Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto? Sprawdź!
Czytanie do najprostsze narzędzie do rozwijania dziecięcej wyobraźni. Dzięki książkom już kilkunastomiesięczny smyk w zadziwiająco szybko sposób kształtuje mowę i poszerza zakres słownictwa. Od kiedy czytać dziecku i jak zarazić malucha miłością do książek?
Spis treści:
- Czytać czy nie czytać? Jak to w końcu jest?
- Czytanie dziecku? Oczywiście!
- Kiedy zacząć czytać dziecku? Jaki wiek jest odpowiedni?
- Od kiedy czytać dziecku, czyli jeszcze nic straconego!
- Jak i co czytać dzieciom? Kilka wskazówek
- Jak zacząć wspólne czytanie? W jaki sposób czytać?
- Czytanie dziecku to wspaniała przygoda!
Czytać czy nie czytać? Jak to w końcu jest?
Rodzice często wymieniają się poglądami na temat czytania dzieciom książek. Jedni mówią, że to fantastyczny zwyczaj, bo rozwija w dziecku dużo pozytywnych emocji, nawyków i zachowań. Inni twierdzą, że czytanie nie ma większego sensu, bo dziecko i tak z tego nic nie rozumie, lepiej włączyć mu bajkę, bo chociaż może coś pooglądać. Jeszcze inni w ogóle nie mają na ten temat zdania. Jak to w końcu jest?
Czytanie to przyjemność nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Choć może się wydawać, że Twoja malutka pociecha nie rozumie czytanych treści lub szybko nudzi się przeglądaniem książeczek, tak naprawdę cały czas Cię obserwuje i wręcz pochłania nowe informacje z książek. Wielu specjalistów podkreśla fakt, że już czytanie podczas ciąży lub puszczanie tej samej muzyki powoduje, że po narodzinach malec rozpoznaje usłyszane w brzuchu mamy dźwięki i rytmy. Można się o tym przekonać podczas zabaw z niemowlęciem lub wspólnych spacerów, np. w komfortowym wózku Joolz Hub, dostępnym z fotelikiem Maxi Cosi Cabrio Fix.
Więc może warto spróbować? Pojawia się jednak pytanie, co czytać dzieciom i kiedy zacząć to robić.
Sprawdź również: Melodie dla dzieci – piosenki dla dużych dzieci i maluchów, które musisz znać!
Czytanie dziecku? Oczywiście!
Faktem jest, że czytanie dziecku przynosi wiele korzyści nie tylko dla niego samego, ale też i dla nas jako rodziców. Dziecko podczas czytania rozwija swoją wyobraźnię, uczy się poprawnego języka i wzbogaca swoje słownictwo. Oprócz tych korzyści jest jeszcze szereg innych – ćwiczenie pamięci, rozwój wiedzy ogólnej, rozwój poczucia humoru czy ćwiczenie koncentracji. Dzięki książkom maluszek może podróżować w odległe zakątki świata, poznawać tradycje i zwyczaje innych ludzi i uczyć się, jak piękna jest otaczająca nas przyroda.
Dodatkowo, o czym szczególnie powinniśmy pamiętać, podczas wspólnego czytania zapewniamy dziecku spędzony razem czas, dajemy mu naszą bliskość, przekazujemy swoją miłość na jeszcze inny sposób niż zazwyczaj. Historia z książki może stać się podstawą do dyskusji na ważne życiowe tematy, takie jak problemy w szkole czy z rówieśnikami. Jest też dobrym sposobem na spędzenie czasu, gdy dziecko dotyka choroba. Czas z bliskimi jest szczególnie ważny dzisiaj, by pokazać najmłodszym inny świat, niż ten widziany zza ekranu smartfona.
Kiedy zacząć czytać dziecku? Jaki wiek jest odpowiedni?
Zastanawiasz się, kiedy zacząć czytać dziecku? Tu znów słyszy się dużo różnych opinii i teorii. Część twierdzi, że warto czytać, odkąd dziecko skończy 3 lata. Inni są za tym, by czytać od momentu, w którym maluch sam sięgnie po jakąś książkę lub powie, że chce. Wybór jest tak samo trudny, jak przy zakupie wózka czy fotelika – jeśli jednak zdecydujesz się na nowoczesny fotelik Britax Dualfix M, jeden dylemat szybko zniknie z Twojej głowy!
Zatem od kiedy czytać dziecku? Prawda jest taka, że najlepiej czytać już od najmłodszych lat. Wspólnie z Twoim dzieckiem budujesz Wasz wyjątkowy, codzienny rytuał, który w przyszłości da rezultaty znacznie szybciej, niż myślisz. Po pierwsze książeczki sięgnij już na etapie ciąży. Możesz w tym czasie czytać na głos swoje ulubione lektury – spokojny głos rodzica wpłynie dobroczynnie na rozwijającego się maluszka. Gdy maluch pojawi się na świecie, postaraj się, by książki zawsze znajdowały się w Waszym otoczeniu – także podczas spaceru, np. w pojemnym koszu zakupowym wózka Cybex Eezy S.
Od kiedy czytać dziecku, czyli jeszcze nic straconego!
Być może nadmiar rodzicielskich obowiązków sprawia, że brakuje Ci czasu i sił na czytanie książek. Martwi Cię, że Twoje maleństwo straci coś cennego przez brak kontaktu z literaturą? To nic straconego, jeśli nigdy wspólnie nie sięgnęliście do książeczki przed snem, choć Twoje dziecko skończyło już 4 lata. Wręcz przeciwnie! Faktem jest, że najlepiej czytać od początku, ponieważ przyzwyczajasz do tego maluszka, ale nikt Wam przecież nie zabroni wprowadzić takiego rytuału od dowolnego momentu – nawet od dziś!
To, od kiedy czytać dziecku i w jakich porach dnia, zależy od Waszych indywidualnych domowych rytuałów. Niektóre brzdące mogą przez pół dnia oglądać książki z obrazkami, inne nudzą się już po kilku chwilach. Pozwól sobie i dziecku pomału przyzwyczaić do czytania, proponuj książki o różnej tematyce i w różnych sytuacjach. Z pewnością wiersze lub przygodowa powieść dla maluchów przyda się w podróży – zabierz ją koniecznie do samochodu, gdy Twój szkrab wygodnie przemieszcza się, np. w wygodnym foteliku Kinderkraft Oneto 3.
Jak i co czytać dzieciom? Kilka wskazówek
Gdy zastanawiasz, się, co czytać niemowlakowi lub starszym dzieciom, zwróć uwagę na kilka drobnych kwestii, dzięki którym czytanie szybko stanie się Waszą ulubioną czynnością. Nie rób nic na siłę ani wbrew swoim przekonaniom – wszyscy musicie czuć, że czytanie Wam się podoba i daje mnóstwo frajdy – podobnie jak cieszą się amatorzy sportu podczas aktywnych spacerów z maluszkiem, w doskonale amortyzowanym wózku do biegania Thule Charriot Cross 1.
Przeczytaj także: Spacerówka dla rocznego dziecka – na jakie modele warto zwrócić uwagę?
Pozwól dziecku czytać po swojemu
Musisz przygotować się na to, że maluszek, który będzie już umiał przekręcać się z plecków na brzuszek, pełzać, sięgać po zabawki czy nawet mówić i biegać, może początkowo wydawać się zupełnie niezainteresowany Twoimi staraniami. Dziecko, które jest ciekawe świata, będzie chciało obejrzeć i dotknąć wszystko, co jest wokół niego, nie zauważając, że mu czytasz.
Uzbrój się jednak w cierpliwość. Jeśli zapadła już Twoja decyzja o czytaniu maluszkowi do snu, Twoim zadaniem jest przyzwyczaić do tego rytuału dziecko i nauczyć je, jak ma słuchać. Jeśli chce Ci pomóc w czytaniu, przewracając kartki czy czytając samo w swoim własnym języku wspólnie z Tobą, pozwól mu na to – to jest właśnie wspólne czytanie! Z pewnością wkrótce zauważysz, że maluszek zaczyna się wyciszać, powoli opadają mu powieki, aż w końcu zaśnie, ukołysane do snu Twoim ciepłym głosem. Najmłodsze dzieci, przykładowo jadąc w aucie w miękkim foteliku Maxi Cosi Mica Pro Eco, z pewnością również będą zainteresowane takim spędzaniem czasu.
Co czytać dzieciom? To, co lubią!
Z pewnością musisz dobrać czytanki odpowiednie do wieku dziecka. Najlepiej będzie zacząć od różnego rodzaju bajek, baśni, legend, wierszyków czy rymowanek, choć te zdecydowanie będą lepsze do czytania w dzień. Postaraj się, żeby były treści czytane przed drzemką lub wieczorem uspokajały dziecko, wyciszały je do snu. Im dziecko jest starsze, tym możesz sobie pozwolić na coraz dłuższe czytanki, w których akcja dłużej się rozwija.
W miarę wzrostu Waszego stażu w czytaniu zorientujesz się, co Twoje dziecko lubi najbardziej, ponieważ albo Ci o tym samo powie, albo zauważysz, że podczas niektórych czytanek jest roztargnione, szuka sobie zajęcia, a podczas innych cierpliwie i z zainteresowaniem Cię słucha. Możesz też wybrać się do księgarni, żeby znaleźć książeczki, których treści najbardziej się Tobie i Twojemu dziecku spodobają, możesz pożyczyć kilka pozycji od znajomych lub z biblioteki, żeby znaleźć coś, co będzie Wam najbardziej odpowiadało.
Nauka przez czytanie
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć także po takie książki, które poza rozrywką dadzą dziecku szeroką wiedzę o świecie. Mogą to być książki np. o zwierzętach, dostosowane do wieku dziecka. Dla niektórych maluchów interesujące będzie czytanie o faktach z życia dinozaurów, inne dzieci wciągną opowieści o ulubionej bohaterce, która ratuje zwierzęta lub podróżniku, który odwiedza dalekie kraje.
Czasami rodzice narzekają, że ich maluch prosi o czytanie tej samej książki po kilka razy dziennie. Spróbuj cierpliwie przeczekać ten czas, gdyż już niedługo przekonasz się, że po kilku tygodniach przyjdzie czas na nowe tytuły. Wielokrotne powtarzanie rymowanek sprawi, że przedszkolak będzie je recytować w drodze do domu lub na plac zabaw, np. gdy siedzi wygodnie w wielofunkcyjnym wózku Mima Xari 4G Snow White.
Nie czytaj dziecku z telefonu
Używanie sprzętów elektronicznych, takich jak telefon czy komputer, przy niemowlęciu nie jest wskazane z kilku powodów. Po pierwsze, od początku przyzwyczajasz dziecko do tego typu urządzeń, co raczej nie wzbudzi jego zainteresowania książkami. Po drugie, podczas czytania z telefonu trudniej też będzie zainteresować dziecko kolorowymi obrazkami, których raczej w takich urządzeniach przy czytankach nie ma zbyt wiele. Ponadto niebieskie światło wyświetlacza działa rozbudzająco na mózg dziecka, przez co trudniej będzie mu zasnąć.
Co więcej, kiedy czytasz maluszkowi z książki, dajesz mu dobry wzór do naśladowania. Postaraj się nie korzystać z audiobooków, ponieważ rzeczywiście, poznaje on jakąś treść, być może nawet przeczytaną w ciekawy sposób, ale nie ma najważniejszego w tym rytuale – Ciebie. W czasie, kiedy czytasz swojemu dziecku, poświęcasz mu swój czas, a między Wami wywiązuje się szczególna więź i piękne wspomnienia. Po latach dziecko niezwykle doceni ten czas, kiedy razem poznawaliście przygody kolejnych wróżek, rycerzy czy zwierzątek, śmialiście się do rozpuku i ocieraliście łzy ze wzruszenia.
Jak zacząć wspólne czytanie? W jaki sposób czytać?
Rytuał czytania może różnić się każdego dnia. Spróbuj znaleźć drobne elementy, które nastroją Ciebie i smyka do wspólnego poznawania książek. Miękkie poduszki, kocyk, przygaszone światło lub specjalne miejsce do czytania w domu – każdy sposób jest dobry, by czytanie stało się wspólną radością.
Głos ma znaczenie
Postaraj się czytać tak, żeby swoim głosem zainteresować dziecko. Szczególnie na początku, kiedy nie rozumie ono jeszcze słów, które wypowiadasz. Manipuluj dźwiękiem, zmieniaj tonację, mów ciszej, głośniej, rób pauzy i zwiększaj tempo, kiedy lektura na to pozwoli. Staraj się jednak nie krzyczeć, nie mówić zbyt ekspresyjnie, żeby nie przestraszyć maluszka. W ten sposób wybrana przez Was książka stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa.
Książki dobrane do wieku
Nie warto zbyt wcześnie proponować bobasowi książeczek, na które nie jest gotowy. Jeśli wiesz, że będzie to lektura, podczas której dziecko mogłoby gorzko płakać, lepiej zmień ją na inną. Chodzi przecież o to, żeby maluszek się wyciszył, odprężył i zasnął spokojnie.
Lepiej, żeby śniły mu się nowo poznane zwierzątka, księżniczki czy misie, które polują na miodek, niż przyjazny lisek, który wpadł pod samochód czy babcia smutnej dziewczynki, która umiera z powodu ciężkiej choroby. Warto przed rozpoczęciem czytania z dzieckiem, samemu zapoznać się z lekturą. O ile nie ma absolutnie nic złego w bajkach, które dobrze się kończą, tak lepiej ominąć te z niewątpliwie złym zakończeniem.
Specjalne miejsce na książki dziecka
Jeśli zdecydujesz się na czytanie i zakup książek, dobrze, jeśli malec będzie miał własny regał lub półkę na swoje książki. Dzięki temu z pewnością chętniej będzie po nie sięgał! Umieść go na takiej wysokości, by smyk mógł sam wyciągać ulubione tytuły. Ustaw je tak, by okładki były dobrze widoczne. Co jakiś czas zamieniaj je na nowy zestaw, by dana opowieść za szybko się nie znudziła – możesz wybierać je według tematyki, a także pory roku lub świąt, które będziecie celebrować w najbliższym czasie.
Czytanie dziecku to wspaniała przygoda!
Książki to niewyczerpana kraina wyobraźni, dziecięcych marzeń i wiedzy, dlatego niewątpliwie warto po nie sięgnąć już od najmłodszych lat. Co czytać dzieciom? Wybieraj tytuły dostosowane do wieku maluszka oraz książki z morałem, które uczą dzieci dobrych zachowań i nawyków. Zwróć też uwagę, jakie opowieści sprawiają Twoim pociechom najwięcej frajdy. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, że będziecie mogli wspólnie spędzić trochę czasu, nawiązując jeszcze bliższe relacje.
Czy czytanie książeczek jest Waszym sposobem na wspólne spędzanie czasu, czy jednak wolicie spędzać go inaczej? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej! Zapraszamy też do zapoznania się z ofertą BoboWózki, gdzie znajdziesz wiele ciekawych modeli spacerówek, wózków wielofunkcyjnych i fotelików samochodowych idealnych dla Twojej pociechy!
Twój podpis: