+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
wysypka u dziecka

Wysypka u dziecka – o czym może świadczyć i jak ją leczyć?

2021-10-20

Delikatna skóra niemowlęcia jest wyjątkowo podatna na wysypki, zaczerwienienia i odparzenia. Wiele z nich szybko i samoistnie znika, inne mogą sygnalizować alergię lub inne choroby wieku dziecięcego. Wysypka u dziecka – kiedy udać się do specjalisty? Odpowiadamy

Spis treści:

Wysypka u niemowlaka – kiedy leczyć, a kiedy przeczekać?

Wysypka u dziecka to uogólnione lub ograniczone zmiany skórne, które mogą mieć zróżnicowany charakter lub kolor. Przyczynę zazwyczaj stanowią czynniki infekcyjne lub alergiczne. Wysypka u niemowlaka lub starszego dziecka pojawia się pod postacią grudek, pęcherzyków, a niekiedy plamek lub zaczerwienienia na większej powierzchni skóry.

Jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, wymaga jedynie obserwacji. W przypadku długotrwałego utrzymywania się zmian, powiększania się powierzchni, na której występują bądź intensywnego świądu lub innych objawów, takich jak gorączka lub biegunka, konieczna będzie wizyta u lekarza pediatry.

Wysypka u dziecka – potówki i trądzik niemowlęcy

Wysypka u niemowlaka może towarzyszyć bobasowi od pierwszych chwil po narodzinach. Nieswędząca wysypka u dziecka w kilka godzin lub dni po przyjściu na świat może być trądzikiem noworodków. Krostki na buzi maluszka to efekt działania hormonów mamy, które pobudzają gruczoły łojowe dziecka. Zmiany skórne przypominają trądzik nastolatków – nie należy ich wyciskać ani smarować specjalnymi kremami. Zazwyczaj wystarczy przemywanie czystą wodą, by krostki mogły wyschnąć i samoistnie zniknąć. Trądzik niemowlęcy nie przeszkadza w realizowaniu codziennych czynności – zabierz niemowlę na spacer w wygodnej i przewiewnej gondoli, np. Bebetto Flavio. Świeże powietrze i ciepłe słońce pomoże w szybszym gojeniu się krostek.

Wysypka u dziecka. Dziecko w wózku.

Równie częstą przyczyną zmian na buzi noworodka są potówki. Są konsekwencją zatrzymania się potu w ujściach gruczołów potowych. Pojawiają się w różnych miejscach na skórze w postaci pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Najwięcej występuje w pachwinach, na szyi, pod pachami, pod kolanami i na dłoniach oraz na twarzy. W większości przypadków znikają równie szybko, jak się pojawiają – nie wolno ich przebijać, wystarczy zapewnić malcowi właściwą cyrkulację powietrza i nie przegrzewać pacjenta. Podczas spacerów dobrze jest używać wózka z oddychającym materacem i dobrą ochroną przeciwsłoneczną, np. Joolz Day.

Choroby zakaźne, czyli drobne czerwone krostki na ciele dziecka

Nieswędząca wysypka u dziecka zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju i sama znika po kilku dniach. Jeśli jednak rodzic obserwuje drobne czerwone krostki na ciele dziecka, a maluch jest apatyczny lub ma podwyższoną temperaturę ciała, być może jest to choroba zakaźna, typowa dla wieku dziecięcego.

Wysypka u dziecka pojawia się, m.in. w przebiegu odry. Objawy skórne poprzedzają światłowstręt i zapalenie krtani. Na śluzówce jamy ustnej mogą pojawiać się też białe plamki z czerwoną obwódką. Bobasowi często dokucza suchy i męczący kaszel, po kilku dniach może wystąpić bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 39 stopni. Gorączka to bezwzględny powód, by udać się do lekarza. Zadbaj o to, by dziecko podróżowało w komfortowych warunkach – wózek Espiro Next Multicolor ochroni niemowlę od wiatru i sprawi, że nawet przy gorszym samopoczuciu droga do przychodni przebiegnie bez dodatkowych trudności.

Wysypka na brzuchu u dziecka może wystąpić także przy różyczce – wówczas zmiany na skórze mają charakter bladoróżowych plamek wielkości główki szpilki. Pierwsze z nich pojawiają się za uszami, z czasem pokrywają całe ciało. Maluszek może mieć też powiększone węzły chłonne. Różyczka rzadko wymaga leczenia – ważna jest stała obserwacja dziecka i odpoczynek bobasa. Jeśli masz możliwość wyjść z niemowlęciem na spacer, np. w łatwym w prowadzeniu i praktycznym Muuvo Quick 3.0, wybierz miejsce, w którym nie będzie mieć kontaktu z innymi szkrabami. Zakażenie różyczką jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż może prowadzić do poważnego uszkodzenia płodu.

Inna choroba zakaźna z wysypką to ospa wietrzna, w której przebiegu pojawia się kilka różnych zmian skórnych jednocześnie – grudki, plamki i pęcherzyki. Na błonach śluzowych dziecka mogą wystąpić pękające pęcherzyki, które zmieniają się w bolesne nadżerki. Choć to niezwykle trudne, krostek nie wolno rozdrapywać, gdyż pozostawiają na skórze szpecące i niemożliwe do usunięcia blizny. Pęcherzykom towarzyszy świąd, który można łagodzić specjalnymi preparatami. Ulgę mogą przynieść krótkie kąpiele i spacery przy niskich temperaturach. Jeśli maluszek nie gorączkuje, możesz zabrać go na wycieczkę w spacerówce ABC Design Salsa 4 Air Diamond i odwrócić tym samym jego uwagę od swędzących krostek.

Problemy dermatologiczne – pokrzywka, wysypka u dziecka

Wysypka na brzuchu u dziecka bywa obserwowana podczas płonicy lub gorączki trzydniowej, potocznie nazywanej trzydniówką. Podczas gdy w płonicy wysypka jest czerwona, plamista i bardzo gęsta, gorączkę trzydniową łatwo jest pomylić ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Towarzyszy najczęściej dzieciom do 4. roku życia, bardzo często zarażają się nią maluszki w żłobku lub przedszkolu. Wysypka pojawia się po kilku dniach od zarażenia, obejmuje stopy, dłonie, niekiedy też brzuch i kark. Jeśli bobas jest rozdrażniony i ma trudności z zasypianiem w czasie choroby, możesz spróbować go uśpić w dobrze amortyzowanym wózku, takim jak Cybex Priam 2.0 z designerskiej kolekcji DJ Khaled.

Wysypka u dziecka. Chora stopa.

Wysypka u dziecka pojawia się też przy atopowym lub łojotokowym zapaleniu skóry. Zmiany o podłożu alergicznym lokalizują się na buzi, zwłaszcza policzkach, dłoniach i w zgięciach dużych stawów. Skóra bywa przesuszona, towarzyszy jej świąd lub pieczenie. Ulgę przynosi systematyczne nawilżanie skóry specjalnymi kremami i emolientami. Warto je zabrać ze sobą na wycieczkę lub spacer i mieć zawsze pod ręką. Pomoże w tym obszerny kosz na zakupy i drobiazgi, taki jak w wózku Kinderkraft Evolution Cocoon, z którego wyjmiesz krem przy użyciu jednej ręki.

Wysypka u dziecka – koniecznie skonsultuj się ze specjalistą!

Wysypka u niemowlaka może pojawiać się stosunkowo często i mieć różne podłoże. Niekiedy jest to efekt przegrzania, reakcja na składnik pokarmowy lub nowy kosmetyk. Innym razem może zwiastować rozwijającą się chorobę zakaźną lub poważną infekcję, która wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą. Jeśli masz wątpliwości odnośnie charakteru zmian na skórze swojego dziecka, udaj się do lekarza pediatry i wykonaj potrzebne badania. Zapoznaj się też z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz akcesoria, które ułatwią Ci skuteczną walkę z dziecięcymi dolegliwościami.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up