Skorzystaj z '50 za 500zł' tel. 504 77 30 60, 690 617 236
+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

6. tydzień ciąży – objawy mamy, rozwój dziecka i obraz na USG

2024-10-21

Pierwsze tygodnie ciąży bywają bardzo zaskakujące dla przyszłej mamy – początki I trymestru to często huśtawka emocji, wybuch hormonów lub przykre ciążowe nudności. Jak zwykle wygląda 6. tydzień ciąży? To czas, kiedy zarodek intensywnie się rozwija, a USG zaczyna pokazywać pierwsze zmiany. Sprawdź, co dzieje się w twoim organizmie, jak wygląda rozwój dziecka oraz na co zwrócić uwagę podczas wizyty u ginekologa.

Spis treści:

Kiedy starasz się o dziecko, a na teście ciążowym dostrzegasz dwie wyraźne kreski, w Twojej głowie z pewnością pojawiają się rozmaite myśli. Czasami wiadomość o tym, że za kilka miesięcy zostaniesz rodzicem, przychodzi niespodziewanie. Niekiedy to pierwsze objawy ciąży nasuwają przypuszczenie, że w Twoim brzuchu rozwija się nowe życie.

Niezależnie od tego czy to pierwsza lub kolejna ciąża, organizm przyszłej mamy reaguje na pojawienie się bobasa w różny sposób. Nietrudno znaleźć przykłady na to, że pierwsze 9 miesięcy ciąży upłynęło kobiecie w doskonałej kondycji, podczas gdy druga ciąża okupiona była zmęczeniem, opuchniętymi nogami lub nudnościami.

Początek I trymestru bywa odmienny u każdej ciężarnej. Choć w 5-6 tygodniu ciąży wygląd kobiety nie zmienia się jeszcze drastycznie, a typowe oznaki bycia w stanie błogosławionym nadchodzą nieco później, już wtedy jesteś w stanie zauważyć dyskretne sygnały, które wysyła Twoje ciało. Często to także chwila, gdy decydujesz się na wizytę u ginekologa, by potwierdzić test ciążowy i wykonać pierwsze badania krwi. Objawy w 6. tygodniu ciąży – czego możesz się spodziewać?

6 tydzień ciąży

6. tydzień ciąży – co widać na USG?

Wiele szczęśliwych mam zaraz po wykonaniu domowego testu ciążowego kieruje swoje kroki do lekarza specjalisty. Z radością zapisują się na wizytę, by podczas badania USG zobaczyć swoje rosnące maleństwo. Jednak dokładne zbadanie rozwijającego się zarodka na tak wczesnym etapie bywa nie lada wyzwaniem.

Być może masz nadzieję, że już wtedy zobaczysz na ekranie malutkie rączki i nóżki. Zazwyczaj USG w 6. tygodniu ciąży, wykonywane na wysokiej jakości aparacie ultrasonograficznym uwidacznia tylko pęcherzyk żółtkowy oraz niewielki zarodek.

Równie częstym zjawiskiem w tym czasie jest niewidoczny zarodek w 6. tygodniu ciąży. Płód na tym etapie rozwoju osiąga długość ok 3-6 milimetrów. W tym okresie każdej doby rośnie o około 1 mm, by w 7 tygodniu ciąży mieć długość nawet 18 mm.

Sprawdź też: Pierwsze objawy ciąży. Jak się przygotować do narodzin dziecka?

Jak wygląda zarodek w 6. tygodniu ciąży?

Bardzo szybko rosnący płód w początkowym okresie każdej doby zmienia się i zyskuje nowe cechy. Właśnie wtedy największą częścią jego ciała pozostaje głowa. Wykształca się również tułów i klatka piersiowa. Podczas badania w 6. tygodniu ciąży lekarz sprawdzi zapewne bicie maleńkiego serduszka, w którym pomału wykształcają się obie komory i przedsionki.

6-tygodniowy płód rozwija się w indywidualnym tempie i może różnie prezentować się na ekranie monitora USG. 6. tydzień ciąży może zostać też błędnie wyliczony i jeśli do zapłodnienia doszło kilka dni później, serce dziecka zacznie być lepiej obserwowanie dopiero w czasie kolejnej wizyty.

Co prawda Twój 6-tygodniowy płód nie przypomina jeszcze typowego niemowlęcia, ale jego organizm intensywnie pracuje nad wytworzeniem kończyn i rozwojem mózgu. Niezwykle ważne staje się dostarczenie bobasowi najważniejszych witamin i składników mineralnych.

6 tydzień ciąży grafika

Ciekawostką może być fakt, że właśnie w 6. tygodniu malec wytwarza narządy wewnętrzne, takie jak wątrobę, trzustkę, jelita czy żołądek. Na jego twarzy zaczynają kształtować się kości twarzoczaszki, a na mikroskopijnej buzi możesz dostrzec ciemniejsze plamki, czyli zalążki oczu. 6-tygodniowy płód pracuje nadzwyczaj intensywnie, by podwajać swoją masę ciała i pod koniec I trymestru w pełni przypominać malutkiego noworodka.

6 tydzień ciąży – USG a bicie serca

Z pewnością jako przyszły rodzic starasz się zgłębić wiedzę dotyczącą rozwoju Twojego maleństwa. Zastanawiasz się, jak wygląda płód w 6. tygodniu ciąży i czy czeka Cię widoczny brzuch w 6 tygodniu ciąży.

Rozwijające się dziecko ma w brzuchu odpowiednio dużo miejsca, by swobodnie pływać w wodach płodowych. Mimo minimalnych rozmiarów od dwóch tygodni możesz usłyszeć na aparacie w gabinecie ginekologicznym, jak szybko bije jego serduszko. Może też okazać się, że w określonych sytuacjach 6. tydzień ciąży będzie jeszcze zbyt wczesnym momentem I trymestru, by usłyszeć pracujące serce. Wiele zależy od jakości i rodzaju aparatu do USG, którym wykonuje się pomiary, a także umiejętności specjalisty.

Dokładne podanie dnia zapłodnienia nie zawsze jest możliwe, dlatego niewidoczny zarodek w 6 tygodniu ciąży to jeszcze nie powód do niepokoju. Gdy chciałabyś od pierwszych dni cieszyć się z rozwijającej ciąży, możesz skonsultować swój stan z innym lekarzem lub poszukać gabinetu, który specjalizuje się w zaawansowanych badaniach prenatalnych.

6 tydzień ciąży – USG a brak zarodka

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży, powinnaś wiedzieć, że w tym okresie ciąży zarodek nie zawsze jest już widoczny. Bardzo często na badaniu USG lekarz widzi pęcherzyk ciążowy, lecz bez zarodka. Wówczas rekomenduje się kobiecie ponowną wizytę na USG po ok. 7-10 dniach.

Do czasu kolejnego spotkania z ginekologiem lekarz może zlecić podstawowe badania krwi, a także pomiar Beta HCG. To hormon, którego stężenie we krwi rośnie zdecydowanie każdego następnego dnia ciąży. Na szczęście tak wczesna ciąża nie daje jeszcze przykrych objawów. Możesz w pełni cieszyć się tym wyjątkowym stanem.

6 tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko w 6. tygodniu ciąży?

To Twój 6. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko w brzuchu mamy? Z pewnością rośnie jak na drożdżach i każdego tygodnia podwaja swoją masę ciała.

  • Właśnie wtedy powstaje ośrodkowy układ nerwowy, wytwarza się też układ pokarmowy i wydzielniczy.
  • Serce szybko pracuje, bijąc nawet 100-140 uderzeń na minutę.
  • Rączki i nóżki maleństwa są zrośnięte z tułowiem, ale już dyskretnie zaznaczone.
  • Najwięcej miejsca zajmuje głowa i kształtujący się w niej mózg.

Tak właśnie prezentuje się 6. tydzień ciąży – wielkość dziecka to kilka-kilkanaście milimetrów. Kształtem przypomina dalej kijankę. I choć objawy w 6. tygodniu ciąży nie są jeszcze dostrzegalne dla wielu mam, obwód pasa może zacząć się zwiększać o kilka centymetrów.

Zmiany w ciele a 6. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości u przyszłej mamy

Nadszedł długo wyczekiwany 6. tydzień ciąży – brzuch przyszłej mamy pomaleńku zaczyna się zmieniać. Mimo iż macica nadal pozostaje na wysokości miednicy mniejszej, możesz mieć problemy ze swobodnym zapięciem spodni. Wszystkiemu winne jest szybko rosnące wyczekane dziecko. 6. tydzień ciąży nie oznacza jeszcze znacznych zmian na wadze – na tym etapie możesz nie przytyć jeszcze nawet jednego kilograma.

Jednak biodra poszerzają się dyskretnie, a ciało zmienia się, by przyjąć samego bobasa, wody płodowe i powiększające się łożysko. Twoje piersi stają się większe i nabrzmiałe, możesz odczuwać delikatne napięcie w dole brzucha, wzdęcia, nudności i uczucie pełnego brzucha. Wszystko za sprawą maluszka i hormonów – w Twoim organizmie dzieje się prawdziwa rewolucja.

U niektórych kobiet już w drugim miesiącu widoczne są objawy ciąży. W 6 tygodniu możesz odczuwać przesadne zmęczenie, ospałość i spadek siły do działania. Będziesz prędzej rezygnować z aktywności fizycznej. Zdarza się, że trudniej Ci utrzymać skupienie na wykonywanych zadaniach. Czujesz się roztargniona i ciężej zapamiętać Ci określone fakty.

Relaks w ciągu dnia przyda się i Tobie i maluchowi, także już po narodzinach – dlatego warto wyposażyć sypialnię rodziców w dostawkę do łóżka, np. łóżeczko dostawne Chicco Next To Me Magic.

Brzuch w 6 tygodniu ciąży – jak się zmienia?

Wiesz już, jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży. Jeśli to Twój pierwszy raz, to rosnący brzuszek będzie lepiej widoczny dopiero pod koniec I trymestru. To, jak zmienia się Twój wygląd, zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji, wzrostu, początkowej wagi w I trymestrze czy nawyków żywieniowych.

Część mam w początkowym okresie wręcz chudnie ze względu na intensywne nudności. Innym zaś puchną nogi, a waga zwiększa się o nawet kilkanaście kilogramów do momentu rozwiązania. Prędzej widoczny brzuch w 6. tygodniu ciąży jest u tych ciężarnych, które już mają dzieci.

Zobacz też: Jak rośnie brzuch w ciąży? Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka na wczesnym etapie ciąży?

Zarówno sama ciąża, jak i objawy ciąży w 6. tygodniu ciąży różnią się od siebie, dlatego dobrze jest podejść do tego zagadnienia indywidualnie. W I trymestrze możesz potrzebować więcej snu i odpoczynku. Uporczywe nudności mogą skutecznie zniechęcić Cię do wychodzenia z domu. Jednak jeśli tylko możesz, nie rezygnuj z umiarkowanej aktywności fizycznej. Dbaj o codzienne spacery i skonsultuj się z lekarzem, by ustalić możliwość kontynuowania ulubionych zajęć sportowych.

Niezwykle ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w wapń, żelazo, magnez i witaminy z grupy B. Staraj się każdego dnia sięgać po warzywa i owoce. Niech w Twoim jadłospisie nie zabraknie ryb i innych składników, które dostarczają ważne kwasy omega 3 i 6. Gdy męczą Cię nudności i wymioty, pamiętaj o właściwym nawodnieniu – przynajmniej dwa litry dziennie, by dostarczyć płyny sobie i maleństwu.

Okres oczekiwania na maleństwo to dobry moment, by zająć się kompletowaniem jakościowej wyprawki. Wiele mam decyduje się na zakup pierwszych dziecięcych ubranek, dopasowanych do pory roku, gdy smyk przyjdzie na świat.

Niektórzy zaczynają się rozglądać za modelem praktycznego wózka, np. z oferty Mamas Papas. Wózek dobrze jest uzupełnić o intuicyjny w montażu fotelik samochodowy. Jedną z ciekawych propozycji jest niezawodny Avionaut Pixel z bazą mocującą, który otrzymał bardzo wysokie noty w niezależnych testach bezpieczeństwa.

Mama w szóstym tygodniu ciąży a wizyta u lekarza – o co warto zapytać?

Systematyczne wizyty u lekarza ginekologa to większe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko urodzi się bez żadnych problemów zdrowotnych. Zwykle kontrole odbywają się co miesiąc, by zintensyfikować się na koniec III trymestru. Kiedy mija 6. tydzień ciąży, zagrożenia I trymestru wykluczą badania krwi, a także USG. Podczas pierwszych odwiedzin u ginekologa lekarz założy Ci kartę ciąży i zleci wykonanie pierwszych podstawowych badań krwi i moczu. Zapyta Cię również o wykonywane dotychczas szczepienia ochronne.

Kontakt ze specjalistą często wywołuje duże emocje. Dlatego warto spisać na kartce nurtujące Cię pytania. Zabierz na spotkanie ostatnie wyniki badań, książeczkę szczepień, i przy okazji umów się wizytę kontrolną u stomatologa. Już teraz pomyśl o wyborze swojej położnej i rozważ zapisanie się do szkoły rodzenia.

Zapytaj lekarza o ewentualne suplementy, które warto zażywać w pierwszych miesiącach, zwłaszcza witaminę D i kwas foliowy. Masz kilka miesięcy na znalezienie szpitala, w którym chcesz rodzić – nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, gdyż Twoja kondycja może się zmieniać z tygodnia na tydzień.

Przeczytaj również: Joga w ciąży – czy jest bezpieczna?

6 tydzień ciąży

Już wiesz, jak się wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży i co się dzieje w tym okresie rozwoju!

Wiedza, jak wygląda płód w 6 tyg. ciąży jest fascynująca dla wszystkich rodziców. Twój szkrab z ziarnka fasolki staje się malutkim człowiekiem, który intensywnie odczuwa świat wszystkimi zmysłami. USG w 6. tygodniu ciąży otwiera często nowy rozdział w życiu rodziny, gdy po raz pierwszy słyszysz bicie serduszka i uświadamiasz sobie, że w Twoim brzuchu rozwija się nowe życie.

Wykorzystaj okres ciąży na dbanie o siebie, lepsze poznawanie swojego organizmu i dopasowanie otaczającej Cię przestrzeni do nadchodzących zmian. Odwiedź nasz sklep internetowy BoboWózki i wybierz wyjątkowe akcesoria, przybory higieniczne, wózek i fotelik, które pozwolą Ci w optymalny sposób zajmować się swoim maleństwem na każdym etapie jego życia!

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
  2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up