+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Niemowlę chrapie - dlaczego i jak temu zaradzić?

Niemowlę chrapie - dlaczego i jak temu zaradzić?

2024-08-13

Po zaśnięciu malucha słyszysz odgłos chrapania? To może wzbudzać pewne obawy, ale najczęściej nie jest niczym groźnym. Dowiedz się, czy to normalne zjawisko u pociechy. Sprawdź, czemu niemowlę chrapie i kiedy warto udać się do lekarza.

Spis treści:

Niemowlę chrapie

Chrapanie u niemowlaka może wzbudzać niepokój. Ten charakterystyczny dźwięk podczas snu wydają z siebie nie tylko dorośli, lecz także maluchy. W ich przypadku chrapanie może mieć zarówno błahe, jak i poważne przyczyny. Chrapiące dziecko nie musi wywoływać natychmiast ogromnego strachu, natomiast warto przyjrzeć się temu problemowi z bliska. Trzeba wiedzieć, jakie mogą być przyczyny wydawania takich dźwięków podczas nocnego odpoczynku. Dowiedz się, czy chrapanie noworodka powinno Cię martwić. Sprawdź, do jakiego specjalisty udać się po poradę.

Czy chrapanie u niemowlaka jest normalne?

Kiedy niemowlę chrapie podczas snu, nie musi to oznaczać niczego złego. Bywa to całkowicie normalnym zjawiskiem, które jest związane, na przykład z miękkim podniebieniem. Winne mogą być również niedojrzałe drogi oddechowe. Wraz z rozwojem kłopot ze świstem podczas oddychania zacznie zanikać.

Nie bez znaczenia są przejściowe problemy. Chrapanie niemowlaka może być związane z przeziębieniem czy alergiami. Prowadzą one do występowania obrzęku błon śluzowych. To z kolei sprawia, że przepływ powietrza jest utrudniony. Pojawia się więc niechciany odgłos, który znika po wyeliminowaniu wymienionych problemów.

Jeśli chrapanie u noworodka występuje wyłącznie tymczasowo i jest delikatne, nie ma powodów do obaw. Natomiast gdy pojawia się regularnie, bywa głośne i towarzyszą mu inne objawy, czas przyjrzeć się problemowi dokładniej i zgłosić po pomoc do specjalisty.

Przyczyny chrapania u dziecka

Są różne przyczyny chrapania u dziecka. Winny może być katar przebiegający z przeziębieniem lub infekcją dróg oddechowych. W tym przypadku błony śluzowe są opuchnięte, więc powietrze ma niewiele miejsca, żeby przepływać. Gdy infekcja mija, kończy się też problem z chrapaniem.

Alergia na pyłki, kurz czy sierść zwierząt to kolejna możliwa odpowiedź na pytanie „dlaczego dzieci chrapią?”. W przypadku uczulenia istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku, który utrudni przepływ powietrza i w konsekwencji pojawi się świszczący odgłos. Maluchy oddychają głównie przez nos. To fizjologiczna cecha, która ma zapobiegać duszeniu się podczas karmienia piersią lub butelką. Oddychanie przez nos jest więc ważne dla ich bezpieczeństwa.

Zdarza się, że niemowlak chrapie, ponieważ powietrze w pomieszczeniu jest suche. Ten problem występuje przede wszystkim w sezonie grzewczym. Uruchomione kaloryfery podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, ale jednocześnie sprawiają, że poziom wilgotności staje się zbyt niski.

Żeby sprawdzać, czy powietrze jest odpowiednio nawilżone, możesz ustawić w pokoju maluszka higrometr. To niewielkie urządzenie, które dokonuje precyzyjnego pomiaru. Często oprócz poziomu wilgotności pozwala od razu skontrolować temperaturę. Dzięki temu możesz zadbać, żeby zapewnić dziecku perfekcyjne warunki do snu.

Niemowlę chrapie przez sen również z powodu problemów anatomicznych. Winne mogą być wrodzone wady, na przykład nieprawidłowości w budowie migdałków. Ta przyczyna dotyczy najczęściej chrapania większych dzieci, ale warto o niej wiedzieć. Wrodzona skrzywiona przegroda nosa też może doprowadzić do świszczącego dźwięku, szczególnie jeśli towarzyszy jej katar. Połączenie tych dwóch dolegliwości utrudnia maluszkowi oddychanie zarówno w dzień, jak i nocą.

Czemu dziecko chrapie? Nie bez znaczenia jest tak zwana wiotkość krtani. Występuje w związku z niedojrzałością dróg oddechowych. Wiotkość krtani prowadzi do chrapania, szczególnie gdy maluch leży na plecach. Odgłosy są łatwe do usłyszenia, ponieważ przepływ powietrza przez krtań jest utrudniony. Problem mija wraz z rozwojem dziecka. Najczęściej ustępuje po ukończeniu 2. roku życia.

Warto poznać również pojęcie sapki niemowlęcej. Jest to zaburzenie drożności nosa, które objawia się świszczącym oddechem. Gdy maluch spokojnie śpi, można je usłyszeć i łatwo pomylić z chrapaniem. W przypadku sapki dźwięk jest związany z zapchanym noskiem. Chrapanie to natomiast odgłos wywołany wibracją struktur takich jak podniebienie miękkie i języczek. Sapka jest mniej poważna, ponieważ związana z nadmiarem wydzieliny. Chrapanie może mieć więcej przyczyn.

Niemowlę chrapie przyczyny infografika

Przeczytaj także: Wzdęcia u noworodka - sposoby na dolegliwości brzuszka

Co robić, gdy niemowlę chrapie podczas snu? Domowe sposoby

Wiesz już, czemu niemowlę chrapie. Czas poznać sposoby, które pomogą pozbyć się tego uciążliwego problemu. Jeśli noworodek chrapie:

  • Regularnie oczyszczaj mu nos, żeby swobodny przepływ powietrza był w pełni możliwy. Do usuwania zalegającej wydzieliny posłuży Ci tak zwany aspirator. To gadżet, który pozwala pozbyć się kataru i maluszków nieumiejących jeszcze wydmuchać nosa.
  • Nie zapominaj o wietrzeniu pokoju. Utrzymanie czystego powietrza może przyczynić się do redukcji alergenów.
  • Bez względu na to, czy problem występuje, należy unikać dymu tytoniowego w pobliżu pociechy.

To proste metody, które możesz wykorzystać, żeby złagodzić chrapanie u niemowlaka. Pamiętaj o tym, żeby zadbać o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu. W pokoju nie powinno być również zbyt ciepło. Dobrze, jeśli temperatura wynosi 20–21℃. Odpowiedni poziom wilgotności oraz właściwa temperatura to sposoby, żeby zapewnić maluchowi idealne warunki do snu.

Liczy się również wygodne łóżko. Oto kilka propozycji:

  • Kinderkraft Sofi Plus – łóżeczko turystyczne, które nadaje się też na co dzień, a dodatkowo jest kołyską i kojcem. Wielofunkcyjny mebel został wykonany z siateczki, co gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza i pozwala maluchowi obserwować otoczenie. Składa się do kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu jest idealne do zabrania w podróż. Zaokrąglone narożniki zapewniają bezpieczeństwo.
  • Stokke Sleepi V3 – wyróżnia się modułową konstrukcją, dzięki której posłuży dziecku aż do 5. roku życia. Dno modelu jest wyposażone w otwory, co przekłada się na prawidłową cyrkulację powietrza. Łóżko ma kółka z funkcją blokady, więc nie będzie się przesuwało. Konstrukcja mebla powstała z solidnego drewna bukowego.
  • Waldin – to łóżeczko 7w1 z materacem może być między innymi dostawką, przewijakiem, kojcem lub stolikiem z dwoma krzesełkami. Jest wyposażone w gumowe kółka, które ułatwiają przestawiane mebla. Materac powstał z pianki o optymalnym poziomie miękkości. Łóżeczko zostało docenione przez rodziców.

Bez względu na to, dlaczego dziecko chrapie i czy w ogóle to robi, pamiętaj, żeby wnętrze łóżeczka nie było wypełnione żadnymi zbędnymi przedmiotami. Materacyk nie jest miejscem do odkładania zabawek. Choć pięknie prezentują się na fotografiach, przynoszą zagrożenie dla swobodnego oddychania.

Chrapanie niemowlaka – kiedy warto udać się do lekarza?

Choć często noworodek chrapie z błahych powodów i problem można szybko rozwiązać, zdarza się, że przyczyny są poważniejsze. Istnieją sytuacje, w których warto zdecydować się na konsultację z pediatrą. Poznaj je!

Głośne i uporczywe chrapanie u dziecka

Jeśli chrapanie u niemowlaka występuje od czasu do czasu i jest ciche, często nie ma powodów do zmartwień. Zaniepokoić powinny jednak bardzo głośne dźwięki, które pojawiają się na co dzień, oraz brak reakcji na domowe sposoby. Głośne, codzienne chrapanie powinno skłonić do wizyty u specjalisty, ponieważ istnieje ryzyko występowania wady anatomicznej.

Trudności w oddychaniu

Jeśli niemowlę chrapie przez nos i słychać, że ma trudności z oddychaniem, nie należy tego bagatelizować. Gdy oddech jest nierównomierny, zatrzymuje się na chwilę, a poza tym widać wysiłek w złapaniu powietrza, to należy skonsultować się ze specjalistą.

Noworodek chrapie i nie może spać

Zapchany nos, chrapanie, problemy ze złapaniem powietrza – to wszystko może przyczyniać się do częstego wybudzania się w nocy. Problemy ze snem przełożą się natomiast na ogólne samopoczucie dziecka, które stanie się drażliwe. Brak snu jest szkodliwy dla młodego organizmu, dlatego tak ważne jest, żeby zająć się chrapaniem jak najszybciej.

Inne objawy towarzyszące chrapaniu

Do konsultacji z lekarzem powinny skłonić również:

  • wydzielina z nosa, na przykład bardzo obfita lub zmieniona kolorystycznie;
  • kaszel;
  • gorączka – to objaw wskazujący, że chrapanie u dziecka może mieć związek z chorobą dróg oddechowych.

Takie symptomy występują między innymi przy przeziębieniu. Wyleczenie tej dolegliwości przełoży się na zakończenie problemów z chrapaniem.

Dziecko chrapie podczas snu – do jakiego lekarza się wybrać?

Niemowlę chrapie

Osłuchanie dziecka oraz wywiad przeprowadzony z rodzicami może dać odpowiedź na pytanie „dlaczego niemowlę chrapie”, ale nie musi.

Jeśli pediatra będzie widział taką potrzebę, zleci wizytę u innych specjalistów. Może być to spotkanie z laryngologiem dziecięcym, na które trzeba zabrać dotychczasową dokumentację. Istnieje prawdopodobieństwo, że już na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi badania przy pomocy urządzeń, które ma w gabinecie. W zależności od tego, czego dowie się z wywiadu, zleci konkretne kroki. Mogą to być specjalistyczne badania. Jeśli natomiast nie stwierdzi nieprawidłowości, skieruje do innego lekarza.

Jeśli dziecko chrapie w nocy czy w dzień, możliwe, że zmaga się z alergią. Podejrzewający ten problem pediatra, zleci wizytę u alergologa. Problemów tego typu można się spodziewać, jeśli dodatkowo występują u dziecka inne symptomy, na przykład wysypka na skórze. Alergia może objawiać się też częstym kichaniem.

Gdy za uciążliwy dźwięk odpowiadają wrodzone wady, konieczna może okazać się konsultacja z chirurgiem. Stwierdzi on, czy przeprowadzenie operacji jest jedynym rozwiązaniem.

Wybór specjalisty zależy więc w dużej mierze od tego, jakie dodatkowe objawy towarzyszą chrapaniu. Pierwsze kroki warto jednak skierować do pediatry, który po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy będzie potrafił doradzić, jakiego lekarza należy odwiedzić.

Dziecko chrapie przez nos – jakie są sposoby leczenia?

Żeby pozbyć się problemu z chrapaniem, trzeba wyleczyć podstawową chorobę lub rozwiązać konkretny problem, na przykład z poziomem wilgotności w pomieszczeniu. Sposób postępowania zależy więc od diagnozy lekarza oraz jego zaleceń. Niektóre problemy da się rozwiązać przy pomocy leków, ale czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Niemowlę chrapie

Sprawdź też: Niemowlę śpi z otwartą buzią - czy to powód do niepokoju?

Już wiesz, dlaczego niemowlę chrapie i jak rozwiązać ten problem!

Przyczyny są naprawdę różnorodne – od tych niezwykle błahych jak zatkany nos, po poważniejsze, np. wrodzone wady. Jeśli zauważasz dodatkowe objawy, powiedz o tym lekarzowi.

Niezależnie od tego, czy dostrzegasz chrapanie u 3-latka, czy u noworodka, wybierz się do pediatry. To lekarz specjalizujący się w problemach dzieci. Po rozmowie z Tobą i zbadaniu maluszka będzie wiedział, do kogo warto się udać, na przykład alergologa lub laryngologa.

Chrapanie nie musi okazać się objawem poważnej choroby. Możliwe, że wystarczy zmienić warunki w pokoju dziecka, żeby zapewnić mu spokojny sen. Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza oraz właściwą temperaturę. Nie zapomnij też o wygodnym i bezpiecznym łóżeczku. Sprawdź propozycje dostępne w sklepie BoboWózki!

Pamiętaj, że powyższe porady nie zastępują porady lekarza.

Źródła:

https://www.drmax.pl/blog-porady/sapka-niemowleca

https://parenting.pl/chrapanie-noworodka

https://www.drmax.pl/blog-porady/moje-niemowle-chrapie-co-robic

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj-niemowlaka/niemowle-chrapie-czy-to-normalny-objaw-czy-warto-martwic-sie-chrapaniem-u-dziecka-aa-fv2k-363n-547p.html

https://www.doz.pl/czytelnia/a15763-Chrapanie_u_dziecka__dlaczego_dziecko_chrapie_podczas_snu

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up