+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Kiedy zmienić fotelik samochodowy?

Kiedy zmienić fotelik samochodowy? Podpowiadamy, kiedy dziecko wyrasta z fotelika

2022-08-16

Fotelik samochodowy to niezbędny element wyprawki każdego dziecka. Jako rodzic masz obowiązek przewozić malucha w foteliku dopasowanym nie tylko do jego wieku, ale i wagi oraz wzrostu. Kiedy zmienić fotelik samochodowy, aby dziecko podróżowało bezpiecznie? Poznaj wszystkie rodzaje fotelików i dowiedz się, kiedy zmienić fotelik na większy.

Spis treści:

Kiedy zmienić fotelik samochodowy? Podstawowe zasady

Kiedy zmienić fotelik samochodowy? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. To bardzo ważna kwestia, bowiem prawidłowo dopasowany fotelik to gwarancja bezpiecznej podróży. Ważna jest również wygoda i komfort małego pasażera. Zebraliśmy dla Ciebie zasady, którymi należy się kierować, wybierając fotelik samochodowy. Kiedy zmienić aktualny model na następny, jakimi parametrami się kierować? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym określają przepisy prawa o ruchu drogowym i każdy kraj ma swoje własne regulacje. Według polskiego prawa dziecko ma obowiązek podróżować w foteliku samochodowym od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Oczywiste jest, że dziecko szybko rośnie i zanim się obejrzysz, wyrośnie z dotychczas używanego fotelika. Do wyboru masz foteliki samochodowe w trzech różnych kategoriach wagowych:

  • 0-13 kg (rzadziej 0-18 kg),
  • 9-18 kg lub 9-25 kg,
  • 15-36 kg.

Jak widzisz, poszczególne przedziały wagowe zachodzą na siebie, ponieważ waga nie jest jedynym wyznacznikiem zmiany fotelika. Czasami dziecko pod względem wagi mogłoby jeszcze jeździć w dotychczasowym foteliku, ale z uwagi na inne parametry konieczna jest zmiana. Kiedy zmienić dziecku fotelik, aby podróżowało bezpiecznie? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów.

A co zrobić w sytuacji, gdy dziecko przekroczy wagę 36 kg, a wciąż ma poniżej 150 cm wzrostu? Kiedy zmienić fotelik – jak najprędzej? To jeden z wyjątków, gdy dziecko może podróżować bez fotelika. Wynika to z faktu, że po przekroczeniu górnej granicy wagi, fotelik nie będzie spełniać swojej roli.

Poznaj inne zasady dotyczące wożenia dziecka w aucie: dziecko w samochodzie – od jakiego wzrostu bez fotelika?

kiedy-zmienic-fotelik-samochodowy

Fotelik samochodowy – kiedy zmienić fotelik i na jaki?

Nosidełko, czyli pierwszy fotelik – 0-13 kg

Fotelik z pierwszej grupy wagowej, czyli 0-13 kg, jest używany już od pierwszych dni po narodzinach dziecka. Taki fotel, obowiązkowo musi być mocowany tyłem do kierunku jazdy. Maluchy w tym typie fotelika można przewozić do czasu osiągnięcia przez dziecko wagi 13 kg lub wzrostu 76 cm przy modelach spełniających normę i-Size.

Wśród tych modeli występują takie, które mają możliwość zapięcia wyłącznie na pas samochodowy, jak np. Maxi Cosi CITI, ale również takie, które w samochodzie są mocowane na dwa sposoby: albo na pas samochodowy, albo na zaczepy Isofix po dokupieniu dedykowanej bazy, jak np. Swandoo Albert czy Avionaut COSMO.

Nietypowym rozwiązaniem jest model Swandoo Marie 3 i-Size, który pozwala na przewożenie dziecka w przedziale wagowym 0-18 kg zarówno tyłem, jak i przodem.

Sprawdź: Noworodek w foteliku zamiast gondoli – czy to bezpiecznie rozwiązanie?

Drugi fotelik dla dziecka – 9-18 kg lub 9-25 kg

Kiedy potrzebny jest drugi fotelik dla dziecka, rodzice mają szerokie pole wyboru, ponieważ mogą zdecydować się na kilka wariantów. Jednym z nich jest kategoria wagowa 9-18 kg. Taki fotelik posłuży dziecku do momentu osiągnięcia wagi 18 kg lub wzrostu 105 cm (to około 3. rok życia dziecka).

W przypadku fotelika 9-18 kg rodzice muszą pilnować, by skronie dziecka znajdowały się w bezpiecznej strefie zagłówka. Jednym z przedstawicieli w tej kategorii jest Maxi Cosi Pearl z czterema gwiazdkami ADAC i mocowaniem na dodatkową bazę. Kiedy główka wystaje razem ze skroniami, to oznacza, że czas zmienić fotelik samochodowy.

Podobnie jest z fotelikami z kategorii 9-25 kg i przykładowym polecanym przez nas fotelem Britax Romer MAX WAY. W tym wypadku maksymalna waga dziecka to oczywiście 25 kg. W obu grupach znajdziemy foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy (RWF), co obecnie jest uznane na najbezpieczniejszy sposób przewożenia dziecka. Więcej w tym wpisie.

Foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy stanowią teraz dużą część rynku. Foteliki z opcją montażu przodem do kierunku jazdy (FWF) oczywiście nadal są dostępne i chętnie wybierane przez rodziców.

Przeczytaj także, czym różni się fotelik dziecięcy RWF od FWF i dowiedz się, który lepiej zapewni bezpieczeństwo twojej pociechy.

Fotelik samochodowy dla starszaka – 15-36 kg

Kiedy zmienić fotelik na 15-36 kg? Zanim dziecko przekroczy wagę 18 kg, czyli wyrośnie z dotychczasowego fotelika. Foteliki z kategorii wagowej 15-36 kg to modele skierowane dla najstarszych dzieci, które jeszcze trzeba przewozić w fotelikach. Obecne przepisy wskazują, że dziecko w foteliku samochodowym lub na podwyższeniu musi być przewożone do momentu osiągnięcia wzrostu 150 cm.

Jednym z polecanych przez nas fotelików z tej kategorii jest Cybex SOLUTION Z i-Fix Plus, który jest mocowany na pas samochodowy lub zaczepy Isofix. Warto wiedzieć, że w tej najwyższej kategorii dziecko przewozi się w samochodzie już tylko przodem. Powszechnie znany i stosowany fotelik bez oparcia, czyli podwyższenie, to także pewna forma przewożenia dziecka w foteliku. My jednak zdecydowanie zalecamy korzystanie z pełnych foteli z ochroną głowy, szyi, karku i pleców dziecka.

Dla nieco większych dzieci polecamy fotelik Kiddy Cruiserfix 3, który również posiada możliwość montażu za pomocą systemu Isofix. Model ten ma regulację zarówno w zakresie wysokości, jak i szerokości, a komfort podróżowania wzrasta dzięki dodatkowemu podnóżkowi. Kiddy Cruiserfix 3 jest atrakcyjnym wyborem również ze względu na szeroką gamę kolorystyczną.

Ciekawym rozwiązaniem jest fotelik Peg Perego Viaggio 1-2-3 Via, który łączy etap drugi i trzeci, jest bowiem przeznaczony dla dzieci o wadze od 9 kg do 36 kg. Można go zamontować jedynie przodem do kierunku jazdy za pomocą systemu Isofix oraz dodatkowego pasa top-tether. Fotelik ten rośnie razem z dzieckiem, posiada dodatkowo możliwość regulacji nachylenia, co jest szczególnie przydatne, gdy maluch chce się zdrzemnąć podczas podróży. Z kolei model Britax Römer Kidfix i-SIZE zwiększa bezpieczeństwo dziecka dzięki zastosowanemu pasowi XP-PAD i systemowi ochrony bocznej SICT.

Od zasady fotelikowania do 150 cm wzrostu jest wyjątek, który zdarza się rzadko, ale trzeba wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. W momencie, kiedy dziecko przekroczyło wagę 36 kg i jednocześnie ma minimum 135 cm wzrostu, może jeździć bez fotelika.

kiedy-zmienic-fotelik-samochodowy

Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy?

Wiesz już, kiedy zmienić fotelik samochodowy. We wcześniejszych akapitach zaproponowaliśmy Ci przykładowe modele fotelików z każdej grupy wagowej. Czas zatem na zasady określające, kiedy zmienić nosidełko na fotelik.

Zacznijmy od tego, że nosidełko to potoczne określenie pierwszego fotelika samochodowego w przedziale wagowym 0-13 kg. Jak powstała ta nazwa? Od uchwytu, który pozwala na przenoszenie malucha wpiętego w fotelik. To bardzo wygodne, szczególnie że nosidełko można wpiąć również w stelaż wózka za pomocą odpowiednich adapterów.

Jednak wszystko się kiedyś kończy i przychodzi czas na zmiany. Zatem kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy z kolejnego etapu?

Przede wszystkim zrób to zanim maluch przekroczy górny limit wagowy. Kolejną ważną wskazówką, że czas zmienić fotelik na większy jest moment, w którym główka dziecka zaczyna wystawać z fotelika. Nie czekaj, aż zacznie wystawać wyraźnie. Już samo zbliżanie się czubka głowy do skraju zagłówka jest dla Ciebie sygnałem do zakupu kolejnego fotelika. Kiedy zmiana fotelika nie jest konieczna? Jeśli dziecku wystają z łupiny jedynie nóżki, a głowa nadal mieści się w zagłówku.

Zwróć uwagę również na pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo jeśli maluszek nie ma założonej kurtki, a rodzice nie są w stanie prawidłowo zapiąć pasów, bezapelacyjnie oznacza to najwyższy czas na to, by zmienić fotelik. Prawidłowo ułożone pasy bezpieczeństwa wychodzą z oparcia na poziomie ramion.

Czy nasz dzisiejszy wpis podpowiedział Ci, kiedy zmienić fotelik na większy? Podziel się z nami swoim doświadczeniem. Sprawdź również foteliki w sklepie Bobowózki, dzięki którym Twoje dziecko będzie podróżowało bezpiecznie i wygodnie. Jeśli natomiast wciąż wahasz się, kiedy zmienić fotelik, poproś specjalistę o pomoc w przymierzeniu malucha do danego modelu.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up