+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Mycie zębów dziecka

Mycie zębów u dzieci – od kiedy i jak to robić? Garść wskazówek

2018-07-17

Mycie zębów u dzieci to jedna z najważniejszych czynności, do których warto przyzwyczajać malucha już od pierwszych miesięcy życia. Mycie zębów dzieci to doskonała okazja do nauki higieny i dbania o swoje zdrowie. Jak myć zęby niemowlaka i przedszkolaka? W artykule czeka na Ciebie instrukcja mycia zębów dla dzieci!

Spis treści:

Czy mycie zębów u dzieci to konieczność?

Opieka nad noworodkiem to przede wszystkim karmienie, przewijanie, chodzenie na spacery i wieczorne kąpiele. Gdy po kilku miesiącach w buzi maluszka pojawiają się pierwsze ząbki, w głowach rodziców rodzi się pytanie, jak myć zęby niemowlaka i czy jest to konieczne.

Wokół tematu, jakim jest mycie zębów dzieci i dbanie o ich higienę jamy ustnej, narosło sporo niezwykle różnorodnych teorii. W temacie opieki nad maluchem najlepiej korzystać z rad specjalistów i używać najbardziej jakościowych sprzętów dla maluszków – zarówno w celu dbania o higienę, jak i o bezpieczeństwo, np. podczas jazdy autem w nowoczesnym foteliku dla niemowląt Swandoo Marie 3.

Często informacji na temat tego, kiedy i jak myć zęby niemowlaka, jest tak wiele i są tak różne, że nie wiadomo, czym się sugerować. Jedna koleżanka podpowie jakiś pomysł, za to druga od razu się z nim nie zgodzi. Ciocia powie, żeby myć twardą szczotką, mama zaś, żeby albo w ogóle – przecież mleczaki i tak wypadną – albo jeśli już trzeba, to miękką szczoteczką. Kogo tak naprawdę słuchać? Kto ma rację? Sprawa mycia zębów to w końcu nie błahostka!

Małe dziecko myje zęby

Mycie zębów u dzieci – kilka ważnych faktów na temat higieny jamy ustnej

Mleczne zęby zaczynają budować się jeszcze na etapie życia płodowego. To, jak mocne i zdrowe zęby będzie mieć Twoja pociecha, zależy m.in. od sposobu odżywiania mamy, genów rodziców, a także ewentualnych chorób, przebytych przez mamę na etapie ciąży. U niektórych niemowląt pierwsze ząbki pojawiają się już ok. 4 miesiąca życia, u innych dopiero w okolicy 1. urodzin. Często cechę tę dziecko odziedzicza po rodzicach – jeśli w Twojej rodzinie zęby wychodziły maluchom późno, podobnie będzie zapewne i u Twojego smyka.

Zanim zęby staną się w pełni widoczne, niemowlak doskonale radzi sobie z rozdrabnianiem pokarmów dzięki dziąsłom. Ponieważ wraz z pokarmem do jego buzi trafiają bakterie, które mogą wywoływać choroby, specjaliści zalecają zacząć higienę zębów od regularnego przecierania dziąseł. Niektóre leki, podawane malcom w trakcie wyrzynania się mleczaków, mogą powodować szybsze powstawanie ubytków i słabsze szkliwo. Z tego względu warto konsultować każde leczenie z pediatrą, a przy wątpliwościach odnośnie higieny jamy ustnej skontaktować się z dziecięcym stomatologiem.

Przeczytaj także: Pierwsza wizyta u dentysty! Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do stomatologa?

Mycie zębów dla dzieci. Kiedy zacząć mycie ząbków?

Choć kilkudniowy noworodek nie musi jeszcze dbać o regularne mycie zębów mlecznych, pewne nawyki dobrze jest wdrażać, zanim w buzi dziecka pokażą się pierwsze zęby. Najlepiej zacząć dbać o higienę jamy ustnej jak najwcześniej i myć zęby nawet wtedy, jeśli jeszcze ich nie widać. Wynika to z prostego faktu, że już w 7. tygodniu życia płodowego powstaje 20 zawiązków zębów mlecznych, czyli tyle, ile tych ząbków będzie miało dziecko.

To, że zęby zazwyczaj zaczynają się wyżynać około szóstego miesiąca po narodzinach, nie znaczy wcale, że nie ma ich w buźce dziecka i przede wszystkim, że nie trzeba ich myć! Jeśli nie będziemy dbać o mycie dziąseł, a potem mleczaków dziecka, to bardzo ryzykujemy, że w przyszłości maluch będzie miał próchnicę. Poza tym, dzięki regularnym zabiegom higienicznym wokół jamy ustnej brzdąca, przyzwyczajamy go do tych czynności, bez płaczu i zamykania buzi. Lepiej zawczasu dbać o ząbki, a kiedy jeszcze ich nie ma – o dziąsła! Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej dziecka zaowocuje w przyszłości.

Instrukcja mycia zębów dla dzieci

Mycie zębów dla dzieci z pewnością będzie łatwiejsze, jeśli szybko zaczniesz przyzwyczajać je do tego, że coś się robi w ich buźce. Kiedy maluszek ma zaledwie kilka dni czy tygodni, zacznij od mycia jego dziąseł po każdej porcji mleka. Palec owiń wacikiem lub jałową gazą namoczoną w letniej, przegotowanej wodzie i bardzo delikatnie przecieraj małe dziąsła. Oczywiście po umyciu jednej, a przed czyszczeniem drugiej części szczęki gazik powinien zostać zmieniony na świeży. Takie zabiegi możesz też wykonywać podczas spaceru w wózku lub jazdy samochodem, w komfortowym foteliku Cybex Sirona SX2.

Zamiast gazika możesz użyć na palec silikonowej nakładki z małymi wypustkami, jednak lepiej poczekaj z tym nieco, ponieważ gazikiem dokładniej wyczyścisz małe dziąsełka. Postępuj w ten sposób do czasu, kiedy pojawi się pierwszy ząbek. W ten sposób już niemal od pierwszych dni życia dziecka dbasz o higienę jamy ustnej. Dobre nawyki wymagają czasu, ale warto w nie inwestować.

Jak dbać o jamę ustną maluszka, gdy wyjdzie pierwszy ząbek?

Kiedy w końcu pojawi się pierwszy mleczak – z reguły jest to dolna lub górna jedynka – nie ma chyba członka rodziny, który nie cieszyłby się z tego powodu. Pamiętaj, żeby podczas tej radości nie zapomnieć o pielęgnacji tego ząbka i, oczywiście nadal, dziąseł. Przy jednozębowym maluszku można już używać szczoteczki do zębów. Pamiętaj tylko, żeby przed zakupem sprawdzić, czy będzie ona dobra dla Twojego dziecka!

Z pewnością musisz mieć na uwadze to, aby była to szczoteczka jak najmniejsza – dziecko musi zmieścić ją do małej buźki. Włosie obowiązkowo musi być miękkie i delikatne. Podczas ząbkowania dziąsła dziecka są wrażliwe, rozpulchnione i bolą. Oszczędźmy mu dodatkowego bólu i dyskomfortu. Odpowiednio dobrana szczoteczka będzie nawet w stanie lekko wymasować dziąsła, co może przynieść maluszkowi choć trochę ulgi w tym trudnym dla niego czasie. Możecie ją zabrać nawet na wycieczkę i koniecznie na wakacje – do celu dojedziecie bezpiecznie dzięki rosnącemu z dzieckiem fotelikowi Maxi Cosi Tobi lub Avionaut Aerofix 2.0.

Przeczytaj również: Pierwsze zęby u niemowlaka, czyli kiedy dziecko ząbkuje? Odpowiadamy!

Małe dziecko myje ząbki w sypialni

Pasta do zębów dla dzieci – używać czy nie?

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele past dla maluszków. Każdy rodzic może wybrać najlepszą według siebie dla swojego dziecka. Wybrać można pomiędzy pastami miętowymi a owocowymi, z fluorem i bez fluoru, z cukrem, bez cukru, z ksylitolem, w stu procentach naturalne... Jeśli nie możesz zdecydować się na żadną z nich lub po prostu zwyczajnie nie wiesz, jaką wybrać, najlepiej udać się z maluszkiem do stomatologa. Przy okazji zbada on ząbki dziecka, wskaże odpowiednią pastę i powie, jak najlepiej postępować, żeby uniknąć chorób uzębienia.

Specjalista powie Ci również, jaka ilość pasty będzie odpowiednia i udzieli wszelkich wskazówek co do mycia zębów. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie dawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych! Te dziecięce są dużo łagodniejsze, zawierają mniejsze ilości fluoru oraz innych składników. Być może Twój malutki zuch odważy się na fotelu dentystycznym pokazać pierwsze ząbki. Dobrym pomysłem jest wybór gabinetu dla dzieci, w którym panują żywe kolory, a bobas może siedzieć cały czas na kolanach rodzica.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Kilka pomysłów

Dziecko jest coraz większe i coraz bardziej ciekawe świata. Trudno zatem dziwić się, że kiedy myjesz maluszkowi ząbki, chce Ci zabrać szczoteczkę, gryzie ją, a jeśli używasz pasty – prawdopodobnie ją wysysa ze szczoteczki i połyka. Tak samo bywa podczas karmienia – by łatwiej było proponować malcowi pierwsze dania, zdecyduj się na Stokke Tripp Trapp, który rośnie z maluszkiem. Co robić w sytuacji, gdy bobas odmawia mycia zębów?

Zabawa i nauka

Pozwól dziecku na zabawę przy codziennym pierwszym spotkaniu ze szczoteczką. Daj mu samemu „umyć” ząbki – dzięki temu zaspokoi swoją ciekawość, będzie miało poczucie, że może coś zrobić samodzielnie. Dodatkowo uczysz malucha w ten sposób, że ząbki powinien myć sam i będzie musiał to robić, kiedy będzie już starszy. Dopiero potem Ty umyj mu ząbki w odpowiedni sposób. Pamiętaj, żeby umyć je dokładnie z każdej strony. Należy myć zarówno przód oraz tył ząbków, jak i część żującą.

Higiena całej jamy ustnej

Podczas codziennego mycia zębów nie zapominaj także o dziąsłach, które trzeba też delikatnie przecierać szczoteczką. Warto przy tym przemyć język i policzki dziecka, jeśli sobie na to pozwoli, ponieważ dzięki temu usuniesz nagromadzone w buźce bakterie. Niech mycie stanie się Waszym nawykiem po pobudce i przed zaśnięciem. Małe dziecko nie potrafi jeszcze wypłukać pasty z ust, dlatego pamiętaj, żeby nie nakładać jej zbyt dużo. Zawsze po umyciu ząbków przemyj buźkę dziecka letnią wodą.

Regularna wymiana szczoteczki

Szczoteczkę powinniśmy wymieniać, kiedy zauważymy, że włosie zmienia swój wygląd – końcówki się rozdwajają, łamią średnio raz na trzy miesiące. Kiedy dziecko będzie już większe i będzie potrafiło samo używać szczoteczki bez Twojej pomocy, warto, żeby mycie ząbków było wspólne – każdy członek rodziny myje swoje zęby. Dzięki temu dziecko uczy się, że jest to nawyk wszystkich i przecież skoro mama czy tata to robią, to ono też będzie! Dodatkowo jest to kolejny wspólnie spędzony czas, co bardzo zbliża.

Kolorowe akcesoria w łazience

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Nic tak nie mobilizuje maluszka do dbania o pierwsze ząbki, jak kolorowe akcesoria do dbania o jamę ustną. Przygotuj w łazience kącik dla swojej pociechy, w którym na odpowiedniej wysokości ustawisz kubeczek, szczoteczkę i zawiesisz ręcznik. Możesz pokusić się też o niewielkie lusterko na wysokości twarzy dziecka oraz dziecięcą umywalkę lub specjalny stołeczek, dzięki któremu brzdąc będzie mógł sam myć twarz i zęby. Szczoteczka z ulubioną postacią z bajki lub w wymarzonym kolorze to skuteczny przepis na zdrowe i białe zęby!

Sprawdź także: Zęby mleczne – wszystko, co warto wiedzieć!

Tato z córką myją wspólnie zęby w łazience przy umywalce

Ile czasu powinno zająć mycie zębów?

U dzieci – tak samo jak u osób dorosłych – zęby powinny być myte przez minimum dwie minuty co najmniej dwa razy dziennie. Warto mieć pod ręką coś, co pozwoli ten czas odmierzyć. Może być to malutka klepsydra, która odmierzy właściwy czas, możesz skorzystać z zabawnego, dziecięcego minutnika. W tej chwili jest też dostępnych wiele specjalnych aplikacji na telefon, z pomocą których dziecko będzie pamiętało o codziennym myciu ząbków.

Warto też znaleźć zabawną, ciekawą piosenkę, która spodoba się maluszkowi, żeby jeszcze bardziej urozmaicić ten codzienny rytuał. Dobrym pomysłem będzie włączanie tej muzyki tylko przy myciu zębów – dziecko będzie wiedziało, że ten czas zawsze łączy się z przyjemnością. Podobny zwyczaj możesz wprowadzić dla innych ważnych czynności lub w celu uspokojenia dziecka w podróży, gdy Twój smyk bezpiecznie siedzi w nowoczesnym foteliku Britax Dualfix M.

Mycie zębów u dzieci jest naprawdę ważne!

Wiesz już, jak myć zęby niemowlaka czy starszego dziecka. Czynność ta jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiednia higiena jamy ustnej może pozwolić uniknąć problemów z ząbkami w późniejszym okresie. A może Ty masz sprawdzone sposoby na dbanie o dziecięcą buzię? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej dbać o swoje maluszki!

Zachęcamy też do sprawdzenia oferty BoboWózki – znajdziesz tam nie tylko wózki wielofunkcyjne, ale i spacerówki, wózki do biegania, takie jak Thule Glide 2, oraz foteliki samochodowe.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up