+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek dla dziecka. 8 pomysłów na szybki i zdrowy podwieczorek

2022-07-05

Podwieczorek dla dziecka stanowi zdrową dawkę energii, pomoże Twojemu smykowi zregenerować organizm po intensywnym dniu w szkole i sprawi, że pociecha będzie miała więcej siły do dalszej zabawy. Jak przygotować pożywny i szybki podwieczorek dla dzieci – poznaj nasze pomysły!

Spis treści:

Czy podwieczorek dla dziecka jest obowiązkowy?

Niemowlęta jedzą nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Kiedy zaczynają dorastać, przerwy między posiłkami się wydłużają, a zapotrzebowanie energetyczne rośnie. Mleko pomału zastępują posiłki stałe o różnej konsystencji, które Twój maluch poznaje wszystkimi zmysłami. W okolicy 2-3. roku życia dziecko zjada już zwykle 5 posiłków, a jego menu przypomina jadłospis dorosłej osoby. Stałe pokarmy najłatwiej jest podawać w wygodnym krzesełku do karmienia, np. Chicco Polly2Start, z łatwą do czyszczenia tacką.

Wielu dorosłych uważa, że najważniejszymi posiłkami w ciągu dnia są śniadanie i obiad. Śniadanie pozwala nam zabezpieczyć energię na cały dzień, dzięki niemu jesteśmy bardziej produktywni w pracy i podczas codziennych zajęć. Obiad to porcja kalorii na drugą część dnia, zaś kolacja – posiłek, który powinien pomóc naszemu ciału wyciszyć się i właściwie przygotować do nocnego odpoczynku. Na tej liście nie może jednak zabraknąć podwieczorku – nawet lekka przekąska pozwoli ograniczyć uczucie głodu, da nam siły na rozwijanie naszych zainteresowań, a dzieciom pomoże w nauce i zajęciach dodatkowych po szkole. Pozwoli także wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe i utrzymać prawidłowy metabolizm. Niezależnie od rodzaju podawanego posiłku, w karmieniu malucha pomoże ergonomiczne krzesełko Lionelo Zanna.

Dlaczego zdrowy podwieczorek dla dzieci jest ważny?

Nawet gdy jesteś bardzo zajęty, a Twoja pociecha zjadła obfity obiad, podwieczorek dla dziecka powinien być  stałym elementem Waszego planu dnia. Podwieczorek dla niemowlaka sprawi, że po popołudniowej drzemce z chęcią włączy się w kolejne aktywności, nie będzie marudny i będzie mieć siły do zabawy na placu zabaw. Zdrowy podwieczorek dla dzieci szkolnych pomoże im zyskać siły na zajęcia sportowe po szkole, zapewni energię do zabawy z rówieśnikami lub uzupełni kalorie po całym dniu w szkole. Aby bobas był bezpieczny podczas posiłku i aby nie doszło do zadławienia, konieczne jest utrzymanie właściwej pozycji – tę gwarantuje rosnące z maluchem krzesełko Stokke Tripp Trapp 50th Anniversary.

Szybki podwieczorek dla dzieci sprawi, że poziom cukrów i poszczególnych składników odżywczych będzie przez całą dobę utrzymywał się na podobnym poziomie. Dzięki temu unikniesz uczucia senności po zbyt dużym obiedzie i nadmiernego wrażenia ssania w żołądku, zanim przyjdzie czas kolacji. Co ważne, zdrowy podwieczorek to najlepsza okazja, by nauczyć malca nowych smaków – podwieczorek dla rocznego dziecka może zawierać kawałek świeżego owocu, warzywa, dostarczać witamin i niezbędnych mikroelementów. Co na podwieczorek dla dzieci, by było smacznie i samo znikało z talerza?

Twój maluch nic nie chce jeść? Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść? 5 sposobów na brak apetytu

podwieczorek-dla-dziecka

Pomysł na podwieczorek dla dzieci

Podwieczorek dla niemowlaka nieco różni się od menu serwowanego uczniowi podstawówki. Szybki podwieczorek możesz podać na zimno, a gdy masz nieco więcej czasu, zaproponuj dziecku lekkostrawną zupę lub atrakcyjnie wyglądające kanapki. Co na podwieczorek dla dzieci? Oto nasze sprawdzone pomysły!

Naleśniki

Idealny podwieczorek dla dziecka to taki, który nie wymaga przygotowywania przez wiele godzin, podgrzewania i używania wielu składników. Takie właśnie są… naleśniki! Puszyste pancakesy, niewielkie placuszki lub duże, zawijane, tradycyjne naleśniki smakują i dużym, i małym. To dobry podwieczorek dla rocznego dziecka – wystarczy, że pokroisz ciasto naleśnikowe na niewielkie kwadraty lub łatwe do uchwycenia małymi rączkami paski.

Naleśniki możesz podawać na zimno lub ciepło. Możesz je spakować do dziecięcej śniadaniówki lub zabrać na piknik w miejskim parku. Ich zaletą jest to, że smakują z różnym nadzieniem – na szybki podwieczorek możesz przyrządzić je z owocami, konfiturą, twarożkiem lub syropem klonowym. Smakoszom wytrawnych potraw spodobają się placuszki z warzywną pastą, a nawet kawałkami gotowanego mięsa, szpinakiem lub serem. Gdy młody człowiek testuje nieznane smaki, zdarza mu się ubrudzić – by łatwiej było zachować czystość, posadź smyka w łatwym do czyszczenia krzesełku do karmienia Peg Perego Tatamia Follow Me.

Sałatka owocowa

Udany pomysł na podwieczorek dla dzieci to z pewnością sałatka owocowa. Ten posiłek ma dodatkową zaletę – możesz przyrządzić go wraz z małym przedszkolakiem. Krojenie owoców, mieszanie ich i doprawianie odrobiną jogurtu to okazja, by poćwiczyć motorykę i posmakować poszczególnych owoców podczas przyrządzania dania. Wspólne szykowanie jedzenia wygodnie jest praktykować w krzesełku z pasami bezpieczeństwa, by nie doszło do przypadkowego wypadnięcia – taką opcję zapewnia krzesełko Childhome Lambda 3 z kilkoma pozycjami ustawienia oparcia i podnóżka.

Maluchy nie zawsze lubią wiele różnych owoców łączonych w jedną potrawę. Maluszkowi możesz zaproponować zdrowy talerz pełen rozmaitości – ułóż obok siebie poszczególne cząstki owoców sezonowych lub warzyw, a w osobnym naczyniu zaproponuj sos lub jogurt naturalny. Nie poddawaj się, jeśli Twój smyk nie będzie chciał ich skosztować. Proponuj poszczególne produkty w różnych zestawieniach, a być może przy kolejnej próbie nabierze chęci na witaminową ucztę.

Wesołe kanapki

Jak w szybki i sprawdzony sposób wypełnić brzuszek małego odkrywcy? Odczarujmy powszechnie znane wszystkim kanapki! Malutkie porcje chleba pokryte pastą jajeczną i ozdobione kawałkami ogórka lub pomidora zachęcą nawet prawdziwego niejadka. By posiłek był bardziej sycący, spróbuj użyć pełnoziarnistego lub razowego chleba, a na wierzchu ułóż wesołe buźki z kawałków sezonowych warzyw.

Niemowlęta uwielbiają jeść sam chleb. By nie był suchy i trudny do pogryzienia, możesz uzupełnić go o niewielką porcję oliwy do maczania, położyć w zasięgu dłoni słupki marchewki, pomidorki koktajlowe, a w okresie jesienno-zimowym – koniecznie kiszonki, które wspierają florę bakteryjną w jelitach. Rozłóż je na zdejmowanej tacce w krzesełku do karmienia, np. Kinderkraft Livy, a po skończonym posiłku łatwo spłucz reszki pod bieżącą wodą.

Sprawdź także: Jaki wybrać fotelik obrotowy? Ranking najciekawszych modeli

Zupa

Dla wielu rodziców miska smacznej zupy okazuje się być prawdziwym wybawieniem z kulinarnych opresji. Praktycznie każdą zupę możesz przygotować na kilka dni, a jej zapas przechować w lodówce i podgrzać w dowolnym momencie dnia. By nie było zbyt monotonnie, jednego dnia zaserwuj rosół, kolejnego przyrządź na nim pomidorową z makaronem, a trzeciego – do wywaru dodaj ryż zamiast makaronu. Trzy różne podwieczorki z jednej porcji zupy!

Domową zupę zabierzesz w termosie na rodzinną weekendową wycieczkę. Gęsty krem z grzankami posmakuje tym maluszkom, które lubią półpłynne konsystencje i chętnie zjadają musy. Latem wybierz chłodniki lub zupy owocowe, które szybko sycą i nie wymagają podgrzewania. To szybka dawka witamin i pewność, że Twoja pociecha będzie zdrowo się rozwijać. Najłatwiej serwować je w miseczkach z szerokim dnem, które trudniej przewrócić – ustawisz je na stoliku krzesełka do karmienia np. Maxi Cosi Home Minla i będziesz mógł stale pilnować bobasa, jeśli ustawisz krzesełko na wysokości kuchennego stołu.

Owocowy koktajl

Jeśli chcesz przekonać małego urwisa do częstszego jedzenia warzyw lub owoców, zamiast podawać je w porcjach, wybierz kolorowe, aromatyczne koktajle. Możesz je przygotować na kilka sposobów, a przy właściwym przechowywaniu – spakować dziecku następnego dnia do szkolnego plecaka.

Owocowe koktajle mogą zawierać w swoim składzie jeden lub kilka składników. Niektóre dobrze smakują z samych owoców, inne szybko znikają po połączeniu z mlekiem, napojem roślinnym lub jogurtem czy kefirem. Gdy owoce są bardzo kwaśne, cukier zastąpisz łyżeczką miodu lub syropem klonowym. Latem, gdy odrobinę je schłodzisz, skutecznie ukoją pragnienie i orzeźwią po dniu spędzonym nad wodą lub w ogrodzie.

Domowe lody

Dzieciaki uwielbiają eksperymenty, także te kuchenne! Jeśli chcesz zaangażować przedszkolaka w pomoc przy gotowaniu, zaproponuj mu wspólne zrobienie lodów. Potrzebujesz tylko specjalnych opakowań lub kilku szklanek, w których zamrozisz przekąski. Z czego zrobisz chłodzące smakołyki?

Wykorzystaj do tego mięsiste owoce – perfekcyjnie sprawdzą się banany, brzoskwinie, a nawet soczyste czereśnie. Możesz zmiksować je blenderem, albo – jeśli lubisz czuć kawałki owoców – zgnieść delikatnie widelcem. Bazę może stanowić mleko krowie, mleko roślinne, a nawet sok owocowy i woda. Zamiast klasycznych lodów ochłodzeniem w upalne dni będą mrożone owoce – truskawki, maliny i jagody, podane w takiej formie maluszkowi, smakują wyjątkowo!

Tortilla z dodatkami

Jeżeli poszukujesz potrawy, którą dziecko łatwi uchwyci w rękę i zje ze smakiem, rozważ zawijane placki z mąki pszennej, czyli tortille. Zbożowe, cienkie placuszki smakują prosto z torebki, apetycznie pachną podgrzane w piekarniku lub na patelni. Możesz rozpuścić na nich odrobinę sera, posypać niewielkimi słupkami z warzyw lub posmarować domowym sosem pomidorowym, który uwielbiają maluszki.

Tortilla wygląda smakowicie posmarowana lekkim serkiem śmietankowym i uzupełniona o ogórka lub pomidora. Gdy zawiniesz ją w okrągłe porcje i posmarujesz odrobiną miodu, zastąpi słodką przekąskę po treningu sportowym lub podczas wycieczki w góry. Pamiętaj jednak, by nie podawać miodu maluszkom poniżej 12. miesiąca życia ze względu na obecność kwasu mrówkowego i ryzyko alergii. Sucha tortilla dopełni lekką zupę albo jogurt naturalny lub owocowy, dlatego zawsze warto mieć ją w domowej spiżarce.

podwieczorek-dla-dziecka

Stół pełen rozmaitości

Czy istnieje sprawdzony sposób, by zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków? Taką sposobność daje z pewnością zorganizowanie tzw. szwedzkiego stołu, czyli wielu różnych potraw i smakołyków, podanych na kolorowych talerzykach w estetycznym otoczeniu. Dzieci jedzą oczami – spraw, aby na stole znalazły się owoce w różnych kształtach i barwach, bakalie, zdrowe ciasteczka, małe przekąski i większe porcje jedzenia.

Wiele z nich możecie wybrać i przygotować wspólnie. Nie zapomnij o napojach – przydadzą się zwłaszcza przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Ustaw wszystko tak, aby maluch miał dostęp do poszczególnych dań, pozwól samemu decydować, co w pierwszej kolejności trafi na talerz. Jedz z dzieckiem! Dzięki temu nauczy się, jak celebrować posiłki i cieszyć się ze wspólnie spędzanego czasu za stołem.

A jeśli zastanawiasz się, jak przekonać dziecko do spożywania śniadań, przeczytaj: Śniadanie dla dziecka – 8 sposobów na pyszne śniadanie dla dzieci

Podwieczorek z dzieckiem – czas dla rodziny

Podwieczorek to dobry moment, by celebrować wspólne chwile z maluszkiem. Zwykle podwieczorek przypada na moment po drzemce, gdy malec ma pusty brzuch, jest wypoczęty i z chęcią smakuje nowych potraw. Starszaki po powrocie z przedszkola ze smakiem przekąszą apetyczny, lekki posiłek, przygotowany na bazie warzyw i owoców sezonowych. Starsze dzieci i młodzież mogą potrzebować nieco większej porcji lub jedzenia na wynos – tu sprawdzą się kanapki i dania, które możesz spakować do termosu.

Spróbuj nie zapominać o podwieczorku i drugim śniadaniu. Nie są to co prawda najważniejsze pozycje w ciągu dnia, jednak podwieczorek sprawia, że po całym dniu w szkole lub na zajęciach Twój smyk nie jest senny i ma siłę na ulubione aktywności. Czas przeznaczony na przygotowanie posiłku wykorzystaj na wspólne rozmowy, spędź spokojne chwile z bliskimi i ciesz się ich obecnością – te kilka minut pozwoli Ci zbliżyć się do swoich dzieci, dowiedzieć się, co ciekawego spotkało je w szkole i na moment zatrzymać się, zanim pobiegną dalej, by realizować ulubione pasje i hobby.

Podwieczorek dla dziecka jest szansą, by pokazać maluszkowi nowe produkty, zachęcić do spożywania nietypowych smaków i kosztowania niepoznanych dotąd konsystencji. Przekąska nie musi trwać długo – czasem marchewka pocięta w słupki lub cząstki jabłka będą smacznym akcentem w ciągu intensywnego dnia. Masz sprawdzone przepisy na szybki i zdrowy podwieczorek dla najmłodszych albo pomysły na to, co powinno się znaleźć w diecie dziecka? Podziel się nimi z pozostałymi czytelnikami, wpisując komentarz poniżej – być może twój autorski przepis stanie się prawdziwym hitem na wszystkich dziecięcych przyjęciach, a małych niejadków zachęci do bezproblemowego rozszerzenia jadłospisu.

Podczas karmienia swojej pociechy wygodne i solidne krzesełko to podstawa, by maluszek mógł z łatwością spożywać posiłki. Odwiedź sklep Bobowózki, w którym znajdziesz krzesełka do karmienia, a nuż może to będzie nowe ulubione miejsce Twojego dziecka.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up