Połóg – ile trwa połóg i czym się charakteryzuje?
Połóg to trwający około 6 tygodni okres po porodzie, w którym organizm świeżo upieczonej mamy wraca do formy. W tym czasie ciało intensywnie regeneruje się po porodzie naturalnym albo cesarskim cięciu. Jakie objawy towarzyszą połogowi?
Spis treści:
- Co to jest połóg?
- Połóg – ile trwa?
- Połóg - objawy
- Jak przejść połóg bezpiecznie i komfortowo?
- Połóg – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Co to jest połóg?
Połóg to okres po porodzie, w którym organizm świeżo upieczonej mamy wraca do formy. W tym czasie ciało intensywnie regeneruje się po porodzie naturalnym albo cesarskim cięciu. Okres ten to również czas silnych emocji i nowych doświadczeń dla kobiety. Wówczas zmiany powstałe w trakcie ciąży i porodu cofają się, spada masa ciała i goją się rany. Macica ulega obkurczeniu i zmniejszeniu, a gruczoły mleczne zaczynają wydzielać pokarm.
W trakcie połogu młoda mama powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Połóg powinien być czasem maksymalnego wypoczynku po trudach ciąży i porodu. Nie powinnaś się przemęczać. Jednym z etapów połogu jest gojenie się dróg rodnych, dlatego w tym czasie musisz szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Nie zaleca się również uprawiania seksu.
Połóg – ile trwa?
Połóg to czas, który każda kobieta może odczuwać inaczej. Niektóre mamy są pełne sił i czują się świetnie już kilka dni po porodzie. Z chęcią wybierają się na krótkie zakupy albo pierwszy spacer z maleństwem w dobrej klasy wózku, np. Junama S-Class. Inne natomiast są bardzo obolałe przez dłuższy czas, odczuwają spadek energii i silne zmęczenie.
Zatem ile trwa połóg? Przyjmuje się, że średnio okres połogu trwa około 6 tygodni. W tym czasie ciało młodej mamy odczuwa dolegliwości poporodowe. Organizm, który przez ostatnie 9 miesięcy zmieniał się intensywnie i w którym rozwijało się nowe życie, musi dojść do siebie. Niektóre przykre dolegliwości, takie jak bóle odbytu, podbrzusza czy krocza, mogą ustąpić szybciej, co jednak nie oznacza zakończenia połogu. Nawet gdy bóle przeminą dość szybko, to w tym czasie w ciele dochodzi do wielu zmian. Potrzebujesz zatem czasu, aby Twój organizm wrócił do pełni sił i funkcjonował tak, jak przed ciążą.
Ile trwa połóg bezpośredni, wczesny i późny?
Okres połogu dzieli się na trzy etapy, niezależnie od formy porodu (naturalny czy cesarskie cięcie). Wyróżnia się zatem:
- połóg bezpośredni – trwa 1. dobę po porodzie,
- połóg wczesny – to 1. tydzień po porodzie,
- połóg późny – trwa od 2. do 6. tygodnia po porodzie.
Połóg bezpośredni, czyli trwający w czasie 24 godzin po porodzie, jest najbardziej obciążający dla organizmu kobiety. W tym czasie jesteś wyczerpana po porodzie, a Twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona. W Twoim ciele zachodzą zmiany anatomiczne i hormonalne, dlatego ważne jest, abyś przez ten czas pozostawała pod opieką specjalistów, tj. lekarzy bądź położnej.
Kolejny etap połogu, czyli wczesny, to nadal czas ważnych zmian w funkcjonowaniu ustroju i organów w Twoim ciele. Okres ten wiąże się jednak również z innymi wyzwaniami. W tym czasie zaczynasz opiekować się dzieckiem, dochodzi do tego też karmienie piersią. Możesz odczuwać liczne dolegliwości, np. znaczne osłabienie i zmęczenie, które może prowadzić nawet do anemii. Czasem pojawia się też dyskomfort wynikający z nowej życiowej roli, w jakiej się znalazłaś. Dlatego ważna jest nie tylko odpowiednia opieka lekarza lub położnej, ale również wsparcie Twoich bliskich.
Na etapie późnego połogu ustępują dokuczliwe objawy, ale nie oznacza to, że kobieta powróciła w pełni do formy sprzed ciąży i porodu. Ile czasu trwa połóg późny? Zasadniczo okres ten obejmuje czas od 2. do 6. tygodnia po porodzie, jednakże w niektórych przypadkach może być dłuższy. Kompletny powrót do formy może zająć Ci nawet kilka miesięcy.
Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?
Czas trwania połogu oraz odczuwane dolegliwości mogą się nieco różnić, w zależności od rodzaju porodu: inne objawy mogą występować u kobiet po porodzie naturalnym, a inne po cesarskim cięciu. Ile trwa połóg po porodzie naturalnym? Jeśli poród siłami natury przebiegł bez większych komplikacji, to zazwyczaj trwa on książkowo około 6 tygodni. Nieco inaczej przedstawia się kwestia połogu po cesarskim cięciu. Ile trwa połóg po cesarce?
Połóg po cc – ile trwa?
Połóg po cięciu cesarskim przebiega inaczej. Cc to operacja chirurgiczna, polegająca na przecięciu powłok brzusznych. Rodzącej podaje się zatem środki znieczulające i przeciwbólowe, które mogą powodować osłabienie, ból głowy i nudności.
Cesarka jest rodzajem operacji, dlatego po jej wykonaniu świeżo upieczona mama pozostaje kilka dni w szpitalu – zazwyczaj nieco dłużej niż w przypadku porodu siłami natury. Nie jest to jednak zasadą i zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektórym kobietom siły wracają już kilka godzin po porodzie.
A ile trwa połóg po cc? Zwykle etap ten trwa nieco dłużej niż połóg po naturalnym porodzie – może trwać nawet do 2 miesięcy.
Połóg - objawy
Podczas połogu w organizmie świeżo upieczonej mamy zachodzi szereg zmian. Pojawia się krwawienie, niezależnie od formy porodu. Nie jest to powód do obaw, ale znak, że macica się oczyszcza. W tym czasie szczególnie dbaj o higienę okolic intymnych, aby uniknąć zakażenia. Nie zaleca się używania tamponów. Zamiast nich stosuj podpaski, najlepiej naturalne, bawełniane, bez środków zapachowych. Wymieniaj je jak najczęściej, nie rzadziej niż co 4 godziny.W tym czasie nie wykonuj intensywnych ćwiczeń fizycznych, ale krótkie i spokojne spacery z maleństwem w zwrotnym wózku, np. Cybex E-Priam 3.0, są jak najbardziej wskazane.
Obkurczanie macicy - ile trwa?
Typowym procesem dla połogu jest też obkurczanie macicy. Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie? Organ ten krótko przed porodem waży około 1,5 kg, natomiast po porodzie w ciągu 6 tygodni połogu zmniejsza się do ok. 50 g, czyli swej standardowej wagi. Zmniejsza się też jego wielkość – niedługo po porodzie kurczy się do rozmiaru z połowy ciąży.
Obkurczanie macicy jest zjawiskiem naturalnym, choć często bolesnym. Dolegliwości bólowe występują zazwyczaj w kilku pierwszych dniach po porodzie. Skurcze oraz karmienie piersią, podczas którego wytwarza się oksytocyna, przyspieszają ten proces.
Gojenie się ran poporodowych - ile trwa?
W czasie połogu goją się też rany poporodowe. Objawem tego procesu może być uczucie ciągnięcia, drętwienia i bólu w miejscu nacięcia, pęknięcia albo rozciągnięcia krocza. Możesz też odczuwać szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu.
Gojenie się ran poporodowych trwa zwykle 10 dni. W tym czasie bardzo ważne jest zachowanie wysokiego poziomu higieny. Miejsca intymne przemywaj więc letnią wodą po każdym wyjściu z toalety oraz regularnie wietrz.
Etap gojenia się ran poporodowych występuje też w przypadku cesarskiego cięcia. Operacja ta wiąże się z przecięciem wszystkich tkanek, zatem regeneracja dotyczy całego ciała kobiety. Wewnętrzne szwy rozpuszczalne same zanikają w czasie ok. 3-6 miesięcy po cesarce. Szwy zewnętrzne nierozpuszczalne usuwa lekarz między 7. a 8. dobą połogu. Po operacji pozostaje blizna zmieniająca kolor w trakcie procesu gojenia. Na początku jest czerwona, później pręga zmienia swą barwę na białą, a następnie znika, stając się ledwo widoczną kreską.
Laktacja i zmiany hormonalne - czym są?
W okresie połogu zaczyna się stabilizować poziom hormonów, co wynika z wydalenia łożyska podczas porodu. W tym czasie dochodzi do gwałtownego spadku progesteronu i estrogenów oraz wzrostu poziomu oksytocyny niezbędnej do nawiązania więzi z noworodkiem i produkcji pokarmu. Zwiększa się wysokość prolaktyny odpowiedzialnej za utrzymanie produkcji pokarmu w ilości optymalnej dla potrzeb dziecka.
Odchody połogowe i krwawienie – czym są i ile trwają?
W okresie połogu macica oczyszcza się, czego skutkiem jest krwawienie oraz pojawienie się tzw. odchodów połogowych. Już w kilka godzin po porodzie macica zaczyna wydalać krew i odchody połogowe, czyli resztki błon i śluzu.
Najbardziej obfite krwawienie występuje w pierwszej dobie po porodzie, a przez kolejny tydzień przypomina ono obfity okres. Na początku wydzielina przyjmuje intensywny, krwisty kolor, który po tygodniu zmienia się na różowy, a później brązowy.
Wydzielina może występować nawet przez 6 tygodni połogu, ale często zanika między 3. a 4. tygodniem po porodzie.
Koniecznie obserwuj pojawiające się wydzieliny. Jeżeli nie znikną one po 6 tygodniach połogu albo wcześniej pojawi się nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z lekarzem.
Baby blues i depresja poporodowa – czas trwania
Połóg to nie tylko czas dużych fizycznych zmian w organizmie, ale również psychicznych. W 3. lub 4. dobie po porodzie u niektórych kobiet pojawia się tzw. baby blues, zwany też depresją dnia trzeciego. Co istotne, nie jest tym samym, co depresja poporodowa (o tym, czym jest drugie schorzenie, dowiesz się z dalszej części tekstu).
Baby blues jest stanem całkowicie normalnym i może trwać do kilkunastu dni. Występuje nawet u 85% świeżo upieczonych mam. Objawia się przede wszystkim większą płaczliwością, drażliwością i wrażliwością. Kobieta odczuwa mocniej wszystkie emocje. Może też czuć się nieco zagubiona i przytłoczona opieką nad noworodkiem.
Statystycznie u około 10-20% kobiet pojawia się depresja poporodowa, występująca w około 6. tygodniu połogu. Objawia się lękiem o zdrowie malca, obniżonym nastrojem, zaburzeniami apetytu i snu, a w skrajnych przypadkach nawet myślami samobójczymi. Może trwać wiele miesięcy, dlatego bardzo ważne jest jej szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia.
Istotne jest też, aby w tym czasie młoda mama otrzymywała jak najwięcej wsparcia od bliskich. Mamę trzeba jak najbardziej odciążyć od codziennych obowiązków. Dobrze zatem, aby bliscy przejęli na siebie choć część ciężaru zakupów, prac domowych, spacerów z malcem w wózku, np. Anex Air-X Woo, a nawet karmienia, szczególnie gdy dziecko jest już starsze i spożywa stałe pokarmy, np. w krzesełku do karmienia Kinderkraft Livy.
Więcej informacji na temat tego, czym jest depresja poporodowa i baby blues, dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu.
Płodność w okresie połogu
Wraz z końcem połogu, czyli po upływie około 6 tygodni od dnia porodu, u kobiety niekarmiącej piersią rozpoczyna się normalny cykl miesiączkowy. U mam karmiących wydziela się natomiast wysoki poziom prolaktyny stymulującej produkcję mleka, a jednocześnie hamującej owulację. Zjawisko to nosi nazwę niepłodności laktacyjnej.
Statystycznie u około 40% mam karmiących krwawienie pojawia się między 6. a 12. miesiącem po porodzie, a u niemal połowy pomiędzy 12. a 24. miesiącem.
Niektóre kobiety między 6. a 8. tygodniem po porodzie doświadczają ponadto jednorazowego, bezowulacyjnego krwawienia miesięcznego.
Jak przejść połóg bezpiecznie i komfortowo?
Poród i ciąża stanowią silne obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego po tak dużym wysiłku ważna jest odpowiednie wzmocnienie ciała w okresie połogu. W tym czasie powinnaś pozwolić swemu organizmowi na odpoczynek i regenerację. W okresie połogu powinnaś:
- dbać o urozmaiconą, zdrową dietę,
- spać i odpoczywać jak najwięcej, zawsze, gdy jest taka możliwość,
- unikać nadmiernego wysiłku,
- dostosować aktywność fizyczną do aktualnego stanu zdrowia i możliwości organizmu- możesz wybrać się na krótki spacer z maluszkiem w wózku Cybex Priam 4.0 lub innej renomowanej marki, ale na razie zrezygnuj z regularnych treningów fizycznych,
- nie uprawiać seksu ani nie wkładać nic do pochwy.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niestandardowych, niepożądanych objawów, skonsultuj się z lekarzem lub położną. Nie bój się też prosić o pomoc w opiece nad noworodkiem. Twój komfort i zdrowie przekładają się na bezpieczeństwo dziecka, dlatego tak ważne jest, abyś się wysypiała i wypoczywała. Daj sobie również czas na powrót do formy sprzed ciąży. Nadmierny wysiłek i intensywne, rozpoczęte zbyt szybko ćwiczenia odchudzające są niezdrowe, a nawet niebezpieczne.
Nie ma natomiast przeciwwskazań do spacerowania z dzieckiem w wózku. Jako pierwszy wózek dla pociechy najlepiej wybierz model o małej wadze oraz z gondolą zapewniającą bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną, np. Adamex Mobi Air Lux. Zwróć też uwagę na amortyzację, jaką zapewniają koła wózka. Na przykład, model Espiro Next Up gwarantuje bardzo dobrą amortyzację, co pozwoli Ci wybierać się na spacery nawet po nierównym podłożu.
Połóg – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
W trakcie połogu mogą pojawić się objawy, które powinnaś jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Należą do nich przede wszystkim:
- ból lub uczucie ciągnięcia rany bądź szwu,
- nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
- sile bóle pleców albo podbrzusza,
- gorączka i dreszcze,
- nasilone krwawienie,
- nagły zanik odchodów połogowych.
Nawet gdy Twój połóg przebiega książkowo i nie występują żadne niepożądane objawy, po jego zakończeniu trzeba udać się do specjalisty na konsultację. Po upłynięciu 6 tygodni wybierz się zatem do lekarza.
Wiesz już, jak długo trwa połóg i czym się charakteryzuje. Jeśli chcesz, aby okres ten zakończył się skuteczną regeneracją i powrotem Twojego organizmu do stanu sprzed ciąży, stosuj się do zaleceń lekarza i położnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów zdrowotnych, zasięgnij porady specjalisty.
Twój podpis: