+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Zabawy dla 3-latka – jak bawić się z pełnym energii maluchem

2024-10-15

Gdy Twój maluch kończy trzeci rok życia, zwykle trudno zatrzymać go w miejscu. Jest pełen energii, chętnie poznaje nowe miejsca i angażuje się w kolejne aktywności. To idealny czas, by spontaniczną zabawę połączyć z nauką i budowaniem bliskich więzi ze smykiem. Rozwijające zabawy dla 3-latka latem i zimą – to nasze propozycje!

Spis treści:

Wielu rodziców z utęsknieniem czeka na moment, gdy ich malec z pozornie mało komunikatywnego bobasa staje się coraz bardziej rezolutnym kilkulatkiem, gotowym na interesujące zabawy i nowe doświadczenia. To właśnie w okolicy trzecich urodzin szkrab staje się bardziej samodzielny, potrafi czytelniej komunikować potrzeby i zna coraz więcej słów.

Praktycznie każdy trzylatek sprawnie przemieszcza się na swoich nóżkach. Próbuje się wspinać, biegać i chętnie eksploruje nowe przestrzenie w swoim domu. Zabawy z 3-latkiem stają się coraz bardziej inspirujące – mogą zająć maleństwo na długie minuty i stać się satysfakcjonujące dla dorosłych domowników.

Rysowanie, malowanie, lepienie z ciastoliny lub wodne zabawy w wannie? Zabawy w domu dla 3-latka rozwijają jego wyobraźnię. Co więcej, kształtują dużą lub małą motorykę i pokazują szkrabowi, że jego działania przynoszą często zaskakujący efekt. Oto najciekawsze kreatywne zabawy z 3-latkiem, które łatwo zrealizujesz w zaciszu swojego mieszkania!

Zabawy dla 3-latka

W co się bawić z trzyletnim dzieckiem?

Jasko troskliwy i odpowiedzialny rodzic z pewnością zastanawiasz się, jak wymyślić twórcze zabawy dla 3-latka. Ruchowe, sportowe, taneczne lub plastyczne aktywności w tym wieku sprawdzają się wyśmienicie. Ciężko znaleźć smyka, któremu nie spodoba się gra w berka czy odbijanie kolorowych rączek na kartce papieru. Aby zabawy dla 3-latka w domu okazały się udane, powinieneś dopasować ich poziom trudności i czas ich trwania do naturalnych możliwości malucha.

Jakie zajęcia dla 3-latka? Na pewno takie, które nie trwają zbyt długo. W tym wieku Twoje maleństwo nie umie jeszcze skupić uwagi na danej czynności przez kilka godzin. Jednak już wtedy najmłodsi w rodzinie są w stanie przez długą chwilę obserwować spacerujące mrówki, testować działanie wody w kranie lub tworzyć eksperymenty, polegające na przelewaniu wody do kolorowych kubeczków.

zabawy dla 3-latka grafika

Pamiętaj, by nigdy nie porównywać malucha do rówieśników. Już w wieku 3 lat malec ma wiele indywidualnych cech i pasji. Może przez kilka tygodni z rzędu codziennie sięgać po kredki lub wyklejać barwnymi postaciami drzwi od lodówki, by szybko porzucić swoje hobby na rzecz jazdy na hulajnodze.

Niektóre smyki wykazują potrzebę zwiększonej aktywności fizycznej – skaczą, biegają, wspinają się na krzesła w jadalni. Wykorzystaj ich miłość do danego zajęcia i rozwijaj ją. Przykładowo, gdy brzdąc kocha samochody, znajdź książeczki o różnych pojazdach, wybierzcie się razem do muzeum starych samochodów lub kupcie dziecięcy zestaw małego mechanika. Tak zaplanowane zabawy z trzylatkiem wypełnią Wam cały czas wolny!

Korzyści ze wspólnej zabawy z 3-latkiem

Najlepsza zabawa w domu dla 3-latka? To ta, w której bierze udział mama lub tata! Czas wolny z trzylatkiem zmienia się w stosunku do zabawy z dwulatkiem lub niemowlęciem. Twój bobas czytelniej komunikuje swoje potrzeby. Jest bardziej samodzielny i próbuje usilnie dążyć do celu i może, ale może być sfrustrowany, gdy coś idzie nie po jego myśli.

Trzylatek rzadziej potrzebuje popołudniowych drzemek. Jest w stanie bawić się nawet przez 2-3 godziny na placu zabaw i usnąć w drodze powrotnej do domu, zwłaszcza jeśli korzystasz z wyjątkowo wygodnego i dobrze amortyzowanego modelu spacerówki Cybex Priam 4.0 Jeremy Scott.

Najlepsze zabawy w domu dla 3-latka stawiają na wszechstronny rozwój psychoruchowy dziecka. Pedagogika Montessori mówi, że dziecięca zabawa to jednocześnie bardzo wymagająca praca. Nawet w czasie prostych czynności smyk poznaje nowe słowa, uczy się sprawniej używać rączek i nóżek, trenuje swoje ciało i zyskuje nowe umiejętności społeczne.

Jakie jeszcze korzyści niosą kreatywne zabawy z 3-latkiem? To bezcenny czas na budowanie bliskich więzi z innymi członami rodziny. Gdy zajmujesz się dziećmi w różnym weku, Twoja pociecha uczy się jak współpracować z innymi, dzielić zabawkami i odnajdywać się w grupie rówieśniczej. Przez radosne harce wspierasz jej rozwój, a ćwiczeniami sportowymi budujesz mięśnie i dbasz o zdrowy kręgosłup. Czytanie książeczek, oglądanie kolorowych obrazków lub słuchanie przed snem audiobooków to przepis na rozwój wyobraźni i poszerzanie słownictwa.

zabawy dla 3-latka

Zabawy z trzylatkiem w domu

Większość proponowanych przez nas rozmaitych zabaw i atrakcji dla najmłodszych przedszkolaków jest zaplanowana w taki sposób, abyś mógł realizować je zarówno we własnym domu, jak i w ulubionym parku lub na placu zabaw. Wiele z nich łączy różnego rodzaju zajęcia, które jednocześnie pobudzają zmysły i działają kompleksowo na ciało. Interesujące zabawy dla 3-latka – ruchowe, plastyczne i muzyczne – oto nasze podpowiedzi!

Zabawy dla 3-latka – malowanie farbami i kredkami

Twój trzylatek z pewnością bardzo chętnie zaangażuje się w zajęcia plastyczne z farbami i kredkami. Nie zakładaj, że od razu będziecie mogli tworzyć zaawansowane dzieła. Początkowo istotna jest nauka prawidłowego chwytania w palce kredek, czy umiejętne odbijanie na kartce papieru dłoni lub stóp. Możecie malować całym ciałem – dla maluszków dostępne są atrakcyjne zestawy plastyczne, dzięki którym możliwe jest malowanie lub rysowanie dłońmi lub opuszkami palców, zamiast pędzelkiem.

Najprostsze w tym celu jest użycie farb plakatowych, w kubeczkach lub łatwych do wyciśnięcia tubkach. Do malowania wygodna będzie podłoga, którą po zakończonej pracy bez problemu umyjesz. Możecie wykorzystać sezonowe skarby, które zbieracie w czasie spacerów. Być może zainteresuje Was odbijanie na papierze jesiennych liści lub przyklejanie kawałków kolorowego papieru na własnoręcznie narysowany obrazek. Możecie też wyklejać kawałki patyków, czy nawet układać na mokrej farbie niewielkie kamyki. Efektem będą zachwycające dzieła, które dobrze jest zawiesić w dziecięcym pokoju i cieszyć się kolorowymi obrazkami.

Doświadczenia z wodą w łazience

Nic tak nie ciekawi najmłodszych, jak zabawy z wykorzystaniem wody, dzięki którym przeniesiecie się z trzylatkiem do świata wyobraźni. Jeśli nie posiadasz w łazience wanny, przyda się większa wanienka z wysokimi brzegami o stabilnym dnie, którą możesz też ustawić latem na balkonie lub tarasie. Wodne przygody uda się zorganizować w przedpokoju na podłodze z płytkami, gdzie nawet wylana woda nie stanowi większego problemu.

W co się bawić? W wannie atrakcyjne będzie przelewanie wody – możesz użyć specjalnych rurek, kółek napędzanych ruchem wody lub kołowrotków. Frajdę zapewnią również zwykłe butelek po mydle lub szamponie. Jeśli na dnie opakowania zrobisz niewielkie dziurki, woda będzie wypływać z nich, tworząc zabawne fontanny.

Maluszek zainteresuje się pianą, którą wyprodukujesz nawet ze zwykłego mydła. Aby radość była jeszcze większa, możecie użyć specjalnych barwników do wody lub kolorowych kul do kąpieli, które zabarwią wnętrze wanienki i pokażą dziecku, że po połączeniu dwóch odmiennych kolorów woda w wannie zmieni się nie do poznania!

Zabawy ruchowe dla 3-latka

Sportowe zajęcia dla 3-latka maja na celu holistyczny rozwój ciała smyka, wzmocnienie jego mięśni i przyzwyczajanie małego organizmu do wysiłku fizycznego. To najlepszy okres w życiu smyka, by zarazić go miłością do ruchu i w ten sposób przeciwdziałać nadwadze lub ewentualnym wadom postawy. Fizyczne zabawy dla 3-latka w domu to także przepis na lepszy sen, dobry nastrój, a nawet budowanie większej pewności siebie i samodzielność. Latem postaw na ruch na świeżym powietrzu – na wycieczki do parku zabierz wygodny i funkcjonalny wózek Junama Space 2w1, zaś w pochmurne dni sięgnij po nasze propozycje!

Tor przeszkód

Prawie każdy rodzic kilkulatka wie, że nie ma lepszej propozycji na zabawę, niż wyścigi i zadania, które można wspólnie rozwiązywać. Zaplanujcie więc domowy tor przeszkód! Do tego przyda się komplet poduszek, kilka krzeseł i obszerny koc. Zróbcie w salonie lub przedpokoju trasę, którą każdy będzie mógł spróbować pokonać. Na początek skakanie po poduszkach ułożonych na podłodze, tak aby nie dotknąć powierzchni między nimi. Do tego tunel do czołgania lub raczkowania pod krzesłami, które przykryjesz kocem bądź prześcieradłem.

Dla wytrwałych najtrudniejszym zadaniem będzie spacer po rozłożonej na podłodze szerokiej tasiemce lub sznurku. W kilka chwil przygotujesz zadania, które poprawiają dziecięcą równowagę, koordynację i dają mnóstwo śmiechu!

Zobacz więcej: Zabawy ruchowe dla dzieci, które wspierają rozwój motoryczny. 15 propozycji

Zabawy dla 3-latka – spontaniczny taniec

Aby trzyletni malec dobrze się bawił, nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności animatora czy profesjonalnego kursu dla pedagoga. Wystarczy, że w Waszym salonie włączysz ulubione piosenki swojego brzdąca i zaprosisz go do wspólnego tańca. Dzieci niesamowicie czują rytm i muzykę, a słuchanie różnego rodzaju dźwięków skłania ich do improwizacji.

Spróbujcie pląsać w rytm piosenki, swobodnie ruszać rękami, kłaść się na podłodze lub wesoło brykać, trzymając się za ręce. Improwizujcie – powiedz malcowi, że idziecie przez gęsty las i w rytm muzyki próbujecie przedzierać się przez zarośla. Innym razem udajcie, że skaczecie po chmurach lub bawcie się w pokazywanie, jak tańczą różne zwierzęta. Takie kreatywne tańce dają przedszkolakom większą swobodę tworzenia, otwierają na spontaniczną zabawę i budują pewność siebie.

Kreatywne zabawy dla 3-latka

Malowanie na mleku

Do tej zabawy nie potrzebujesz żadnych specjalnych urządzeń. Przyda się:

  • szeroki, płaski talerz,
  • butelka mleka,
  • pipetka do nabierania barwników,
  • kilka pustych kubeczków lub słoików na kolorową wodę.

Wyposaż domową spiżarkę w kolorowe barwniki spożywcze. Rozpuść je w wodzie, a następnie wlej odrobinę mleka na talerz i wkrapiaj do niego kolorową wodę. Zabawę ubogaci użycie patyczków do uszu, których końcówki zamoczysz w płynie do mycia naczyń. Po dotknięciu nią mleka płyn zacznie jakby uciekać, tworząc magiczne, trudne do przewidzenia formy i kształty. To idealna zabawa dla dużych i małych!

Domowa ciastolina

Kreatywne zabawy wykonasz ze składników, które znajdziesz w domowej spiżarce. Wymieszaj mąkę ziemniaczaną, wodę, olej i kilka kropel soku z cytryny lub szczyptę soli. Zagnieć je i pozwól smykowi budować figurki, tworzyć pojazdy lub domki z ciasta. Taka domowa masa jest w pełni bezpieczna nawet dla młodszego rodzeństwa. Bobas może nawet włożyć ją do buzi lub oblizywać rączki, bez ryzyka problemów żołądkowych. Dodatkowo jest ona bardzo prosta do zmycia po zakończonej zabawie.

Jak długo bawić się z 3-latkiem?

Ciężko jednoznacznie ocenić, ile powinna trwać udana zabawa z trzylatkiem. Zwykle najprostszą odpowiedzią jest obserwowanie szkraba i podążanie za jego możliwościami. Często zabawy sportowe lepiej sprawdzają się do południa, zaś wieczorem aktywności wyciszające i wymagające skupienia.

Może okazać się, że Twoje maleństwo tak bardzo zainteresuje się danym zajęciem, że spędzi nad nim długie minuty i po kilku dniach znów poprosi o więcej. Wykorzystaj to i pomóż dzieciom z pasją oddawać się ulubionym przyjemnościom!

Jeśli zaś spędzasz czas z maluchem na spacerze i udane harce na placu zabaw przedłużą się do wieczora, w sprawnym powrocie do domu przyda się lekki, poręczny do prowadzenia wózek spacerowy Joie Mytrax Flex z regulowanym oparciem i szerokim siedziskiem dla udanego odpoczynku.

Już wiesz, jakie zabawy dla 3-latka dobrze się sprawdzą!

Czas wolny z trzylatkiem dobrze jest wypełnić różnymi zajęciami, które dopasujesz do pory roku lub temperamentu smyka. W tym wieku z pewnością nie warto skupiać się tylko na jednym z nich

Jako rodzic pokazuj najmłodszym członkom rodziny rozmaite możliwości. Wspólnie udowadniaj, że mogą w swój indywidualny sposób odkrywać uroki otaczającego je świata. Odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz niezawodne produkty, które pozwolą Ci jeszcze aktywniej spędzać wspaniały czas ze swoim maluszkiem!

Zobacz też: Fotelik samochodowy dla 3-latka – ranking produktów

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up