Metoda BLW – co to jest? Poznaj jej wady i zalety
Metoda BLW to popularny sposób żywienia dziecka, w którym maluch sam decyduje co, w jakich ilościach i kiedy zje. Dla wielu rodziców to najlepszy przepis na zróżnicowaną i pełnowartościową dietę niemowlaka. Metoda BLW – co to jest i jak ją stosować w domu lub przedszkolu?
Spis treści:
- BLW – co to znaczy?
- Co to jest BLW, czyli nauka spożywania posiłków
- Jedzenie w BLW – przyjemność i zabawa
- Zasady BLW
- BLW – jak zacząć?
- Metoda BLW – zalety i wady
- Żywienie metodą BLW – krok do szczęśliwego dzieciństwa
BLW – co to znaczy?
Metoda BLW, której nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia Baby-led Weaning to sposób podawania jedzenia niemowlęciu, oparty na wszystkich zmysłach i różnych metodach proponowania pokarmów. W Polsce w artykułach i poradnikach często używana jest zamienna nazwa BLW, czyli Bobas Lubi Wybór. Właśnie to nazewnictwo pomaga wytłumaczyć, jakie są podstawy żywienia zgodne z BLW. Co to znaczy w praktyce?
Metoda BLW zaczęła być szerzej praktykowana w ostatnich dziesięciu latach, choć niektórzy rodzice korzystali z niej już wiele lat wcześniej. To nic innego, jak proponowanie maluszkowi różnych rodzajów potraw, składników żywieniowych i produktów w ich naturalnej formie. Podobnie jak w każdym innym schemacie rozszerzania diety, poszczególne składniki wprowadza się stopniowo i obserwuje czy smyk chętnie je zjada, nie ma alergii i najada się poszczególnymi daniami. BLW można wprowadzać w domu, podczas zabawy na placu zabaw i spacerów, gdy maluszek odpoczywa w wygodnej spacerówce Anex Air-Z Doodle.
Co to jest BLW, czyli nauka spożywania posiłków
Gdy bobas ukończy 6. miesiąc życia, możesz rozpocząć podawanie innych pokarmów, niż mleko. Rozszerzanie diety powinno odbywać się powoli, by uniknąć problemów z układem trawiennym lub zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Właśnie na tym etapie rozwoju Twojej pociechy pomocna może być metoda BLW. Jak najprościej wytłumaczyć co to jest BLW? To stopniowe wprowadzanie pokarmów przy dalszym karmieniu mlekiem.
Dzięki BLW dziecko poznaje różne smaki, kształty owoców i warzy, zróżnicowaną konsystencję posiłków i przede wszystkim – samo decyduje, jak dużą porcję jedzenia zjada. W metodzie BLW pokazuje się dziecku różne rodzaje jedzenia, by mogło powoli uczyć się spożywania stałych pokarmów. BLW zakładanie odejście od karmienia niemowlęcia przetartymi papkami lub musami. Maluszek może zjadać posiłki z rodzicami i próbować tych samych składników, co jego mama oraz tata.
Sprawdź również: Podwieczorek dla dziecka. 8 pomysłów na szybki i zdrowy podwieczorek
Jedzenie w BLW – przyjemność i zabawa
Przeciwnicy metody BLW zwracają uwagę na fakt, że dziecko nie zjada całej przygotowanej porcji jedzenia, a niekiedy jedynie bawi się nim, rozciera na blacie lub brudzi posiłkiem całe ubranie. Ale właśnie te elementy uważane są za zwolenników BLW za równie ważne, jak samo jedzenie. Bobas karmiony omawianą metodą może dowolnie bawić się jedzeniem, łączyć je, próbować nowych smaków i samodzielnego wkładania jedzenia do buzi, przy pomocy rączki lub łyżeczki.
Najważniejszą zasadą BLW jest pozostawienie dziecku prawa do decydowania o sposobie jedzenia, ilości i sposobie karmienia. Rodzic proponuje maluchowi posiłki o określonej porze, potem może delikatnie zachęcać smyka do spróbowania nowych smaków i kontrolować proces żywienia. Pierwsze próby rozszerzania diety możesz prowadzić w domu, z czasem robić to także w przedszkolu, u dziadków czy wtedy, gdy smyk siedzi w wózku podczas spaceru – tu przyda się model z tapicerką, którą łatwo wyczyścić, np. Espiro Yoga, dostępny w zestawie z fotelikiem Maxi Cosi Coral.
Czasami BLW uważa się za rodzaj światopoglądu, który skupia się nie jedynie na zniwelowaniu uczucia głodu, co nauczeniu dziecka radości ze spożywania posiłku. Od pierwszych miesięcy niemowlakowi pokazuje się, że obiad lub kolacja są zjadane wspólnie ze wszystkimi domownikami, przy wspólnym stole, bez pośpiechu i w przyjemnej atmosferze. BLW można stosować podczas rodzinnej wycieczki lub pikniku, gdy wybierzecie się wspólnie do parku – wszystkie niezbędne akcesoria zmieszczą się bez trudu w pojemnym koszu zakupowym wózka Bebetto Flavio Premium Class.
Zasady BLW
Metoda BLW opiera się na kilku ważnych zasadach. Jeśli rozważasz ten rodzaj żywienia Twojego malucha, możesz stosować je wszystkie jednocześnie lub sięgać do wybranych z nich, które najbardziej odpowiadają Twojemu podejściu do żywienia dzieci. Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w temacie BLW.
Różnorodność potraw podczas rozszerzania diety
Pokazuj dziecku różne rodzaje pokarmów i potraw. Rozszerzanie diety metodą BLW może przypominać tradycyjne żywienie w pierwszym roku życia dziecka. Zwracaj uwagę na to, co Twoja pociecha najbardziej lubi, ale nie unikaj składników, które początkowo odrzuca. Uważa się, że niekiedy potrzeba nawet kilkanaście razy zaproponować maleństwu dany owoc lub warzywo, by się do niego przekonało. Najbardziej skuteczne jest jedzenie tego samego, co Twój brzdąc, gdyż dzieci świetnie uczą się przez naśladowanie rodziców. Czasami dobrze jest zabrać wybrany produkt na wycieczkę lub spacer. Po drzemce Twoje maleństwo szybciej spróbuje nowych smaków, gdy poczuje się głodne. Zdrowe przekąski schowasz bezpiecznie w koszu zakupowym wózka TFK Mono 2 Sport.
Celebrowanie wspólnych posiłków
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w BLW ważne jest, by dziecko nie tylko zaspokajało głód i pragnienie, ale też nauczyło się celebrować posiłki. W tej metodzie dąży się do rodzinnego spożywania śniadań czy kolacji, ale też wspólnego ich przygotowywania. Dla przedszkolaka to wspaniała okazja, by rozwijać nowe zdolności, pomagać rodzicom i przy okazji uczyć się, jakie składniki są zdrowe dla jego organizmu. Nawet dwuletni maluszek może próbować mieszać sałatkę lub dodawać pokrojone składniki do miski, a przy okazji próbować ich w surowej lub ugotowanej postaci.
Zobacz także: Krzesełka do karmienia dla dzieci – poznaj ranking krzesełek do karmienia
Podawanie jedzenia w przystępnej formie
Maluszek w żywieniu BLW powinien otrzymywać potrawy w formie, która ułatwia ich zjedzenie. Idealne będzie pieczywo pocięte na kostki, a także warzywa w słupkach, które niemowlę może uchwycić rękami lub owoce w kawałkach, łatwych do gryzienia. Dzięki temu Twoje maleństwo ćwiczy także aparat żucia i trenuje umiejętność połykania składników o różnej konsystencji. Smaczne dania możecie zjadać po intensywnym popołudniu na placu zabaw – zabierz je do wygodnego wózka Icandy Peach 7 i ciesz się bezstresowym czasem z maleństwem.
Przygotowywanie potraw bez zbędnych przypraw
Metoda BLW zakłada, że dziecku proponuje się potrawy w oryginalnej postaci i smaku. Chodzi o to, by maluch nauczył się prawdziwego smaku warzyw, zapachu owoców i dań, które nie mają sztucznego aromatu. Z czasem można włączyć do menu dania z ziołami i delikatnymi przyprawami. Lepiej unikać soli i zrezygnować z cukru, a pierwsze posiłki przygotowywać na parze lub w postaci gotowanej. Nieco starszym dzieciom spodobają się produkty surowe, pieczone i grillowane – będą mogły poznać różne smaki, w zależności od metody przygotowania. Surowe marchewki lub cząstki jabłek będą wyśmienicie smakować na spacerze – zabierz je do śniadaniówki, gdy zwiedzacie okolicę w funkcjonalnym wózku Icandy Orange 3.
BLW – jak zacząć?
Z pewnością interesuje Cię kompleksowe podejście do zdrowia i rozwoju dziecka, i zastanawiasz się nad korzyściami BLW. Jak zacząć rozszerzanie diety metodą BLW, by była bezpieczna dla malucha? Potrawy w stałej postaci zacznij proponować bobasowi w chwili, gdy umie samodzielnie siedzieć. Aby dziecko mogło bez pomocy rodziców próbować nowych smaków, powinno mieć też wykształcony odruch chwytny, który obserwuje się zazwyczaj po ukończeniu 7. miesiąca.
Na początku zaproponuj brzdącowi niewielkie porcje warzyw i owoców na talerzu lub w misce. Łatwiejsze do spożycia będą gotowane warzywa i owoce, z czasem zamieniane na postać surową. Już w pierwszym roku życia sięgnij po różnego gatunku kasze i makarony. Niemowlakom często smakują domowe wypieki, porcje pełnoziarnistego chleba lub chrupki, które zapewnią odpowiednią podaż węglowodanów. W ten sam sposób możesz podsuwać malcowi kawałeczki mięsa, ryby lub produktów mlecznych, np. twarogu lub żółtego sera w plastrach.
Nie zniechęcaj się, jeśli Twoje maleństwo podczas pierwszych prób karmienia metodą BLW nie zje prawie nic z przygotowanego posiłku. Dotykanie jedzenia, wąchanie, wcieranie w rączki to także nauka samodzielnego żywienia. Jeśli przeraża Cię bałagan w kuchni lub to, że bobas będzie głodny, możesz zacząć od stosowania tej metody podczas jednego, wybranego posiłku i z czasem robić to częściej. Dzięki temu Ty i Twoje dziecko będziecie w swoim tempie doświadczać nowych smaków i aromatów.
Metoda BLW – zalety i wady
Jak każdy rodzaj żywienia dzieci, metoda Bobas Lubi Wybór ma swoich zwolenników i przeciwników. Bardzo wiele zależy od tego, jakie podejście do żywienia ma rodzic, jakie zwyczaje panują w rodzinie, czy maluszek jest jedynakiem, czy też wzoruje się na starszym rodzeństwie. Czasami ograniczeniem mogą być problemy zdrowotne smyka lub fakt, że Twoi bliscy mają ograniczony dostęp do świeżych i jakościowych produktów żywieniowych.
Z pewnością barierą odnośnie żywienia BLW nie jest domowy budżet – nawet przy niewielkich nakładach finansowych możesz zapewnić dziecku zdrową i pełnowartościową dietę. Przy rozszerzaniu jadłospisu zgodnie z preferencjami najmłodszych domowników nie jest problemem brak umiejętności kulinarnych rodzica. Jeśli mama lub tata nie lubią spędzać długich godzin w kuchni, można sięgnąć po proste potrawy lub składniki, które nie wymagają obróbki termicznej.
Zalety żywienia BLW
BLW niesie wiele korzyści dla rodziców i dziecka. Metoda BLW wspomaga naturalny rozwój malucha. Jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby niemowlęcia, jego specyficzne preferencje i ulubione smaki. Maluch sam decyduje co, jak i kiedy zje – w ten sposób nie przejada się, ale w mądry sposób koi głód i pragnienie. Te same nawyki będzie mógł utrwalać w przedszkolu lub w czasie wolnym, np. gdy wyruszycie na wycieczkę w lekkiej i bardzo ergonomicznej przyczepce rowerowej Hamax Traveller Twin.
Jednocześnie dziecko od pierwszych miesięcy uczy się wspólnego spożywania posiłków. Może uczestniczyć w nakrywaniu stołu, szykowaniu potraw i ich podawaniu na talerze, a także sprzątaniu po posiłku. Maluch próbuje wielu różnych smaków, często pozornie nieprzeznaczonych dla najmłodszych. BLW wspomaga rozwój aparatu mowy, dba o prawidłowy zgryz, poprawia dziecięcą motorykę małą i daje Twojemu brzdącowi ogromną dawkę samodzielności.
Wady BLW
BLW może mieć także wady. Może nie spodobać się rodzicom, którzy marzą o nieskazitelnym porządku w kuchni i dziecięcych ubrankach bez plam oraz zabrudzeń. Przy BLW potrzeba cierpliwości, gdyż podawanie nowej potrawy może potrwać nawet kilka tygodni. Jednak największą wadą tej metody jest ryzyko zakrztuszenia się. Pojawia się ono też przy innych sposobach rozszerzania diety, jednak jedzenie całych cząstek pokarmów zwiększa ryzyko zakrztuszenia.
Niestety niekiedy malec, pozostawiony bez kontroli, może ubrudzić jedzeniem ścianę lub wysmarować warzywami krzesło. Ekspresyjne maluchy potrafią wcierać nowe smakołyki w twarz i włosy – po takiej uczcie obowiązkowa bywa natychmiastowa kąpiel. Na szczęście jako rodzic możesz zdecydować się na dowolną metodę żywienia dziecka i znaleźć taką, która będzie odpowiadać wszystkim Waszym domowym zwyczajom.
Żywienie metodą BLW – krok do szczęśliwego dzieciństwa
Metoda BLW staje się coraz bardziej popularna wśród rodziców, którzy chcą dawać swojemu maluszkowi swobodę i podążać za jego rozwojem. Dzięki BLW Twoja pociecha może poznawać otaczający świat wszystkimi zmysłami. Staje się coraz bardziej samodzielna, chętnie próbuje nowych smaków. Z czasem dziecko może polubić rodzinne przyrządzanie posiłków i z radością pomagać w kuchni.
BLW bazuje na naturalnych produktach w ich podstawowej postaci, także surowej. Jest również okazją dla rodziców, by na nowo przypomnieć sobie zapomniany smak popularnych składników żywieniowych. Spróbuj metody BLW i przekonaj się, że żywienie dziecka może być niesamowitą przygodą! A może masz już doświadczenie w karmieniu dzieci w duchu BLW? Opowiedz nam o swoich przygodach związanych z rozszerzaniem diety w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom wspierać płynny rozwój maluszka!
Twój podpis: