Jak nauczyć dziecko godzin? Podpowiadamy!
Umiejętności korzystania z zegara i odczytywania godzin warto uczyć malucha od najmłodszych lat. Sprawdź, jak nauczyć dziecko godzin poprzez zabawę i proste ćwiczenia. Dzięki naszym wskazówkom nauka godzin stanie się skuteczniejsza i przyjemniejsza.
Spis treści:
- Nauka godzin – kiedy zacząć?
- Jak nauczyć dziecko godzin – najlepsze sposoby
- Jakich innych umiejętności warto uczyć dzieci od małego?
- Jak nauczyć dziecko godzin – kilka słów na koniec
Każdego dnia obserwujesz swoją pociechę i przepełnia Cię radość, gdy widzisz, jak zdobywa nowe umiejętności, wiedzę i doświadczenia. Niemal codziennie Twój brzdąc uczy się nowych rzeczy. Jedną z nich jest wiedza z zakresu odczytywania godzin. Niektóre dzieci należy zachęcić do poznawania tej czynności, inne z kolei z ogromnym zainteresowaniem obserwują swych rodziców noszących zegarki, a następnie same proszą o to, aby ci nauczyli je określania czasu.
Mimo że obecnie zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych użytkowników największą popularnością cieszą się zegarki cyfrowe, to umiejętność odczytywania godzin z analogowych tarcz jest niezbędna. W tym poradniku wyjaśniamy, jak nauczyć dziecko godzin. Podpowiadamy, kiedy warto rozpocząć naukę, a także wskazujemy najlepsze sposoby na nauczenie pociechy tej przydatnej i ważnej umiejętności. Z artykułu dowiesz się także, jakich innych umiejętności warto uczyć dziecko od najmłodszych lat.
Nauka godzin – kiedy zacząć?
Zastanawiasz się, kiedy wprowadzić pociechę w świat nauki odmierzania czasu? Chcesz wiedzieć, kiedy Twój smyk powinien dowiedzieć się, jak działa zegar? Nauka godzin to umiejętność, z którą można zacząć zapoznawać dziecko już w wieku około 3 lat, stopniowo rozszerzając zakres wiedzy. U większości maluchów to właściwy czas na rozpoczęcie nauki.
Jeżeli Twoja pociecha zaczyna pytać o to, “kiedy pójdziecie na plac zabaw”, „czy może posprzątać za 10 minut”, czy też „o której będzie kolacja”, to znak, że możesz zacząć mu tłumaczyć, w jaki sposób upływa czas. Zrozumienie tego pojęcia jest jednak trudne dla dziecka. Dlatego najlepiej rozpocznij naukę od wyjaśnienia, czym są pory dnia oraz czynności, które się w nich wykonuje.
Wielu rodziców zastanawia się, czy nauka odczytywania godzin wymaga znajomości cyfr. Aby dziecko odczytało godzinę, musi oczywiście je znać. Jednakże poznanie takich pojęć jak upływ czasu, pory dnia i nocy oraz czynności, jakie się z nimi wiążą, nie wymaga już tej wiedzy. Dlatego sam proces nauki dostosowany do zdolności poznawczych i poziomu rozwoju malca warto rozpocząć wcześnie – również wówczas, gdy dziecko jeszcze nie umie liczyć ani nie zna cyferek. Ich znajomość z pewnością będzie ułatwieniem, ale brak tej umiejętności nie jest przeszkodą.
Jak nauczyć dziecko godzin – najlepsze sposoby
Jak nauczyć dziecko zegara? Aby nauczanie przebiegło sprawnie i skutecznie, warto się do niego odpowiednio przygotować.
Wyjaśnij, czym jest dzień i noc
Na początku zaznajom pociechę z pojęciami nocy i dnia. Wyjaśnij jej, czym różnią się od siebie te pory, a także jakie czynności wykonuje się w każdej z nich. Dziecku łatwiej będzie zrozumieć, czym jest upływ czasu, gdy dowie się, że noc to czas, gdy na zewnątrz panuje ciemność, a wszyscy domownicy śpią w swoich łóżkach, natomiast w ciągu dnia mama i tata idą do pracy, a maluch jedzenie do przedszkola w foteliku, takim jak polecany model Britax Romer King Pro.
Kolejnym krokiem jest uszczegółowienie pojęcia dnia i nocy. Wprowadź zatem kolejne terminy, takie jak: rano, południe i wieczór, dopasowując do nich właściwe aktywności. Wyjaśnij, że na przykład rano wszyscy domownicy wstają i jedzą śniadanie, a następnie wybierają się do parku na spacer, przedszkola lub biura. Na tym etapie dzieci nie znają pojęcia godziny i czasu jej trwania, ale potrafią zapamiętać, że mama odbierze je z przedszkola „po obiedzie”, a wieczorem odbywa się kąpiel lub wspólne czytanie książeczek.
W nauce rozróżniania dnia i nocy pomogą Ci obrazki prezentujące czynności wykonywane o różnych porach dnia, takie jak gotowanie obiadu, kąpiel, wypoczynek w łóżku, zabawa w ogrodzie, pobyt w przedszkolu itp. Możesz kupić gotowe zabawki, wydrukować kartki z rozmaitymi działaniami z internetu albo zachęcić dziecko do samodzielnego narysowania kilku z nich. Następnie wspólnie z pociechą ułóżcie obrazki w kolejności od tych, które wykonuje się po wstaniu z łóżka, aż do rytuałów wieczornych i pójścia spać.
Taki podział i jego utrwalenie za pomocą zabawy jest świetnym wstępem do kolejnego etapu, czyli poznania przez dziecko zegara.
Oswajaj dziecko z pojęciem czasu
Wyjaśnienie, czym jest dzień, noc i inne pory doby to podstawa dla zrozumienia przez dziecko zagadnienia upływającego czasu. Pojęcie to możesz również wytłumaczyć na przykładzie codziennych czynności, do których odmierzasz czas np. gotowania makaronu albo jajek. Komunikuj dziecku, jak długo trwają konkretne działania, np. przygotowanie ziemniaków na obiad, przejście z domu do babci albo przejechanie do przedszkola bądź sklepu. Informuj malucha, ile czasu spędzi na danej czynności, np. jedzeniu kolacji, wybudowaniu wieży z klocków albo pobycie na placu zabaw.
Nauka godzin dla dzieci jest najskuteczniejsza poprzez zabawę. W celu oswojenia pociechy z upływem czasu możecie pobawić się w zastyganie. Zaopatrz się w zegarek ze stoperem. Poproś dziecko, aby komfortowo usiadło i nie ruszało się przez minutę. Odmierz ten czas.
Zaprezentowane sposoby pozwolą maluszkowi oswoić się z pojęciem czasu i lepiej zrozumieć, czym są minuty, jak upływa czas oraz dlaczego trzeba tyle czekać na babcię, która przyjedzie odwiedzić swojego ukochanego wnuka.
Nauka godzin? Zabawy i ćwiczenia z zegarem
Jak nauczyć dziecko zegara? Tak jak w przypadku nauki innych rzeczy, najlepszym sposobem jest zabawa. Maluchy najłatwiej i najszybciej zdobywają nowe umiejętności i wiedzę poprzez aktywności, które sprawiają im przyjemność i radość.
Kiedy Twój brzdąc pozna już cyferki i zdobędzie umiejętność liczenia, zacznij zaznajamiać go z zegarkiem z tarczą ze wskazówkami. W tym celu przyda Ci się zegar edukacyjny – najlepiej duży, czytelny i precyzyjnie wykonany. Dobrym wyborem jest model z kolorowymi cyframi, który ułatwi naukę godzin, a przy tym posłuży również do nauki i ćwiczenia innych umiejętności, w tym poznawania kolorów. Możecie też wykonać go samodzielnie, na przykład z papierowego talerza, pinezek i wskazówek wyciętych z kartonu.
W internecie z łatwością znajdziesz zegary do nauki godzin do druku. To zazwyczaj czarno-białe grafiki przedstawiające okrągłą tarczę zegara wraz z małymi planszami z wypisanymi cyframi, które należy wydrukować osobno. Wytnij je, a następnie wspólnie z pociechą ułóżcie je na tarczy w prawidłowy sposób. Aby urozmaicić zabawę z określaniem czasu, możecie efektownie pokolorować i udekorować tarczę.
Dobrym sposobem na ćwiczenie nabytych umiejętności jest wydrukowanie grafik prezentujących małe cyferblaty, na których pociecha samodzielnie narysuje wskazówki pokazujące konkretne godziny. Zacznij od pełnych godzin, a dopiero później wyjaśnij, czym jest np. kwadrans i jak odczytuje się minuty wskazujące czas do albo po pełnej godzinie.
Aby nauczyć dziecko zegara, wykorzystaj wspomniany już wydrukowany zegar z cyframi na osobnych klockach jeszcze w inny sposób. Otóż na tarczy zegara ułóż część cyfr w miejscu godzin. Zadaniem pociechy jest przymocowanie brakujących elementów w odpowiednich miejscach. Jeśli chcesz nieco utrudnić zabawę, wydrukuj też małe plansze z innymi liczbami dla zmylenia smyka, np. 15, 20 albo 21. W ten sposób nauka zegara sprawi malcowi więcej frajdy, a przy tym będzie efektywniejsza.
Wykorzystaj gry i zabawki edukacyjne
Nauka odczytywania zegara może być łatwiejsza także dzięki specjalnym zabawkom i grom edukacyjnym. Polecanym gadżetem jest sorter w kształcie tarczy zegara. Ta rozbudowana zabawka nie tylko pomoże smykowi w nauce odczytywania godzin, ale też wspomoże jego rozwój manualny, naukę kolorów i liczenia.
Ciekawą propozycją jest też gra składająca się z kolorowych par klocków: jeden element pokazuje zegar z tarczą analogową, a drugi wskazuje godzinę cyfrowo. Zadaniem smyka jest dopasowanie do siebie plansz. To zabawka, która wspiera rozwój intelektualny i poznawczy dziecka. Stymuluje jego rozwój słownictwa i umiejętności komunikacyjne (na klockach znajdują się obrazki, które dziecko może opisywać) oraz ćwiczy myślenie logiczne. Ponadto pomaga w trenowaniu koncentracji i pamięci oraz usprawnianiu koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Uwaga! Bądź cierpliwy – pojęcie czasu jest dla dziecka abstrakcyjne, a przez to może być trudne do zrozumienia. Niekiedy należy poczekać nieco dłużej, aż malec zrozumie, co pokazują wskazówki na tarczy zegarowej.
Jeśli Twoja pociecha niecierpliwi się oraz reaguje złością i płaczem na Twoje próby tłumaczenia, to może oznaczać, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na naukę. W takiej sytuacji warto zatem trochę poczekać i wrócić do ćwiczeń za pewien czas.
Jakich innych umiejętności warto uczyć dzieci od małego?
Nauka zegara nie jest jedyną umiejętnością, jakiej warto uczyć pociechę od pierwszych lat życia. Dzięki zabawie dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Warto wykorzystać tę zdolność, rozwijając różne umiejętności maluszka.
Odpowiednio dobrane do wieku malca zabawki i gry pomogą Twojemu dziecku w rozwoju zdolności motorycznych i ruchowych. Dużo mów do malucha i rozmawiaj z nim, aby wspierać umiejętności komunikacyjne. W rozwoju tych zdolności pomoże też codzienne czytanie książeczek.
Maluszka warto też uczyć cyfr i liczenia. Do nauki wykorzystaj zabawki. Wspólnie policzcie, ile Twoja pociecha ma samochodzików, klocków albo maskotek. Możecie też obliczyć, ile kół jest w wózku, którym wybieracie się na spacer (sprawdź nowoczesny wózek Thule Urban Glide 3) albo drzwi w domu. W nauce liczenia pomogą też gry – szkrab może liczyć kropki na kostce albo pola, które należy pokonać, by dotrzeć do mety.
Już od najmłodszych lat warto też wspierać umiejętności muzyczne i taneczne dziecka. Nawet jeśli Twoja pociecha nie zostanie słynnym artystą, to wspólne śpiewanie, tańczenie czy gra na instrumentach mogą stać się świetną zabawą i sposobem na pogłębianie relacji rodzinnych.
Nie zaniedbuj też rozwoju ruchowego dziecka. Regularnie spacerujcie i bawcie się na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze lub hulajnodze, zabawy w chowanego albo berka, odwiedzanie placów zabaw pomoże Twojemu brzdącowi w rozwoju motoryki, a przy tym sprawi, że Twoja pociecha polubi sport, co z pewnością zaowocuje w dorosłym życiu.
Pamiętaj, nie zaniedbuj żadnej sfery i wspieraj wszechstronny rozwój dziecka już od najmłodszych lat.
Jak nauczyć dziecko godzin – kilka słów na koniec
Już wiesz, jak nauczyć dziecko zegara. Zrobisz to najlepiej dzięki zabawie. Odpowiednie gry, puzzle, sortery i inne akcesoria pomogą Ci wyjaśnić maluchowi, czym jest czas oraz godzina.
Wspólna nauka odczytywania godzin na zegarku może być wspaniałą przygodą i przyjemnością. Dzięki naszym wskazówkom wytłumaczenie tych zagadnień nawet małemu dziecku będzie znacznie prostsze, a jednocześnie efektywniejsze.
Czy Twoja pociecha potrafi odczytywać cyfry? Czy nauka godzin na zegarku już za Wami? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Zobacz też bogaty asortyment produktów w sklepie BoboWózki. Oferujemy sprzęty i akcesoria dziecięce od renomowanych marek. To wysokiej jakości przedmioty wybrane przez specjalistów. Sprawdź wózki spacerowe, głębokie i typu 2w1, takie jak bezpieczny i komfortowy model Silver Cross Tide, foteliki samochodowe, leżaczki, bujaczki, łóżeczka, meble do pokoju dziecięcego oraz szereg innych produktów.
Twój podpis: