziecko w 7. tygodniu ciąży przechodzi wiele zmian. Dotyczą one również matki, a szczególnie jej brzucha. Widać, że zaczyna się delikatnie zaokrąglać. Jednak zmiany nie są jeszcze tak widoczne dla innych.

7 tydzień ciąży grafika

Może pojawić się delikatne napięcie w podbrzuszu, ponieważ występuje rosnący nacisk na otaczające tkanki.

Zobacz też: Jak rośnie brzuch w ciąży? Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu

Zmiany w ciele a 7. tydzień ciąży – objawy, które obserwują przyszłe mamy

7. tydzień ciąży to moment pojawienia się objawów związanych z hormonami i przystosowywaniem się ciała do nowej roli. Przyszła mama może zauważyć:

  • Nudności i wymioty – są najczęstszym objawem na wczesnym etapie ciąży. Występują o różnych porach dnia.
  • Zmęczenie – organizm wymaga więcej energii, którą wykorzystuje do wspierania rozwoju dziecka. To może natomiast prowadzić do uczucia wyczerpania.
  • Wrażliwość na zapachy – niektóre aromaty mogą stać się nieprzyjemne, nawet jeśli do tej pory nie przeszkadzały.
  • Wahania nastroju – w ciele zachodzą zmiany hormonalne, które nie pozostają bez wpływu na samopoczucie. Mogą wystąpić rozdrażnienie lub wzruszenia.
  • Częstsze wizyty w toalecie – rosnąca macica może uciskać pęcherz, co powoduje zwiększenie potrzeby oddawania moczu.

Sposoby na łagodzenie dokuczliwych objawów

Żeby zminimalizować doskwierające w siódmym tygodniu ciąży problemy:

  • Jedz małe, lekkostrawne posiłki co kilka godzin – to pomoże zredukować Ci przykre nudności.
  • Zadbaj o regularny, długi sen w optymalnych warunkach, czyli w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu, bez żadnych rozpraszaczy.
  • Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków, których zapach jest obecnie nie do zniesienia.
  • Nie zapominaj o relaksujących aktywnościach – spacer na świeżym powietrzu może przynieść ulgę, gdy męczą wahania nastroju.
7 tydzień ciązy

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka na wczesnym etapie ciąży?

Wczesny etap ciąży jest wyjątkowo ważny dla rozwoju dziecka. Organy i struktury ciała właśnie się formują, dlatego istotne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych.

Zbilansowana dieta i suplementacja

Przyszła mama powinna dbać zdrową dietę pełną wartościowych składników. Codzienny jadłospis musi zawierać odpowiednią ilość białka, zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów. W diecie powinny pojawiać się produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i nabiał.

Jednym z najważniejszych elementów diety jest kwas foliowy. Zaleca się suplementowanie go jeszcze przed zajściem w ciążę i kontynuowanie tego w pierwszym trymestrze. Kwas foliowy wspiera rozwój układu nerwowego i redukuje ryzyko wystąpienia wad takich jak rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa. Witamina B9 ma wpływ na wzrost i pracę wszystkich komórek ciała.

W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć witaminy D. Prawidłowa ilość w diecie może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego dziecka. To witamina, która bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Nie można zapominać o witaminie B12. Jej niedobór może mieć negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego płodu, a to w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Ważne jest żelazo, którego niedobór może prowadzić do anemii, a także zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Trzeba zadbać również o magnez. Gdy jest go w diecie zbyt mało, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnych skurczów porodowych.

Każdy suplement należy przyjmować po konsultacji ze specjalistą.

Odpoczynek i aktywność fizyczna

Ciąża jest wymagającym dla organizmu czasem, dlatego odpowiednia ilość snu jest kluczowa. Pozwala się zregenerować i lepiej radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

Odpoczynek to nie tylko sen, lecz także relaks w ciągu dnia. Warto pozwolić sobie na moment wytchnienia od obowiązków. W tym czasie można przygotowywać się do rodzicielstwa, czytając książki lub wybierając niezbędne elementy wyprawki. To dobry moment, żeby poszukać wózka, który spełni wszystkie oczekiwania. Powinien mieć solidne koła, kosz zakupowy i dużą budkę przeciwsłoneczną tak jak wózek Cybex Mios.

Relaks w ciągu dnia jest też dobrym momentem, żeby poszukać odpowiedniego fotelika. To przecież ten element wyprawki będzie dbał o bezpieczeństwo maluszka podczas pierwszych podróży do dziadków lub do pediatry. Zwróć uwagę na wysoką ocenę w teście ADAC. Avionaut Pixel + baza otrzymał 4 gwiazdki, co potwierdza jego wysoką jakość.

Przyjrzyj się też sposobowi montażu. Jeśli zależy Ci, żeby produkt był łatwy w przymocowaniu do różnych samochodów, postaw na model z dwiema opcjami montażu – na pas bezpieczeństwa lub bazę. Taką możliwość daje między innymi nosidełko Maxi Cosi Cabriofix.

Warto wprowadzić regularne pory odpoczynku, a jednocześnie nie zapominać o dobranej do możliwości aktywności fizycznej. Zawsze należy konsultować z lekarzem wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Joga dla ciężarnych oraz spacery w wielu przypadkach mogą okazać się dobrym pomysłem.

Rezygnacja z używek

To coś koniecznego! Papierosy, nawet palone biernie, mają negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Toksyczne substancje przenikają do łożyska. Mogą prowadzić do obniżenia masy ciała dziecka, a poza tym zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Gdy matka pali w ciąży, w przyszłości u dziecka istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju alergii i chorób układu krążenia.

Rezygnacja z alkoholu również jest ważna. Dostaje się on poprzez łożysko do organizmu dziecka, a skutkiem tego mogą być niska waga urodzeniowa, wady serca czy uszkodzenia mózgu.

7. tydzień ciąży – zagrożenia dla dziecka i dla przyszłej mamy

Mimo że większość ciąż przebiega bez komplikacji, warto zachować ostrożność i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu. Konieczne są regularne wizyty u specjalisty, żeby monitorować prawidłowy rozwój płodu. Pozwalają szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. Kiedy jest to 7. tydzień ciąży, zagrożenia są związane z:

  • poronieniem,
  • niedoborem progesteronu i w konsekwencji nieprawidłowym rozwojem ciąży,
  • infekcjami – toksoplazmozą czy różyczką,
  • niedoborami żywieniowymi,
  • cukrzycą ciążową – najczęściej diagnozuje się ją w późniejszym etapie, jednak warto pamiętać o ryzyku już od pierwszych tygodni ciąży.

Mama w siódmym tygodniu ciąży a wizyta u lekarza – jakie badania warto wykonać?

Pierwszy trymestr ciąży to szczególny czas, w którym specjalista może zlecić szereg badań. Wykona USG, żeby ocenić płód. 7. tydzień to też moment na wykonanie morfologii. Pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia przyszłej matki. Dzięki badaniu krwi specjalista może wykryć anemię, która dość często występuje u ciężarnych.

Lekarz zleci też wykonanie badań służących wykryciu schorzeń wyjątkowo niebezpiecznych dla przyszłych mam i ich dzieci. Chodzi o:

  • Różyczkę – to wirusowa choroba, która może doprowadzić do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, jeśli matka zachoruje w trakcie ciąży.
  • Toksoplazmozę – wywoływana przez pasożyta Toxoplasma gondii, przenoszona między innymi przez kontakt z nieprzetworzoną żywnością. U nienarodzonego dziecka może prowadzić do uszkodzenia wątroby czy mózgu.
  • Cytomegalię – częsta infekcja, która u wielu osób przebiega bezobjawowo, jednak w ciąży może przyczynić się do wystąpienia opóźnień w rozwoju czy problemów neurologicznych dziecka.
7 tydzień ciąży rodzice w wynikiem testu ciążowego

Już wiesz, jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży i co się dzieje w tym okresie rozwoju!

Wiesz już, w jaki sposób rozwija się w drugim miesiącu ciąży płód. 7. tydzień to czas kształtowania się kończyn, kształtowania się układu pokarmowego i dróg oddechowych i formowania zarysu kręgosłupa.

USG w 7. tygodniu ciąży będzie dla rodziców wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ mogą po raz pierwszy usłyszeć bicia serca swojego maluszka.

Przyszła mama potrzebuje zbilansowanej diety oraz odpoczynku. Nie może zapominać o suplementacji kwasem foliowym oraz o regularnych wizytach u specjalisty.

Momenty relaksu w ciągu dnia to dobry moment, żeby zacząć wybierać najważniejsze elementy wyprawki. Wózki, foteliki i inne akcesoria dziecięce warte uwagi czekają na Ciebie w ofercie sklepu BoboWózki!

Powyższe porady nie zastąpią opieki lekarza.

Sprawdź też: 6. tydzień ciąży – objawy mamy, rozwój dziecka i obraz na USG

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/gis/spozywanie-alkoholu-przez-kobiety-w-ciazy
  • https://www.doz.pl/czytelnia/a12453-Skutki_palenia_tytoniu_w_ciazy
  • https://www.forumginekologii.pl/artykul/suplementacja-w-ciazy-co-i-jak-suplementowac
  • https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/dieta-przyszlej-mamy/kwas-foliowy-dlaczego-jest-tak-wazny-w-ciazy
  • https://www.mustela.pl/mustela-blog/7-tydzien-ciazy

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up