Jak przygotować się do porodu? Praktyczne porady
Poród to wyjątkowe przeżycie w życiu każdej kobiety. Aby ograniczyć stres i móc cieszyć się niezapomnianymi chwilami po narodzinach maluszka, możesz samodzielnie przygotować się do tego wyjątkowego dnia. Jak przygotować się do porodu? Oto kilka sprawdzonych porad!
Spis treści:
- Przygotowanie do porodu – o czym pamiętać?
- Jak się przygotować do porodu?
- Jak przygotować się do porodu naturalnego?
- Jak psychicznie przygotować się do porodu?
- Jak przygotować się do porodu? Podsumowanie
Przygotowanie do porodu zaczyna się już na etapie planowania ciąży. Twój styl życia, nawyki oraz zwyczaje mogą wpłynąć na to, czy dziecko urodzi się zdrowe i jak szybko dojdziesz do pełnej sprawności po połogu. Jednak wiedza jak się przygotować do porodu to nie tylko kwestie związane ze zmieniającym się ciałem kobiety. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli Ci w pełni cieszyć się magicznymi 9 miesiącami i pierwszymi tygodniami po narodzinach maleństwa.
Przygotowanie do porodu – o czym pamiętać?
Zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu? Ciąża to bardzo burzliwy czas w życiu każdej przyszłej mamy. Zmienia się Twoje ciało, hormony wpływają na Twój nastrój, bywasz senna lub wręcz odwrotnie – pełna pobudzającej energii do działania. Gdy dowiadujesz się o ciąży, możesz czuć się zagubiona i wydaje Ci się, że przed Tobą mnóstwo trudnych decyzji. Niezależnie od tego, czy pojawienie się dziecka było dla Ciebie niespodzianką czy też długo wyczekiwanym faktem, spróbuj uspokoić myśli i z pomocą bliskich Ci osób zaplanuj poszczególne etapy ciąży i porodu.
O czym warto pamiętać? Przede wszystkim nie zapominaj, że w tej niesamowitej drodze nie jesteś sama. Twoim pomocnikiem są położne, szkoła rodzenia, wykwalifikowane pielęgniarki i Twój lekarz ginekolog. Nie bój się zadawać pytań, gdy pojawiają się wątpliwości – możesz zapisać się do grupy wsparcia, do której należą inne kobiety w ciąży lub młodzi rodzice. Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy i ogranicz czytanie negatywnych komentarzy w Internecie. A przede wszystkim – zaufaj swojemu ciało i własnej intuicji, gdyż niezależnie od tego gdzie mieszkasz i jaki jest Twój domowy budżet, jesteś najlepszą mamą dla swojego smyka.
Jak się przygotować do porodu?
Poniżej znajdziesz praktyczną listę, która pozwoli Ci uporządkować informacje i sprawi, że ciąża przebiegnie bez przykrych niespodzianek.
Opieka medyczna
Po wykonaniu testu ciążowego udaj się do swojego ginekologa, by specjalista potwierdził ciążę. Być może już na pierwszej wizycie otrzymasz listę niezbędnych badań i kartę przebiegu ciąży, w której będą znajdować się informacje na temat Twojego stanu zdrowia i postępu ciąży. Miej ją zawsze ze sobą, na wypadek gdybyś poczuła się gorzej i musiała skorzystać z nieplanowanej pomocy lekarza. Nie zwlekaj z zapisaniem się do położnej i ginekologa. To oni będą czuwać nad ciążą i udzielą Ci niezbędnych odpowiedzi na nurtujące pytania.
Zdrowa dieta
Prawidłowe odżywianie i zróżnicowana dieta to przepis na silnego i zdrowego bobasa. Postaraj się, by Twoje posiłki zawierały codzienną dawkę warzyw i owoców, były bogate w wapń, białko i żelazo. Na podstawie wyników badań lekarz może zalecić Ci stosowanie suplementów lub częstsze spożywanie określonych produktów. Zbilansowany jadłospis pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej wagi i dobrego samopoczucia. Jeżeli Twoim problemem są mdłości i wymioty, znajdź porę dnia, w której jesteś w stanie zjeść choć jeden pożywny posiłek. Nie zapominaj też o piciu wody i drobnych przekąskach, gdy złapie Cię głód – mogą to być orzechy, suszone owoce lub chipsy warzywne bez dodatku soli.
Szkoła rodzenia
Pod koniec II trymestru ciąży rozważ zapisanie się do szkoły rodzenia. Nie jest ona obowiązkowa, ale pomoże Ci usystematyzować dotychczas zdobytą wiedzę i poczuć się pewniej w roli rodzica. W szkole rodzenia nauczysz się, jak przewijać niemowlaka, nosić go i kąpać, co czeka Cię po powrocie z noworodkiem ze szpitala, a także jak dbać o ciało kobiety po porodzie. Przy okazji zajęć w szkole rodzenia możesz skorzystać z dodatkowych kursów, np. pierwszej pomocy dla niemowlęcia, noszenia dziecka w chuście lub masażu bobasa. Być może poznasz też innych rodziców, z którymi zaprzyjaźnisz się i będziesz mógł spędzać czas już po narodzinach smyka.
Wybór miejsca porodu
W zależności od Twojego stanu zdrowia i kondycji maluszka możesz urodzić naturalnie lub zakończyć ciążę poprzez cesarskie cięcie. Czasami lekarz prowadzący zdecyduje o wcześniejszej cesarce, ze względu na bezpieczeństwo Twojej pociechy i poleci Ci poród w szpitalu o najwyższym stopniu referencyjności. Jeśli jednak ciąża rozwija się prawidłowo, możesz samodzielnie wybrać szpital, w którym chciałabyś rodzić.
Dowiedz się, jakie szpitale w Twojej okolicy masz do wyboru – najlepiej, by znajdowały się blisko miejsca zamieszkania. Zwróć uwagę na standardy, które obowiązują w danej placówce – zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na porodzie bez nacinania krocza lub z zachowaniem jak najbardziej naturalnych zasad porodu. Większość oddziałów położniczych organizuje dni otwarte – skorzystaj z nich, by zadać najważniejsze pytania i poznać miejsce, w którym urodzisz maluszka.
Sprawdź także: Wybór porodówki. Jak wybrać najlepszy szpital do porodu?
Kompletowanie wyprawki
Już na etapie ciąży postaraj się przygotować najważniejsze elementy wyprawki, które są niezbędne do sprawnej opieki nad nowo narodzonym szkrabem. Nawet jeśli nie znasz płci swojego malca, wykorzystaj czas ciąży do wyboru wygodnego i wielofunkcyjnego wózka. Najnowsze modele dla najmłodszych dostępne są w bogatej ofercie sklepu Bobowózki – zarówno te miejskie, jak i terenowe oraz wersje do uprawiania sportu z bobasem. Jaki wózek będzie najlepszy?
- Wózek 2w1 z obszerną gondolą, o stylowym wyglądzie i atrakcyjnie prezentującej się ramie spodoba się rodzicom, którzy mieszkają w mieście lub preferują spokojne przechadzki z niemowlakiem. Coletto Fado Eco z dużymi kołami odpornymi na przebicia i zamykanym koszem zakupowym ułatwi Ci przemieszczanie się z maleństwem i zapewni przyjemność podczas wspólnych spacerów.
- By ograniczyć czas na zakupy i mieć najwyższy komfort użytkowania zdecyduj się na zestaw 2w1, czyli stelaż wózka wraz z gondolą dla noworodka i siedziskiem wózka spacerowego dla starszaka. Możesz też wybrać wersję 3w1 z dedykowanym fotelikiem samochodowym, który z łatwością wepniesz do ramy wózka dzięki specjalnym adapterom. Taką możliwość gwarantuje model Espiro Yoga, dostępny z nosidełkiem Britax Baby Safe 3.
- Wielofunkcyjnym kompletem 3w1 jest również wózek Venicci Tinum Edge, który możesz kupić wraz z wyjątkowo bezpiecznym fotelikiem dla niemowląt Cybex Cloud T. To przykład wózka, który wyposażono w zaawansowane systemy wentylacji i wykonano z bardzo odpornych na uszkodzenia elementów – w tym hydrofobowego materiału, który dodatkowo posiada wysokie filtry przeciwsłoneczne. Tego rodzaju wózek z dobrą amortyzacją przyda się zarówno w mieście, jak i podczas wakacyjnych wycieczek i wypraw za miasto.
- Jeśli obawiasz się kupowania na etapie ciąży wózka 2w1, możesz wybrać na początek sam model głęboki, a z czasem gdy poznasz Wasze potrzeby i rodzinne zwyczaje, zamienić go na spacerówkę. Samodzielna spacerówka posłuży Ci przez nawet kilka lat – wybierz taką, która ma szeroki daszek przeciwsłoneczny, rozkładane siedzisko i regulowane zabezpieczenia dla starszaka – idealna będzie Joie Mytrax Pro z bardzo pojemnym koszem zakupowym.
- Twoje dzieci dzieli niewielka różnica wieku? Przy kilkorgu maluszkach ważna jest dobra organizacja i wykorzystanie rozwiązań, dzięki którym przemieszczanie się będzie w pełni bezpieczne. Rozwiązaniem jest zakup wózka „rok po roku”, czyli takiego, który pozwala jednocześnie na zamontowanie siedziska wózka spacerowego i gondoli, albo dwóch spacerówek – jednym z najciekawszych modeli z tej kategorii w ofercie BoboWózki jest Cybex Gazelle S 2023.
Czego jeszcze potrzebuje Twoja pociecha w ramach wyprawki? W wielu szpitalach dostępna jest lista rzeczy niezbędnych w torbie do porodu – dzięki niej usystematyzujesz szybciej najważniejsze informacje. Z pewnością jest to komplet ubranek, dopasowanych do pory roku, przybory higieniczne, podkłady, pieluszki, bielizna dla mamy i koszula do porodu. Zabierz koniecznie butelkę wody z dziubkiem, szybko przyswajalne przekąski i wygodne ubrania do karmienia. Obowiązkowe są wszystkie wyniki badań, karta przebiegu ciąży i plan porodu, w którym napiszesz o wszystkich ważnych dla Ciebie aspektach tego wyjątkowego momentu.
Jak przygotować się do porodu naturalnego?
Sposób zakończenia ciąży wpływa na sposób przygotowania się do porodu. Jak przygotować się do porodu naturalnego? Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, postaraj się być aktywna podczas ciąży i uprawiać sport o umiarkowanej intensywności – mogą to być spacery, nordic walking lub joga. Dzięki temu Twoje ciało lepiej zniesie trudy porodu i szybciej wróci do formy. Już po narodzinach możesz śmiało kontynuować ruch z bobasem – pomoże w tym amortyzowana przyczepka rowerowa o dużych kołach Hamax Traveller Twin, dostępna w ofercie sklepu Bobowózki.
Jeśli czeka Cię poród naturalny, spakuj do szpitala kilka małych, łatwych do uchwycenia butelek wody i drobne przekąski. Możesz mieć ze sobą odtwarzacz z ulubioną muzyką, która pomoże Ci się zrelaksować. Niezbędne będą też akcesoria dla mamy, takie jak materiały higieniczne, specjalna bielizna, która przyspieszy gojenie się krocza oraz wygodne biustonosze do karmienia.
Przeczytaj także: Skurcze porodowe – jak je rozpoznać? 8 faktów o skurczach porodowych
Jak psychicznie przygotować się do porodu?
Oprócz wiedzy, co spakować do torby do szpitala, dobrze jest wiedzieć, jak psychicznie przygotować się do porodu. Zaufaj swojemu ciału i obserwuj, jakie wysyła sygnały. Twoja ciąża może przebiegać bez komplikacji lub wymagać od Ciebie większego odpoczynku. Tak samo różne są porody – miej świadomość, że każdy jest równie ważny i sprawia, że oprócz kobiety stajesz się także najwspanialszą mamą.
Spróbuj przed porodem jak najwięcej odpoczywać. Spaceruj, spędzaj czas z przyjaciółmi, czytaj książki i korzystaj z drobnych przyjemności. Poród może wymagać od Ciebie wiele wysiłku fizycznego i psychicznego – porozmawiaj o swoich obawach z bliską Ci osobą i nie bój się prosić o wsparcie. Wybierz swoją położną i zaufaj jej w czasie porodu – podczas poprzedzających go spotkań opowiedz o swoich potrzebach – wówczas łatwiej jej będzie poprowadzić Cię do szczęśliwego rozwiązania.
Po porodzie daj sobie czas na powrót do sił. Czas połogu nie jest idealnym momentem, by być liderem w pracy lub przeprowadzać gruntowne porządki w mieszkaniu. Ciesz się swoim maleństwem, śpij i spożywaj zdrowe posiłki. Możesz doświadczać zmian nastroju, spowodowanych zmęczeniem i burzą hormonów – korzystaj z pomocy innych członków rodziny i znajomych. Gdy poczujesz się silniejsza, możesz wybrać się na pierwszy spacer – z wózkiem lub ergonomicznym nosidełkiem dla niemowląt, np. Baby Bjorn Harmony 3D Mesh. Kontakt z przyrodą i czerpanie sił z ulubionych zająć to sprawdzone lekarstwo na dobry humor!
Przeczytaj także: Wózek dla niemowlaka – ranking polecanych produktów
Jak przygotować się do porodu? Podsumowanie
Czas ciąży i porodu to prawdziwa rewolucja w życiu każdego rodzica. Mnogość obowiązków i zadań, z którymi się stykasz, może powodować uczucie zagubienia i sprawiać, że nie możesz w pełni cieszyć się rodzicielstwem. Rozwiązaniem jest skorzystanie z ogólnie dostępnych pomysłów i pomocy innych doświadczonych osób. W swoim tempie realizuj kolejne etapy przygotowań, kompletuj dziecięcą wyprawkę i zadbaj o wszystkie aspekty bycia rodzicem.
Zapisz się do szkoły rodzenia, wybierz doświadczoną położną i wybierz się do szpitala, w którym chcesz rodzić. Kilka tygodni przed planowaną datą porodu spakuj torbę szpitalną i miej pod ręką wymagane dokumenty. Przygotuj pokój lub kącik dla maleństwa – potrzebujesz bezpiecznego łóżeczka niemowlęcego, przewijaka, dziecięcych kosmetyków, wanienki do kąpania i kompletu ubranek. Zadbaj o własny komfort – noś wygodne ubrania, odpoczywaj i dopasuj codzienne aktywności do aktualnego samopoczucia. Dzięki temu Twój poród z pewnością okaże się pozytywnym i pełnym dobrych emocji doświadczeniem. Skorzystaj z bogatej oferty sklepu Bobowózki i wybierz jakościowe akcesoria dla najmłodszych, dzięki którym łatwiej będzie stawiać pierwsze kroki w roli rodzica!
FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jakie dokumenty zabrać ze sobą do szpitala podczas porodu?
Podczas pakowania torby do porodu pamiętaj koniecznie o niezbędnych dokumentach – najważniejsza jest karta przebiegu ciąży. Obowiązkowe są także wszystkie wyniki badań, które wykonywałaś w czasie ciąży, a także badania, które są związane z Twoimi ewentualnymi chorobami przewlekłymi. Miej ze sobą ostatnie wyniki KTG, a także grupę krwi z czynnikiem Rh z przeciwciałami odpornościowymi. Przy ujemnym Rh – wskazane jest wykonanie badania na obecność przeciwciał anty Rh. Na liście badań znajdują się morfologia krwi, badanie ogólne moczu, odczyn WR, antygen HBs, wykonany po 32. tygodniu ciąży, cytologia, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców, zrobione po 35. tygodniu ciąży oraz wyniki USG. Spakuj plan porodu, dokument potwierdzający ubezpieczenie i skierowanie do szpitala w przypadku planowanego cesarskiego cięcia.
Czego nie jeść przed porodem?
Unikaj przed porodem potraw ciężkostrawnych i wzdymających. Na kilka dni przed planowaną datą porodu warto mieć w lodówce przygotowany wywar lub bulion, który doda Ci energii, niezbędnej w trakcie rodzenia maluszka. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, do sali porodowej spakuj ze sobą drobne przekąski, najlepiej w jasnym kolorze, np. białą czekoladę. Podczas porodu naturalnego miej pod ręką kilka małych butelek z przezroczystymi płynami, zakończone dzióbkiem, by łatwiej było z nich korzystać. Jeśli masz zaplanowane cesarskie cięcie, zgłoś się do szpitala na czczo. By uniknąć zaparć i problemów trawiennych, zadbaj o dietę bogatą w błonnik, warzywa i owoce.
Jak mogę się przygotować psychicznie i fizycznie do porodu?
Przygotowanie fizyczne zacznij już na wczesnym etapie ciąży. Jeśli nie dolegają Ci mdłości, a ciąża rozwija się prawidłowo, zadbaj o codzienną, umiarkowaną aktywność fizyczną – spaceruj, pływaj na basenie lub praktykuj jogę. Nie zapominaj o odpoczynku i odpowiedniej dawce snu. Ogranicz pracę zawodową do max. 6 godzin dziennie, spożywaj kilka posiłków w ciągu doby, by zapewnić sobie stałą dawkę energii. W ostatnim trymestrze ciąży możesz zacząć wykonywać masaż krocza, by podczas porodu ochronić je przed nacięciem. Aby uniknąć stresu, związanego z porodem, umów się na spotkanie z położną, która rozwieje ewentualne wątpliwości. Skorzystaj z kursu w szkole rodzenia, w trakcie którego poznasz najważniejsze podstawy pielęgnacji niemowląt.
Twój podpis: