+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Od kiedy kłaść noworodka na brzuchu

Od kiedy kłaść noworodka na brzuchu i dlaczego warto?

2024-07-25

Czy noworodek może leżeć na brzuchu? Zdecydowanie tak! Pozycja przynosi wiele korzyści dla rozwoju, dlatego należy ją ćwiczyć każdego dnia. Dowiedz się, od kiedy i jak to robić, żeby noworodek na brzuchu cieszył się komfortem i bezpieczeństwem.

Spis treści:

Noworodek na brzuchu mamy spędza swoje pierwsze chwile po urodzeniu w trakcie kangurowania i karmienia. W kolejnych tygodniach życia nie powinien unikać tej pozycji, a wręcz przeciwnie! Warto ją ćwiczyć od samego początku, ponieważ to punkt wyjścia do nauki raczkowania w kolejnych miesiącach życia. Ma także wpływ na budowę mięśni i rozwój prawidłowej pozycji kręgosłupa, a dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia kolek.

Czy noworodek może leżeć na brzuchu zawsze? Nie. Są sytuacje, w których nie jest to zalecane. Dowiedz się, która pora dnia jest najlepsza na ćwiczenie tej pozycji, jak motywować maluszka do podnoszenia główki i o co zadbać, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

Noworodek na brzuchu zabawki obok

Jakie korzyści daje układanie noworodka na brzuchu?

Kładzenie noworodka na brzuchu jest więc ważne dla jego rozwoju oraz unikania nieprzyjemnych dolegliwości. Trenowanie mięśni rąk, szyi i karku sprawia, że dziecku jest później łatwiej osiągnąć kolejne etapy rozwoju motorycznego. Sprawniej będzie mu szło podnoszenie główki, przewracanie się z boku na bok, a następnie siadanie i raczkowanie.

Ta aktywność pomaga w opanowaniu jednej z ważniejszych umiejętności, jaką jest odpychanie się od podłoża, niezbędne w procesie pionizacji w kolejnych miesiącach życia. Rozwój siły mięśniowej już od pierwszych tygodni przełoży się na łatwość osiągania prawidłowej postawy ciała w przyszłości. Dodatkowo, dzięki pozycji pronacyjnej:

  • maluszek może łatwiej pozbyć się nagromadzonych w brzuszku gazów;
  • ryzyko występowania kolek i problemów z brzuszkiem jest mniejsze;
  • dziecko ma okazję do ćwiczenia mięśni – rąk, szyi, karku.

Warto wiedzieć, jak układać noworodka na brzuchu, ponieważ pozycja przynosi ulgę w przypadku refluksu. Rozpocznij od noszenia pociechy przez około pół godziny. Następny krok to ułożenie jej na brzuchu. Możesz zrobić to na swoich udach. Wystarczy, że położysz maluszka w ich poprzek w taki sposób, żeby jego brzuch znajdował w ich zagłębieniu.

Co więcej, noworodek na brzuchu ma okazję obserwować świat z innej perspektywy, co przyczynia się do rozwoju zmysłów oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Od kiedy kłaść noworodka na brzuchu?

Wiesz już, jak ważne jest układanie noworodka na brzuchu. Od kiedy można to robić? Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia, a przede wszystkim od tego, czy poród odbył się bez komplikacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą.

Czas na leżenie na brzuszku! Noworodek – od kiedy powinien to ćwiczyć?

Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, to układanie niemowlaka na brzuchu można rozpocząć już od pierwszych jego dni życia. Właśnie w taki sposób kładzie się przecież maleństwo na mamie tuż po urodzeniu. Niektórzy wolą jednak rozpocząć ćwiczenia tej aktywności nieco później. Możesz się spotkać z opinią, że warto poczekać aż do odpadnięcia kikuta pępowinowego. Dzieje się to do około 2 tygodni po urodzeniu.

Ważne jest nie tylko, kiedy kłaść dziecko na brzuchu, lecz także na jak długo. Należy rozpoczynać od krótkich sesji, a następnie stopniowo je wydłużać. Na początku wystarczy zaledwie kilka minut dwa do trzech razy dziennie. Regularnie zwiększaj czas oraz liczbę, aż uda się osiągnąć nawet 20-30 minut łącznie.

Zwróć uwagę, by nie układać pociechy w pozycji pronacyjnej tuż po jedzeniu, ponieważ może to wywoływać dyskomfort i zwiększać ryzyko ulewania.

Noworodek na brzuchu leży na łóżku

Jak kłaść noworodka na brzuchu?

Czas dowiedzieć się, jak położyć noworodka na brzuchu! Ważne, żeby wybrać odpowiednią powierzchnię. Musi być średnio twarda i bezpieczna – dobrze sprawdzi się mata do zabawy lub koc rozłożony na podłodze. Pamiętaj, że jeśli powierzchnia będzie za miękka, istnieje ryzyko, że maluch się w niej zapadnie. Zbyt twarda natomiast spowoduje nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Leżenie na brzuchu noworodka powinno odbywać się w czystym miejscu. Takim, żeby wokół nie znajdowały się drobne przedmioty mogące być zagrożeniem. Na początku możesz układać dziecko na swoich kolanach, żeby czuło się bezpiecznie.

Niekiedy maluch może się sprzeciwiać nowej pozycji, co może wynikać z błędów w ułożeniu, które skutkują dyskomfortem. Jednym z nich pozostawienie łokciów cofniętych w stosunku do linii barków – utrzymanie takiej pozycji to dla dziecka ogromny wysiłek, którego być może nie będzie chciało podejmować. Możesz mu pomóc. Wystarczy, że wysuniesz jego rączki w taki sposób, żeby łokcie znalazły się pod barkami lub nieco przed nimi. To sprawi, że będzie łatwiej utrzymać mu prawidłową pozycję.

Noworodek na brzuchu grafika

Utrzymanie pozycji nie będzie dzięki temu aż tak wymagające. Zamiast koca możesz zastosować ręcznik.

To jeszcze nie wszystkie sposoby na to, jak układać niemowlę na brzuchu, żeby miało szansę polubić tę pozycję. Jeśli trudno mu ją utrzymać, a miednica wciąż pozostaje uniesiona, możesz umieścić dłoń na pupie dziecka i delikatnie docisnąć ją do podłoża.

Dobry pomysł to również ułożenie pociechy w poprzek swoich ud. Zrób to w taki sposób, żeby miednica była niżej niż obręcz barkowa.

Prawidłowa pozycja na brzuchu noworodka

Noworodek na brzuchu leży w dość niestabilnej pozycji. Ma uniesioną miednicę, a jego nóżki i rączki są zgięte. Główka jest oparta na policzku. Jest to pozycja, w której bardzo trudno unieść główkę. Dziecko robi to jednak na tyle, żeby możliwe było obrócenie głowy na drugą stronę.

Stopniowo pozycja będzie ulegać zmianie. Miednica będzie coraz niżej, natomiast rączki zaczną się wysuwać. Zauważalne będzie też, że nogi się prostują. To wszystko sprawi, że maluchowi będzie łatwiej podnosić główkę. Staje się to dla niego prostsze, ponieważ podpiera się na ramionach. Uzyskanie tej umiejętności jest naturalnym etapem rozwoju motorycznego.

Układanie noworodka na brzuchu może być dla niego nieco frustrujące i męczące. Gdy zauważasz, że ma dość, zrób przerwę. Stopniowo dziecko będzie się przyzwyczajało do tej pozycji. Zauważysz, że jest w stanie spędzać w niej coraz więcej czasu.

Jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, gdy nie jest chętne?

Zdarza się, że dla niektórych maluszków leżenie na brzuszku jest czymś nieprzyjemnym i pojawia się bunt przeciwko tej pozycji. Nie należy się jednak poddawać. Warto zaczynać od małych kroków.

Jeśli pociecha sprzeciwia się i szybko pokazuje płaczem, że nie jest zadowolona, kładź ją w tej pozycji na krócej, ale częściej. Istnieje jeszcze więcej sposobów na to, jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuchu. Poznaj kolejne metody.

Jak położyć dziecko na brzuchu, gdy nie ma ochoty?

Jedną z metod jest położenie się tuż przed pociechą i przyciąganie jej uwagi. Wystarczy, że będziesz do niej mówić. Wzbudzisz zainteresowanie, dzięki czemu maluch chętniej podniesie główkę. Możesz też śpiewać czy robić zabawne miny. Zaciekawione Tobą dziecko dłużej wytrzyma w takiej pozycji.

Możesz ułożyć się na podłodze, a dziecko na swojej klatce piersiowej tak, żeby miało zwróconą swoją twarz w stronę Twojej. Uwaga pociechy będzie skupiona na Tobie i dziecko nie będzie myśleć o dyskomforcie.

Świetnym sposobem na to, jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuchu, jest wykorzystanie zabawek. Wybieraj spośród tych, które wydają dźwięki, świecą i są kolorowe. Przedmioty ustaw w zasięgu wzroku dziecka. Odgłosy czy światła dadzą motywację do uniesienia główki. Zwróć też uwagę na zabawki, które się poruszają. Może to być tańcząca maskotka.

Oprócz zabawek możesz zastosować lusterko. Maluchy często są zafascynowane swoim odbiciem. Wykorzystują to producenci zabawek, którzy umieszczają lusterka w książeczkach. Tę informację możesz wziąć pod uwagę również Ty, gdy proponujesz dziecku leżenie na brzuszku. Noworodek będzie zachęcony do unoszenia głowy, jeśli pokażesz mu lusterko. Będzie żywo reagować na odbicie, choć początkowo nie ujrzy w nim siebie. Pomyśli, że to inny bobas. Lusterko ma tę zaletę, że choć nie świeci i nie wydaje dźwięków, silnie przyciąga uwagę. Taką zabawką nie ma ryzyka przestymulowania pociechy.

Noworodek na brzuchu leży na podłodze

Noworodek na brzuszku a sen

Ważne jest, by wiedzieć, kiedy kłaść dziecko na brzuchu. Zdecydowanie nie należy tego robić, jeśli maluch wybiera się właśnie spać. Nocny odpoczynek w takiej pozycji to zły pomysł.

Należy układać dziecko do snu na plecach, żeby zminimalizować ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Trzeba zapewnić mu płaski, optymalnie twardy materac. W łóżeczku nie powinno być zbędnych kocyków, poduszek czy zabawek. Kładzenie dziecka na brzuchu praktykuj wyłącznie w ciągu dnia i wtedy, gdy masz pociechę na oku.

W nocy maluch potrzebuje bezpiecznego łóżeczka oraz dobrego materaca, który pozwoli mu przyjąć zdrową dla kręgosłupa pozycję.

Zwróć uwagę na model Maxi Cosi Home Iora. To łóżeczko dostawne, które ma aż 5 stopni regulacji wysokości. Mebel jest składany, więc świetnie sprawdzi się podczas podróży.

Inna propozycja to łóżeczko dostawne Chicco Next2Me Dream. Ma funkcję kołyski. Bok możesz otwierać i zamykać przy użyciu jednej ręki. Ten model pasuje również do łóżek z szufladami.

Zwróć uwagę na akcesorium, jakim jest wiklinowy kosz Mojżesza Waldin. To rodzaj kołyski, w której maluszek może spędzać czas w domu oraz poza nim. Został wyposażony w piankowy materac o grubości 5 cm, który gwarantuje maksimum komfortu. Nad koszem znalazła się budka osłaniająca przed słońcem. Kosz jest zamontowany na dużych kołach, które ułatwiają przestawianie go.

Już wiesz, jak kłaść dziecko na brzuchu i po co to robić!

Noworodek na brzuchu powinien leżeć każdego dnia. Ta pozycja przynosi mu wiele korzyści. Maluch musi ją opanować, żeby móc prawidłowo się rozwijać. Początki mogą być trudne, jednak jeśli dziecko jest zdrowe, to powinno podejmować to wyzwanie już w pierwszych dniach życia.

Ważne jest, jak ułożyć noworodka na brzuchu, żeby było to bezpieczne. Zadbaj o optymalnie twarde podłoże, w którym maluszek nie będzie się zapadał. Jeśli daje wyraz niezadowolenia, połóż się przed nim lub postaw grającą zabawkę. W ten sposób przyciągniesz jego uwagę i zwiększysz motywację do ćwiczenia podnoszenia główki.

Choć początkowo pozycja może nie być ulubioną, w końcu maluch zacznie ją akceptować. Z czasem będzie mu coraz wygodniej, gdy ciężar ciała przesunie się w kierunku miednicy, a ręce wysuną spod tułowia.

Kiedy kłaść niemowlę na brzuchu? Możesz to robić już od pierwszych dni życia. Pozycja będzie pomocna, jeśli maluszek zmaga się z refluksem. Pamiętaj, żeby kłaść w ten sposób dziecko, tylko jeśli jest aktywne. Nie rób tego od razu po karmieniu, ponieważ zwiększa to ryzyko ulewania.

Układaj pociechę na brzuszku kilka razy dziennie, żeby zapewnić jej prawidłowy rozwój. Zadbaj o odpowiednie podłoże. Sprawdź ofertę sklepu BoboWózki, w której czekają na Ciebie łóżeczka z materacem o optymalnym poziomie twardości, a także inne akcesoria wspierające rozwój prawidłowej postawy u maluszka.

Pamiętaj, że powyższe porady nie zastąpią opieki lekarza. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z pediatrą.

Źródła:

  • https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/24/lezenie-na-brzuszku-krok-po-kroku/
  • https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/11/13/lezenie-na-brzuszku-jest-super/
  • https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/07/17/ulewanie-a-rozwoj/
  • https://www.mustela.pl/mustela-blog/kiedy-i-jak-dlugo-klasc-maluszka-na-brzuszku
  • https://muminky.pl/pl/n/Lezenie-na-brzuszku-czyli-wazna-gimnastyka-dla-maluszka/38
  • https://www.fizjomommy.pl/czy-to-brzmi-znajomo-moje-dziecko-nie-lubi-lezec-na-brzuszku/

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up