+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Od kiedy dziecko raczkuje i jak wspierać rozwój tej umiejętności?

Od kiedy dziecko raczkuje i jak wspierać rozwój tej umiejętności?

2024-08-20

Raczkowanie to bardzo ważny etap rozwoju niemowlęcia, który pozwala mu wzmacniać siłę mięśni rąk i nóg oraz trenować koordynację ruchową. Kiedy dziecko raczkuje i czy jest to obowiązkowa umiejętność w życiu każdego smyka?

Spis treści:

Od kiedy dziecko raczkuje?

Twoje maleństwo każdego dnia zadziwia Cię nowymi zachowaniami, a jego zabawy prowadzą do zdobywania coraz to ciekawszych umiejętności. Na początku uczy się przez dotyk, wkładanie nieznajomych przedmiotów do buzi, a najbezpieczniej czuje się w ramionach rodzica. Już w okolicy trzeciego miesiąca życia mocno trzyma główkę, potrafi przewracać się pleców na brzuszek i trenuje samodzielne chwytanie.

Każdy smyk rozwija się w indywidualnym tempie – jedne niemowlęta w kilka tygodni umieją już przesuwać się po podłodze bez pomocy opiekuna, inne potrzebują paru miesięcy, by sprawnie przemieszczać się między pokojami. Wiele zależy od wzrostu brzdąca, jego masy ciała, a także rodzaju zajęć, w które angażują go mama i tata.

Większość troskliwych rodziców zastanawia się, w którym miesiącu dziecko raczkuje i kiedy zacznie samodzielnie siadać. Jeśli będziesz wspierać brzdąca w naturalnym procesie dorastania, szybko okaże się, że ukochany malec sprawnie przemieszcza się po mieszkaniu i staje się coraz bardziej niezależny. Oto kilka najważniejszych faktów o tym, czy dziecko musi raczkować i jakie są etapy raczkowania!

Na czym polega raczkowanie i jakie daje korzyści?

Raczkujące dziecko to jeden z najpiękniejszych widoków, którego doświadczają rodzice. Od kiedy dziecko raczkuje, zmienia się zwykle jego codzienna aktywność, a opiekun może wprowadzać nowe zabawy do codziennego planu zajęć. Smyk staje się bardziej mobilny i cieszy się, że jest w stanie bez pomocy poznawać coraz to ciekawsze zakamarki domu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko siada, a kiedy raczkuje, i już nie możesz doczekać się rozwoju poszczególnych umiejętności u maluszka, dowiedz się najpierw czym jest raczkowanie.

Od kiedy dziecko raczkuje?

Nie od razu odrywa obie nogi i ręce – w pierwszych tygodniach raczkujący brzdąc wygląda dość nieporadnie. Czasami jest to raczkowanie do tyłu lub mimowolne przesuwanie wyłącznie jednej strony ciała, które skutkuje kręceniem się w kółko.

Od kiedy dziecko raczkuje, trenuje dotychczas przyswojone umiejętności. Nawet raczkowanie do tyłu stanowi etap wzmacniania kręgosłupa i budowania siły w malutkich rączkach. Dlaczego tak korzystne są poszczególne etapy raczkowania?

  • raczkowanie to przede wszystkim wzmocnienie wielu ważnych mięśni – szkieletowych, wokół kręgosłupa, jak i rąk, nóg czy szyi;
  • bobas trenuje koordynację ruchową i dużą motorykę;
  • przez samodzielne przesuwanie ciała po podłodze uczy się, że jego ruch prowadzi do określonych efektów – dzięki suwaniu tułowia siłą swoich mięśni może chwytać ulubione zabawki lub przemieszczać się;
  • wzmacnia się obręcz barkowa, a nawet brzuch;
  • doskonali koordynację oko-ręka, a przy okazji uczy się szacowania odległości od mebli konkretnych przedmiotów.

Kiedy niemowlę raczkuje, staje się bardziej samodzielne. Już nie odpoczywa bezwładnie na kocyku, lecz może świadomie zdobywać określone cele, rozwijać odwagę i uczyć się konsekwencji swoich działań.

Od tego momentu raczkujące dziecko zaczyna być narażone na wiele nowych niebezpieczeństw. Konieczna bywa nowa aranżacja salonu lub jadalni, by usnąć potencjalne przeszkody.

Od kiedy dziecko raczkuje?

Odkryj także: Wysoki podpór - dlaczego jest ważny i kiedy się pojawia u niemowlaka?

Raczkowanie a czworakowanie i pełzanie

Wielu opiekunów z wytęsknieniem czeka na chwilę, gdy ich malec zaczynie raczkowanie. Kiedy brzdąc samodzielnie się przemieszcza, otwiera się przed nim wiele nowych możliwości i zajęć, które urozmaicają czas.

Zanim jednak zacznie raczkowanie, zwykle pierwszą formą poruszania się jest pełzanie. Polega na przesuwaniu się brzuszkiem po podłodze, podczas którego ręce i nogi nie są jeszcze w pełni zaangażowane. Z perspektywy rodzica wygląda to tak, że malec przesuwa się płasko na ziemi, wspomagając kolanami, stopami czy całą powierzchnią rączek. Dziecko przypomina swoimi ruchami płaza, który przesuwa się po ziemi, nisko nad jej powierzchnią.

W którym miesiącu dziecko raczkuje? Proces ten zaczyna się około 6. miesiąca życia, zwykle jednak nieco później – gdy maluch kończy 8-9. miesiąc i staje się coraz silniejszy. Przedtem widać w zachowaniu maleństwa przygotowanie do raczkowania – szkrab próbuje podnosić się w górę podczas leżenia, przesuwa i zgina jedną nogę, może kręcić się w kółko lub jedynie opuszczać i podnosić przód tułowia – to naturalna gimnastyka niemowlęcego ciałka.

Od kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy dzieci zaczynają raczkować. Jeżeli dziecko nie raczkuje i nie przejawia zainteresowania samodzielnym podciąganiem się, pełzaniem, czy chwytaniem rodzica w celu podniesienia się, warto obserwować go i ewentualne wątpliwości dotyczące rozwoju zgłosić do lekarza pediatry. Na wizytę dojedziesz bezpiecznie dzięki nowoczesnemu wózkowi Venicci Claro z fotelikiem Cybex Cloud T.

Przygotowanie do raczkowania zaczyna się już w wieku niemowlęcym. Z pewnością pomogą w tym zabawy z rodzicami, które możesz prowadzić sam w domu lub pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Wszystkie formy podnoszenia się, dźwigania na rączkach, wspinania, chwytania i przesuwania przybliżają maleństwo do skuteczniejszego raczkowania.

Najważniejsze, aby nie ograniczać bobasa przed przemieszczaniem się – kiedy dziecko zaczyna raczkować, usuń niebezpieczne przedmioty na jego drodze. Zagwarantuj mu dostatecznie dużo miejsca, by mógł szkolić się w komfortowym środowisku. Zagrożeniem mogą być zbyt lekkie meble, które przewracają się przy mocniejszym pociągnięciu, drobne elementy na podłodze, kable i niezabezpieczone gniazdka, a także ślizgające się dywaniki.

Kiedy dziecko powinno raczkować, ale tego nie robi – przyczyny

Rozważasz, jak zachęcić dziecko do raczkowania? Jeżeli dziecko nie raczkuje, być może jest to spowodowane jedną z najczęstszych przyczyn, na które wskazują specjaliści:

  • być może smyk miał po prostu zbyt mało okazji, by samodzielnie się poruszać. Jeśli niemowlak jest stale noszony na rękach, w nosidle lub wózku i nie spędza czasu na podłodze, to nie ma okazji, by wzmacniać ciało i mieć potrzebę suwania się po ziemi. Podłogowe aktywności z rodzicem to najprostsza metoda, by szkrab z ochotą zaczął wędrować po mieszkaniu;
  • zbyt wczesne sadzanie dziecka – opiekunowie niemowląt często chwalą się, że ich maleństwo zaczęło wyjątkowo wcześnie siadać lub wstawać – nie wolno tego procesu przyspieszać! Ważne, by dziecko samo, siłą swoich mięśni i naturalnym treningiem zdobywało poszczególne umiejętności. Sadzanie smyka na kanapie, podpieranie go poduszkami to najprostsza droga do krzywego kręgosłupa, późniejszych kłopotów ze wzrostem i płynnym dojrzewaniem, a także rozleniwienia malucha i pozbawiania go chęci samodzielnej nauki pełzania lub raczkowania;
  • zbyt słaby tułów lub obręcz barkowa – przyczyną bywają indywidualne cechy dziecka, które odziedziczył po rodzicach, mało ruchu, znaczna masa ciała lub duży wzrost bobasa, przez co malec niechętnie podnosi się, wspiera na rękach i wspina;
  • zaburzenia neurologiczne – to stosunkowo rzadka przyczyna braku raczkowania. Czasami łączy się z dysfunkcjami w obrębie układu ruchu – wzmożone napięcie mięśniowe, przykurcze, słabiej rozwinięta jedna strona ciała to tylko kilka możliwych czynników, które wpływają na zaburzony rozwój smyka.

Od kiedy dziecko raczkuje?

Po czym poznać nieprawidłowe raczkowanie i jak pomóc dziecku?

Nieprawidłowe raczkowanie niekiedy trudno zdefiniować. Wiele niemowląt zaczyna samodzielne poruszanie się bardzo nieporadnie – bardzo często dziecko raczkuje na jednej nodze i kręci się wokół własnej osi.

Inne bobasy wykorzystują tylko jedną, dominująca stronę ciała i chętniej chwytają wszystkie przedmioty prawą rączką, bądź obracają się wyłącznie na lewą stronę. W większości przypadków te nierówności same znikają, gdy malec wzmocni tułów i przemieszczanie się nie będzie już dla niego tak znacznym wysiłkiem.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować, dobrze jest zachęcać go do wysiłku i motywować do czworakowania. Jak nauczyć dziecko raczkować?

  • staraj się jak najczęściej układać szkraba na brzuszku, by przyzwyczajać go do tej pozycji i wzmacniać plecy, obręcz barkową, szyję i mięśnie brzucha;
  • po położeniu dziecka na podłodze układaj w jego pobliżu ulubione zabawki – w takiej odległości, by po samodzielnym odbiciu się od podłogi stópką lub rączką mogło ją efektywnie uchwycić. To udowodni maleństwu, że dzięki odrobinie wysiłku może osiągnąć zamierzony cel.
  • bawcie się, stawiajcie na ruch i różnego rodzaju aktywności – czas spędzony na placu zabaw, w piaskownicy czy kocu rozłożonym w parku to dodatkowe doświadczenia, które zbliżają niemowlę do sprawnego raczkowania. W wózku Venicci Claro, który jest dostępny w komplecie z fotelikiem Maxi Cosi Pebble 360 Pro, łatwo dowieziesz swoją pociechę na plac zabaw i zabierzesz niezbędne zabawki.

Sprawdź też: Od kiedy kłaść noworodka na brzuchu i dlaczego warto?

Czy dziecko musi raczkować?

W odpowiedzi na pytanie, czy dziecko musi raczkować, może okazać się, że Twoja pociecha nie będzie przechodzić tego etapu. Niektóre bobasy od razu po wytrenowaniu siadania zaczynają same stawać i próbują stawiać pierwsze kroki. Inne zamiast raczkowania wybierają od razu czworakowanie, czyli jeszcze pewniejsze i bardziej stabilne przesuwanie się na rączkach i nóżkach.

Czworakowanie a raczkowanie – co jest lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To pierwsze mogą praktykować i niemowlaki, i kilkuletnie smyki, gdy zamiast na dwóch nogach chcą poczuć się pewniej podczas wspinaczki, przechodzenia przez przeszkody lub zabawy na podłodze z kolegami. Jeśli dziecko przemieszcza się symetrycznie i płynnie rozwija, niektóre etapy poruszania się nie są obowiązkowe.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Jak zachęcić dziecko do raczkowania? Pozwól bobasowi, by jego czas poświęcony na zabawę był jak najbardziej urozmaicony. Często układaj go na podłodze, kocyku lub ziemi. Niech powierzchnia nie będzie śliska, by rączki i nóżki nie rozjeżdżały się przy próbach wstawania. Idealna jest gładka podłoga, masywny dywan lub mata piankowa.

Przygotuj komplet ulubionych zabawek, do których smyk będzie próbował przypełznąć. Interesujące są te, które niemowlę może brać do buzi, naciskać, są miękkie i łatwe do chwycenia w dziecięcą rączkę. Umieść na wysokości podłogi lustro – kilkumiesięczne malce uwielbiają się w nich przeglądać!

Postaw też na wszechstronny rozwój fizyczny pociechy – pomogą w tym regularne wizyty na basenie, wszelkiego rodzaju tunele i atrakcje ruchowe na placu zabaw. Do ulubionego parku sprawnie dotrzesz z bobasem dzięki funkcjonalnemu wózkowi, np. Cybex E-Gazelle S, który jest dostępny w zestawie z łatwym do montażu fotelikiem Cybex Cloud Z.

Już wiesz, kiedy dziecko raczkuje i jak mu w tym pomóc!

Raczkowanie to wyjątkowo ważny etap w rozwoju każdego maluszka. Dla jednych dzieci zaczyna się już po skończeniu pierwszych sześciu miesięcy życia, u innych w okolicy pierwszych urodzin. Zdarza się, że maleństwo nie raczkuje, lecz przechodzi płynnie z pełzania do samodzielnego wstawania i stawiania pierwszych kroków.

Kiedy dzieci raczkują, wzmacniają szereg ważnych mięśni i budują swoją siłę. Dzięki raczkowaniu stają się bardziej samodzielne, a rodzic zyskuje wiernego towarzysza do nowych, interesujących zajęć. Przygotowanie do raczkowania trwa nawet kilka tygodni – w tym czasie warto dostosować odpowiednio domową przestrzeń, usunąć potencjalnie niebezpieczne przedmioty i zapewnić bobasowi dostatecznie dużo miejsca do ruchu.

A może i Ty masz sprawdzone pomysły na wspieranie nauki raczkowania u niemowlaka? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom lepiej wspierać swoje pociechy w procesie dorastania. Odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz sprawdzone akcesoria dla najmłodszych, które zachęcą smyka do rozpoczęcia przygody z raczkowaniem!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up