Zabawy ruchowe dla dzieci, które wspierają rozwój motoryczny. 15 propozycji
Zabawy ruchowe dla dzieci mają pozytywny wpływ na rozwój zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Co więcej, pomagają pozbyć się nadmiaru energii. Poznaj 15 propozycji aktywności, które możesz zaproponować dziecku w domu i poza nim!
Spis treści:
Spis treści:
- Dlaczego warto stosować zabawy ruchowe dla dzieci w domu?
- Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci w domu
- Zabawy ruchowe dla 4-latków na świeżym powietrzu
- Gry i zabawy ruchowe dla dzieci z piłką
- Już wiesz, jakie ruchowe zabawy dla dzieci zaangażują Twoją pociechę
Zabawy ruchowe odgrywają kluczową rolę w fizycznym i psychicznym rozwoju Twojej pociechy. Poprawiają koordynację, zwinność, równowagę oraz pewność siebie. Zorganizujesz je z powodzeniem zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Co więcej, podczas planowania aktywności dla dziecka możesz wykorzystać łatwo dostępne przedmioty codziennego użytku. Wcale nie musisz inwestować w drogie zabawki, aby zaplanować angażujące zajęcia.
Dlaczego warto stosować zabawy ruchowe dla dzieci w domu?
Czynności takie jak skakanie, turlanie, czołganie się czy rzucanie piłki wspomagają rozwój motoryki dużej u Twojego smyka. Są też ruchowe zabawy dla dzieci, które pozwalają ćwiczyć motorykę małą, czyli precyzyjne ruchy dłoni i palców. Regularne aktywności wspierają rozwój, a poza tym sprzyjają budowaniu zdrowych nawyków. W efekcie:
- mięśnie stają się mocniejsze – dziecko w trakcie zabaw ruchowych angażuje nogi, ramiona czy tułów, co sprzyja ich rozwojowi;
- rozwija się koordynacja ruchowa – rzucanie piłki, balansowanie ciałem, naśladowanie zwierząt to zabawy, które wymagają precyzyjnych ruchów i kontrolowania ciała, co pozytywnie wpływa na zdolności motoryczne;
- poprawie ulega zwinność – dynamiczne zmiany pozycji, na przykład przechodzenie przez przeszkody sprawia, że dziecko coraz lepiej utrzymuje równowagę.
Warto pamiętać, że kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci mają też duży wpływ na rozwój emocjonalny. Przyczyniają się do poprawy nastroju i redukują napięcie emocjonalne. Podczas aktywności maluch zdobywa nowe umiejętności, a dzięki temu rośnie jego poczucie własnej wartości. Uczy się kontrolować swoje reakcje. Zaczyna rozumieć, że czasem się przegrywa. Może nauczyć się wyrażać zadowolenie z osiągnięć.
Ruchowe zabawy dla dzieci są świetną okazją do rozwoju zdolności społecznych. Wspólne aktywności sprzyjają nawiązywaniu relacji, nauce dzielenia się oraz rozwijania umiejętności przestrzegania zasad.
Mogą przyczynić się do również do rozwoju intelektualnego. Podczas aktywności pociecha uczy się myślenia przestrzennego i zdolności orientacji w przestrzeni, a także planowania ruchów. Dzieje się tak, gdy maluch musi omijać przeszkody czy rzucać piłką do celu. Poprawia się również koncentracja i pamięć. Zadania wymagają precyzji i uwagi, więc pomagają pracować nad cierpliwością.
Zabawy ruchowe dla dzieci w domu stanowią sposób, żeby wprowadzić w życie zdrowe nawyki związane z aktywnością fizyczną. Dziecko, które od najmłodszych lat dużo się rusza, będzie chętniej uprawiać sporty w niedalekiej przyszłości. Jeśli zdecydujesz się zorganizować ciekawe aktywności bez wychodzenia na zewnątrz:
- Nie musisz martwić się ograniczeniami pogodowymi – w każdy dzień roku zorganizujesz aktywność w domu.
- Łatwo dostosować je do potrzeb dziecka – wykorzystasz przestrzeń w taki sposób, żeby była idealnie zorganizowana do wieku, umiejętności i zainteresowań pociechy.
- Możliwość wspólnej zabawy – w mieszkaniu zarówno dziecko, jak i rodzice czują się swobodnie, co zachęca do wspólnej aktywności fizycznej.
Co ważne, zabawy ruchowe w domu nie wymagają wielu akcesoriów. Niektóre z nich można przeprowadzić bez jakichkolwiek przedmiotów. Natomiast na zewnątrz warto wykorzystać hulajnogę lub rowerek taki jak Kinderkraft Rapid.
Jeśli wybierasz się z pociechą na świeże powietrze, zamiast spaceru postaw na wycieczkę rowerową. Będzie łatwiej, jeśli zdecydujesz się na fotelik, który można przekształcić w wózek spacerowy. Dzięki produktowi 2w1 marki Pahoj to możliwe! Siedzisko ma system wentylacji, dzięki któremu maluchowi jest wygodnie nawet w bardzo ciepłe dni.
Na przejażdżkę w towarzystwie pociechy sprawdzi się też przyczepka rowerowa Hamax Cocoon Twin. Ma regulowane zawieszenie, więc łatwo dopasować ją do potrzeb malucha. Zapewnia miejsce również dla rodzeństwa. Co ważne, maksymalne obciążenie wynosi aż 42 kg.
Odkryj również: Eksperymenty dla dzieci w domu - nauka poprzez zabawę! 8 pomysłów
Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci do lat 3
Odpowiednio dobrane zabawy ruchowe dla dzieci to doskonałe wsparcie dla rozwoju motorycznego i emocjonalnego. Warto proponować takim maluchom zróżnicowane aktywności, by jak najdłużej utrzymać ich zainteresowanie. Oto 5 propozycji!
Naśladuj zwierzę
Mnóstwo trzylatków jest zafascynowanych zwierzętami. Większość z nich z chęcią będzie udawać psa, kota czy małpkę. W zabawie to rodzic wydaje polecenia, na przykład „naśladuj kota”. Zadaniem dziecka jest poruszać się w sposób, który przypomina to zwierzę, a także wydawać naśladujące go dźwięki.
Podczas tej aktywności dziecko rozwija motorykę i buduje większą świadomość swojego ciała. Naśladowanie jest dla niego również doskonałą okazją do ćwiczenia kreatywności.
Tor przeszkód z poduszek
Zabawy ruchowe w domu nie wymagają skomplikowanych przygotowań lub trudnych do zdobycia przedmiotów. Wystarczy, że zastosujesz poduszki, z których ułożysz tor. Dziecko będzie musiało czołgać się po nich w taki sposób, żeby nie dotykać podłogi.
Inny pomysł to wykorzystanie dwóch krzeseł i koca. Trzeba ułożyć go na nich w taki sposób, żeby powstał daszek, pod którym pociecha będzie przechodzić na czworakach.
Tory przeszkód wspierają mięśnie i umiejętność utrzymywania równowagi. Dziecko trenuje w ten sposób koordynację ruchową.
Zabawa w chowanego z pluszakami
Zamiast tradycyjnej zabawy w chowanego zorganizuj podobną aktywność, ale z pluszakami. Schowaj je w różnych miejscach w taki sposób, żeby maluch musiał się jak najwięcej poruszać. Pod łóżkiem, w szafce z ubraniami, za firanką na parapecie – to tylko część miejsc, w których można ukryć przedmioty.
Podczas poszukiwania dziecko będzie musiało chodzić po mieszkaniu, schylać się, kucać, co angażuje różne grupy mięśniowe. Zabawa pomoże też trenować cierpliwość.
Taniec z balonami
Do tej czynności potrzebujesz balona napompowanego do średniej wielkości. Uruchom ulubione piosenki dziecka i poproś je, by tańczyło, jednocześnie podrzucając balon. Zadaniem malucha jest robić to w taki sposób, żeby nie upadł na podłogę. Zabawa przyczynia się do rozwoju umiejętności motorycznych, precyzji ruchów i zwinności.
Skacz jak żaba
Zapewnij smykowi dość miękkie podłoże. Dobrze sprawdzi się piankowa mata. Zadaniem trzylatka będzie naśladowanie ruchów żaby. Musi więc ukucnąć i skakać w takiej pozycji. Żeby urozmaicić zabawę, możesz ułożyć tor z butelek lub innych przedmiotów. Ta zabawa ruchowa dla dzieci przyczynia się do rozwoju równowagi i wzmacnia mięśnie nóg.
Zabawy ruchowe dla 4-latków na świeżym powietrzu
Czterolatki uwielbiają eksplorować otoczenie. Możesz zaproponować im wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Poniżej 5 propozycji!
Tor przeszkód
Na świeżym powietrzu ułożysz tor przeszkód z różnych przedmiotów, na przykład pachołków, gałązek wbitych w ziemię czy kamieni. Zadaniem dziecka będzie je pokonać ten tor. Dla większego urozmaicenia może zrobić to na hulajnodze lub na rowerze.
Wyścigi w ciekawej pozycji
Wyścigi uczą zdrowej rywalizacji. Pokazują pociechom, że raz można przegrać, a innym razem cieszyć się zwycięstwem.
Możesz zorganizować zawody, ale zamiast zwykłego biegania, poproś dzieci, żeby poruszały się w inny sposób, na przykład chwilę skakały na jednej nodze czy biegły z dłonią położoną na kolanie. To sposób, żeby ćwiczyć koordynację ruchową.
Kto rzuci dalej
Gry i zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu mogą również polegać na rzucaniu przedmiotami. Ze wstążek lub gałązek ułóż kilka linii w równych odległościach.
Zadaniem będzie rzucić jak najdalej woreczkiem z grochem lub kamykiem. Dzięki liniom na ziemi łatwiej sprawdzić, komu udało się wykonać rzut najlepiej.
Wyścigi w parach z piłką
W tej zabawie pociechy ustawiają się w parach, a każda otrzymuje jedną piłkę. Zadaniem pary jest przetransportowanie przedmiotu z punktu A do punktu B w taki sposób, żeby nie używać rąk. Piłka może znaleźć się między brzuchami czy plecami uczestników.
Takie zabawy ruchowe dla przedszkolaków jak ta rozwijają koordynację ruchową i uczą współpracy.
Slalom w podskokach
Zabawy ruchowe dla 4-latków to również te z podskokami. Żeby aktywność była ciekawa, możesz ułożyć przeszkody z butelek lub innych przedmiotów, które masz w domu. Zadaniem dziecka będzie przejście go możliwie najszybciej.
Jeśli więcej osób bierze udział w aktywności, można wprowadzić do niej element rywalizacji. Wystarczy ułożyć dwa takie same tory, a wygra ten, kto pierwszy dostanie się na metę.
Zobacz też: Co robić z dzieckiem w deszczowe dni? Pomysły na zabawy
Gry i zabawy ruchowe dla dzieci z piłką
Piłka to jeden z tych przedmiotów, który znajduje się właściwie w każdym domu. Warto wykorzystać ją, gdy planujesz zabawy ruchowe dla 2-latka czy 6-latka. Oto nasze propozycje!
Odbijanie piłki o ścianę
Ruchowe zabawy dla dzieci nie wymagają specjalnych akcesoriów. Wystarczą piłka i ściana, żeby zorganizować przyjemną aktywność. Dziecko ma za zadanie odbić przedmiot o ścianę i go złapać.
Można wprowadzić utrudnienia do tej prostej czynności, na przykład prosząc pociechę, żeby zrobiła to, stojąc na jednej nodze. Może również klasnąć w dłonie po rzuceniu piłki w taki sposób, żeby zdążyć ją złapać. To sposób, żeby trenować refleks.
Złap piłkę na słowo
W zabawie bierze udział zarówno dziecko, jak i rodzic. Każde z nich rzuca piłkę, wypowiadając konkretne słowo, na przykład kolor. Zadaniem jest łapanie przedmiotu wyłącznie na określone hasła, na przykład „biały” i „czarny”. Gdy ktoś powie „niebieski”, piłka powinna więc upaść na podłogę.
Takie kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci pozwalają rozwijać koncentrację i uwagę. Są też okazją do nauki szybkiego reagowania i błyskawicznego podejmowania decyzji.
Celowanie jedną piłką w drugą
Czas na zabawę, która uczy precyzji! Potrzebne są dwie piłki – jedna większa, druga mniejsza. Tę większą należy ułożyć na ziemi. Zadaniem dziecka jest trafienie w nią mniejszą piłką.
Gdy się uda, zwiększamy odległość lub prosimy pociechę, żeby usiadła lub stanęła na jednej nodze.
Podawanie piłki górą, dołem i bokiem
To zabawa, która idealne sprawdzi się dla grupy dzieci. Wystarczy, żeby usiadły jedno za drugim. Ich zadaniem będzie podawanie sobie piłki górą w taki sposób, żeby nie upadła. Później wykonują to samo, ale podając sobie przedmiot bokiem.
Zabawę można też przeprowadzić w pozycji stojącej. Będzie polegała na podawaniu sobie piłki dołem, więc dzieci muszą stanąć w lekkim rozkroku. Ta zabawa to dobry sposób na rozwijanie koordynacji ruchowej, a także współpracy i komunikacji w grupie.
Zabawa w Jasia
Istnieją takie zabawy dla dzieci ruchowe, o których słyszał chyba każdy. Głupi Jaś jest jedną z nich. Dwoje dzieci podaje sobie piłkę, natomiast trzecie staje pomiędzy nimi i próbuje ją zabrać. Jeśli „Jasiowi” uda się przejąć przedmiot, zmienia się miejscem z osobą, która chwilę wcześniej rzuciła piłkę.
Już wiesz, jakie ruchowe zabawy dla dzieci zaangażują Twoją pociechę
Zabawa ruchowa dla dzieci pozwala maluchowi pozbyć się nadmiaru energii, a poza tym angażuje mięśnie i przyczynia się do poprawy równowagi oraz sprawności. Gdy odbywa się w grupie, jest doskonałą okazją, żeby trenować komunikację oraz umiejętności współpracy.
Zabawy ruchowe dla 6-latków czy młodszego dziecka wspierają wszechstronny rozwój – fizyczny, intelektualny i społeczny. Poza tym kształtują zdrowe nawyki. Warto wprowadzić je do codziennego harmonogramu.
Jeśli szukasz akcesoriów, które zachęcą dziecko do aktywności na zewnątrz, sprawdź ofertę sklepu BoboWózki! Znajdziesz tu rowerki biegowe dla najmłodszych, także przyczepki rowerowe i wózki spacerowe!
Twój podpis: