+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Sucha skóra u noworodka

Sucha skóra u noworodka − jak zwalczyć problem?

2024-07-16

Sucha skóra u noworodka to dość częsta przypadłość, z którą borykają się młodzi rodzice. Może towarzyszyć jej swędzenie, ból podczas dotykania lub intensywne łuszczenie się mimo stosowania odpowiednich kosmetyków. Jak pomóc maluszkowi i złagodzić przykre dolegliwości? Podpowiadamy!

Spis treści:

Sucha skóra u noworodka

Wiele zewnętrznych czynników może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie Twojego maluszka. Jednym z częstych problemów, który pojawia się już w pierwszych dniach po narodzinach, jest nadmiernie przesuszona i łuszcząca się skóra. Czasami zmiany skórne obejmują wyłącznie twarz, innym razem dotyczą całego tułowia, kończyn lub okolicy, w której ciało bobasa styka się z pieluszką.

Niekiedy trudno jest określić przyczynę takiej sytuacji, a świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się, czy sucha, schodząca skóra u noworodka wymaga wizyty u pediatry. Na szczęście bardzo sucha skóra u noworodka to problem, z którym stosunkowo łatwo sobie poradzisz dzięki kilku naszym wskazówkom!

Bardzo sucha skóra u noworodka – skąd wynika?

Sucha skóra u noworodków to dość popularne zjawisko, którym martwią się opiekunowie najmłodszych domowników. Choć może się wydawać, że zdrowy noworodek rodzi się z nieskalanym naskórkiem i bez innych poważnych problemów zdrowotnych, tak naprawdę jego ciało rzadko jest idealne. Bez trudu znajdziesz na nim drobne krostki, potówki, zaczerwienienia lub podrażnienia. Nawet przy optymalnej pielęgnacji zdarzają się zadrapania lub wysypka, która utrzymuje się przez kilka dni bądź tygodni.

Skąd zatem wynika sucha skóra na twarzy u noworodka lub inne niedoskonałości? Naskórek noworodka jest niezwykle delikatny i o wiele szybciej reaguje na działanie czynników zewnętrznych niż skóra starszaka czy dorosłego. Brzdąc rodzi się zwykle pokryty większą lub mniejszą ilością mazi, która stanowi naturalną barierę ochronną dla skóry. Z tego powodu specjaliści zalecają nie myć zbyt dokładnie maluszka po narodzinach, żeby pozostawić maź na jakiś czas w celu lepszego zabezpieczenia przed obcymi substancjami.

Z każdą kolejną godziną warstwa naskórka uszczelnia się, staje się silniejsza i przygotowana na kontakt z drobnoustrojami. Proces ten wymaga czasu, dlatego Twój smyk może reagować wysypką lub suchością skóry pod wpływem kontaktu z wodą, środkami do mycia ciała, kremami pielęgnacyjnymi, nowymi pieluszkami lub po zjedzeniu określonego rodzaju pożywienia.

Sucha schodząca skóra u noworodka – czy to powód do zmartwień?

Co ważne, sucha łuszcząca się skóra u noworodka nie zawsze jest stanem chorobowym. Praktycznie u wszystkich noworodków łuszczenie jest zauważalne na dłoniach i stopach już kilka dni po narodzinach. Ciągłość najbardziej zewnętrznej warstwy skóry zostaje przerwana na wysokości poszczególnych stawów, w zagłębieniach między poszczególnymi palcami lub w okolicy nadgarstków. Taka zmiana na skórze bobasa pojawia się niezależnie od tego, czy dobrze ją nawilżasz i stosujesz odpowiednie kosmetyki do kąpieli.

Malec z łuszczącą się skórą na kończynach zazwyczaj nie wymaga żadnej ingerencji medycznej – wystarczy, że będziesz regularnie ją nawilżać i czekać, aż martwy naskórek sam odpadnie. Proces intensywnego złuszczania naskórka wiąże się z szybkim wzrostem ciała maleństwa, zmianą środowiska, w którym przebywa i tym, że skóra uczy się kontaktu z powietrzem, różnymi temperaturami, wodą czy środkami do pielęgnacji. Już po kilkunastu dniach systematycznej pielęgnacji zauważysz, że stanie się ona gładka i wyjątkowo delikatna.

Zobacz też: Niemowlę śpi z otwartą buzią - czyt powód do niepokoju?

Sucha skóra na twarzy u noworodka

Sucha schodząca skóra u noworodka może występować także na buzi. Twarz jest wyjątkowo narażona na pojawianie się krostek czy mikrozmian, które występują pod wpływem działania bakterii, kurzu, a nawet intensywnego słońca lub wiatru. Maluszek często dotyka swoimi dłońmi okolic buzi, wkłada paluszki do ust, potrafi nawet dotykać gołą stopą twarzy – wszystkie te czynniki sprawiają, że kontakt z potencjalnymi zagrożeniami jest częstszy.

Jednocześnie twarz intensywnie się poci – na czole, w okolicy nosa, na górnej wardze i na szyi możesz zaobserwować niewielkie pęcherze wypełnione płynem, czyli tzw. potówki. Nie należy ich usuwać mechanicznie, wyciskać lub drapać, gdyż wraz z obniżeniem temperatury na zewnątrz same znikają.

Sucha łuszcząca się skóra u noworodka bywa objawem alergii pokarmowej i reakcji organizmu na nowe składniki w diecie. Jeśli zmiany się utrzymują, są swędzące, zaczerwienione lub towarzyszy im opuchlizna, spróbuj zaobserwować, czy nie wywołują ich określone produkty spożywcze. Najczęstszymi alergenami u kilkumiesięcznych maluszków są: cytrusy, jaja, mleko krowie, ryby i produkty zawierające orzechy.

Wysypka, bąble i suche placki na policzkach, czole, szyi, a nawet tułowiu brzdąca to prawdopodobny efekt źle dobranych kosmetyków. Zmień dotychczasowy płyn lub szampon na hypoalergiczny, o właściwościach nawilżających i natłuszczających, zadbaj o niezbyt gorącą wodę podczas kąpieli i nie wydłużaj przesadnie czasu jej trwania. Być może już po dwóch lub trzech dniach zauważysz poprawę!

Sucha skóra u noworodka

Sucha skóra u noworodka – czym smarować?

Ciało noworodka ma zdolność szybkiej regeneracji, ale pokrywająca je skóra jest delikatna. Z łatwością może ulegać podrażnieniom, reagować na nowe składniki wysypką, swędzeniem lub nadmiernym wysuszeniem. Jeśli chcesz pomóc swojemu maluszkowi i zagwarantować mu nawilżoną, elastyczną i przyjemną w dotyku buzię, brzuszek i dłonie, pamiętaj o regularnym smarowaniu ich odpowiednimi preparatami.

Kosmetyki niemowlęce muszą być dostosowane do wieku i potrzeb małego użytkownika. Na półce w łazience i w zasięgu przewijaka miej zawsze kremy lub specyfiki zarówno o działaniu nawilżającym, jak i kojącym, natłuszczającym, a także wysuszającym, które przyspieszają gojenie zmian. Nigdy nie używaj środków do pielęgnacji ciała dla dorosłych, które mają w swoim składzie konserwanty, są mocno perfumowane lub zawierają silnie działające substancje.

Sucha skóra u noworodka – czym smarować?

  • Pierwszą grupę produktów do smarowania stanowią kremy, maści, mleczka i emulsje o właściwościach nawilżających. W ich składzie znajdziesz przede wszystkim kojącą alantoinę, pantenol czy glicerynę. W niektórych środkach dla starszaków na liście składników pojawia się mocznik lub naturalne oleje, np. olej lniany. Tego rodzaju środki możesz swobodnie używać po każdej kąpieli, a dodatkowo kilka razy dziennie wcierać w przesuszone miejsca na ciele smyka.
  • Szczególną grupę specyfików stanowią emolienty, które pomagają wiązać wodę w skórze, zapobiegają jej zbyt szybkiemu parowaniu i tworzą na powierzchni rąk lub nóg delikatną powłokę ochronną. Możesz dodawać je do wody podczas kąpieli lub wklepywać w osuszone ręcznikiem ciało po wieczornym myciu. Są one polecane zwłaszcza maluszkom, borykającym się z atopowym zapaleniem skóry, z alergiami czy łuszczycą.
  • Niektórzy rodzice cenią sobie działanie oliwki lub innych olejków, których używają do masażu niemowlaka. U wybranych bobasów można ona przynieść jednak odwrotny efekt. Dobrze jest przetestować ją na niewielkim fragmencie skóry, by przekonać się, jak w Waszym przypadku zadziała.
  • Gdy zmiany na ciele Twojej pociechy trudno się goją lub oprócz suchej skóry na pupie masz do czynienia z lekkim stanem zapalnym i odparzeniami, np. od pieluchy, użyj kremu barierowego z tlenkiem cynku, który wyciszy wypryski, zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Jak prawidłowo pielęgnować skórę noworodka?

Dbanie o skórę malutkiego domownika zacznij już od pierwszych dni jego życia. Na kondycję naskórka ma wpływ nie tylko rodzaj stosowanych kosmetyków, ale także codzienna dieta, pora roku oraz indywidualne cechy każdego dziecka.

Sucha skóra u noworodków wymaga nawilżania na każdym etapie pielęgnacji. Zainwestuj w łagodne i delikatnie myjące środki do kąpieli o właściwościach nawilżających i natłuszczających.

Sucha skóra u noworodka

Pamiętaj przy tym, by były to rośliny, zioła i specyfiki, które są bezpieczne dla bobasów.

  • Zadbaj o to, by skóra Twojej pociechy mogła oddychać. W ten sposób pozbędziesz się zaczerwienienia na pupie, unikniesz nieprzyjemnych odparzeń, potówek i innych przykrych zmian skórnych. Jest to ważne zarówno latem, podczas wysokich temperatur, jak i wtedy, gdy długo podróżujecie samochodem w jednej pozycji. Tu przydadzą się ubrania z naturalnych materiałów, przewiewne i nie krępujące ruchów, a także sprawdzona marka pieluch, które nie są perfumowane i dobrze chłoną wilgoć.
  • Sucha skóra u noworodka pojawia się niekiedy na głowie, szyi, za uszami i na kończynach. Łuszczące się drobinki naskórka wraz z potem tworzą mogą prowadzić do występowania ciemieniuchy. Istotne jest regularne mycie główki maleństwa delikatnym szamponem dla niemowlaków i czesanie całej jej powierzchni w celu usunięcia martwego naskórka.

Jeżeli często korzystacie z samochodu i obawiasz się, że po długiej jeździe autem Twój smyk dotrze do celu z odparzeniami, zadbaj o jego komfort termiczny. Pomogą w tym nowoczesne foteliki samochodowe dla najmłodszych, których siedziska wykazują zaawansowane właściwości oddychające i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa:

  • Na liście najchętniej wybieranych produktów przez rodziców z naszej oferty znajdziesz model Cybex Cloud T-Plus dostępny wraz z dedykowaną bazą, która ułatwia prawidłowy montaż.
  • Równie wygodny będzie pierwszy fotelik – nosidełko, z ergonomiczną rączką i miękką tapicerką, którą w przypadku zabrudzenia z łatwością upierzesz w pralce, czyli Cybex Cloud G, przeznaczony dla niemowlaków od urodzenia do osiągnięcia maksymalnej wagi 13 kg.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt?

Już wiesz, skąd wynika sucha skóra u noworodka i jak temu zapobiegać!

Jako rodzic każdego dnia spotykasz się z nowymi wyzwaniami, które niesie ze sobą rodzicielstwo. Oprócz karmienia niemowlęcia zdrowymi produktami, rozwijania jego zainteresowań, wspierania rozwoju dużej i małej motoryki musisz codziennie troszczyć się o jego zdrowie i samopoczucie. Na liście zadań rodziców jest też pielęgnacja jego miękkiej i podatnej na podrażnienia skóry przy użyciu produktów do mycia, nawilżania lub natłuszczania naskórka.

Skóra niemowlaka w pierwszych miesiącach życia uczy się kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Działają na nią zróżnicowane temperatury, woda, słońce, dlatego wymaga ochrony zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Do wyboru masz liczne kosmetyki, które w zależności od aktualnych potrzeb bobasa nawilżają, natłuszczają lub łagodzą zmiany chorobowe.

Jeśli mimo starannego dbania i ciało brzdąca nadal utrzymują się na nim krostki, wypryski lub rozległe zaczerwienienia, zasięgnij porady specjalisty. Być może Twoja pociecha boryka się z alergią pokarmową, ma atopowe zapalenie skóry lub inną chorobę przewlekłą, która wymaga stosowania maści i leków.

Sucha skóra u noworodka

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zmian na skórze Twojego maleństwa, nigdy nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami i samodzielnie aplikowanymi lekarstwami, które mogą jedynie zaognić bolesne wypryski na powierzchni naskórka. Pamiętaj też, że zawarte w naszym poradniku rady nigdy nie zastąpią porady lekarza pediatry.

A może masz sprawdzone metody, by skóra niemowlaka był zawsze dostatecznie nawilżona i zdrowa? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom skuteczniej dbać o ukochane maleństwo! Odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz produkty, dzięki którym rodzicielstwo będzie nadzwyczaj przyjemne!

Żródła:

  1. Pielęgnacja noworodka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/9321-pielegnacja-noworodka-1/file
  2. Pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci, https://cnb.drirenaeris.com/wp-content/uploads/2020/06/pielegnacja-skory-niemowlat-i-dzieci_v1_2_2019_spk-002.pdf
  3. Magdalena Czarnecka-Operacz, Dorota Jenerowicz, Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-noworodka-kapiel-noworodka-i-niemowlecia

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up