+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak wygląda pozycja amfibii i dlaczego jest ważna w rozwoju dziecka?

Jak wygląda pozycja amfibii i dlaczego jest ważna w rozwoju dziecka?

2024-09-23

Twój maluszek w pierwszym roku życia zmienia się nieustanie. Niemal w każdym tygodniu życia przyswaja nowe umiejętności. Jedna z nich to przyjmowanie aktywnego ułożenia bocznego, czyli pozycja amfibii. Kiedy się pojawia i czy należy do obowiązkowego etapu rozwoju smyka? Dowiedz się!

Spis treści:

Gdy na świat przychodzi Twoja pociecha, wszystko wydaje się być nowe i wymaga od rodziców nauki wielu dotąd nieznanych umiejętności. Noworodek musi przyswajać szereg informacji, a poznawanie świata odbywa się wszystkimi zmysłami.

Aby rodzicom łatwiej było zajmować się bobasem, specjaliści opisali normy rozwojowe, a także typowe cechy niemowlęcia w poszczególnych miesiącach życia dziecka. Dzięki temu łatwiej jest sprawdzić, czy malec we właściwym czasie nauczył się pełzać, raczkować czy siadać, a potem stawiać pierwsze kroki. Choć wymieniliśmy te najpopularniejsze i najbardziej wyczekiwane momenty rozwoju brzdąca, między nimi pojawiają się mniej charakterystyczne zachowania. Służą one do budowania siły mięśniowej i utrwalania nawyków, które uczą samodzielnego poruszania się czy jedzenia. Przykładem jest pozycja boczna, jednak czy musi występować u wszystkich smyków?

Jak wygląda pozycja amfibii?

Co to jest pozycja amfibii i jakie ma znaczenie?

Pozycja amfibii u niemowlaka często rozczula domowników, gdyż pokazuje, jak elastyczne jest ciało małego bobasa, a jednocześnie jak wiele wysiłku brzdąc musi włożyć w to, by samemu wstać i ruszyć przed siebie na dwóch nóżkach. To jedno z wielu pierwszych ćwiczeń w życiu maleństwa, które kształtuje prawidłowe odruchy i pomaga mu poczuć się pewniej na kolejnych etapach dorastania.

Pozycja amfibii u dziecka, nazywana także aktywną pozycją boczną lub pieszczotliwie tzw. ułożeniem „niskiego krasnala ogrodowego”, pojawia się zwykle po ukończeniu 6-7 miesiąca, jako przedsmak samodzielnego siadania. Jej pełne opanowanie pozwala smykowi utrzymać się w takim ustawieniu przez dłuższą chwilę, by móc przyjrzeć się uważnie interesującemu zjawisku lub sięgnąć po wyżej ułożoną zabawkę.

Jak wygląda?

Jak wygląda pozycja amfibii?

Nóżka po stronie wspierającej ręki pozostaje wyprostowana i tworzy szkielet, by smyk się nie przewrócił. Druga kończyna dolna jest zgięta, przez co umożliwia niemowlakowi szybką zmianę położenia i daje sposobność przetoczenia się na brzuszek, plecki lub do pozycji na czworaka.

Jakie korzyści niesie przyjmowanie przez maluszka pozycji amfibii?

  • Uczy maluszka kontrolowania swojego ciała i wspiera rozwój mięśni głębokich;
  • Pokazuje niemowlakowi, na czym polega sztuka skracania i rozciągania ciała przydatna we wszystkich latach dojrzewania, a potem w życiu dorosłym, np. w czasie biegania lub chodzenia, bądź podnoszenia przedmiotów z ziemi;
  • Jest niedoskonałym wstępem do przemieszczania się, rozwija czworakowanie oraz pełzanie;
  • To prosta droga do siadania i świadomego obracania się malucha we wszystkich kierunkach;
  • Pozycja amfibii u niemowlaka będzie pomagać nie tylko w motoryce dużej, ale i małej, gdyż smyk może sam zacząć chwytać ulubione przedmioty i zabawki.

Przeczytaj również: Kiedy dziecko obraca się na brzuch i plecy?

Pozycja amfibii – kiedy powinna się pojawić?

Pozycja boczna u dziecka jest jedną z trudniejszych, której uczy się szkrab w pierwszym roku swojego życia. Dzieje się tak dlatego, gdyż amfibia u niemowlaka angażuje szereg ważnych i dużych mięśni. Malec musi nabrać siły i lepszej koordynacji, aby je wykorzystać. Niemożliwe jest, aby wykonał ją trzymiesięczny bobas. Jej pojawienie się łączy się zwykle z nauką samodzielnego siadania i jest najczęściej obserwowana po ukończeniu 7. miesiąca życia.

To, w jakim tempie Twój brzdąc staje się bardziej świadomy swojego ciała i uczy się kolejnych fizycznych sztuczek, zależy od bardzo wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim:

  • Waga i wzrost niemowlaka, w tym waga urodzeniowa i to, jak maluch przybiera w pierwszych miesiącach życia;
  • Indywidualna mobilność i elastyczność ciała Twojej pociechy oraz wzmożone predyspozycje do szybszego lub powolnego nabywania kolejnych umiejętności;
  • Zwykle szybciej siadają lub stają te smyki, które są niższe i mają drobniejszą budowę ciała.
  • Wiele zależy od tego, czy wspierasz swojego niemowlaka podczas zabawy i odpoczynku. Dzięki prostym ćwiczeniom i stworzeniu dziecku przestrzeni, w której w bezpieczny sposób może się turlać, przewracać na brzuszek i plecki, a z czasem pełzać i raczkować, Twoja pociecha szybciej stanie się bardzo silna i będzie w stanie długo wytrzymać w podparciu na jedną stronę ciała.

Z pewnością nie możesz zapominać o tym, że każde maleństwo rozwija się w indywidualnym tempie, którego nie należy sztucznie przyspieszać. W pierwszych tygodniach po narodzeniu smyk uczy się sam podnosić głowę i utrzymywać ją na napiętej szyi. Gdy mija jego 3-4 miesiąc życia, bobas podnosi coraz wyżej nóżki, kołysze się, by z czasem zacząć przetaczać się pleców na brzuszek, a już około 5-6 miesiąca życia ponownie trenować przewrót z brzucha na plecki.

Potem już tylko krok do samodzielnego podparcia, dzięki któremu smyk umie pełzać, dalej raczkować i w końcu siadać. Niekiedy w początkowym etapie występuje pozycja amfibii na jedną stronę. Zwykle już po kilku dniach różnice się zacierają i maluch równomiernie korzysta z całego ciała.

Jak wygląda pozycja amfibii?

Umiejętności, które maluch musi opanować, zanim pojawi się aktywna pozycja boczna

Być może i Ty zastanawiasz się, czym jest tajemnicza pozycja amfibii – kiedy występuje i czy wszystkie dzieci są w stanie ją opanować? Okazuje się, że w procesie dorastania niektóre etapy dziecko pomija. Nie wszystkie szkraby pełzają, gdyż od razu przechodzą do pełnego raczkowania, inne zaś garną się po nauce siadania do samodzielnego stawania przy półce, łóżeczku lub pchaczu.

Nie ma możliwości, by Twoje maleństwo od razu po narodzinach umiało samo się podpierać i stabilnie trzymać w pionie tułów. Potrzebnych jest kilka miesięcy budowania mięśni i prawdziwego treningu, by ta sztuka w końcu udała się. Aby móc świadomie wspierać niemowlę w czasie zdobywania kolejnych szczytów na drodze do pełnego rozwoju, przyda Ci się wygodne łóżeczko przystawne, np. Chicco Next2me Forever, w którym możliwa jest stała obserwacja dziecka.

Jakie cechy musi posiąść malec, zanim usiądzie w pozycji amfibii?

  • Pozycja boczna jest dowodem na wyrównane napięcie mięśniowe w obrębie obręczy barkowej i w kończynach górnych;
  • Jej występowanie wskazuje na właściwą współpracę poszczególnych mięśni, przede wszystkim prostowników i zginaczy tułowia, tzn. przedniego i tylnego pasma mięśniowego;
  • Utrwalanie takiego ułożenia ciała jest możliwe dzięki dobrze rozwiniętym reakcjom równoważnym;
  • Osiągnięcie amfibii pokazuje niemowlęciu, jak dzięki samodzielnemu ruchowi może on odpowiednio wydłużać obciążony bok tułowia, albo skracać ten odciążony, czyli górny;
  • To dowód na właściwe reakcje nastawcze głowy. Celem bobasa jest taka pozycja, w której głowa znajduje się najwyżej w stosunku do całego tułowia, a oczy znajdują się równolegle do powierzchni ziemi;
  • Dzięki pozycji amfibii niemowlak szkoli się w prostych umiejętnościach motorycznych, a także planowaniu i przewidywaniu swoich zachowań.

Pozycja amfibii a siad

Nie możesz doczekać się momentu, gdy Twoje dziecko siada? Pozycja amfibii to doskonały przedsmak tej chwili. Szkrab pewnie podpiera się rączkami, zmienia strony ciała, które obciąża, by osiągnąć oczekiwany cel sprawia, że czuje się na tyle stabilnie, by w końcu odważyć się siadać w pozycji wertykalnej bez konieczności podpierania się.

Amfibia u niemowlaka nie powinna być nigdy wymuszona. Pamiętaj, by nie podpierać sztucznie poduszkami tułowia smyka, czy zmuszać go do długotrwałego utrzymywania się w pozycji siedzącej, gdy bobas nie umie jej sam osiągnąć. W ten sposób możesz popsuć dotychczas prawidłowe wzorce ruchowe, które malec utrwalił i spowolnić jego proces rozwoju lub spowodować skrzywienie kręgosłupa. I odwrotnie – jeśli mimo należytej opieki Twoje dziecko nadal nie umie przyjmować pozycji bocznej lub siadać chwilę przed pierwszymi urodzinami, dobrze jest skonsultować te anomalie z fizjoterapeutą lub pediatrą.

Zobacz też: Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją poznać?

Pozycja amfibii – jak ćwiczyć z niemowlakiem?

Gdy interesuje Cię pozycja amfibii, ćwiczenia w domu w ramach spontanicznej zabawy pomogą Ci wspierać maleństwo w drodze do pełnego sukcesu.

  • Już w wieku 4-5 miesięcy zacznij od noszenia niemowlaka w pozycji odwróconej, twarzą do podłogi. Szczególnie sprawdza się układanie szkraba na przedramieniu rodzica, by ręka opiekuna pokrywała się z powierzchnią brzucha malca. To przyzwyczajanie do innego ustawienia niż na plecach i ułożenie, w którym malec może bardzo wygodnie obserwować swoje otoczenie. Po zakończonych aktywnościach smyk bezpiecznie odpocznie w estetycznie wykonanym kojcu Baby Design Play.
  • Ułóż bobasa na materacu i rozłóż wokoło niego zabawki. Niech odpoczywa na brzuszku z podniesioną głową. Ulubioną zabawkę zacznij przesuwać raz w lewo, raz z prawo, by smyk wodził za nią wzrokiem i popróbował złapać. Dzięki temu nauczy się, jak kręcić wokoło własnej osi, w obu kierunkach. Tego rodzaju zabawy łatwo będzie prowadzić w bezpiecznym środowisku, np. dużym kojcu Lionelo Millie.
  • Gdy brzdąc leży na brzuchu, możesz delikatnie zginać jego jedną część ciała, czyli nóżkę, by ustawiała się pod kątem 90 stopni i pozwalała na odpychanie się od podłoża. Niemowlak może też odpychać się od rozpostartej dłoni mamy lub taty. Takie zabawy pokazują mu, że przy odrobinie wysiłku może sprawnie przesunąć się do przodu lub boku. To powód do wielkiej dziecięcej satysfakcji i radości z bycia samodzielnym!

Jak wygląda pozycja amfibii?

Już wiesz, czym jest pozycja amfibii i czemu jest ważna dla rozwoju dziecka

Pozycja amfibii jest jednym z najciekawszych ustawień ciała maleństwa w pierwszych miesiącach jego życia. Zwykle pojawia się po ukończeniu przez smyka pierwszego półrocza, jednak jej występowanie uzależnione jest od wielu czynników, które wpływają także na inne umiejętności.

Zanim do niej dojdzie, Twoja pociecha intensywnie trenuje samodzielne podpieranie się na rączkach, mocne i stabilne podnoszenie głowy ponad linię tułowia, a także podnoszenie nóżek i przewracanie ciała na różne strony. Każdy rodzaj ruchu szkraba jest zdrowy i sprawia, że najmłodszy domownik zaczyna coraz lepiej poznawać możliwości swojego organizmu.

Wszechstronny i harmonijny wzrost niemowlęcia odbywa się dzięki codziennemu wsparciu opiekunów. Wielu rzeczy malec nauczy się sam – przez doświadczanie, dotykanie, branie zabawek do buzi i obserwowanie swoich rodziców. Inne udają się dzięki ćwiczeniom i zabieraniu szkraba w różne miejsca dostosowane do zabaw najmłodszych i przez to rozwijać motorykę zarówno dużą, jak i małą.

W budowaniu siły mięśniowej najważniejszy jest ruch. Stwórz w Waszym mieszkaniu bezpieczną przestrzeń dla dziecka, którą może ono eksplorować. Pozwól mu pełzać, samemu odkrywać nowe zakamarki i cieszyć się ze swojej samodzielności. Korzystne są od pierwszych tygodni życia wizyty na basenie i częste spacery, które budują odporność.

A może i Ty masz sprawdzone metody, dzięki którym Twoje dziecko płynnie rozwija się w jego naturalnym tempie? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom lepiej wspierać swoje pociechy. Odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz akcesoria, które pomogą Ci budować lepszy, radosny świat swojego niemowlęcia!

Bibliografia:

  1. https://martik-med.pl/aktywna-pozycja-boczna-co-to-takiego/
  2. https://kidsmedic.pl/artykuly/kiedy-moje-dziecko-usiadzie-czyli-slow-kilka-o-pozycji-amfibii/

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up