Czym jest szwedzki Test Plus? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem fotelika
Bezpieczeństwo najmłodszych podczas przemieszczania się samochodem powinno być priorytetem, który przyświeca wszystkim rodzicom. Aby zyskać pewność, że stosowany fotelik optymalnie chroni smyka na wypadek kolizji, wybierz produkt z certyfikatem. Szwedzki test Plus, podobnie jak popularny test ADAC weryfikuje poziom zabezpieczeń w czasie jazdy. Dowiedz się, jak jego wynik przekłada się na ochronę dzieci w aucie!
Spis treści:
- Co to jest Test Plus i jakie foteliki są nim testowane?
- Jakie parametry sprawdza szwedzki Test Plus?
- Test Plus a ADAC – najważniejsze różnice
- Test Plus – foteliki, na które warto zwrócić uwagę
- Już wiesz, czym jest szwedzki Test Plus i co dokładnie sprawdza!
Z pewnością już na etapie ciąży zastanawiasz się, jak optymalnie chronić swoją pociechę przed możliwymi zagrożeniami. Łatwe do prowadzenia wózki głębokie z pojemną gondolą, wygodnie regulowane pasy bezpieczeństwa z otulaczami czy dobrze amortyzowana spacerówka to praktyczne rozwiązania, dzięki którym codzienna opieka nad maleństwem okazuje się o wiele prostsza i intuicyjna.
Na liście najpotrzebniejszych sprzętów, które zapewne pojawią się na Twojej wyprawkowej liście, niezbędny jest również lekki i ergonomiczny fotelik samochodowy, dopasowany do zmieniających się potrzeb niemowlęcia. W pierwszych miesiącach życia jest to niemowlęce nosidełko, które z czasem zamienicie na siedzisko dla starszaka, aż do osiągnięcia przez smyka 150 cm wzrostu.
Wśród ofert popularnych producentów znajdziesz wiele atrakcyjnie wyglądających modeli, które różnią się wagą, kolorem i rodzajem materiałów, z których zostały zaprojektowane. Jednak podczas zakupu konkretnego produktu powinieneś mieć przede wszystkim na uwadze zdrowie i życie maleństwa. Jednym z popularniejszych wskaźników ochrony szkraba w czasie jazdy autem są międzynarodowe testy i normy, w tym szwedzki Test Plus.
Co to jest Test Plus i jakie foteliki są nim testowane?
Gdy Twoje maleństwo zaczyna dorastać, interesujesz się wartościowymi produktami dla najmłodszych i próbujesz wybrać te, które optymalnie dopasują się do potrzeb Waszej rodziny. Niektórzy producenci próbują zachęcać rodziców do zakupu akcesoriów za pomocą reklamy i bogatej oferty kolorystycznej. Dla wielu opiekunów ważne są dopracowane szczegóły danego fotelika, jego kompatybilność z siedziskiem samochodu czy też możliwość szybkiego zapięcia sprzętu w dowolnym miejscu.
Niestety czasami łatwo jest zapomnieć o tym, że tak naprawdę najważniejszym wyznacznikiem jest poziom bezpieczeństwa, który stosowany fotelik zapewnia Twojemu smykowi. Idealnie, jeśli w parze z ochroną bobasa idzie funkcjonalność, łatwa regulacja czy też stylowy design. Tym, co pomaga mamie i tacie odnaleźć się w gąszczu zróżnicowanych ofert dodatków do samochodu, są niezależne testy bezpieczeństwa.
Najczęściej rodzice chcą wiedzieć, jakie oceny dany model otrzymał w wyniku testów ADAC lub szwedzkiego Test Plus. Oba te rankingi weryfikują poziom ochrony najmłodszych pasażerów. Istnieje jednak pewna, kluczowa różnica:
- Testy ADAC służą klasyfikacji fotelików montowanych zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.
- Test Plus jest jeszcze bardziej restrykcyjny. Dotyczy wyłącznie produktów RWF, czyli zapinanych tyłem do kierowcy i kierunku przemieszczania się.
Test Plus został wprowadzony przez szwedzkie instytuty motoryzacyjne, czyli VTI (Szwedzki Narodowy Instytut Rozwoju Dróg i Transportu), a także NFT, czyli Krajowe Towarzystwo Bezpieczeństwa Drogowego. Sprawdza jakość zabezpieczeń w produktach z dwóch oddzielnych kategoriach wagowych – do 18 oraz do 25 kg.
Co ciekawe, testowanie fotelików w Szwecji rozpoczęło już w latach 60. XX wieku. Przez tyle lat w ramach testu Plus udało się stworzyć szczegółowy plan weryfikacji jakości i ochrony smyka w czasie jazdy, przez co podróżowanie z niemowlęciem będzie odbywać się bez niepotrzebnego stresu. Jeśli interesuje Cię optymalnie dopasowany dla smyka fotelik, Test Plus bada wiele parametrów, które wpływają na ochronę malca w czasie krótkich tras i dłuższych przejażdżek.
W fotelikach sprawdzana jest przede wszystkim maksymalna siła nacisku, która działa na ciało dziecka w razie nagłego zatrzymania, kolizji lub innego wypadku drogowego. Wielu renomowanych producentów samodzielnie zgłasza się do szwedzkich organizacji, by przeprowadzić badania ich fotelików i ocenić bezpieczeństwo w każdej z dostępnych kategorii. To dlatego, że test Plus jest uznawany za niezwykle restrykcyjny, a jego pomyślne zaliczenie podnosi jakość i ogólną ocenę danego sprzętu. Uzyskany certyfikat pozytywnie wpływa na odbiór marki i zwiększa rozpoznawalność wśród świadomych użytkowników.
Przeczytaj również: Bezpieczny fotelik – jakie funkcje powinien posiadać?
Jakie parametry sprawdza szwedzki Test Plus?
Test Plus w niezależny sposób pozwala ocenić, czy poszczególne elementy fotelika skutecznie chronią szkraba przed niebezpieczeństwami na drodze. Instytuty, które współpracują z marką Volvo i są odpowiedzialne za właściwe przeprowadzenie Testu Plus, opracowywały szczegółową skalę, w ramach której weryfikuje się siłę nacisku, jaka może maksymalnie działać na ciało maluszka. Ustalono, że jest to 122 kg w przypadku trzyletniego smyka i 164 kg dla 6-latka.
Głowa kilkulatka jest proporcjonalnie o wiele większa niż pozostała część ciała, a szyja dość słaba i podatna na przeciążenia. Kręgosłup kilkuletniego malca musi dźwigać ciężką głowę i utrzymywać tułów we właściwej pozycji. To wszystko sprawia, że nawet na krótkich dystansach ochrona smyka jest najważniejszą kwestią, na którą powinieneś zwracać uwagę, wybierając konkretny fotelik dla maluszka.
Dlaczego Test Plus? Certyfikat uzyskują wyłącznie te sprzęty, które są montowane tyłem do kierunku jazdy. W trakcie nagłego hamowania w fotelikach montowanych przodem ciało przedszkolaka bezwładnie przesuwa się do przodu. Co prawda pasy utrzymują je w pozycji, która zapobiega wypadnięciu, ale już przy niedokładnym ich zapięciu, niedostatecznej regulacji lub gdy auto jedzie ze zwiększoną prędkością, głowa malca odchyla się pod znacznym kątem, a mięśnie szyi nie są w stanie utrzymać głowy w pozycji pionowej.
Foteliki RWF pozwalają uniknąć tego problemu – całe ciało malutkiego pasażera opiera się o skorupę siedziska, a zagłówki i oparcie zmniejszają siły powstające w czasie hamowania i niwelują nacisk. Siły rozkładają się bardziej równomiernie, a szyja zyskuje stabilne zabezpieczenie, gdyż nacisk rozkłada się także na plecy, brzuch czy nogi.
Test Plus a ADAC – najważniejsze różnice
Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Test Plus czy ADAC — którym z nich lepiej się kierować? Zanim wybierzesz najciekawszy model, dobrze jest dowiedzieć się, czym się różnią.
Oto, co wyróżnia test ADAC:
- Test ADAC, którego nazwa pochodzi od nazwy niemieckiego Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, ocenia nie tylko bezpieczeństwo najmłodszych podczas przewożenia dziecka w foteliku, ale także funkcjonalność sprzętu oraz ogólną jakość jego wykonania.
- ADAC bierze pod uwagę wszystkie foteliki, montowane przodem i tyłem do kierunku jazdy.
- Podobnie jak w Test Plus w pierwszej kolejności weryfikowane są zabezpieczenia szyi i głowy. Sprawdza się także możliwe obrażenia, które powstają w wyniku kolizji bocznej.
- Nie bez znaczenia jest też łatwość montażu, jakość materiałów, użytych w produkcji fotelika oraz komfort użytkowania, na którą wpływają m.in. materiał siedziska, wentylacja, czy też opcja regulacji kąta nachylenia oparcia i wysokości zagłówków.
Co sprawdza Test Plus:
- Szwedzki Test Plus weryfikuje siły nacisku działające na manekina, który bierze udział w badaniu.
- W czasie symulacji na fotelu ustawiany jest manekin człowieka, który doświadcza uderzenia czołowego z prędkością 56,5 km na godzinę, przy krótkim dystansie zatrzymania.
- Test plus sprawdza foteliki z większą prędkością, niż w przypadku testów homologacyjnych R44 i R129.
- Wszystkie parametry są zmierzone przez specjalne czujniki, a wyjątkowo krótki czas zatrzymania sprawia, że badanie jest jeszcze bardziej restrykcyjne.
Sprawdź też: Co to jest ADAC w fotelikach samochodowych? To musisz wiedzieć!
Test Plus – foteliki, na które warto zwrócić uwagę
W naszej ofercie dostępne są jakościowe foteliki, które otrzymały zarówno wysokie oceny w testach ADAC, jak i pozytywne opinie w ramach Testu Plus. Możesz kompleksowo chronić swoje maleństwo na każdym etapie dojrzewania i bez obaw obserwować, jak rośnie w bezpiecznym dla niego środowisku:
- AVIONAUT SKY 2.0 fotelik RWF 0-25kg to pierwszy na naszej liście model montowany tyłem do kierunku jazdy. Ten model przeznaczony dla noworodków od urodzenia, aż do osiągnięcia wagi 25 kg posiada bardzo szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów – zwłaszcza zagłówków i pasów bezpieczeństwa. Dzięki dużemu odchyleniu siedziska główka niemowlęcia nie opada nawet na dłuższych trasach. Skorupa posiada zaawansowany system wentylacji, a gruba tapicerka pozytywnie wpływa na komfort termiczny smyka. Montaż fotelika odbywa się z wykorzystaniem samochodowych pasów bezpieczeństwa oraz specjalnej nogi stabilizującej. Produkt dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych dla chłopców i dziewczynek, łatwych do połączenia z różnymi odcieniami tapicerki.
- BESAFE iZi TWIST B i-Size to również fotelik RWF, dedykowany małym pasażerom od urodzenia, do osiągnięcia wagi 18 kg lub 105 cm wzrostu. Z siedziska mogą bezpiecznie korzystać bobasy już w pierwszych dniach po narodzeniu – nawet wcześniaki, gdyż jest on bezpieczny dla maluszków od 40 cm wzrostu. Produkt nie tylko pomyślnie przeszedł Test Plus, ale spełnia jednocześnie normę I-Size. Może być montowany wyłącznie na zaczepy Isofix. Jego niewątpliwą zaletą jest obrotowe siedzisko, które ułatwia regulację pasów i wyjmowanie śpiącego niemowlaka z pojazdu. Wszystkie elementy wyprodukowano z materiałów w pełni bezpiecznych dla najmłodszych. Zastosowane tkaniny są proste w czyszczeniu i nawet mimo kilku lat intensywnej eksploatacji nadal wyglądają atrakcyjnie we wnętrzu pojazdu.
- Wśród naszych niezawodnych propozycji nie może zabraknąć lekkiego i łatwego w montażu fotelika AVIONAUT SKY Q fotelik RWF 0-25 kg. To już drugi model marki Avionaut, który podobnie jak SKY 2.0 został uzupełniony o nogę stabilizującą i bardzo głębokie zagłówki. Za sprawą niskiej wagi i intuicyjnego montażu siedzisko zapniesz w kilku prostych ruchach na kanapie auta lub przeniesiesz do drugiego pojazdu. Po ubrudzeniu oddychającą tapicerkę upierzesz w pralce, a plastikowe elementy przetrzesz wilgotną ściereczką. Szeroki zakres regulacji sprawia, że siedzisko rośnie wraz z dzieckiem i pomimo upływu lat stale chroni ciało smyka przed niebezpiecznymi przeciążeniami. Produkt dostępny jest w przyjemnym, szarym kolorze, który dobrze komponuje się zarówno z jasnymi wnętrzami, jak i ciemniejszymi deseniami w samochodzie.
Zobacz też: Jaki fotelik samochodowy dla wcześniaka? 7 modeli, które zapewnią bezpieczeństwo
Już wiesz, czym jest szwedzki Test Plus i co dokładnie sprawdza!
Szwedzki Test Plus pomaga odpowiedzialnym rodzicom podjąć najlepszą decyzję zakupową podczas wyboru fotelika dla swojego maleństwa. Pierwszy fotelik samochodowy to niezwykle ważny sprzęt, na którym nie powinno się oszczędzać – na początku weź pod uwagę bezpieczeństwo, a dopiero w dalszej kolejności zwracaj uwagę na kolor tapicerki czy wagę wymarzonego produktu.
Test Plus sprawdza natężenie sił, które działają na delikatne ciało smyka. Badaniu poddawane są wyłącznie wersje fotelików montowane tyłem do kierunku jazdy, czyli w najbezpieczniejszy sposób pod kątem ochrony niemowlaków.
Modele, które uzyskały to wyróżnienie, zapewnią ochronę dla bobasa przez kilka pierwszych lat jego życia. Jednocześnie dobrze dopasowane do zwyczajów i potrzeb Waszej rodziny, staną się wiernym przyjacielem niezapomnianych wspólnych wypraw i wakacyjnych wojaży. Poznaj bogatą ofertę wysoko ocenianych modelu doskonałych fotelików z oferty sklepu BoboWózki, które otrzymały pozytywną ocenę w Teście Plus – to inwestycja w zdrowie i życie malucha, której z pewnością nie będziesz żałować!
Twój podpis: