+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
kiedy dziecko się obraca

Kiedy dziecko się obraca na brzuch i na plecy?

2024-09-17

Wszyscy rodzice z utęsknieniem czekają na moment, w którym ich pociecha zaczyna samodzielnie siadać, stać lub stawiać pierwsze kroki. Zanim to jednak nastąpi, przychodzi pierwszy ważny etap, kiedy smyk przekręca się na brzuch. Kiedy dziecko się obraca i jak wspierać jego rozwój? Podpowiadamy!

Spis treści:

Pierwszy rok życia niemowlęcia przebiega pod znakiem niekończących się zmian i skoków rozwojowych. Nabieranie coraz to ciekawszych umiejętności wymaga od smyka znacznych pokładów energii, a utrwalanie dopiero co wyuczonych zachowań bywa ekscytujące dla wszystkich członków rodziny.

Z pewnością wyczekujesz, aż Twoja pociecha po urodzeniu zacznie sama trzymać stabilnie głowę, a następnie świadomie wpatrywać się w Twoją twarz. Przez kolejne tygodnie dzieje się prawdziwa rewolucja – szkrab dąży do coraz to pewniejszego siadania, przewracania się, pełzania i raczkowania. Radość z przemieszczania się po pokoju zwiększa się jeszcze bardziej, gdy malec może stawać przy meblach, a chwile potem niepewnie stąpać z nogi na nogę. Zanim to się wydarzy, niemowlak wzmacnia cały tułów, buduje masę mięśniową i uczy się, jak koordynować swoje ruchy.

W pierwszych miesiącach kluczowe są obroty na brzuch i plecy. Kiedy dziecko przewraca się na brzuch nabywa lepszej koordynacji, w pełni poznaje swoje ciało i uczy się otaczającego je świata przez doświadczanie.

kiedy dziecko się obraca

Dlaczego obroty z plecków na brzuch są ważne?

Wielu opiekunów już na etapie ciąży zastanawia się, czy ich smyk rozwija się zgodnie z powszechnie przyjętą normą. Tak naprawdę to czas, kiedy dziecko zaczyna się przekręcać, zaczyna się już w brzuchu mamy. Nienarodzony szkrab trenuje odpychanie, kopie mamę w jamie brzusznej i napina skórę, by po narodzinach utrwalać pierwsze umiejętności.

Kiedy dziecko się obraca, wzmacnia całą górną część tułowia. Jednak w tej czynności bierze udział nie tylko brzuszek, szyja czy ręce. Maluch angażuje przy tym także kończyny dolne, a nawet pupę.

Co dzieje się, kiedy niemowlę się obraca?

  • Wzmacniane są wszystkie mięśnie, które znajdują się w okolicy szyi, pleców, a nawet brzuszka;
  • Szkrab zyskuje większą świadomość swojego ciała, poznaje też swoje możliwości, staje się coraz bardziej odważny;
  • To trening prostowania i rolowania ciała, przygotowanie do dalszych samodzielnych ruchów, pełzania i raczkowania.

Pierwsze próby samodzielnej zmiany pozycji bywają oczywiście nieporadne. Szkrab wielokrotnie złości się, a nawet płacze, gdy jego starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Na tym etapie wskazana jest pomoc mamy lub taty.

Sprawdź również: Prawidłowa waga dziecka a wiek. Ile powinno ważyć roczne dziecko?

Umiejętności, które są potrzebne, kiedy dziecko zaczyna się obracać

Przed tym, gdy Twoja pociecha przyswoi samodzielną zmianę pozycji, musi potrenować poszczególne elementy, które wpływają na naukę obracania.

W pierwszych tygodniach niezwykle ważna jest nauka trzymania główki powyżej tułowia. Początkowe próby bywają męczące, a noworodek może płakać lub złościć się, gdyż jest to dla niego duży wysiłek.

Kilkutygodniowy malec coraz silniej napina szyję i rozgląda się bardzo niepewnie po okolicy. W tych żmudnych ćwiczeniach z pewnością pomoże układanie bobasa na brzuchu, by zachęcać go do odpoczywania w tej pozycji podczas spontanicznej zabawy.

Kolejnym istotnym etapem jest zabawa własnymi nóżkami, wyciąganie rączek, chwytanie i odpychanie się kończynami. Z czasem większość niemowlaków umie już włożyć stópkę do buzi i wyginać kończynami we wszystkich kierunkach, ukazując niezwykłą gibkość swojego ciała. Stymulatorem do takich ruchów bywa delikatny masaż po kąpieli lub w czasie zmiany pieluszki, głaskanie pleców, stópek oraz pobudzanie ich do ruchu.

Kluczowe jest również opanowanie zabaw w linii środkowej ciała i przekraczanie jej rączkami.

Już w okolicy czwartego miesiąca życia Twoje maleństwo może próbować skręcać główkę na boki i rolować swój tułów, podczas czego przypomina zabawnie zwiniętą krewetkę. Ze względu na brak skośnego ułożenia miednicy nie umie od razu się obrócić, jedynie wykonuje delikatne rolowania na boki. To pozwala mu dyskretnie kołysać się w obie strony.

Niektórym smykom pomaga stymulacja wszystkich zmysłów i bliski kontakt z rodzicem, by śledzić za nim wzorkiem. Pomocne bywa wówczas łóżeczko dostawne z siateczkowym bokiem, np. Chicco Next2me Magic Evo.

Kiedy dziecko obraca się z pleców na brzuch?

Zazwyczaj około piątego miesiąca życia przychodzi magiczny moment, gdy maleństwu udaje się własnymi siłami obrócić z plecków na brzuszek. Przedział czasowy na naukę tej umiejętności zakłada się między czwartym a siódmym miesiącem.

Czasami sztuka ta zaczyna się od kierowania tułowia tylko w jedną stronę, innym razem malutki człowiek utrwala w sobie nawyk skręcania ciała w stronę wiodącej ręki. Często zwraca się w stronę kolorowej zabawki lub lustra, które przyciągają jego uwagę. Nawet jeśli bobas preferuje początkowo obroty tylko na jeden bok, to najpóźniej po 6 tygodniach powinien opanować również przetaczanie się na mniej lubiany boczek.

Początkowe próby często wykonuje na kocyku, materacu lub w swoim ulubionym łóżeczku, np. ergonomicznym Kinderkraft Joy 2.Na szczęście, gdy dziecko obraca się na brzuch w jedną stronę, zwykle już po kilku dniach czuje się pewniej i ruchy stają się symetryczne.

Kiedy obrót z brzucha na plecy?

Kolejny krok po nauce obracania z pleców na brzuch to zdolność ponownego powrotu na plecy. Okazuje się, że jest to zdecydowanie trudniejsze zadanie, przez co niemowlę potrzebuje nawet kolejnych dwóch miesięcy, by je przyswoić.

Pamiętaj przy tym, że nie ma sztywnej daty, kiedy Twoje dziecko powinno opanować poszczególne ruchy. Wiele zależy od długości ciała, jego wrodzonej elastyczności i mobilności, a także tego, ile aktualnie waży. Zwykle bobasy z drobną budową i niższe od rówieśników szybciej zaczynają chodzić i siadać niż te, których masa ciała utrzymuje się na wyższych pomiarach w siatce centylowej.

kiedy dziecko się obraca grafika

Półroczne dziecko nie obraca się na boki – czy to powód do niepokoju?

Kiedy obroty z brzucha na plecy nie pojawiają się po ukończeniu przez bobasa siódmego miesiąca życia, dobrze jest przyjrzeć się jego metodzie poruszania się i skonsultować ewentualne wątpliwości z fizjoterapeutą.

  • Przyczyną opóźnienia w nauce samodzielnego poruszania się może być wzmożone napięcie mięśniowe lub ewentualne przykurcze, które blokują jedną połowę ciała i sprawiają, że malec ma zbyt ponapinane mięśnie;
  • Niemowlak może mieć jeszcze za mało siły mięśniowej i potrzebuje dłuższego treningu, by zbudować siłę w rączkach i nóżkach;
  • Wysoki i pulchny szkrab będzie wolniej podnosić się, stawać na swoich nóżkach czy dźwigać tułów. Wówczas wystarczy nawet kilka tygodni więcej, by nadrobił zaległości i dogonił w rozwoju swoich kolegów na placu zabaw.

Odkryj także: Centyl - co to jest? Jak czytać siatki centylowe?

Jak wyglądają prawidłowe i nieprawidłowe obroty niemowlaka?

Oprócz wiedzy kiedy dziecko powinno się obracać, ważna jest też znajomość następujących po sobie procesów, które pomagają w szybkim osiągnięciu zamierzonego celu. By zrobić to prawidłowo, smyk zaczyna od przekręcenia głowy w kierunku, w którym chce wykonać obrót.

Następnie bobas wyciąga rączkę w stronę, w którą patrzy, z dłonią zwróconą w stronę sufitu. Później przychodzi czas na nóżki. Malec unosi je zgięte w górę, a chwilę potem jedną nogę prostuje, a drugą zgina, by osiągnąć wymagane skośne ustawienie miednicy. Zwieńczeniem obrotu jest dołączenie górnej rączki do tułowia, przeniesienie jej na stronę obrotu i sama zmiana pozycji.

Dużej uważności rodzica wymaga sytuacja, kiedy dziecko obraca się z pleców na brzuch wyłącznie na jedną stronę. Niepokojący bywa fakt, gdy smyk zmienia pozycję przez nadmierne wyginanie lub naprężanie ciała, które jednak nie skutkuje pełnym obrotem.

Jeżeli dziecko obraca się na brzuch w jedną stronę przed długi czas niezależnie od ćwiczeń czy wsparcia fizjoterapeuty, bądź też unika obracania i szybko się zniechęca, koniecznie skonsultuj je ze specjalistą.

Zabawy wspierające obroty u niemowlaka

Kiedy niemowlę przekręca się na brzuch z plecków bez większych trudności, daje to radość i satysfakcję wszystkim domownikom. Jak wspierać niemowlę, by nauka nowych umiejętności wiązała się z pozytywnymi doznaniami, a smyk chętnie angażował się w zabawy ruchowe?

Najprostszą metodą jest turlanie malca po podłodze lub na materacu. Zacznij od delikatnego kołysania ciałem bobasa. Dziecko niech leży na płaskiej powierzchni, a Ty klęknij na wprost niego i otocz jego ciało swoimi rękami po obu stronach. Przyzwyczajaj brzdąca do coraz silniejszego kołysania oraz odchylania na boki. Ciepłe ręce rodzica dają maluchowi pewność, że jest bezpieczny i nie stoczy się mimowolnie na twardą ziemię.

Nieco zmodyfikowane poprzednie ćwiczenie to ułożenie malucha na kolanach opiekuna, który siedzi na brzegu kanapy z nogami zgiętymi pod kątem prostym. Otocz niemowlaka rękami po obu stronach dla lepszej asekuracji i próbuj delikatnie zginać naprzemiennie nogi oraz prostować je tak, aby ciało dziecka powoli opadało na dwie strony. Po intensywnym treningu nowych umiejętności warto dać bobasowi czas na regenerację, np. szybką drzemkę w łóżeczku 7w1 Walin z oddychającym materacykiem.

Kiedy dziecko zaczyna się przekręcać, układaj w jego otoczeniu interesujące przedmioty, które malec chciałby uchwycić lub dosięgnąć. W ten sposób zachęcisz go do większego wysiłku i szybciej osiągniecie zamierzony efekt.

Przydatne bywa masowanie ciała niemowlęcia, stymulowanie wszystkich jego zmysłów, np. podczas kąpieli, przewijania czy zabawy, by pokazywać maluchowi wzorce poruszania oraz przemieszczania się.

Kołysanie ciałem, przesuwanie na boki nóżek i rączek i pokazywanie bobasowi jak może korzystać ze swojego tułowia to proste ćwiczenia, które nie wymagają zbyt wiele czasu i wysiłku opiekuna, a z pewnością nakłonią brzdąca do ruchu.

kiedy dziecko się obraca z pleców na brzuch

Już wiesz, kiedy niemowlę zaczyna się obracać i jak ćwiczyć tę umiejętność!

Obracanie się niemowlaka z pleców na brzuszek, a potem z brzucha na plecy, kołysanie na boki i świadome przesuwanie ciała to bardzo ważne etapy rozwoju, które stanowią podstawę do kształtowania dalszych dobrych nawyków, związanych z dojrzałym poruszaniem się. Każdy bobas niezwykle cieszy się, gdy może samodzielnie sięgnąć po ulubioną zabawkę, wspiąć się na wysokość półki z ulubionymi książeczkami lub samemu próbować nowych smaków i produktów.

Jako świadomy rodzic możesz wspierać swoje maleństwo w budowaniu siły mięśniowej i szkolić w niemowlaku prawidłowe nawyki. Każdego dnia wykonuj z malcem krótkie ćwiczenia i masuj ciało dziecka. Możesz też zaplanować regularne wizyty na basenie, które holistycznie rozwijają organizm niemowlęcia.

Jeśli chcesz optymalnie wspierać swoją pociechę, skorzystaj z naszych niezawodnych akcesoriów i sprzętów do opieki nad najmłodszymi członkami rodziny dostępnych w sklepie BoboWózki. Funkcjonalne sprzęty sprawią, że Twoje rodzicielstwo stanie się jeszcze bardziej świadome.

A może masz sprawdzone sposoby na wspieranie rozwoju fizycznego i dużej motoryki swojego malucha? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej, w jaki sposób zachęciłeś swojego maluszka do wykonywania obrotów i pomóż innym rodzicom w lepszej opiece nad bobasami!

Bibliografia:

  1. https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/12/14/7-najczesciej-zadawanych-pytan-o-obroty/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up