+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Prawidłowa waga dziecka a wiek. Ile powinno ważyć roczne dziecko?

2024-09-09

Zdrowo rozwijające się dziecko w pierwszym roku życia może nawet potroić swoją wagę. Jak sprawdzić, czy Twoja pociecha rozwija się zgodnie z normą? Sprawdź, jaka jest właściwa waga dziecka na różnych etapach dojrzewania!

Spis treści:

Kiedy spodziewasz się dziecka, ginekolog przy każdej wizycie kontrolnej sprawdza prawidłowy rozwój Twojego maleństwa. Dzisiejsza technologia pozwala ze znaczną dokładnością określić wagę urodzeniową noworodka i określić, jaki rodzaj porodu będzie optymalny. To, ile waży dziecko po urodzeniu, zależy między innymi od diety w okresie ciąży – kluczowe znaczenie ma urozmaicony jadłospis bogaty w witaminy i mikroelementy.

Systematyczne przybieranie na wadze dziecka po narodzinach daje pewność że smyk jest zdrowy i nie zmaga się z żadnymi chorobami. Czasami jednak przestaje rosnąć na kilka tygodni lub odwrotnie – w ciągu krótkiego czasu zwiększa masę ciała nawet o jeden kilogram. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój od narodzin przez pierwsze miesiące życia. Sprawdź, ile waży roczne dziecko!

waga dziecka

Prawidłowa waga noworodka

Kiedy rodzi się pierwsze dziecko, opiekunowie szukają wiarygodnych informacji i wielokrotnie upewniają się, czy ich smyk rozwija się prawidłowo. Okazuje się jednak, że waga rocznej dziewczynki może znacznie różnić się od tego, ile powinien ważyć noworodek płci męskiej. Podobnie jest z indywidualnym procesem wzrostu – bardzo często niemowlaki w tym samym wieku różnią się masą ciała nawet o kilkaset gramów.

Zacznijmy od tego, ile waży dziecko po urodzeniu. Przyjmuje się, że masa zdrowego i donoszonego maleństwa bezpośrednio po porodzie będzie wynosić między 2500 a 4000 gramów. Oczywiście zdarzają się od tego odstępstwa – waga urodzeniowa dziecka zależy od wielu czynników:

  • Jeśli rodzice są wysocy i mają stosunkowo masywną posturę, średnia waga dziecka po urodzeniu najprawdopodobniej będzie wyższa, niż u rówieśników.
  • Gdy opiekunowie są niskiego wzrostu lub mają drobną sylwetkę, prawidłowa waga niemowlaka zazwyczaj oscyluje wokół niższych parametrów.
  • BMI noworodka może być zaniżone, jeśli mama podczas ciąży nie przyjmowała dostatecznej ilości kalorii dziennie, a jej menu było ubogie w wapń, niezbędne tłuszcze czy węglowodany.
  • Waga po urodzeniu jest uzależniona od ewentualnych chorób, które w czasie ciąży przeszła mama. Istotne dla rozwoju są również przyjmowane przez nią leki, a także komplikacje zaistniałe w trakcie samej ciąży.
  • Zdecydowanie negatywny wpływ na prawidłowy rozwój bobasa ma palenie tytoniu – zarówno przez ciężarną, jak i przez osoby w jej bezpośrednim otoczeniu, czyli tzw. palenie bierne. Niezwykle szkodliwe jest również spożywanie alkoholu – w takim przypadku średnia waga noworodka w rodzinie może wynosić nawet o 30% mniej, niż zakłada norma rozwojowa.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja wtedy, gdy Twój maluszek urodzi się przedwcześnie. To, ile waży dziecko po urodzeniu jako wcześniak, zależy od tygodnia, w którym przyjdzie na świat. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki i rozwiniętej opieki prenatalnej już nawet bobasy o masie urodzeniowej około 500 gramów są w stanie przeżyć poród i wyrosnąć na zdrowe dzieci.

Statystycznie przyjmuje się, że dziewczynki mają nieco niższą wagę po urodzeniu, niż chłopcy. Wiedza, ile powinien ważyć noworodek, jest kluczowa dla jego dalszego wzrostu – przez systematyczne sprawdzanie długości ciała i wagi malca rodzice mogą kontrolować zdrowie swojego ukochanego maluszka.

Zobacz też: Wzrost dziecka a wiek. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Ile tygodniowo przybiera noworodek i co wpływa na przyrost masy?

Waga dziecka po urodzeniu zmienia się bardzo dynamicznie.

Waga dziecka grafika przybiera 200 g tygodniowo, 800 miesięcznie

Rozwój może spowolnić pod wpływem ewentualnych infekcji. Gdy maleństwo choruje, jest marudne, często nie chce jeść i przyjmuje mniejsze ilości mleka, a to przekłada się na wolniejsze przybieranie.

Waga urodzeniowa dziecka w wielu przypadkach zmienia się skokowo. Bywa, że Twoje dziecko w ciągu tygodnia lub dwóch urośnie podwójnie, a potem przez kilkanaście dni jego waga stoi w miejscu. To zupełnie normalne – zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze skokiem rozwojowym, w czasie którego organizm małego człowieka koncentruje się na utrwalaniu nowych umiejętności lub szkoli się w trudnej zdolności.

Co jeszcze ma decydujący wpływ na wagę dziecka?

Nie bez znaczenia jest częstość karmień – gdy bobas jest pojony mlekiem mamy i przystawiany do piersi na żądanie, karmienie może odbywać się nawet kilkanaście razy dziennie i w nocy. Skład mleka mamy zmienia się w zależności od pory doby lub nawet minuty karmienia – to doskonale zaprojektowany przez naturę proces. Co ciekawe, wieczorne mleko jest tłustsze i bardziej kaloryczne, by lepiej zaspokajać głód noworodka.

  • Często obserwuje się, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przybierają szybciej, niż te karmione piersią.
  • Przy karmieniu mieszanym dużo zależy od tego, czy Twój bobas jest niejadkiem i czy podczas karmienia rozpraszają go inne bodźce.
  • Starsze niemowlaki bywają na tyle zajęte zabawą lub tym, co dzieje się wokoło nich, że nie wypijają pełnej porcji mleka o odpowiedniej porze. Wówczas na rodzicach spoczywa zadanie takiego zorganizowania przestrzeni i ograniczenia bodźców, by smyk najadł się do syta przed rozpoczęciem dalszej zabawy.

Tak naprawdę nie ma sztywnej zasady, ile powinno trwać karmienie, jak często przystawiać noworodka do piersi lub w jakich porach proponować mu butelkę. Przy wyłącznym karmieniu mlekiem modyfikowanym producenci zwykle podają rekomendowane ilości mleka, które ułatwiają dopasowane właściwych porcji. Takie dane znajdziesz też w gabinecie Twojego lekarza pediatry, szkole rodzenia, a nawet w książeczce szczepień.

Na początku rodzicielskiej drogi warto zapytać o radę lekarza pediatrę lub położoną, która wyposaży Cię w niezbędne materiały edukacyjne i ułatwi naukę prawidłowego karmienia niemowlęcia.

Sprawdź też: Jak często i ile powinien jeść noworodek? Rozwiewamy wątpliwości!

Waga dziecka rodzic sprawdza w domu

Waga dziecka – od noworodka do pierwszych urodzin

Waga dziecka zmienia się z tygodnia na tydzień. Płynne przybieranie na wadze to jedna z najprostszych oznak, że bobas jest zdrowy i nie wymaga interwencji lekarskiej. Aby upewnić się, że jego wzrost jest zgodny z normą, skorzystaj z odpowiednich siatek centylowych, przeznaczonych dla chłopców lub dziewczynek.

Wagę możesz także sprawdzić podczas okresowej wizyty u lekarza pediatry lub bilansu, w czasie którego sprawdza się jednocześnie między innymi wzrok, budowę kończyn, bioder czy rozwój zębów u niemowlaka.

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko?

3-miesięczny niemowlak zwykle dość stabilnie umie już trzymać główkę, a nawet zaczyna trenować samodzielnie przewracanie się z plecków na brzuch. Pory drzemek są u niego już bardziej regularne, a świeżo upieczeni rodzice coraz lepiej odnajdują się w swoich obowiązkach.

Jeśli karmienie niemowlaka przebiega bezproblemowo, może on prawie podwoić wagę urodzeniową w czwartym miesiącu życia – zwłaszcza wtedy, gdy przy urodzeniu ważył około 3 kg. Gdy wybierzesz się na wizytę do pediatry, szybko przekonasz się, że Twój malec ma już nawet 5-7 kg i rośnie jak drożdżach! Warto zadbać o swój kręgosłup – przemieszczanie się z coraz cięższym smykiem będzie wygodniejsze z funkcjonalnym i łatwym do prowadzenia wózkiem – takim jak nowoczesny Muuvo Qiuck 4.0.

Ile waży półroczne dziecko?

Zgodnie ze wspomnianymi siatkami centylowymi smyk w tym okresie waży od 6 do 10 kg. Średnia waga noworodka zmienia się niekiedy nieregularnie i skokowo – obserwuje się, że u wielu brzdąców między 6. a 12. miesiącem życia zmiany te są bardzo indywidualne.

Jeśli Twoja pociecha jest niezwykle aktywna, dużo raczkuje, próbuje samodzielnie siadać, a nawet stawać, to zwiększa się jej zapotrzebowanie kaloryczne i przyrost masy ciała bywa wolniejszy.

Ile powinno ważyć roczne dziecko?

Waga rocznego dziecka jest nadal uzależniona od wzrostu i masy ciała rodziców, ale w tym okresie coraz większe znaczenie mają również wprowadzone zwyczaje żywieniowe. W okolicy dwunastego miesiąca życia bobas je już całą gamę produktów spożywczych – owoce, warzywa, przetwory mleczne, jaja, czy mięsa. Zdarza się, że całkiem samodzielnie chodzi i intensywnie spala kalorie.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile przybiera niemowlę w okolicy swoich pierwszych urodzin, musisz znać jego masę urodzinową. Wielu pediatrów skłania się ku teorii, że malec powinien potroić swoją wagę urodzeniową właśnie do tego czasu. W tym okresie dziecko przeważnie osiąga od 9 kg do 12 kg, a jego wzrost mieści się w przedziale między 74 a 84 cm wzrostu.

Lekki i stabilny leżaczek Kinderkraft Calmee ułatwi Ci opiekę nad niemowlakiem na etapie rozszerzania diety. Twój smyk w bezpiecznym zapięciu będzie Ci towarzyszyć w kuchni, podczas gdy Ty zajmujesz się przygotowaniem smacznych przekąsek.

Kiedy dziecko najszybciej przybiera na wadze?

Istnieje kilka okresów w życiu smyka, w których jego wzrost jest dynamiczny. Pierwszy z nich to III trymestr ciąży.

Po narodzinach przyrost masy przez nadal jest dosyć szybki – w pierwszych miesiącach życia wynosi około 200 gramów na tydzień, co daje 800 gramów miesięcznie. Rodzice mogą być zadziwieni, ze ich maleństwo z drobnego okruszka zmienia się z tygodnia na tydzień w dużego i pełnego energii szkraba.

Większość niemowląt w 5-6 miesięcy życia podwaja swoją wagę urodzeniową, by potroić ją przed pierwszymi urodzinami.

Od czasu, gdy maluch zaczyna chodzić, proces przybierania na wadze nieco hamuje, ale nadal trwa. Znakiem, że kilkulatek zdrowo się rozwija, jest liniowy wzrost wagi obserwowany na siatce centylowej.

Przeczytaj więcej: Centyl – co to jest? Jak czytać siatki centylowe?

Do kiedy dziecko powinno podwoić wagę?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, BMI noworodka zmienia się stale, a jego waga będzie zwiększać się w każdym kolejnym tygodniu. Podwojenie wagi następuje około pierwszego półrocza, a potrojenie – niedaleko urodzin.

W drugim roku życia malec zwiększa swoją masę mięśniową i trenuje chodzenie, bieganie i wspinanie się. Zmienia się postura jego ciała, a dotychczas pulchne rączki ustępują miejsca bardziej wyrzeźbionym i lepiej zarysowanym nóżkom. Jednak jego tułów nadal jest stosunkowo delikatny i bezbronny, dlatego chroń szkraba na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza podczas jazdy samochodem, dzięki wygodnemu fotelikowi dla niemowlaków Avionaut Pixel Pro.

Co robić, gdy dziecko waży za mało?

Waga niemowlaka bywa dla opiekunów częstym powodem do zmartwień. Wątpliwości czy pociecha rozwija się prawidłowo, pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy przez kilka tygodni utrzymuje się na tym samym poziomie. Kiedy dziecko waży 9 kg przez dwa lub trzy miesiące, nie musi to oznaczać choroby czasem wzrost zwalnia, a maluch opanowuje w tym okresie różne kluczowe umiejętności.

Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości czy obaw, warto zasięgnąć porady pediatry. Zwłaszcza wtedy, gdy niemowlę jest marudne, nie ma ochoty do zabawy, jego drzemki się przesadnie wydłużają lub unika spożywania posiłków, chociaż wcześniej jadło różne przekąski ze smakie. Lekarz doradzi Wam optymalną dietę dla smyka, wykluczy możliwe alergie lub inne typowe choroby wieku dziecięcego, a także pomoże zachęcić bobasa do jedzenia.

waga dziecka lekarz sprawdza

Już wiesz, jaka jest prawidłowa waga dziecka i co na nią wpływa

Dzięki naszemu artykułowi dowiedziałeś się, jaka jest prawidłowa waga niemowlęcia i jak ją właściwie kontrolować. Nie panikuj, gdy maluszek przez tydzień czy dwa nie przybierze na wadze. Zatrzymania w rozwoju mogą powodować infekcje lub skoki rozwojowe, w czasie których organizm niemowlęcia koncentruje energię na innych zadaniach.

Korzystaj z siatek centylowych, aby śledzić rozwój swojego maluszka – są jednym z najdoskonalszych narzędzi do sprawdzania wagi i wzrostu Twojej pociechy.

A może masz sprawdzone sposoby, by dbać o właściwą masę niemowlaka? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej, by pomóc innym rodzicom w lepszej i bezstresowej opiece nad najmłodszymi członkami rodziny. Zapoznaj się również z ofertą sklepu BoboWózki i wybierz akcesoria, które ułatwiają codzienną opiekę nad dziećmi w każdym wieku!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up