Od kiedy spacerówka? Podpowiadamy, kiedy zmienić wózek
Wózek to jedno z najważniejszych narzędzi w rękach każdego rodzica. Pozwala na swobodne przemieszczanie się podczas codziennych zajęć oraz ułatwia usypianie niemowlęcia. Samodzielne siadanie i wiele innych zachowań to znak, że powinieneś zamienić gondolę na wózek dla starszaka. Od kiedy spacerówka jest bezpieczna dla malucha?
Spis treści:
- Kiedy gondola, a kiedy spacerówka? Wielofunkcyjny wózek
- Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?
- Od kiedy spacerówka na leżąco?
- Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce?
- Kiedy spacerówka? – funkcjonalność wózka spacerowego
- Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce? – podsumowanie
Kiedy gondola, a kiedy spacerówka? Wielofunkcyjny wózek
Wyprawka dla maluszka zawiera kilka obowiązkowych elementów, bez których trudno wyobrazić sobie sprawną opiekę nad maleństwem. Już w pierwszych tygodniach życia bobasa będziesz potrzebować specjalnego miejsca do spania, fotelika samochodowego do przemieszczania się z noworodkiem, a także wózka. Wózek to sprzęt wielozadaniowy – nie tylko uwalnia ręce rodzica od ciężaru rosnącej pociechy, ale również stanowi schronienie przed deszczem, wiatrem, przyjemne miejsce na drzemkę lub odpoczynek po intensywnej zabawie w piaskownicy.
Wózki dziecięce różnią się od siebie wieloma parametrami, dzięki czemu pozwalają dopasować idealny produkt dokładnie do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Wielu dorosłych klientów decyduje się na zakup wózka wielofunkcyjnego, 3w1 lub nawet 4w1, dzięki czemu oszczędzają miejsce, potrzebne na przechowywanie dziecięcych akcesoriów. To także większa oszczędność pieniędzy w perspektywie kilku lat użytkowania tego samego modelu wózka, w którym wymieniasz jedynie poszczególne podzespoły.
W ramach zestawu otrzymujesz zwykle solidny stelaż, na którym kolejno montujesz gondolę, nosidełko dla noworodka oraz siedzisko wózka spacerowego. Niekiedy wózek możesz przekształcić w przyczepkę rowerową, a wybór wózka z pojemnym koszem zakupowym i dopasowaną torbą na dziecięce akcesoria sprawia, że bez trudu poradzisz sobie z większymi zakupami lub świetnie przygotujesz na całodzienną wycieczkę za miasto. Wybierając wózek spacerowy o niewielkich kołach i niskiej wadze, taki jak Baby Jogger City Mini GT2 masz pewność, że bez trudu zabierzesz go Na wakacyjny wyjazd lub zmieścisz nawet w bardzo małym samochodzie.
Przeczytaj także: Spacerówka składana jedną ręką – ranking polecanych modeli
Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?
Gdy na świecie pojawia się noworodek, jego ciało jest wyjątkowo delikatne i podatne na możliwe urazy. Zadaniem opiekunów bobasa jest zapewnienie mu bezpiecznej pozycji podczas spania i karmienia, a także dbałość o jego kręgosłup w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych i kąpieli. Niemowlę potrzebuje nawet kilkunastu miesięcy, by zacząć samodzielnie obracać się, siadać, a potem stać i stawiać pierwsze kroki.
Nie wolno przyspieszać tego procesu, używać poduszek czy koca do podpierania maluszka, by przez długi czas przebywał w pozycji siedzącej. Jego mięśnie nie są jeszcze gotowe na taki wysiłek, a nieumiejętne wspieranie jego rozwoju skutkuje wadami postawy i problemami zdrowotnymi w dorosłym życiu.
Kilka pierwszych miesięcy życia niemowlaka upływa głównie na jeżdżeniu w gondoli. Smyk nie potrzebuje dodatkowych poduszek czy wkładów do materaca, gdyż najbardziej bezpieczna jest dla niego pozycja na wznak. W praktyce okazuje się, że bobas rzadko chce leżeć spokojnie w gondoli podczas spaceru i gdy tylko zaczyna zauważać nowe kształty i kolory, garnie się do podnoszenia głowy lub domaga wzięcia na ręce. Ciekawi go wszystko, co znajduje się wokół, dlatego większość rodziców wyrusza na przechadzkę w godzinach planowanej drzemki. A kiedy niemowlę do spacerówki?
Moment, kiedy zmienić gondolę na spacerówkę, przypadka zwykle na drugie półrocze życia maluszka. To, od kiedy dziecko do spacerówki może w bezpieczny sposób przenieść się i podziwiać świat, zależy od tempa jego rozwoju. Najczęściej rodzice zaczynają rozważać montaż siedziska spacerowego wtedy, gdy ich pociecha zaczyna samodzielnie siadać.
Nie ma tu jednej sztywnej reguły, kiedy dziecko do spacerówki jest gotowe. Być może rodzice zechcą posadzić smyka w spacerówce wtedy, gdy maleństwo umie już sprawnie obracać się na brzuszek, szybko siada i próbuje wydostać się z gondoli, co grozi wypadnięciem z wózka. Z tego względu starszaka każdorazowo trzeba zapinać w pasy bezpieczeństwa, takie jak zamontowano w wózku spacerowym Britax Smile 3, nawet na bardzo krótkim odcinku drogi.
Od kiedy spacerówka na leżąco?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli wózków, które pozwalają na swobodne dopasowanie poszczególnych ich elementów do możliwości i potrzeb małego pasażera. Jest to przede wszystkim gondola, którą przy wysokim lub tęższym dziecku możesz wybrać w rozmiarze XXL. Takie rozwiązanie sprawdzi się także zimą, gdy potrzebujesz ubrać swojemu dziecku dodatkową warstwę odzieży, np. gruby kombinezon.
Producenci są świadomi potrzeb rodziców rosnących bobasów,dlatego starają się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i proponują spacerówkę z siedziskiem, rozkładanym do pozycji leżącej. By dowiedzieć się, od kiedy spacerówka na leżąco będzie mogła być wykorzystywana w Twoim domu, należy zapoznać się rekomendacjami producenta. W większość modeli jest to już dopuszczalne w wieku kilku miesięcy – nieco wcześniej, niż sadzanie bobasa w standardowo ustawionej spacerówce. Przykładem takiego wózka jest Cybex Eezy S Twist +2, z możliwością montażu siedziska w dwóch kierunkach.
Kiedy niemowlę do spacerówki garnie się bardziej, niż do gondoli, trzeba przede wszystkim zadbać o jego bezpieczeństwo. Nie można ulegać namowom innych członków rodziny lub znajomych, że bobas płacze w wózku głęboko-spacerowym i już pora zmienić go na wózek dla starszaka. Jeśli rzeczywiście maleństwo jest w gondoli niespokojne, a położone na płasko zanosi się od płaczu, być może pomoże gondola ze specjalnymi okienkami, które dodatkowo pozwolą kontrolować, co dzieje się z naszą pociechą w trakcie przechadzki.
Kiedy do spacerówki jeszcze nam daleko i maluch nie jest na nią fizycznie gotowy, możesz spróbować zająć go wesołymi zabawkami lub zawieszkami, umieszczonymi na daszku nad gondolą. Spróbuj też przykleić od wewnętrznej strony gondoli obrazki kontrastowe lub umieścić obok dziecka przedmiot, który będzie wytwarzał biały szum, działający kojąco na maluszka. Kiedy spacerówka musi jeszcze poczekać, a niemowlę domaga się noszenia na rękach, wsparciem może być specjalna chusta dla niemowląt lub nosidło dopasowane do wieku szkraba.
Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce?
Obserwujesz wszystkie oznaki, które wskazują na to, że Twój malec jest gotowy na opuszczenie gondoli? Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce? Gdy samodzielnie siada, podnosi się i wspiera na rękach, umie obracać się z pleców na brzuch i odwrotnie, to zapewne czas, kiedy dziecko może jeździć w spacerówce. Jeżeli na początku rodzicielskiej drogi zdecydowałeś się na zakup modelu wielofunkcyjnego, wystarczy, że na stelażu wózka głęboko-spacerowego zapniesz siedzisko spacerowe.
Niektóre z wózków potrzebują tylko jednej ręki, by za pomocą szybkiego kliknięcia wpiąć w ramę stelaż spacerówki lub złożyć do kompaktowych rozmiarów, jak w przypadku modelu Babyzen Yoyo. W innych siedzisko przypinasz do rurek stelaża na stałe, jednak możesz złożyć je wraz z ramą, gdy potrzebujesz schować wózek do szafy lub zmieścić w bagażniku samochodu. Kiedy do spacerówki wpinasz smyka, który nie umie jeszcze bez pomocy rodziców stawać lub chodzić, zawsze pilnuj, by miał zapięte pasy, a ich długość była właściwie wyregulowana, aby maluch nie wypadł podczas zabawy lub drzemki.
Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce, dobrze jest zadbać o jego komfort termiczny. Kiedy niemowlę do spacerówki przesiada się w sezonie zimowym, potrzebujesz ciepłego i kompatybilnego z wózkiem, śpiwora na nóżki i miękkiego, lecz oddychającego kombinezonu. Gotowy komplet kupisz np. z nowoczesnym wózkiem spacerowym Joolz Aer. Latem sytuacja jest odwrotna – konieczny jest szeroki daszek z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej z kilkoma stopniami regulacji, by dopasować jego ustawienie do aktualnej pogody na zewnątrz. Do tego duży, obszerny kosz zakupowy, w którym schowasz butelkę z wodą lub termos z ciepłym płynem na czas śnieżnej zabawy w grudniu lub styczniu.
Kiedy spacerówka? – funkcjonalność wózka spacerowego
Z chwilą, kiedy dziecko przesiada się z niemowlęcej gondoli do spacerówki, zaczyna się nowy okres w życiu całej rodziny. Warto wykorzystać go do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu z potomstwem i budowania więzi z najmłodszymi domownikami. Starszak, który siedzi w spacerówce, może swobodnie uczestniczyć w aktywnościach rodziców. Siedzisko spacerowe służy zamiennie jako przestrzeń do zabawy, relaksu, spożywania posiłków lub po prostu – sprawnego dostania się w określone miejsce.
Zwróć uwagę na dostępne funkcje wózka spacerowego!
Możesz tak zaprojektować spacerówkę dla dziecka, by sprawdzała się w bardzo różnych okolicznościach. Warto na stałe umieścić w koszu zakupowym komplet zapasowej odzieży, bidon z wodą i opakowanie ze zdrowymi przekąskami, które nierzadko są najlepszym sposobem na zajęcie marudnego brzdąca. W torbie z rzeczami dla niemowlęcia przyda się ciepły koc lub duża bambusowa chusta, którą otulisz maluszka w przypadku nagłego pogorszenia pogody. Do tego kilka ulubionych zabawek lub książeczek, które zmieszczą się wózku z szerokim siedziskiem spacerowym, takim jak w modelu Britax B-Agile M.
Wózek spacerowy to inwestycja na kilka lat wożenia malucha, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach, z których został wykonany nasz wymarzony produkt. Zdecyduj się na kolor, który najbardziej lubisz, postaw na spacerówkę z tapicerką, którą łatwo zdemontujesz i wypierzesz w pralce. Liczy się także waga całego wózka, dlatego najlepszy będzie model z aluminiową ramą, który dodatkowo będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, taki jak Anex Air-X.
Aktywnym i lubiącym spędzać wiele godzin na świeżym powietrzu rodzicom przyda się spacerówka do zadań specjalnych. Wodoodporny materiał siedziska wózka spacerowego, specjalne otwory wentylacyjne na czas całodziennych wypraw w góry docenią miłośnicy sportu i ci, którzy nie lubią siedzieć bezczynnie w jednym miejscu.
W zależności od pory roku czas z niemowlęciem umili dodatkowy uchwyt na kubek przy rączce wózka, specjalne ochraniacze na dłonie w zimowe dni, a także dostawka do wózka dla starszego dziecka, gdy zmęczy się w trakcie powrotu do domu. Obowiązkowe są moskitiera, folia przeciwdeszczowa, jak też regulowany podnóżek i wielostopniowa regulacja kąta nachylenia siedziska.
Przeczytaj także: Wózek spacerowy do 22 kg – ranking polecanych modeli
Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce? – podsumowanie
Zakup wózka dla malucha powinien być poprzedzony gruntownym rozeznaniem rynku i tego, co oferują poszczególni producenci. Dzięki temu, gdy przyjdzie odpowiedni czas, by zamienić gondolę na spacerówkę, będziemy mogli zagwarantować naszemu dziecku odpowiedzialne i pełne zaangażowania wsparcie. Wózek spacerowy powinien odciążać nas podczas zajmowania się bobasem, uwalniać nasze plecy i pozwalać odpocząć ramionom. Podobnie jak podczas karmienia maluszka, nie trzeba zapominać o prawidłowej postawie, w której zachowaniu pomoże regulowana rączka spacerówki.
Od kiedy dziecko do spacerówki? Jest to zwykle drugi wózek, który pojawia się na wyposażeniu rodziny niemowlaka. Tak naprawdę towarzyszy nam do zakończenia przygody z wózkiem, kiedy to mały człowiek zechce na własnych nogach zacząć przemierzać świat. Z zamianą wózka głęboko-spacerowego na siedzisko dla starszaka nie powinniśmy się spieszyć. Dopóki gondola jest bezpieczna dla maleństwa, warto użytkować ją najdłużej, jak się da. O ile w większości przypadków staje się to po ukończeniu 6. miesiąca życia, ale przed pierwszymi urodzinami, o tyle prognozowanie konkretnej daty jest zupełnie niemożliwe.
Dobrze dopasowana spacerówka sprawdzi się na zakupach, podczas wycieczek do parku i w trakcie drogi do żłobka i przedszkola. Pomoże ochronić bobasa przed deszczem, wiatrem lub zbyt silnym słońcem. Powinna być jednocześnie lekka i stabilna, mieć nowoczesną amortyzację i kilka poziomów regulacji oparcia. Przyda się mocowanie siedziska w obu kierunkach jazdy, dodatkowe akcesoria, duży kosz na drobiazgi, a także hamulec i obszerny daszek. Jeśli chcesz znaleźć sprawdzony produkt, który uwzględnia wszystkie te kryteria, zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu bobowózki i wybierz wózek, który zamieni rodzicielstwo w niezapomnianą przygodę!
Twój podpis: