+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Ćwiczenia na brzuch dla dzieci

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci. Jak wzmocnić mięśnie brzucha u przedszkolaka?

2024-07-15

Mięśnie brzucha kontrolują postawę ciała. Gdy są zbyt słabe, pewne umiejętności mogą pojawić się z opóźnieniem. Żeby tego uniknąć, warto wprowadzić ćwiczenia na brzuch dla dzieci. Poznaj przykłady aktywności dla 2-latków i przedszkolaków!

Spis treści:

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci

Wprowadzenie aktywności fizycznej już od najmłodszych lat ma pozytywny wpływ nie tylko na łatwość utrzymania odpowiedniej wagi, lecz także na wzmocnienie mięśni. Szczególną uwagę warto zwrócić na brzuch, który pełni ważne funkcje w stabilizacji ciała oraz utrzymaniu prawidłowej postawy. Mięśnie brzucha należą do posturalnych. Jeśli są zbyt słabe, nie pozostanie to bez wpływu na umiejętności ruchowe. Poznaj ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u dziecka. Dzięki nim maluch będzie zdobywał ważne zdolności w prawidłowym tempie.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha u dzieci?

Ważne jest, by wiedzieć, jak wzmocnić mięśnie brzucha u dziecka. To one odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy i wspierają kręgosłup. Odpowiadają również za rozwój koordynacji i równowagi, które są tak ważne w codziennych aktywnościach.

Marzą Ci się rowerowe wycieczki z pociechą? Wygodnie będzie je zorganizować, jeśli zdecydujesz się na przyczepkę rowerową. Żeby maluch mógł z niej korzystać, musi już umieć samodzielnie siedzieć, a do tego są mu potrzebne mocne mięśnie brzucha. Kiedy uzyska tę umiejętność, czas na wycieczkę, na przykład w przyczepce Hamax Breeze Twin.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha dla dzieci tak jak wszystkie rodzaje aktywności fizycznej, mają pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie. Regularnie wykonywane sprzyjają zdrowiu całego organizmu. Jeśli brzuch jest za słaby, może to przełożyć się na opóźnienie w osiąganiu tak zwanych kamieni milowych rozwoju ruchowego. To umiejętności, które maluch powinien zdobywać w określonym czasie według uniwersalnego wzorca.

Słabe mięśnie brzucha u dziecka mogą sprawić, że maluch osiągnie pewne umiejętności nieco później niż jego rówieśnicy. Będzie można zauważyć, że brzuszek jest wypięty, a kręgosłup w odcinku lędźwiowym mocno wygięty. Istnieje prawdopodobieństwo, że wizyta u fizjoterapeuty okaże się najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście istnieją też ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u dziecka, które można wykonać z nim samodzielnie.

Ważne jest, żeby zachęcać do aktywności fizycznej. Motywowanie ułatwi dbanie o regularność. Postaraj się, żeby ćwiczenia były niczym zabawa. Możesz wykorzystywać podczas zajęć kolorowe akcesoria, które maluch będzie chwytał nogami. Jeśli jest bardzo niechętny do aktywności, przemyśl wprowadzenie nagród w postaci motywacyjnych naklejek.

Pamiętaj, by zadbać o różnorodność. Zmieniaj co jakiś czas ćwiczenia. Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło i chętniej podejmie się aktywności. Ważne, żeby ćwiczyć z pociechą. Maluchy chętnie naśladują dorosłych, więc jeśli Ty się zaangażujesz, jest większa szansa, że dziecko również.

Możesz przedstawić ćwiczenia jako element pewnej opowieści. Niech maluch będzie jej głównym bohaterem, który ma za zadanie przejść tor przeszkód, żeby kogoś uratować. Dzieci lubią wcielać się w rolę, więc tak zorganizowany trening wykonają chętniej.

Zobacz też: Wzrost dziecka a wiek. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wpływ mięśni brzucha na struktury ciała

Żeby utrzymywać prawidłową pozycję ciała, człowiek musi mieć prawidłowo rozwinięty układ kostno-więzadłowy. Poza tym ważny jest dobrze zbudowany układ mięśniowy i właściwie reagujący układ nerwowy.

Dopiero gdy dziecko potrafi stabilnie siedzieć, możesz bez obaw wymienić gondolę na spacerówkę czy posadzić w krzesełku do karmienia. Warto wiedzieć, że istnieją wielofunkcyjne siedziska tego typu, które posłużą już od pierwszego dnia życia dziecka – to na przykład Peg Perego Tatamia Follow Me.

Jedną z wad postawy, na której wystąpienie mają wpływ osłabione mięśnie brzucha, są plecy wklęsłe. W ich przypadku obserwuje się patologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Można dostrzec, że brzuch jest wypięty, występuje przodopochylenie miednicy i ugięcie kończyn dolnych.

Nieprawidłowości w obrębie brzucha mogą mieć duży wpływ nawet na odległe struktury. Słabe mięśnie w tej części ciała czasem przyczyniają się do problemów z kolanami koślawymi czy stopami płasko-koślawymi.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha przynoszą długoterminowe korzyści. Dobra postawa jest tylko jedną z nich. Dzieci, które ćwiczą regularnie, mają więcej siły. Wyróżniają się lepszą kondycją fizyczną. Regularnie wykonywane ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha wspierają rozwój koordynacji ruchowej i równowagi.

Bez wątpienia wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej w młodym wieku kształtuje pozytywne nawyki na całe życie. Jest większa szansa, że pociecha od małego chętnie biorąca udział w ćwiczeniach nie będzie unikała ich w kolejnych latach życia.

Oprócz treningów skoncentrowanych na sile brzucha warto wprowadzić takie, które angażują przy tym całe ciało. Dobrym przykładem jest skakanie na skakance. Angażuje do pracy zarówno mięśnie brzucha, jak i nóg czy ramion. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na ciało oraz psychikę. Przyczynia się do poprawy samopoczucia i ułatwia radzenie sobie ze stresem.

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u dziecka

Słabe mięśnie brzucha u dziecka mają wpływ na różne struktury ciała. Można zacząć dbać o nie już u kilkumiesięcznego maluszka. Jak wzmocnić mięśnie brzucha u dziecka w okresie niemowlęcym?

Kiedy maluch leży na plecach, pokazuj mu przedmioty na wysokości pępka. W ten sposób będzie ćwiczyć umiejętność chwytania rzeczy stopami, a przy tym trenować mięśnie brzucha. Zwróć uwagę, żeby pociecha bawiła się w pozycji czworaczej, gdy będzie już umiała taką przyjąć.

Co można zrobić później, jeśli zauważysz słabe mięśnie brzucha u 2-latka lub przedszkolaka?

Jak wzmocnić mięśnie brzucha u 2-latka?

Słabe mięśnie brzucha u 2-latka to problem, na który trzeba reagować. Istnieją różne ćwiczenia do wykonania w domu. Ważne, żeby większość z nich miała formę zabawy. To sprawi, że maluch będzie chciał je wykonywać. Jak wzmocnić mięśnie brzucha u 2-latka?

  • Pierwsze z ćwiczeń można nazwać kołyską. Połóż malucha na plecach, delikatnie unieś jego nogi, tworząc z nich łódeczkę. Dziecko powinno pozostać w takiej pozycji przez kilka sekund.
  • Postaraj się zachęcić dziecko do pełzania po miękkiej powierzchni. To naturalny sposób na wzmocnienie mięśni brzucha. Możesz wykorzystać ruchomą zabawkę, za którą maluch będzie chciał podążać.
  • Wykorzystaj piłkę. Usiądź naprzeciwko dziecka i tocz do niego zabawkę. Dwulatek będzie musiał się schylić, angażując tym samym mięśnie brzucha.
  • Rowerek to kolejne ćwiczenie na słabe mięśnie brzucha u 2-latka. Połóż dziecko, unieś jego nogi i pokaż mu, jak wykonywać ruchy naśladujące pedałowanie na rowerze.
  • Sięganie do stóp to proste ćwiczenie, które możesz wykonać z dzieckiem w domu. Zachęć je do łapania za stopy.
  • Połóż na podłodze chustę. Poproś dziecko, żeby położyło się na niej i starało się ją przesuwać.

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci

Dzieci mogą położyć się obok siebie i unieść nogi. Jednemu z nich podaj zabawkę, którą umieści między stopami. Zadaniem będzie podanie przedmiotu drugiemu dziecku bez użycia rąk.

Podobne ćwiczenie dziecko może wykonać samodzielnie. Jego zadaniem w tym przypadku będzie natomiast wrzucenie przedmiotu trzymanego między stopami do pojemnika z zabawkami. To dobre ćwiczenie, jeśli dostrzegasz słabe mięśnie brzucha u 3-latka lub nieco starszej pociechy.

Jak wzmocnić mięśnie brzucha u przedszkolaka?

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci w wieku przedszkolnym mogą być już bardziej skomplikowane. Wciąż jednak warto organizować je w taki sposób, żeby dla pociechy były zabawą.

  • Poproś dziecko, żeby położyło się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Niech uniesie biodra do góry, tworząc w ten sposób mostek. Poproś, by wytrzymało w tej pozycji przez kilka sekund.
  • W kolejnym ćwiczeniu przedszkolak ma za zadanie usiąść na podłodze z wyprostowanymi nogami. Poproś, by spróbowało dotknąć palcami dłoni swoich stóp.
  • Wykonaj dla dziecka tor przeszkód z porozrzucanych blisko siebie klocków. Jego zadaniem będzie pokonać go na czworakach z wyprostowanymi nogami i rękami. Oczywiście tor może być wykonany z różnych innych przedmiotów, na przykład małych figurek czy samochodów.
  • Kolejna propozycja to przeciąganie liny. Możesz wykorzystać między innymi złożony na kilka części szalik. Rodzic trzyma go z jednej strony, a dziecko z drugiej. Podczas próby przeciągnięcia dorosłego na swoją stronę maluch będzie angażował mięśnie brzucha.
  • Wykorzystaj poduszkę. Kiedy dziecko leży na plecach z nogami uniesionymi do góry, połóż poduszkę na jego stopach. Maluch ma za zadanie utrzymać ją jak najdłużej.
  • Pływanie na podłodze – niech dziecko położy się na brzuchu na dywanie i porusza rękoma tak, jakby pływało. Podczas tego ćwiczenia będzie napinać mięśnie brzucha.
  • Poproś pociechę, żeby położyła się na podłodze na brzuchu. Niech w takiej pozycji układa puzzle lub klocki.

Podczas ćwiczeń z maluszkiem warto wykorzystywać również różnorodne akcesoria. Sprawdzą się piłka gimnastyczna i dyski sensoryczne. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha z wykorzystaniem akcesoriów są bezpieczne i skuteczne.

Niech dziecko usiądzie na piłce gimnastycznej, a Twoim zadaniem będzie wychylanie go na różne strony. Kilkulatek będzie angażował mięśnie brzucha, a jednocześnie czuł się bezpiecznie dzięki Twojemu wsparciu. Ćwiczenie na piłce może się też rozpocząć od pozycji leżącej. Zadaniem malucha będzie przechodzenie do siadu, oczywiście cały czas z Twoją pomocą.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha dla dzieci to również te z wykorzystaniem dysków sensorycznych. To akcesoria, które zostały stworzone z myślą o zajęciach mających wykształcić prawidłową koordynację ruchową i skorygować wady postawy. Z dysków sensorycznych możesz ułożyć tor przeszkód. Maluch podczas stania na dysku musi zaangażować mięśnie brzucha, żeby utrzymać równowagę.

Możesz wprowadzić również ćwiczenia z hula-hop. Ta znana od wielu lat zabawka w postaci obręczy angażuje mięśnie brzucha i uczy utrzymywać równowagę.

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko pływać i kiedy zacząć?

Już wiesz, jakie ćwiczenia na brzuch dla dzieci warto stosować

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy. Warto wprowadzić je zarówno w życie 2-latka, jak i przedszkolaka. Ćwiczenia nie są skomplikowane, a żeby zachęcić dziecko do ich wykonania, można je zorganizować w formie zabawy. Usiądź naprzeciwko pociechy i tocz do niej piłkę. Będzie musiała schylić się po zabawkę, tym samym angażując mięśnie brzucha. Możesz też stworzyć tor przeszkód do przejścia na czworakach.

Istnieje wiele ćwiczeń, dzięki którym mięśnie staną się silniejsze. Wprowadzenie ich przyniesie wiele korzyści. Sprawi, że dziecko będzie umiało utrzymać właściwą postawę. Uniknie różnych wad, na przykład pleców wklęsłych czy koślawych kolan. Przy słabych mięśniach brzucha można zauważyć wypięcie brzuszka, mocno pochyloną do przodu miednicę i znaczne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Za słabe mięśnie brzucha mogą się przyczynić do opóźnienia w osiąganiu tak zwanych kamieni milowych rozwoju ruchowego. Nabywanie konkretnych umiejętności będzie trwało w tym przypadku nieco dłużej. Kiedy mięśnie są silne, pociecha ma szansę na rozwój prawidłowych wzorców ruchowych, a jego postawa rozwija się we właściwym tempie.

Wiesz już, jak ważne są ćwiczenia na brzuch dla dzieci. Dzięki nim łatwiej utrzymywać stabilną pozycję podczas siedzenia w przyczepce rowerowej, krzesełku do karmienia czy łóżeczku takim jak Stokke Sleepi V3. Przydatne produkty dla maluchów siedzących już samodzielnie czekają na Ciebie w ofercie sklepu BoboWózki!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up