Zabawy sensoryczne – poznaj nasze pomysły na naukę przez zabawę!
Zabawy sensoryczne to wspaniały sposób, aby za pomocą różnorodnych bodźców wspomagać integrację oraz rozwój zmysłów dziecka. W ten sposób maluch uczy się, w jaki sposób funkcjonuje świat, a nauka przez zabawę to najlepszy sposób, aby wesprzeć jego rozwój. Mamy dla Ciebie wiele pomysłów na zabawy sensoryczne dla dziecka.
Spis treści:
- Integracja sensoryczna (SI) – o co chodzi?
- Zabawy plastyczne
- Bibuła, klej, stare gazety
- Zabawy sensoryczne – pudełko rozmaitości
- Tablica manipulacyjna
- Zabawy sensoryczne z wodą
- Inne zabawy sensoryczne
- Terapia sensoryczna
- Zabawki sensoryczne do wózka dziecięcego
Integracja sensoryczna (SI) – o co chodzi?
Odkręcanie słoika, odskakiwanie na bok, kiedy ostry nóż wypada nam z ręki, zakręcenie wody po usłyszeniu kapania i inne zwykłe codziennie czynności – potrafimy to zrobić dzięki koordynacji naszych zmysłów i mózgu. Właśnie na tym polega integracja sensoryczna. Wiemy, że woda jest mokra, ogień gorący, na autostradzie jest głośno, a perfumy pięknie pachną. Tego uczymy się już od dziecka właśnie dzięki SI.
Zadaniem rodziców jest ułatwienie i przede wszystkim umożliwienie dziecku tej nauki i zdobywania tak niezbędnej wiedzy. W bardzo łatwy sposób możemy ją ćwiczyć i rozwijać przez zabawy sensoryczne i różnego rodzaju zabawy dla dzieci. SI jest niezbędnym etapem rozwoju, a z wiekiem możemy proponować dziecku bardziej zaawansowane zabawy. Sensoplastyka to bardzo ważne zajęcia dla dzieci, które przynoszą mnóstwo korzyści i cenną naukę.
Mamy dla Was wiele propozycji na zabawy sensoryczne, które dostarczą maluchowi szeregu różnorodnych bodźców, aby każdego dnia wspomagać rozwój jego zmysłów. To zarówno zabawy sensoryczne dla niemowląt, jak również zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka.
Zabawy plastyczne
Kredki, mazaki, farby – w tym dzieci odnajdują się bardzo szybko. To nic innego jak właśnie zabawy sensoryczne. Spróbujmy wyjść poza standardy i pokazać dziecku oryginalne rozwiązania, które jednocześnie będą ćwiczyły zmysł dotyku.
Kredkami i mazakami można przecież rysować nie tylko po białej kartce, ale również po starych czarno-białych gazetach przeznaczonych już do wyrzucenia – mazaki świetnie radzą sobie z kartonem i plastikowymi pojemnikami. To również jest nauka przez zabawę, a w zabawie można się wygłupiać do woli.
Do malowania farbkami nie musimy używać jedynie pędzelków – z powodzeniem sprawdzi się patyczek higieniczny, suchy makaron, ale przede wszystkim paluszki. Chodzi o to, żeby dziecko widziało różnice – pędzel daje duże możliwości, bo jest miękki, podobnie jak patyczek kosmetyczny. Z makaronem nie pójdzie tak łatwo, jest przecież twardy. A małe paluszki są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka.
W dodatku farbki są zimne, mokre i najczęściej gęste, co stanowi świetny bodziec dla rozwoju dziecka, które w ten sposób poznaje różnice i bada świat.
Farby możecie wykorzystać do zabaw sensorycznych również w inny sposób. Do przezroczystych woreczków foliowych zamykanych strunowo wlejcie różne kolory farb. Szczelnie zamknijcie woreczki, dodatkowo zaklejając brzegi taśmą klejącą. Zadaniem dziecka jest wymieszanie kolorów farb. Maluch szybko zauważy, że inaczej farba rozprzestrzenia się w woreczku, gdy naciska ją paluszkiem, a inaczej, gdy naciśnie folię całą dłonią.
Takie zabawy sensoryczne w domu to integracja sensoryczna w najlepszej postaci, a nauka przez zabawę sprawi, że malec będzie każdego dnia odkrywał, jak bardzo fascynujący jest świat. Zajęcia sensoryczne dla dzieci zapewnią Wam godziny świetnie spędzonego czasu!
Bibuła, klej, stare gazety
Dajmy dziecku kartkę i klej w sztyfcie – niech posmaruje kartkę czy karton klejem. Następnie wręczmy maluchowi bibułę lub gazety czy kolorowy papier i pokażmy dziecku, że może je zgniatać, robić kulki, porwać na drobne kawałki i przykleić do kartki. Takie zabawy sensoryczne dla dzieci doskonale stymulują ich zmysł dotyku, który jest niezwykle ważny na każdym etapie życia. Niech malec sam stworzy kompozycję, a jeśli potrzebuje naszej pomocy, warto poświęcić mu ten czas i stworzyć wspólną pracę. Sensoplastyka jest często fascynującą przygodą nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Później te małe dzieła sztuki mogą stanowić świetną ozdobę ścian.
Zabawy sensoryczne – pudełko rozmaitości
Dobrym pomysłem na zabawy sensoryczne jest także zrobienie dla dziecka pudełka rozmaitości. Znajdźmy pojemnik – metalowy, plastikowy, kartonowy – a do środka wsypmy piasek znad morza, lub... kaszę manną, która doskonale go imituje. Wrzućmy do środka najróżniejsze przedmioty, które dziecko będzie musiało wydobyć z piasku. Niech to będzie kamień, mały patyk, kawałek kory, kółko od autka, korek od butelki, złamana kredka, moneta, żołądź, kasztan, ususzona szyszka, stary klucz.
Możliwości jest mnóstwo – ważne, żeby były to przedmioty dopasowane do wieku dziecka (dla malucha nie nadadzą się małe kamyczki czy monety, ponieważ może je połknąć), a także takie, które mają różne struktury i cechy. Zimne, twarde, szorstkie, gładkie, miękkie itd – wszystko zależy od pomysłowości rodziców. Takie zabawy sensoryczne dla dzieci to również ważna stymulacja. Połączenie elementów takich jak zabawy ruchowe dla dzieci, zabawy sensoryczne, sensoplastyka i zabawy dla dzieci to gwarancja prawidłowego rozwoju dziecka.
Tablica manipulacyjna
Duża tablica z elementami, które można naciskać, przesuwać i przekładać nie tylko zapewni dziecku wiele godzin zabawy. To również świetne wsparcie rozwoju malucha zarówno pod względem motoryki małej (zręczność dłoni i palców), jak i koncentracji czy logicznego myślenia.
Taką tablicę sensoryczną możecie wykonać samodzielnie. Wystarczy do drewnianej tablicy przymocować takie elementy jak zawiasy, włącznik, suwak, zegar z ruchomymi wskazówkami czy cymbałki.
Zabawy sensoryczne z wodą
Maluchy uwielbiają zabawy związane z wodą. Przelewanie, wyławianie przedmiotów i sprawdzanie, co spada na dno – Wasze dziecko z pewnością będzie zafascynowane. Wystarczy do dużej miski wsypać pocięte słomki, styropian czy confetti, a następnie dać maluchowi sitko i zachęcić go do wyławiania poszczególnych elementów.
Zabawy sensoryczne z wodą to również eksperymenty ze stanami skupienia. Zaproponujcie maluchowi wzięcie do rączki kostki lodu. Z pewnością pod wpływem ciepła zacznie się wyślizgiwać, więc czas na zabawę w łapanie.
Inne zabawy sensoryczne
Warto również proponować dziecku najprostsze rozwiązania na domowe zabawy sensoryczne i zabawy ruchowe dla dzieci. Wysypanie ryżu do miseczki, żeby dziecko mogło pomieszać w nim rączkami, próba złapania mydła wrzuconego do dużej miski z wodą czy nawlekanie suchego makaronu na słomkę do napojów to właśnie integracja sensoryczna. Starszym dzieciom można dać mały makaron, koraliki i inne drobne elementy z dziurkami do nawleczenia na sznurek – takie korale z pewnością ucieszą każdą mamę.
Koniecznie pokażcie Waszym dzieciom ciastolinę lub plastelinę. Niech dziecko we własnych rączkach pozna różnicę między nimi i wybierze, co odpowiada mu bardziej. A może Wasze dziecko najlepiej odnajdzie się w muzyce? Pomysłów na zrobienie najlepszych instrumentów wspólnie z dzieckiem znajdziecie w sieci mnóstwo. Malutka gitarka z plastikowego pudełeczka i gumek recepturek, pudełka dźwiękowe z opakowań po zapałkach i wiele innych.
Klęczenie na grochu? Z pewnością nie, ale mieszanie bosymi stópkami w miskach z różnymi produktami to świetna zabawa! Maluchy kochają być brudne – farbki na brzuszkach, błoto na nogach, rączki całe w piachu to szczęście i radość, a przecież wszystko w łatwy sposób można umyć!
Możecie również uczęszczać na dodatkowe zajęcia sensoryczne dla dzieci i zabawy ruchowe dla dzieci, pamiętajcie jednak, że integracja sensoryczna jest bardzo łatwa w rozwoju przez zabawy sensoryczne. Nawet najprostsze i najbardziej banalne pomysły są w tej dziedzinie bardzo wartościowe.
Terapia sensoryczna
Zdarza się, że proces integracji sensorycznej ulega zaburzeniu i trzeba się wspomóc terapią sensoryczną. W przypadku niemowląt problemy z koordynacją i integracją zmysłów można zauważyć, gdy maluch ma problem z samodzielnym jedzeniem. Zdarza się jednak, że zaburzenie SI wpływa na dalszy rozwój dziecka. Najczęściej diagnozuje się je w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Wówczas z pomocą przychodzi terapia sensoryczna. Rodzaj i forma zajęć dobierana jest indywidualnie do potrzeb danego dziecka i jego problemów z przetwarzaniem bodźców. Ile czasu potrzeba, aby zauważyć efekty terapii SI? Czasami zmianę na plus widać już po kilku, kilkunastu zajęciach, ale zdarza się, że pierwsze efekty przychodzą po kilku miesiącach. Jest to kwestia indywidualna.
Zabawki sensoryczne do wózka dziecięcego
Stymulacja sensoryczna malucha możliwa jest nie tylko dzięki wspomnianym zabawom. Podczas spacerów czy wakacyjnego wyjazdu również możecie zaproponować dziecku rozwiązania, które będą wspierały rozwój jego zmysłów.
W podróży świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju książeczki sensoryczne. To nic innego jak obrazkowa książeczka wykonana z różnego rodzaju tkanin i elementów dekoracyjnych, takich jak koraliki czy wstążki. Podczas spaceru maluch nigdy się nie znudzi, gdy będą mu towarzyszyć zawieszki sensoryczne.
Długie spacery i podróże sprzyjając stymulacji sensorycznej, dlatego nie zapomnijcie o wygodnym środku transportu dla malucha. Polecamy Waszej uwadze nasze propozycje modeli wózków wielofunkcyjnych, m.in. Peg Perego BOOK, Joolz Day 2w1, Cybex Priam 4.0, Britax SMILE 3, OYSTER 3 BabyStyle czy Cybex e-Priam 3.0. Nie zapomnijcie również o bezpiecznej podróży samochodem, którą gwarantuje fotelik BeSafe iZi Go Modular i-Size.
A jakie są Wasze pomysły na zabawy sensoryczne? Co Wasze dzieci lubią najbardziej? Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem!
Twój podpis: