+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Niemowlę śpi z otwartą buzią

Niemowlę śpi z otwartą buzią – czy to powód do niepokoju?

2024-07-10

Jeśli niemowlę śpi z otwartą buzią, przyjrzyj się temu problemowi. Może mieć konsekwencje w przyszłości. Dowiedz się, jakich specjalistów warto odwiedzić i czy zawsze trzeba się przejmować.

Spis treści:

Sen jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. Gdy nie jest w pełni efektywny, maluch może stać się marudny w ciągu dnia. Bywają za to odpowiedzialne problemy z oddychaniem. Dotyczą pociech w różnym wieku. Zdarza się, że 2-letnie dziecko śpi z otwartą buzią, ale można to zauważyć już u niemowląt. Istnieje ryzyko wielu konsekwencji w przyszłości, dlatego nie należy bagatelizować tej obserwacji. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią. Kiedy zareagować i do jakiego lekarza się udać?

Niemowle śpi z otwartą buzią

Dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią?

Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni oddychać przez nos. Oczywiście zdarza się, że łapią powietrze buzią, jednak w przypadku maluchów powinno to mieć miejsce tylko podczas płaczu. Gdy zdarza się to częściej, można podejrzewać występowanie zdrowotnych dolegliwości.

W jakich sytuacjach można zaobserwować, że maluch nie łapie powietrza nosem? Częste przycyzny to:

  • przerost migdałka;
  • wada zgryzu;
  • nieprawidłowy nawyk, który pojawił się w wyniku wcześniejszych problemów, na przykład z infekcją.

To jednak tylko część przyczyn. Dowiedz się więcej o tym, skąd bierze się spanie z otwartymi ustami.

Noworodek śpi z otwartą buzią – częste przyczyny

Jeśli noworodek śpi z otwartą buzią, winny może być zapchany nos. Kiedy męczy go katar, taka reakcja nie jest niczym zaskakującym. Przypomnij sobie, jak ciężko Ci się oddycha nocą, gdy męczy Cię przeziębienie. Maluszkowi też, dlatego radzi sobie tak, jak może.

Przyczyną może być alergia, która doprowadza do zatkanego noska. Nie bez znaczenia jest fizjologia. U tak malutkich dzieci mięśnie szczęki i podniebienia nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To może powodować, że żuchwa opada podczas snu.

Niektóre dzieci rodzą się z krzywą przegrodą nosową. To znacznie utrudnia oddychanie przez nos i sprawia, że maluch jest zmuszony do łapania powietrza buzią. Warto też wiedzieć, że istnieje choroba nazywana atrezją nozdrzy. Jest to zwężenie lub zrośnięcie się tylnej części nozdrzy. Wymaga ona interwencji chirurgicznej.

Jak oddycha noworodek w prawidłowy sposób? Wdycha i wydycha powietrze przez nos. Jest ono wstępnie filtrowane, ogrzewane i nawilżane.

Niemowle śpi z otwartą buzią

Jeśli większość dnia maluch oddycha przez usta, to istnieje większe prawdopodobieństwo infekcji.

Ważne jest nie tylko to, jak oddycha noworodek, lecz także jak ma ułożony język. W pozycji spoczynkowej zawsze powinien przylegać do podniebienia. Jeśli jest inaczej, koniecznie reaguj, bo w przyszłości może to doprowadzić do problemów ze zgryzem.

Kilkuletnie dziecko śpi z otwartą buzią – z czego to wynika?

Spanie z otwartymi ustami jest problemem, który może pojawić się u kilkuletniego dziecka. Przyczyny są różnorodne. Zdarza się, że winna jest alergia sezonowa lub przewlekła. Prowadzi do przekrwienia błon śluzowych. To z kolei sprawia, że alergik w naturalny sposób zaczyna oddychać przez usta w ciągu dnia. To może wyrobić w nim nawyk i spowodować, że otwarta buzia u dziecka stanie się widocznym problemem również w nocy.

Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią? U kilkulatków występują wrodzone lub nabyte problemy takie jak skrzywienie przegrody nosowej czy polipy. Z ich powodu oddychanie przez nos staje się znacznie trudniejsze i kilkulatek musi radzić sobie inaczej.

Kolejna odpowiedź na pytanie to występowanie obturacyjnego bezdechu sennego. To poważne zaburzenie, które charakteryzuje się powtarzającymi się przerwami w oddychaniu podczas snu. Objawy to chrapanie, ból głowy po obudzeniu, senność w ciągu dnia. Obturacyjny bezdech podczas snu prowadzi do niedotlenienia, a jego następstwa to zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Przeczytaj także: Pocenie się dziecka po zaśnięiu - jak sobie z tym poradzić?

Dziecko śpi z otwartą buzią, ale oddycha przez nos

Jeśli dziecko śpi z otwartą buzią, ale oddycha przez nos, czas zareagować. Stałe oddychanie przez usta może negatywnie wpływać na kształtowanie się szczęki i przyczynić do wad zgryzu.

Spanie z otwartą buzią powoduje również, że dochodzi do wysuszenia błon śluzowych w gardle i ustach. To z kolei przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju podrażnień, a w konsekwencji dyskomfortu już po przebudzeniu. Otwarta buzia u dziecka w nocy może skutkować stanami zapalnymi. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia infekcji.

Kiedy dziecko oddycha przez usta, może zmagać się z niespokojnym snem. To wpłynie na codzienność kilkulatka, który może czuć się przewlekle zmęczony. U młodych uczniów zauważalna będzie trudność w skoncentrowaniu się na zadaniach wyznaczonych przez nauczyciela. Jeśli dziecko głośno oddycha podczas snu przez usta, nie wysypia się, jest w nocy niespokojne, będzie czuło się nie tylko przemęczone, lecz także podenerwowane. Nic dziwnego, jeśli stanie się marudne i niechętne do aktywności fizycznej czy umysłowej.

Otwarta buzia u niemowlaka w trakcie snu – czym skutkuje?

Otwarta buzia u niemowlaka podczas nocnego odpoczynku może przynieść podobne skutki jak u kilkuletniego dziecka. Są to:

  • szybkie męczenie się w ciągu dnia;
  • przerywany, niespokojny sen;
  • wysuszenie błon śluzowych, podrażnienia, skłonność do infekcji;
  • dyskomfort podczas pobierania pokarmu;
  • rozwój wad zgryzu;
  • zły nastrój.

Zobacz też: Ile powinno spać dziecko? Wyjaśniamy!

Niemowlę śpi z otwartą buzią skutki infografika

Jak oduczyć dziecko spania z otwartą buzią?

Zanim dowiesz się, jak oduczyć dziecko oddychania przez usta, poznaj kolejne kroki, które należy podjąć, gdy zauważysz, że problem dotyczy Twojej pociechy.

Wizyta u lekarza – jakiego specjalistę należy odwiedzić?

Jeśli kilkuletnie dziecko lub niemowlę śpi z otwartą buzią, trzeba udać się do lekarza. Pierwszą konsultację warto przeprowadzić z pediatrą, który po zadaniu ważnych pytań będzie wiedział, gdzie skierować dalej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrzebna będzie konsultacja z laryngologiem. To właśnie ten lekarz zajmuje się obszarem nosogardła. Specjalista przyjrzy się drożności nosa, ale nie tylko. Sprawdzi stan migdałków podniebiennych oraz tak zwanego trzeciego migdałka.

Zdarza się, że potrzebna jest pomoc alergologa. Należy z niej skorzystać, jeśli za spanie z otwartą buzią odpowiedzialny jest zapchany nos spowodowany alergią. Póki nie uda się zredukować skutków uczulenia, sytuacja się nie zmieni.

Jeśli konsultacje z laryngologiem i alergologiem nie przyniosą odpowiedzi na pytanie „dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią?”, możliwe, że będzie trzeba udać się do neurologa oraz ortodonty, żeby wykluczyć problemy z pracą nerwów lub zgryzem.

Niemowlę śpi z otwartą buzią skutki

Logopeda – czy warto go odwiedzić?

Kiedy wydaje się, że wszystko zostało już dokładnie sprawdzone, ale w dalszym ciągu dziecko śpi z otwartą buzią, warto umówić się na wizytę u logopedy. Specjalista oceni pracę ust, języka i podniebienia. Przyjrzy się nawykowi oddychania przez usta i wskaże ewentualne przyczyny. Jeśli logopeda będzie widział taką potrzebę, może zlecić terapię oraz ćwiczenia. Dzięki nim maluch będzie miał szansę wyrobić w sobie prawidłowe nawyki.

Warto odwiedzić logopedę również ze względu na to, że diagnoza i terapia przyczynią się do uniknięcia problemów w przyszłości, na przykład rozwoju wad zgryzu czy problemów z mową.

Jak oduczyć dziecko oddychania przez usta?

Co zrobić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią? Zdecydowanie najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Jeśli maluch zmaga się z zatkanym nosem z powodu alergii, nie da się go przecież oduczyć oddychania przez usta. Konieczna będzie wizyta u lekarza i eliminacja w miarę możliwości alergenów z otoczenia.

Zdarza się, że dziecko głośno oddycha podczas snu, a dodatkowo w ciągu dnia z otwartą buzią. Wtedy warto mu przypominać, jeśli nie jest przeziębione lub nie zmaga się z alergią, że dla zdrowia ważne jest oddychanie przez nos. Dobrze jest obserwować, czy maluch w ogóle jest w stanie przez dłuższą chwilę oddychać w prawidłowy sposób.

Odpowiednie łóżeczko – jakie wybrać?

Wiesz już, dlaczego niemowlę śpi z otwartymi ustami. Choć łóżko nie rozwiąże bezpośrednio problemu, warto poświęcić dłuższą chwilę na wybranie odpowiedniego.

Dobrze dopasowany mebel to klucz, by maluch mógł cieszyć się komfortem podczas nocnego odpoczynku. Ważne jest, żeby łóżeczko nie było wypełnione ozdobnymi poduszkami czy maskotkami. W przypadku noworodków zwiększa to ryzyko wystąpienia trudności z oddychaniem. Powinno być wyposażone w wygodny materac. Czas na nasze propozycje!

Kinderkraft Koya to model, który posłuży już od pierwszych dni życia. Ma tę zaletę, że może posłużyć jako dostawka – wystarczy zdemontować jeden bok. Solidna konstrukcja jest wygodna za sprawą regulowanego dna. Dopasujesz jego wysokość do wieku pociechy. Zamiast klasycznych nóżek producent zastosował kółka, żeby można było łatwo przestawić mebel. Można je zablokować. Mebel posłuży też jako bezpieczny kojec. Idealnie gładka powierzchnia barierek redukuje ryzyko skaleczenia się podczas zabawy.

Waldin to łóżeczko, które może towarzyszyć już od pierwszych dni życia aż do osiągnięcia 7-8 roku życia. Wielofunkcyjny mebel jest skonstruowany w taki sposób, żeby zapewniać bezpieczeństwo. Ustawisz dno na wysokości dopasowanej do maluszka. Wysokiej jakości materacyk z pianki pozwali przyjąć zdrową pozycję podczas nocnego odpoczynku.

Stokke Sleepi V3 to kolejna propozycja łóżeczka, które wyróżnia się modułową konstrukcją. Co ważne, dno mebla ma otwory. Przepływ powietrza jest nieustanny, więc lepiej się oddycha. Materac, który należy dokupić oddzielnie, został wykonany z hipoalergicznych materiałów bezpiecznych nawet dla wrażliwych maluszków. Na uwagę zasługuje też ciekawa owalna konstrukcja.

Już wiesz, co robić, kiedy niemowlę śpi z otwartą buzią!

Jeśli kilkuletnie dziecko lub niemowlę śpi z otwartymi ustami, nie trzeba od razu udawać się do lekarza z tym problemem. Winny może być zapchany nos podczas przeziębienia. Jeśli jednak takie zjawisko obserwujesz dłużej, warto lepiej się mu przyjrzeć. Problem występuje w różnym wieku. Bywa, że 2-letnie dziecko śpi z otwartą buzią, ale można to zaobserwować też u kilkumiesięcznych pociech. Konsekwencje długo utrzymującego się stanu bywają poważne.

Kiedy dziecko oddycha przez usta w trakcie nocnego odpoczynku, zaobserwuj, jak jest ułożony jego język. Ważne, by opierał się o podniebienie. Problemy z oddychaniem i nieprawidłową pozycją języka powinny skłonić do wizyty u lekarza. Pediatra może skierować do laryngologa, alergologa, neurologa czy ortodonty. Wszystko zależy od przyczyny problemu. Na pewno nie należy go bagatelizować, ponieważ może przynieść w przyszłości konsekwencje w postaci nie tylko zmęczenia, lecz także trudności w leczeniu wad zgryzu.

Niemowle śpi z otwartą buzią

Wiesz już, dlaczego dzieciom zdarza się spać z otwartą buzią. Pamiętaj, że dla prawidłowego rozwoju, energii i dobrego samopoczucia efektywny sen jest bardzo ważny. Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki i wybierz dla pociechy łóżeczko, które pozwoli na spokojny i bezpieczny odpoczynek nocą.

Pamiętaj, że powyższe porady nie zastąpią wizyty u lekarza. Jeśli niepokoi Cię, że dziecko śpi z otwartą buzią, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Źródła:

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/noworodek/czy-noworodek-i-niemowlak-powinien-oddychac-ustami-zobacz-co-to-znaczy-ze-dziecko-spi-z-otwarta-buzia-aa-5fgv-GiMd-8Fxf.html

https://mamaginekolog.pl/trudne-pytania/moje-dziecko-odkad-zostalo-odsmoczkowane-spi-ciagle-z-otwarta-buzia-czy-to-normalne/

https://millemedica.pl/blog/uposledzenie-droznosci-nosa-u-dzieci-oddychanie-przez-usta/

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up