Jak często i co je roczne dziecko?
W okolicy pierwszych urodzin dieta twojego smyka pozwala na próbowanie coraz to nowych smaków i produktów. Jeśli dobrze skomponujesz jadłospis maluszka, będzie to służyć jego zdrowiu i zachęci do próbowania nieznanych dotychczas składników. Co je roczne dziecko i jak mądrze rozszerzać dietę?
Spis treści:
- Jak często karmić roczne dziecko?
- Rozszerzanie diety – co je roczne dziecko?
- Czego lepiej nie podawać rocznemu dziecku?
- Czym karmić roczne dziecko? Jedzenie, które jest przyjemnością
Twoje dziecko w pierwszych miesiącach życia bardzo intensywnie się rozwija i często z dnia na dzień zaskakuje nowymi umiejętnościami. Z dumą patrzysz na to, jak samodzielnie siada, stawia pierwsze kroki i wypowiada pierwsze słowa. Już w okolicy 6. miesiąca życia zaczyna próbować pierwszych stałych pokarmów. Do tego czasu jego posiłki opierają się wyłącznie na mleku, które dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Moment, gdy rodzice zaczynają rozszerzać dietę swojemu maluszkowi, bywa niekiedy silnie stresujący. Zdarza się, że trudno odnaleźć się w gąszczu zaleceń i rad innych dorosłych, zwłaszcza gdy Twój bobas nie chce próbować nowych smaków lub występuje u niego alergia pokarmowa. Czasami pojawia się pokusa, by porównywać rozwój ukochanego malca do rówieśników – a przecież każde maleństwo rozwija się w indywidualnym rytmie! Ponieważ zasady żywienia zdrowych niemowląt mogą być trudne do zrozumienia, przygotowaliśmy praktyczny poradnik żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Jadłospis rocznego dziecka – co je roczne dziecko i jak komponować posiłki, by były bezpieczne i zbilansowane pod względem składników odżywczych?
Jak często karmić roczne dziecko?
Jadłospis rocznego dziecka nie różni się znacząco od tego, który stosuje się między 6 a 12 miesiącem życia bobasa. Odpowiedź na pytanie, czym karmić roczne dziecko jest jednak niezwykle ciekawa, gdyż właśnie po ukończeniu 12. miesiąca życia rozpoczyna się niezwykły okres, w którym możesz włączyć do menu smyka wiele interesujących smaków i składników. Dieta rocznego dziecka powinna obejmować – podobnie jak przez ostatnie tygodnie – trzy główne posiłki i dwa mniejsze, czyli drugie śniadanie i podwieczorek.
Podczas żywienia dzieci musisz jednocześnie pamiętać o tym, że w tym wieku mleko nadal stanowi najważniejszy element jadłospisu. Co więcej – karmienie maleństwa piersią lub podawanie butelki z mlekiem ma także działanie uspokajające i wyciszające. W ten sposób Twój smyk reguluje swoje emocje, a ssanie mleka pozwala mu lepiej i szybciej zasnąć. Specjaliści zalecają, by pamiętać o dostarczaniu składników odżywczych z różnych produktów, a mleko z piersi podawać „na żądanie”. W ten sposób maluch dodatkowo sam wyznacza sobie pory karmienia i uzupełnia ewentualne niedobory oraz zaspokaja głód.
Dieta rocznego dziecka powinna obfitować w owoce i warzywa. Możesz też już śmiało podawać swojemu szkrabowi produkty mleczne. Normy żywienia wskazują, że śniadanie powinno być dość treściwe, by dać niemowlakowi odpowiednią energię do zabawy i rozwijania umiejętności. Podobnie obiad, a potem kolacja, po której Twój brzdąc szybko zaśnie i nie będzie wybudzać się zbyt często na karmienie. Drugie śniadanie i podwieczorek to najlepszy moment, by zaproponować malcowi coś nowego – sezonowy owoc lub danie, które po raz pierwszy pojawiło się na waszym stole. Dzięki tym podstawowym radom szybciej zorientujesz się, czym karmić roczne dziecko i jak sprawić, że Twoja pociecha będzie jeść wszystkie posiłki z apetytem.
Rozszerzanie diety – co je roczne dziecko?
Podstawową zasadą, którą powinieneś kierować się podczas karmienia rocznego maluszka, jest podawanie dziecku tych samych produktów, które lądują na talerzu rodzica. Od tej praktyki są oczywiście pewne odstępstwa, jednak Twój 12-miesięczny maluch może już śmiało rozszerzać swoje kulinarne smaki.
Jadłospis rocznego dziecka powinien obfitować w węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze, a także witaminy i mikroelementy. Oprócz dostarczania składników odżywczych liczy się ilość i jakość jedzenia podczas każdego posiłku. Zalecana wartość energetyczna okolicy pierwszych urodzin to około 1000 kcal, czyli 83 kcal na kilogram masy ciała. Jeśli rozszerzanie diety przez pierwsze miesiące przebiegało bez większych zakłóceń, pamiętaj też o urozmaicaniu proponowanych dań. Nawet jeśli Twoje dziecko nie polubi od razu nowych owoców lub nieznanego dania na obiad, z czasem może przekonać się do niego i z chęcią sięgać po dokładkę.
Wybieraj dla swojego maluszka produkty ze wszystkich grup, które znajdziesz w piramidzie zdrowego żywienia. Na stole smyka powinny znaleźć się nie tylko przeciery, musy czy zupki, ale także pokarm w całych porcjach czy kawałkach, który malec może uchwycić w rękę i samodzielnie włożyć do buzi. Chcesz zachęcić do jedzenia roczne dziecko? Co je bobas w okolicy pierwszych urodzin? Jadłospis rocznego dziecka powinien obejmować:
- węglowodany – w tej grupie masz do wyboru wiele składników, z których można przygotować pożywny posiłek. Staraj się wybierać pieczywo pełnoziarniste, ciemne makarony i ryż, proponuj maluszkowi różnego rodzaju kasze. Możesz zacząć od prostych dań, składających się z dwóch lub trzech składników, by upewnić się co je dziecko roczne ze smakiem. Może to być makaron z warzywnym sosem, zapiekanka makaronowa lub kasza z dodatkiem świeżych owoców lub warzyw.
- produkty mleczne – jadłospis rocznego dziecka musi zawierać odpowiednią ilość białka. Znaczną jego część zapewnia mleko mamy. Powyżej pierwszego roku życia nie możesz pomału rezygnować z podawania mleka modyfikowanego i zastępować je w pełni produktami stałymi. Dieta rocznego dziecka musi zawierać naturalne jogurty, serki, proponuj bobasowi kefir i inne składniki, powstałe na bazie mleka.
- jaja – aby odpowiedzieć na pytanie, co je dziecko roczne warto skupić się na podawaniu jajek w różnych postaciach. Unikaj jednak w pierwszym etapie życia niemowlęcia jajek niedogotowanych, na miękko lub słabo ściętej jajecznicy. Lepsze będzie jajko na twardo, które Twoja pociecha może zjadać w całości lub próbować w formie smacznej pasty jajecznej z warzywnymi dodatkami.
- mięso i ryby – to bardzo ważne składniki pokarmowe, których potrzebuje roczne dziecko. Co je roczniak na obiad? Niech będzie to chude, gotowane lub duszone mięso w kawałkach, mogą to być także klopsiki lub lekkostrawne pulpeciki w sosie. Poza tym, co je roczne dziecko? Przepisy powinny uwzględniać ryby – chude mięso z pstrąga czy dorsza będzie smakować nawet małemu niejadkowi. Pamiętaj przy tym, żeby dokładnie usunąć wszystkie ości, które mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne dla niemowlęcia.
- zdrowe tłuszcze – ponieważ odpowiedź na pytanie, co je 1,5-roczne dziecko jest taka sama, jak przy rocznym smyku, nie zapominaj o dostarczaniu w posiłkach zdrowych tłuszczy – niech będzie to oliwa z oliwek, którą skropisz warzywa, dodasz ją do kremu warzywnego lub przecieru. Twój bobas będzie mieć dzięki nim zdrowszą skórę, a Ty dodatkowo zabezpieczysz właściwą podaż witaminy D.
- warzywa i owoce – to podczas żywienia dzieci najważniejsze źródło witamin i mikroelementów, ale także wody i sposób na naturalne nawilżenie organizmu. Jadłospis rocznego dziecka może zawierać zarówno składniki surowe, podawane w łatwych do uchwycenia w dziecięcą rączkę kawałkach, jak i gotowane, serwowane jako mus, przecier bądź zupa z warzywami. Normy żywienia mówią o nawet 5 porcjach warzyw i owoców dziennie – wykorzystaj je podczas planowania śniadania, podwieczorku i zabieraj w śniadaniówce na spacer.
Czego lepiej nie podawać rocznemu dziecku?
Gdy zaczynasz rozszerzanie diety maluszka, szybko dowiadujesz się, że poszczególne produkty trzeba wprowadzać powoli. Obserwuj, jak malec reaguje na nowe składniki i przede wszystkim – czy nie występuje u niego alergia na dany produkt. Nawet gdy Twoja pociecha nie ma żadnych problemów zdrowotnych, musisz pamiętać o ograniczeniu lub wyeliminowaniu z jego diety określonych elementów. Jadłospis rocznego dziecka nie może zawierać:
- grzybów leśnych;
- surowego mięsa, ryb i jajek;
- produktów bogatych w sól i mogących zawierać szkodliwe konserwanty, np. wędlin, gotowych przekąsek, np. paluszków lub słonych krakersów;
- serów pleśniowych, zwłaszcza przywożonych z zagranicy, które powstały na bazie niepasteryzowanego mleka.
Oprócz powyżej wymienionych składników, unikaj serwowania bobasowi potraw ciężkostrawnych, smażonych, a także takich, w których występuje wiele nowych składników, gdyż w przypadku alergii ciężko będzie wskazać składnik, który należy wyeliminować. Podczas karmienia niemowlaka staraj się podążać za dzieckiem i wsłuchiwać w jego potrzeby – to klucz do udanego rozwijania upodobań kulinarnych smyka.
Co je roczne dziecko?
Jako rodzic masz z pewnością wiele zadań, z którymi mierzysz się każdego dnia. Z tego powodu dobrze jest wyposażyć mieszkanie w praktyczne i funkcjonalne sprzęty, które są niezbędne w czasie karmienia rocznego niemowlęcia. Na liście znajdą się śliniaczki, nietłukące miseczki i bidon lub kubek, wykonany z bezpiecznych dla najmłodszych materiałów. Ciężko wyobrazić sobie też żywienie dziecka bez dopasowanego do jego wzrostu i wagi fotelika. Oto kilka najciekawszych propozycji dla niemowlaków:
- STOKKE TRIPP TRAPP krzesełko do karmienia + Baby Set – to nowocześnie zaprojektowane krzesełko, z którego dzięki dostawce mogą korzystać nawet niemowlęta, a które rośnie wraz z małym użytkownikiem i posiada maksymalną nośność aż 136 kg.
- PEG PEREGO TATAMIA FOLLOW ME – to lekkie i łatwe do przesuwania dzięki dyskretnym kółeczkom krzesełko, które posiada regulowaną wysokość siedziska i stolika, dzięki czemu możesz dopasować tę wysokość do kuchennego stołu i zjeść przyjemny posiłek z maluszkiem.
- KINDERKRAFT ENOCK, czyli krzesełko do karmienia z odpinaną tacka, regulacją podnóżka, pasami bezpieczeństwa, wyprodukowane z ekologicznego drewna bukowego;
- Chicco CRESCENDO UP – krzesełko o lekkiej budowie, a którego może korzystać nawet dorosły użytkownik do wagi 110 kg. Dzięki dodatkowym nóżkom w zestawie możesz dostawić krzesełko do wysokiej wyspy kuchennej, zaś łatwe do czyszczenia szelki zapobiegają przypadkowemu wypadnięciu.
- KINDERKRAFT LIVY to model przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia, z siedziskiem regulowanym na czterech wysokościach, uzupełnione o silikonową podkładkę, którą można myć w zmywarce. Jego powierzchnia jest bardzo łatwa do czyszczenia i delikatna w dotyku, co zwiększa komfort użytkowania.
- BLOOM FRESCO CHROME WHITE to niezwykle lekki i designerskie krzesełko do karmienia w owalnym kształcie, którego siedzisko przypomina kształtem skorupę fotelika samochodowego. Produkt dostępny jest w kilku pastelowych wersjach kolorystycznych dla chłopca lub dziewczynki. Z krzesełka może już korzystać niemowlę, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć.
- Lionelo ZANNA to krzesełko do karmienia z bardzo praktycznym i łatwym do czyszczenia blatem oraz miękką tapicerką, która utrzymuje ciało niemowlęcia we właściwej pozycji. Regulowane pasy bezpieczeństwa dbają o to, aby maluszek nie wypadł przypadkowo z siedzenia w czasie karmienia.
Rozszerzanie diety rocznego maluszka może być bardzo przyjemnym doświadczeniem dla każdego bobasa i jego rodziców. Staraj się przy tym, aby nie porównywać swojej pociechy z innymi maluszkami. Pamiętaj, że każdy brzdąc rozwija się w swoim tempie, a o właściwym odżywianiu świadczą dobre wyniki badań, brak częstych infekcji i płynny wzrost masy ciała oraz wzrostu, widoczny na siatkach centylowych. Jeśli uważasz, że Twój maluszek ma problemy z odżywianiem, możesz zawsze zasięgnąć porady psychologa, dietetyka lub lekarza pediatry. Pomocna bywa rozmowa z opiekunkami w żłobku lub przedszkolu.
A może masz swoje sprawdzone sposoby na rozwijanie diety rocznego maluszka? Podziel się z nami swoimi pomysłami i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej opiekować się ukochanym maluchem. Odwiedź bogato wyposażany sklep BoboWózki i wybierz produkty, dzięki którym Twoje dziecko będzie w komfortowy sposób poznawać nowe smaki i cieszyć się jedzeniem!
Twój podpis: