+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Kiedy potrzebne jest podcięcie wędzidełka u niemowlaka?

Kiedy potrzebne jest podcięcie wędzidełka u niemowlaka?

2024-08-19

Temat wędzidełka językowego często powraca w rozmowach zatroskanych rodziców, którzy chcą zapewnić swoim maluszkom odpowiedni rozwój mowy. Ten mały element anatomiczny może mieć także istotny wpływ na kształtowanie się właściwych nawyków żywieniowych w przyszłości. Czy podcięcie wędzidełka u niemowlaka jest konieczne w każdym przypadku?

Spis treści:

Podcięcie węzidełka u niemowlaka

Jeszcze przed narodzinami Twojego maleństwa starasz się dokładnie zgłębić temat rozwoju niemowlęcia. Z pewnością próbujesz dowiedzieć się, jakie są najczęstsze zagrożenia lub problemy zdrowotne, które mogą pojawić się na poszczególnych etapach dorastania – zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Właściwy kształt główki niemowlaka, ustawienie stópek podczas nauki chodzenia czy sposób chwytania brodawki sutkowej w czasie karmienia – to tylko kilka zagadnień, które mogą Cię dotyczyć.

Na liście spraw, które dobrze jest obserwować w pierwszym roku życia dziecka, pojawia się wędzidełko u niemowlaka. Ten pozornie nieistotny i przez wiele lat nieco bagatelizowany przez specjalistów detal anatomiczny  znajduje się w jamie ustnej. Wędzidełko u dziecka okazuje się być kluczowe dla właściwego rozwoju mowy, nauki samodzielnego żywienia, karmienia piersią czy rozszerzania diety. W wielu sytuacjach pomocny bywa lekarz pediatra, położna lub doradca laktacyjny. Mogą wskazać na konieczność zbadania wędzidełka. Czasami jednak objawy mogą być nieoczywiste, dlatego dobrze jest wiedzieć jakie oznaki wskazują na to, że wędzidełko wymaga interwencji. Wędzidełko u dziecka – oto najważniejsze fakty!

Czym jest wędzidełko podjęzykowe?

Z anatomicznego punktu widzenia wędzidełko u dziecka to rodzaj cienkiej błony, która znajduje się poniżej języka i łączy dolną jego powierzchnię z dnem jamy ustnej. Tę strukturę w ustach posiada każdy człowiek od urodzenia. Wspomniany fałd błony śluzowej o włóknistej strukturze łączy dwa elementy ciała i jest dobrze wyczuwalny, gdy wsuniemy palec pod język. Wystarczy podnieść język ku górnemu podniebieniu i wówczas łatwo jest zauważyć przezroczystą błonę, która napina się wraz z podnoszeniem fałdu językowego.

Podcięcie węzidełka u niemowlaka

To sprawia, że chwilowe problemy rozwojowe same znikają lub dziecko przez codzienne czynności szybko je niweluje. Krótkie wędzidełko języka występuje u zaledwie kilku procent bobasów, jednak statystyki bywają zaburzone, gdyż nie wszyscy rodzice są w stanie je zauważyć u swojego maleństwa.

Odkryj również: Wysoki podpór - dlaczego jest ważny i kiedy się pojawia u niemowlaka?

Wędzidełko u dziecka – kluczowe funkcje

Podcięcie wędzidełka u noworodka to coraz częściej praktykowany drobny zabieg chirurgiczny, który jest rekomendowany rodzicom noworodków i niemowląt w kilku kluczowych sytuacjach. Zanim jednak wymienimy te okoliczności, dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej czym jest krótkie wędzidełko językowe. Do czego służą wędzidełka u niemowlaka?

  • cienka błona śluzowa pod językiem odpowiada przede wszystkim za jego prawidłowe ruchy – gdy język w jamie ustnej porusza się we właściwy sposób, smyk może poprawnie mówić i spożywać pierwsze pokarmy o różnej konsystencji;
  • w jamie ustnej znajduje się nie tylko wędzidełko językowe – obecne są także wędzidełka wargowe, których podstawowym zadaniem jest umożliwienie swobodnych ruchów wargami;
  • wędzidełka służą prawidłowemu ułożeniu poszczególnych elementów anatomicznych w jamie ustnej, by jej ruchome części miały odpowiedni zakres i poruszały się we właściwych kierunkach;
  • u niektórych niemowląt błona ta jest grubsza, może sięgać czubka języka lub dolnego - dziąsła. W takiej postaci może negatywnie wpływać na codzienne czynności, np. żucie kęsa pokarmu, prawidłowe połykanie lub wypowiadanie pojedynczych głosek, np. r lub l.

Podcięcie węzidełka u niemowlaka

Krótkie wędzidełko językowe – objawy nieprawidłowej budowy

Gdy pojawia się za krótkie wędzidełko u niemowlaka, objawy możesz zauważyć już podczas pierwszych karmień lub wizyt u lekarza pediatry. Wówczas konieczne bywa podcinanie wędzidełka u niemowlaka, które jest szybkim i bezpiecznym zabiegiem, jaki wykwalifikowany specjalista wykona dosłownie w kilka sekund. Poznaj objawy, które powinny zwiększyć Twoją czujność!

Krótkie wędzidełko u noworodka a pobieranie pokarmu

Krótkie wędzidełko językowe najłatwiej zauważyć podczas karmienia. Niezależnie od tego, czy Twoje maleństwo pije mleko z piersi, czy jest karmione butelką, zbyt krótka błona podtrzymująca język może wpływać na efektywne żywienie noworodka.

  • U mam karmiących piersią krótkie wędzidełko języka sprawia, że bobas miewa trudności z prawidłowym uchwyceniem brodawki sutkowej. Niemowlak może odmawiać karmienia, płakać i kręcić się, gdyż mimo że jest głodny, picie mleka wymaga od niego sporo wysiłku i nie jest przyjemne.
  • znakiem ostrzegawczym dla karmiącej mamy są obolałe, pogryzione i często krwawiące brodawki sutkowe. Przy skróconym wędzidełku noworodek nie chwyta w pełni piersi mamy, robi to zbyt łapczywie i denerwuje się, gdy przychodzi pora karmienia. Niekiedy obolałe brodawki pojawiają się podczas nauki przystawiania do piersi, zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka. Jeśli jednak sytuacja utrzymuje się przez kilka tygodni, a Ty czujesz się już pewnie podczas przystawiania smyka, warto rozważyć, czy problemem nie jest właśnie zbyt krótkie wędzidełko.
  • Podcięcie wędzidełka u noworodka może być niezbędne także podczas karmienia szkraba mlekiem modyfikowanym. Podawanie mieszanki zastępczej z butelki dla niektórych bobasów bywa łatwiejsze, a ssanie wymaga mniej wysiłku.

Jeśli malec nie umie uchwycić różnych rodzajów smoczków, które mu proponujesz, wymieniasz kolejne akcesoria na nowe i nadal nie przynosi to oczekiwanego efektu, najprawdopodobniej niezbędna jest wizyta u doradcy laktacyjnego lub położnej, by ocenić długość wędzidełka. Aby sprawnie dojechać na wizytę przyda Ci się lekki i zwrotny wózek, np. Cybex Coya Rose Gold.

Za krótkie wędzidełko u niemowlaka – objawy i wpływ na rozwój mowy

Może się zdarzyć, że w pierwszych miesiącach życia smyka zbyt krótka błona pod językiem nie stanowi problemu zdrowotnego. Bobas dobrze radzi sobie z pobieraniem pokarmu, odpowiednio przybiera na wadze, a Ty nie dostrzegasz żadnych nieprawidłowości. Jednak kiedy występuje krótkie wędzidełko u niemowlaka, objawy czasami zaczynają być dostrzegalne gdy smyk zaczyna rozszerzanie diety i wypowiada pierwsze słowa.

Nieprawidłowe wędzidełko u dziecka objawia się wypluwaniem stałych pokarmów, niezależnie od ich konsystencji, wielkości porcji lub rodzaju proponowanego jedzenia. Twoja pociecha może z radością wkładać do buzi kawałki owoców, warzyw lub łyżeczkę z pożywnym musem. Po chwili jedzenie jakby samoistnie wysuwa się z jego jamy ustnej, a bobas nie jest w stanie go rozdrobnić dziąsłami i sprawnie połknąć.

Ten stan jest dość trudny do uchwycenia, gdyż w pierwszych miesiącach życia dziecka każdy posiłek wiąże się z bałaganem, zabrudzonymi ubrankami i znaczną ilością zmarnowanego jedzenia. Jeżeli jednak szkrab bardzo chce jeść, a Ty widzisz, że jego malutka buzia jakby nie współpracuje z resztą ciała, to znak, że trzeba rozważyć zbadanie wędzidełka. W sprawnym poruszaniu się z maluchem pomoże Wam nowoczesny wózek Anex Air Z.

Już w okolicy pierwszych urodzin szkrab zaczyna wypowiadać pierwsze słowa. Intensywny rozwój mowy zaczyna się między 2 a 3 rokiem życia i wtedy właśnie logopeda może zauważyć niepokojące ustawianie języka, który nie dość elastycznie porusza się w buzi maleństwa.

Malec z krótkim wędzidełkiem mówi niewyraźnie, spłyca brzmienie pojedynczych słów, bywa niezrozumiały przez rówieśników i opiekunów. Największy problem pojawia się podczas mówienia głosek, wymagających podnoszenia języka, takich jak l czy r. Opiekunki w żłóbku, przedszkolu lub pediatra szybko to zauważą i skierują Was do logopedy na odpowiednie zajęcia.

Sprawdź też: Od kiedy kłaść noworodka na brzuchu i dlaczego warto?

Kiedy jest konieczne podcięcie wędzidełka u niemowlaka?

Podcięcie wędzidełka nie zawsze jest konieczne. Czasami wystarczy, że będziesz pod okiem specjalisty masować w odpowiedni sposób buzię dziecka i okolice języka. Taki masaż jest też wskazany, by pobudzać wnętrze jamy ustnej i może mieć wiele innych korzyści. Jeżeli jednak lekarz oceni, że krótka błona nie poddaje się rehabilitacji, nie obawiaj się skomplikowanych procedur medycznych.

Zdecydowanie lepiej jest wykonać przecięcie wędzidełka w wielu kilku tygodni lub miesięcy życia szkraba, niż gdy Twój malec będzie mieć kilka lat, a błona stanie się gruba i bardziej bolesna po jej przecięciu. Większość specjalistów uważa, że nie powinno się zwlekać z zabiegiem także dlatego, by bobas nie utrwalał niewłaściwych nawyków podczas jedzenia lub nauki mowy.

Podcinanie wędzidełka u niemowlaka – na czym polega zabieg?

Podcięcie wędzidełka polega na delikatnym nacięciu błony w celu usprawnienia i poprawy funkcjonowania jamy ustnej. Do jego wykonania niezbędny jest skalpel, nożyczki chirurgiczne lub laser. Samo przecięcie zajmuje dosłownie kilka sekund, zwykle nie wymaga nawet podawania środków przeciwbólowych.

Dziecko może odczuwać lekki dyskomfort przez kilka dni, dlatego dobrze jest podawać mu posiłki delikatne, bez mocnych przypraw i ziół, niezbyt gorące, które nie będą dodatkowo wpływać na proces gojenia się rany. Gdy Twój smyk dzielnie zniesie zabieg przecinania wędzidełka, możesz zabrać go w ramach prezentu na ulubiony plac zabaw, w czym pomoże niezawodny wózek spacerowy, taki jak ABC Design Ping 2 Trekking.

Po zabiegu może też dojść do niewielkiego krwawienia lub stanu zapalnego. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się do pediatry, by rozwiać wątpliwości. W bardzo rzadkich sytuacjach może dojść do lekkiego niedowładu języka – zwykle mija on po kilku dniach lub tygodniach, bądź wymaga kilku spotkań z rehabilitantem.

W sporadycznych przypadkach wędzidełko może ponownie się zrosnąć i wówczas konieczne jest powtórzenie zabiegu. Zwykle jednak już po kilku dniach jama ustna wraca do stanu przed zabiegiem i Twoja pociecha może w pełni cieszyć się wszystkimi urokami dzieciństwa.

Podcięcie węzidełka u niemowlaka

Już wiesz, po czym poznać krótkie wędzidełko językowe i kiedy trzeba je podciąć

Wędzidełko to delikatna, u niemowlaka prawie niewidoczna, cienka błona w okolicy języka, która odpowiada za jego prawidłową pozycję w jamie ustnej. U kilku procent dzieci wędzidełko językowe okazuje się być zbyt krótkie, co utrudnia sprawne pobieranie pokarmu czy picie mleka z piersi mamy.

Nie zawsze długość wędzidełka jest możliwa do jednoznacznej oceny, dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach warto zasięgnąć rady wykwalifikowanego lekarza pediatry, logopedy lub rehabilitanta, który pracuje z najmłodszymi pacjentami.

Prawidłowy rozwój jamy ustnej jest ważny z bardzo wielu powodów – poszczególne struktury anatomiczne odpowiadają za właściwe żywienie, odpowiednie rozdrabnianie pokarmów, a przede wszystkim mowę. Już w pierwszych miesiącach życia bobas uczy się należytego ustawiania języka, warg, malutkimi paluszkami poznaje wnętrze buzi i testuje możliwości werbalne.

Podczas rozszerzania diety, dzięki podawaniu zróżnicowanych pokarmów jego buzia uczy się gryzienia, żucia i innych procesów, które wzmacniają mięśnie i stwarzają z policzków, warg czy języka silną, niezawodną konstrukcję.

Właśnie dlatego tak ważny jest zróżnicowany jadłospis w życiu niemowlaka – nie tylko po to, by uniknąć wybiórczości pokarmowej, ale także by jama ustna rozwijała się w wielu potrzebnych kierunkach.

A może masz sprawdzone metody, by wspierać naturalny rozwój swojej pociechy? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom lepiej dbać o najmłodszych członków rodziny. Odwiedź także nasz sklep BoboWózki i wybierz najpotrzebniejsze akcesoria niemowlęce, dzięki którym opieka nad bobasem jest intuicyjna i niezwykle przyjemna!

 

Bibliografia:

  1. Piotr Sawiec, Krótkie wędzidełko języka (ankyloglosja) u dzieci. Stanowisko American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation, https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/315598,krotkie-wedzidelko-jezyka-ankyloglosja-u-dzieci-stanowisko-american-academy-of-otolaryngologyhead-and-neck-surgery-foundation
  2. Wędzidełko języka – co to takiego?, https://www.szpitalzelazna.pl/blog/dziecko/wedzidelko-jezyka-co-to-takiego
  3. Tomasz Sioda, Jak rozpoznawać krótkie wędzidełko języka u noworodków i ustalać wskazania do frenotomii?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.7.27.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up