+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
nauka pływania dla dziecka

Jak nauczyć dziecko pływać i kiedy zacząć?

2024-03-27

Chcesz nauczyć swoją pociechę pływać? Nauka pływania dla dziecka jest bardzo wskazana – wspiera jego prawidłowy rozwój fizyczny i emocjonalny. Sprawdź, kiedy zacząć i w jaki sposób uczyć dziecko pływać.

Spis treści:

Umiejętności pływackie są bardzo cenne i przydatne na każdym etapie życia. Już najmłodsze dzieci mogą czerpać wiele korzyści z pluskania się w wodzie. Co więcej, nauka pływania u najmłodszych smyków zazwyczaj jest znacznie łatwiejsza niż u starszych dzieci czy osób dorosłych. Warto zatem wykorzystać naturalną zdolność pociechy i regularnie wybierać się na basen, nad morze albo jezioro. W tym artykule podpowiadamy, kiedy i jak nauczyć dziecko pływać. Znajdziesz tu porady dotyczące nauki pływania zarówno dla niemowląt, jak i kilkuletnich brzdąców.

nauka-plywania-dla-dziecka1

Nauka pływania – dlaczego warto?

Umiejętność pływania przynosi wiele korzyści osobom w każdym wieku. Dorośli i seniorzy z pewnością docenią wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych wynikających z pływania. Ta dyscyplina łagodzi bóle kręgosłupa, wspomaga prawidłową pracę serca, układu krążenia, płuc i układu oddechowego, wspiera utratę zbędnych kilogramów i zachowanie smukłej sylwetki. Pomaga w ogólnej poprawie kondycji oraz koordynacji ruchowej, elastyczności i zwinności. Nie obciąża stawów, dzięki czemu aktywność ta jest szczególnie wskazana dla osób cierpiących na dolegliwości układu ruchu. Poza zdrowiem fizycznym wspiera również zdrowie psychiczne – podczas pływania wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia pomagające łagodzić stres i napięcie.

Nauka pływania dzieci z pewnością zaprocentuje zatem w dorosłym życiu. Ale przecież malec nie musi czekać tak długo – może czerpać przyjemność i korzyści z pływania już teraz. A tych jest mnóstwo również dla maluszków. To sport ogólnorozwojowy, wpływający korzystnie na wydolność smyka. Podczas pływania angażowane są wszystkie partie mięśni, również te głębokie. Dyscyplina ta pomaga rozciągać i uelastyczniać mięśnie, wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy i prostych pleców, a także wspiera zdrowie kręgosłupa.

Zobacz bezpieczne i wygodne foteliki samochodowe, które przydadzą się w drodze na basen: Britax Advansafix Pro oraz Britax Romer King Pro.

Dzięki ćwiczeniom oddechowym stosowanym w nauce pływania wzrasta pojemność życiowa płuc. Pluskanie się w basenie lub w morzu poprawia koordynację ruchowo-oddechową, wspiera układ krążenia i kondycję pociechy. Jest bardzo wskazane dla dzieci z różnymi wadami postawy. Kifoza piersiowa, skolioza czy wady kończyn górnych coraz częściej dotyczą już dzieci w wieku przedszkolnym, a pogłębiają się u starszych pociech. Rehabilitację i korygowanie owych wad należy rozpocząć jak najwcześniej. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na niwelowanie wad postawy jest właśnie pływanie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w korekcji niemal wszystkich nieprawidłowości!

nauka-plywania-dla-dziecka

Lekarz lub fizjoterapeuta wyda odpowiednie zalecenia, które potem należy realizować pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Właściwe ćwiczenia pomogą zapobiec pogłębieniu niektórych wad, a nawet je zlikwidować.

Nauka pływania jest bardzo korzystna już dla niemowląt. Szkraby relaksują się i odprężają w wodzie. Uczą się właściwego reagowania na wodę i oswajają z różnymi bodźcami. Pływanie jest też przydatne w nauce podnoszenia i trzymania główki. Istnieją nawet badania wskazujące, że maluszki, które wcześnie zaczęły zabawy z wodą, nauczyły się szybciej chodzić i utrzymywać równowagę niż rówieśnicy, którzy takiego kontaktu nie mieli. Ponadto dzieci te w wieku około 3-5 lat miały też większy zasób słownictwa.

Pływanie dla dzieci to jednak nie tylko mnóstwo korzyści dla ich zdrowia i właściwego rozwoju, ale przede wszystkim wielka przyjemność. Wspólne pluskanie się w wodzie z rodzicem to szansa na pogłębienie więzi, budowanie zaufania i spędzenie wielu miłych chwil razem. Zajęcia w gronie rówieśników to z kolei szansa na nawiązanie nowych znajomości, zdobycie kolegów i koleżanek. Maluch uczy się budować relacje i funkcjonować w grupie społecznej.

Kiedy zacząć uczyć dziecko pływać?

Wiesz już, jak wiele korzyści zapewnia nauka pływania dla dziecka. Nie ulega zatem wątpliwości, że umiejętność ta jest bardzo cenna i wskazana. Jej opanowanie jest możliwe w każdym wieku, jednak najlepiej naukę rozpocząć jak najwcześniej. Zdobyciu tej umiejętności we wczesnym wieku sprzyja sama natura – dla niemowląt woda to naturalne środowisko, dobrze znane im z brzucha mamy. Do około 6. miesiąca życia u maluszków występuje tzw. Instynkt życia płodowego. Dzięki niemu malec instynktownie wstrzymuje oddech pod wodą. Nie musisz się zatem obawiać chodzenia z potomkiem na basen. W odpowiednich warunkach i pod właściwą opieką Twoja pociecha będzie się czuła jak ryba w wodzie!

Kiedy jest najlepszy czas na zajęcia nauki pływania? Co do zasady odpowiednim momentem na rozpoczęcie nauki jest wiek około 6 miesięcy, czyli wtedy, kiedy smyk potrafi już samodzielnie unieść główkę. Niektóre placówki mają zajęcia nauki pływania już dla dzieci 3-miesięcznych. Zanim więc wyślesz swojego smyka na basen, skonsultuj się z lekarzem lub położną, którzy doradzą Ci, jaki jest odpowiedni czas na naukę pływania dla Twojego brzdąca.

Czy można wybrać się na basen z noworodkiem? Nie, kilkutygodniowe maleństwo nie potrafi samodzielnie kontrolować główki, co wyklucza pływanie w basenie. Ponadto tak mały smyk ma jeszcze niedostatecznie rozwinięty system termoregulacji, przez co mógłby się łatwo przeziębić w wodzie.

Jak nauczyć dziecko pływać? Porady

Kiedy Twoja pociecha osiągnie odpowiedni wiek, możesz rozpocząć naukę pływania. Zobacz kilka porad, które pomogą Wam w skutecznej i przyjemnej nauce.

Nauka pływania dla niemowląt

Naukę pływania u najmłodszych dzieci najlepiej rozpocząć na basenie, w odpowiednio czystej i ogrzanej wodzie. Kąpiele w morzu, oceanie czy jeziorze nie są wskazane dla niemowląt rozpoczynających przygodę z pływaniem. Sprawdź, czy w basenie znajduje się specjalny brodzik dla dzieci. W takim miejscu woda jest zazwyczaj cieplejsza, a tym samym bardziej odpowiednia dla smyka. Odpowiednia głębokość brodzika sprawia, że jest też znacznie bezpieczniejszy dla dziecka, a także bardziej komfortowy dla rodzica, który może swobodnie stać i przechadzać się w wodzie.

Pływanie dla niemowląt warto zacząć od ułożenia dziecka na rękach i delikatnego przesuwania po powierzchni wody. Na początku nie zanurzaj główki maluszka, tylko pozwól mu na kontakt z wodą reszty ciała. W ten sposób dziecko zacznie stopniowo oswajać się z otoczeniem i nowymi bodźcami. Możesz skorzystać z porady instruktora, który zademonstruje, jak prawidłowo trzymać pociechę w wodzie i wskaże właściwą technikę nauki pływania. Dzięki temu ćwiczenia będą skuteczniejsze, a Ty poczujesz się spokojniejsza.

Pamiętaj! Zawsze staraj się trzymać maluszka blisko siebie, aby czuł Twoją obecność. Dzięki temu będzie spokojniejszy.

Kiedy malec poczuje się już pewniej w wodzie, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli zanurzania twarzy w wodzie, dmuchania w wodę i innych zabaw. To wystarczające aktywności przez kilka pierwszych miesięcy nauki niemowlęcia. Skupcie się na zabawie i bezpieczeństwie w wodzie, a nie samej nauce pływania – ta jest zresztą niemożliwa, gdyż kilkumiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze świadomie uczyć się pływania. Na tym etapie ważne jest, aby malec oswoił się w pełni z wodą, nie bał się zanurzać i czerpał przyjemność z przebywania w basenie. Dopiero po kilku miesiącach można przejść do właściwej nauki pływania.

Nauka pływania dla kilkulatków

Mimo że w wodzie pluskać mogą się już kilkumiesięczne brzdące, to wielu rodziców decyduje się na naukę pływania i pierwsze kontakty z basenem dopiero wówczas, gdy pociecha skończy kilka lat. Nie ma w tym nic złego. Nauka pływania dla kilkulatków może być tak samo skuteczna, jak nauka pływania dla niemowląt. Na początek oswój dziecko z wodą. Możesz do tego wykorzystać różne zabawki, np. dmuchane koła, rękawki, a także gumowe akcesoria, które malec może przesuwać po tafli wody i zanurzać je. Polecaną zabawą jest wydmuchiwanie powietrza pod wodą – gra ta nie tylko sprawia frajdę, ale też pomaga chronić dziecko przed potencjalnym zachłyśnięciem.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka możesz samodzielnie bawić się z nim w basenie, jednak, jeśli chcesz profesjonalnie nauczyć pociechę pływania, skorzystaj z szerokiej oferty zajęć wodnych dla najmłodszych. Rozwiązanie to ma szereg korzyści. Zajęcia to przede wszystkim dobra zabawa, podczas której dzieci uczą się gier i piosenek, ale także tego, jak robić bąbelki z powietrza na powierzchni wody, w jaki sposób siedzieć na skraju basenu, wejść do wody, a później sięgnąć rączką do występu, aby się go przytrzymać – umiejętność ta może przydać się, gdy przypadkowo dziecko wpadnie do wody. Nieco starsze maluchy mogą się też nauczyć pływania pieskiem z pomocą rodzica.

Gdy dziecko będzie gotowe, przyjdzie czas na samodzielne pływanie. Na kursie zdobędzie podstawowe umiejętności pływackie, takie jak właściwe oddychanie, prawidłowa praca oraz koordynacja ruchowa rąk i nóg czy nurkowanie. Jeśli masz pewność posiadania odpowiednich umiejętności, możesz uczyć smyka samodzielnie. W innym przypadku zleć to zadanie specjalistom. Odpowiednie zajęcia indywidualne albo grupowe pomagają w skutecznej i prawidłowej nauce pływania, a ponadto są świetną zabawą zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Zajęcia pod okiem wykwalifikowanego instruktora pozwalają w bezpieczny sposób zdobyć nowe umiejętności.

nauka-plywania-dla-dziecka2

Jak wybrać zajęcia na basenie dla dzieci?

Odpowiednie zajęcia na basenie dla dzieci to nie tylko skuteczniejsza nauka, ale i wielka przyjemność dla dziecka. Dlatego wybierając szkółkę i instruktora pływackiego, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Uwzględnij wiek swojej pociechy – nieco inne wymagania ma bowiem niemowlę, a inne kilkulatek czy starsze dziecko.

Szukając zajęć dla niemowlaka, sprawdź, gdzie się one odbywają – ważne, aby były to płytkie, bezpieczne baseny, w których temperatura wody wynosi 32-33 stopnie Celsjusza. Upewnij się, że w szatni i łazienkach znajdują się przewijaki. Sam obiekt powinien być czysty, a opiekę nad nim powinien sprawować ratownik. Najlepiej wybierz basen, w którym odbywają się zajęcia na różnym poziomie zaawansowania, w tym te przeznaczone dla kilkumiesięcznych dzieci. Sprawdź, ile osób liczy grupa – najlepiej, aby instruktor miał pod swą opieką nie więcej niż dziesięcioro niemowląt. Wiele szkół organizuje pierwsze lekcje bezpłatne, aby rodzice mogli przyjść z pociechami i przekonać się, jak wygląda nauka w danej placówce. Warto skorzystać z tej opcji.

Poszukując zajęć dla starszej pociechy, która jest już oswojona z wodą, upewnij się, że szkółka uwzględni te umiejętności. Dzięki temu smyk będzie mógł dołączyć do grupy na swoim poziomie zaawansowania, a tym samym szybciej rozpocząć właściwą naukę.

Jeśli Twoje dziecko obawia się wejścia do wody albo jest nieśmiałe, możesz zdecydować się na zajęcia indywidualne. Pamiętaj jednak, aby nie robić nic na siłę! Jeżeli brzdąc bardzo boi się wody, nie zmuszaj go do pływania. W ten sposób osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego – zajęcia mogą stać się dla dziecka przykrą i stresującą koniecznością, a samo pływanie z pewnością nie będzie przyjemne. Ponadto maluch może stracić do Ciebie zaufanie.

Nauka pływania dla dziecka – podsumowanie

Nauka pływania przynosi mnóstwo korzyści dziecku i z pewnością zaowocuje też w przyszłości, gdy Twoja pociecha dorośnie. Jest też znakomitą zabawą dla dziecka – niewiele jest bowiem smyków, które nie lubią pluskania w basenie. Wybierz zatem dobrą szkołę nauki pływania dla brzdąca i cieszcie się wspólnie spędzonym czasem oraz nowymi umiejętnościami Twojej pociechy.

A czy Twoje dziecko uczęszcza na zajęcia z pływania? Jakie zabawy wodne lubi najbardziej? Podziel się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzu. Zobacz również bogatą ofertę sklepu BoboWózki. Foteliki samochodowe, wózki, leżaczki, bujaczki, łóżeczka i inne akcesoria renomowanych marek sprawią, że Wasze wspólne życie będzie bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up