+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Wzdęcia u noworodka – sposoby na dolegliwości brzuszka

Wzdęcia u noworodka – sposoby na dolegliwości brzuszka

2024-07-22

Przyczyną płaczu i niepokoju u maluszka być może są wzdęcia. U noworodków i niemowląt to częsta dolegliwość, która pojawia się niezależnie od sposobu karmienia. Dowiedz się, jakie objawy wskazują na problem z brzuszkiem i co przynosi ulgę.

Spis treści:

Wzdęcia u noworodka

Wzdęcia są uciążliwą dolegliwością, która występuje już od pierwszych dni życia. Ból brzuszka u noworodka sprawia, że staje się on marudny, co jest stresującą sytuacją dla początkujących rodziców. Przyczyną nadmiernego gromadzenia się gazów w brzuchu jest zazwyczaj nie do końca rozwinięty układ trawienny.

Przez cały okres ciąży dziecko pobierało pokarm bezpośrednio przez pępowinę, a po przyjściu na świat nagle zachodzi zmiana. Odruch ssania to zupełnie nowa czynność, a organizm musi się przystosować do wzmożonej pracy w procesie trawienia. Jeśli dziecko pobiera pokarm zbyt łapczywie lub nie do końca prawidłowo, to połyka pęcherzyki powietrza, które później zalegają w jelitach. Na dalszym etapie rozwoju przyczyną bywa także zbyt szybkie rozszerzanie diety i nietolerancja pewnych produktów.

Jeśli zauważasz wzdęty, twardy brzuch u dziecka, z pewnością chcesz mu pomóc. Dowiedz się więcej na temat diety maluszka, a także jadłospisu matki karmiącej. Poznaj domowe metody, które przyniosą ulgę w przykrych dolegliwościach.

Wzdęcia u noworodka – objawy

Wiele maluszków zmaga w pierwszych tygodniach życia między innymi z kolką. Ten ból brzuszka u 2-tygodniowego noworodka pojawia się zwłaszcza wieczorami, a jednym z objawów są właśnie wzdęcia. Mogą one wystąpić również jako samodzielny symptom złego samopoczucia.

Powiększony, wzdęty brzuszek u niemowlaka nie jest niczym zaskakującym i zdarza się stosunkowo często. Pierwsze, co możesz dostrzec, to niespokojne zachowanie. Zaobserwujesz, że maluch podkurcza nogi do brzuszka i ma trudności z zasypianiem. Staje się także bardziej ruchliwy i szuka pozycji, w której dolegliwości staną się mniejsze. Z powodu odczuwanego dyskomfortu jest marudny i płaczliwy. Taka reakcja to nic dziwnego.

Wzdęty brzuch u niemowlaka może:

  • przyczyniać się do trudności z wypróżnianiem;
  • być twardy i napięty.
  • wydawać głośne dźwięki, które przypominają bulgotanie.

Problemy z brzuszkiem u noworodka bywają też widoczne na twarzy, więc warto się jej przyjrzeć. Maluch zmagający się ze wzdęciami będzie się napinać, a na jego buzi zobaczysz grymas bólu.

Skąd się biorą wzdęcia u noworodków?

Wzdęty brzuch u noworodka może mieć wiele przyczyn. Często winne jest połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia. Kiedy maluch je z butelki, powinien mieć tak dobrany smoczek, żeby nie musiał wkładać zbyt dużego wysiłku w ssanie. W przypadku karmienia piersią kluczowa jest odpowiednia technika przystawiania. Pamiętaj, że przejedzony noworodek również może mieć kłopot z napiętym brzuszkiem.

Wzdęcia u niemowlaka wynikają również z tego, co pojawia się w jego diecie. Niektóre mieszanki mleczne doprowadzają do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Niedługo po spożyciu posiłku pojawia się wtedy ból i napięcie. Zdarza się, że potrzebna będzie pomoc pediatry w doborze odpowiedniego mleka modyfikowanego.

Wzdęcia u noworodka

Jeśli nie jest przeprowadzane regularnie i prawidłowo, mogą wystąpić nieprzyjemności.

Nie czujesz się pewnie, odbijając dziecko na stojąco, przez ramię? W takim razie znajdź pozycję, która da Ci większe poczucie bezpieczeństwa. Wielu rodziców preferuje odbijanie na kolanie po skończonym karmieniu unieś swoje udo do góry, przetocz maluszka na kolana i ustabilizuj jego ciało, wsuwając jedną rękę pod jego ramiona. W tym samym czasie drugą ręką poklepuj dziecko po plecach, aż do momentu, gdy usłyszysz oczekiwany dźwięk.

Masz pewność, że sposób odbijania jest prawidłowy, ale problem ze wzdęciami wcale nie znika? Niewykluczone, że Twoje dziecko zmaga się z alergią pokarmową lub nietolerancją laktozy. Mleko krowie i zrobione z niego produkty mogą być trudne do strawienia dla niektórych maluchów.

Na dalszym etapie rozwoju maluszka zwróć uwagę na niewłaściwe rozszerzanie diety. Jeśli nowe produkty pojawią się w jadłospisie zbyt szybko, w zbyt dużej ilości i nie będą dopasowane do możliwości trawiennych, mogą pojawić się uporczywe wzdęcia.

Przeczytaj też: Jak rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt?

Wzdęcia u noworodka

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią

Zdarza się, że występuje ból brzucha u noworodka karmionego piersią. Problemem może być technika karmienia, a także zbyt szybkie i łapczywe ssanie.

Według części specjalistów szkodzić mogą również gazotwórcze  potrawy w diecie matki, na przykład brokuły, kapusta, fasola czy napoje gazowane. Kobieta powinna również unikać spożywania dużej ilości produktów mlecznych, które nie pozostają bez wpływu na proces trawienia u maluszka.

Warto jednak pamiętać, że z założenia dieta matki karmiącej nie musi być eliminacyjna. Jedynie w początkowym okresie karmienia warto uważać na produkty wzdymające. Chodzi o niewykształcony jeszcze w pełni system trawienny maluszka. Właśnie z jego powodu twardy brzuch u noworodków w początkowych dniach życia to nic zaskakującego.

Co jeść, żeby dziecko nie miało wzdęć?

Ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią częściej będzie wynikiem połykania zbyt dużej ilości powietrza niż nieprawidłowości w diecie matki. Najważniejsze, żeby jadłospis był zgodny z zasadami zdrowego żywienia. Przykładowo, zawsze lepsze będą lekkostrawne posiłki przygotowane na parze niż smażone mięsa lub spożywane w pośpiechu fast foody.

Żeby nie wystąpiły wzdęcia u noworodka, dietę można bez obaw uzupełnić dużą ilością warzyw i owoców. To dzięki nim łatwo dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę witamin. Warto uważać natomiast na ciężkostrawne potrawy oraz produkty bogate w cukry.

Wzdęcia u noworodka, który je sam – jakie produkty szkodzą?

Wzdęty brzuch u dziecka, które je już samodzielnie może pojawić się po wielu produktach. Najbardziej ryzykowne są te gazotwórcze, czyli:

  • kapusta,
  • cebula,
  • warzywa strączkowe,
  • produkty mleczne.

To jednak nie znaczy, że nigdy nie należy ich wprowadzać. Ważne jest, żeby robić to stopniowo. Dzięki temu łatwo zaobserwujesz reakcję organizmu dziecka i przekonasz się, które z produktów mu służą, a które wręcz przeciwnie. Szczególną uwagę zwróć na reakcję Twojej pociechy, gdy wprowadzasz do diety soczewicę, fasolę, pora czy kalafiora.

Przypadłość mogą również wywoływać niektóre owoce. Będą to przede wszystkim o jabłka i gruszki, które zawierają dużą ilość błonnika. Staraj się, żeby każda nowość była wprowadzana do diety oddzielnie i w niewielkich ilościach. Dzięki temu organizm będzie miał więcej czasu na adaptację, a Ty dostrzeżesz, co konkretnie powoduje nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego.

W razie potrzeby zrezygnuj z podawania malcowi konkretnego produktu. Jeśli zauważasz problemy po konkretnym warzywie lub owocu,, unikaj go. Za jakiś czas możesz jednak do niego wrócić, znów próbując podać niewielką ilość.

Wzdęcia u noworodka

Wzdęcia u dzieci – domowe sposoby na ból brzucha u noworodka

Wzdęcia u noworodków to problem, który każdy rodzic chce możliwie szybko rozwiązać. Istnieją domowe sposoby na tę niekomfortową dolegliwość. Można spróbować ją pokonać przy pomocy:

  • delikatnego masażu,
  • ciepłych kompresów,
  • właściwej techniki odbijania po karmieniu.

Jak odgazować brzuszek niemowlaka?

Kiedy zauważasz wzdęty brzuch u dziecka, możesz mu pomóc, wykonując delikatny masaż zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób wspomożesz przesuwanie gazów wzdłuż jelit. Pamiętaj, żeby najpierw ogrzać swoje ręce i zdjąć wszystkie noszone pierścionki. Zastosuj odrobinę oliwki, żeby masaż nie był niekomfortowy dla delikatnej skóry pociechy. Wykonywanie kolistych ruchów przyczyni się do poprawienia perystaltyki jelit i usunięcia nadmiaru zebranych gazów.

Na twardy brzuch u dziecka, może pomóc także unoszenie mu nóżek w kierunku brzuszka. Często maluch samodzielnie przyjmuje taką pozycję w celu zminimalizowania dolegliwości. Sprawdza się także kołysanie miednicą na boki.

Co na wzdęcia u noworodków można jeszcze zastosować? Warto wiedzieć, że istnieje akcesorium, które nazywa się kateterem rektalnym. Stosuje się go przy kolce i gazach. To wyrób medyczny, który ma formę rurki doodbytniczej. Pozwala odprowadzić gazy w bezpieczny sposób, jednak musi być używane wyłącznie po zapoznaniu się z instrukcją.

Niektórzy polecają również ciepłe okłady na brzuszek. Mają one działanie rozluźniające i rozkurczające, jednak ich temperatura nie może być zbyt wysoka. Możesz wykorzystać świeżo wypracowaną pieluszkę lub specjalny termofor, który załagodzi napięcia i przyniesie ulgę. Dużą popularnością cieszą się poduszki z pestek wiśni do stosowania zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Jeśli maluch lubi spędzać czas w wodzie, to świetnym sposobem będzie relaksująca kąpiel. Zadbaj o optymalną temperaturę i odpowiednią wanienkę, która zapewni komfort zarówno Tobie, jak i dziecku. Polecany model to Stokke Flexi Bath, który posłuży od urodzenia aż do czwartego roku życia. Ma specjalną wkładkę dla niemowlęcia, a po jej zdjęciu sprawdzi się dla przedszkolaka. Produkt jest składany i lekki, więc komfortowy w użyciu oraz łatwy do przechowywania.

Te proste, domowe sposoby mogą sprawić, że maluch odczuje ulgę i przestanie być marudny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak często pojawiają się problemy z brzuszkiem u niemowlaka. Jeśli ma on prawidłową pozycję w trakcie karmienia, nie spożywa gazotwórczych produktów, a stosowana technika odbijania jest skuteczna, to warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Pocenie się dziecka po zaśnięciu - jak sobie z tym poradzić?

Już wiesz, skąd się biorą wzdęcia u noworodka i co pomaga na dolegliwości

Wzdęty i twardy brzuch u noworodków to częste zjawisko. Pojawia się przy kolce oraz nagromadzonych gazach. Może mieć różnorodne przyczyny. Jeśli powtarza się często i nie wiesz, z jakiego powodu, sięgnij po pomoc specjalisty, który zleci odpowiednie badania, by ocenić, czy w układ pokarmowy pracuje prawidłowo.

Nie da się przewidzieć, jak długo dolegliwości będą trwały przykre dolegliwości. Gdy w końcu nieprzyjemne uczucie zniknie, możesz zaproponować spacer, żeby zapomniał o niedawnych dolegliwościach. W wózku takim jak Anex IQ czy ABC Design Salsa maluch może wygodnie obserwować otaczający świat.

Wiesz już, jakie przyczyny i objawy może mieć ból brzucha u noworodka. Jak pomóc? Na wzdęcia u dziecka domowe sposoby czasem wystarczą. Warto spróbować choćby masażu lub ciepłych okładów. Czasami ulgę przynosi także zmiana pozycji — unieś nóżki maluszka w kierunku brzuszka lub weź go na ręce i bujaj w pozycji leniwca. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się z dużą częstotliwością i są dla Ciebie bardzo niepokojące, skorzystaj z pomocy lekarza. Doradzi w sprawie sposobu żywienia maluszka, a w razie potrzeby zleci odpowiednie badania i rozwieje Twoje wątpliwości.

Musisz też pamiętać, że ewentualne problemy z niestrawnością będą zmniejszać się wraz z kolejnymi miesiącami. Układ pokarmowego noworodka ciągle się rozwija i czasami najlepszym lekarstwem jest po prostu czas. Oglądanie cierpienia swojej pociechy jest trudne, a nawracające objawy i nieprzespane noce sprawiają, że pojawiają się momenty bezsilności. Pamiętaj jednak, że wszystko mija — warto uzbroić się w cierpliwość, a uśmiech dziecka i jego postępy w rozwijaniu nowych umiejętności wynagradzają wszystkie trudne momenty!

Pamiętaj, że porady zawarte w tym artykule nie zastąpią opieki lekarza.

Źródła:

https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kolka-niemowleca-lub-bol-brzuszka-objawy-i-leczenie

https://hipp.pl/mleko/karmienie-piersia/wzdecia-u-noworodka

https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/wzdecia-i-gazy-u-niemowlaka

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up