Co na odparzenia po pampersach? Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić!
Odparzenia na pupie od pieluszek to dość częsty problem u maluszków, który objawia się bólem, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by szybko zwalczać odparzenia po pampersach – oto najlepsze z nich!
Spis treści:
- Odparzenia po pampersach – czym są i jak wyglądają?
- Jak zapobiegać odparzeniom?
- Jak pielęgnować odparzenia, żeby zeszły
Twoje dziecko rozwija się w szybkim tempie i każdego dnia zaskakuje Cię nowymi umiejętnościami. Opieka nad noworodkiem to stałe pasmo wyzwań. Nawet jeśli przeczytałeś wiele poradników i wysłuchałeś dziesiątki rad innych doświadczonych osób, pewne zdarzenia mogą Cię zaskoczyć.
Jednym z najbardziej powszechnych problemów, z którym borykają się opiekunowie w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia, są zmiany na skórze bobasa. Często występują potówki, czyli drobne pęcherzyki powstające pod wpływem działania wysokiej temperatury. Zdarzają się także inne wysypki czy krostki.
- Część z nich występuje w wyniku kontaktu z alergenami i drażniącymi substancjami chemicznymi, które znajdziesz w proszkach do prania lub kosmetykach.
- Inne są wynikiem przystosowywania się skóry po narodzinach do czynników zewnętrznych, które na nią działają.
Dolegliwością szczególnie przykrą są odparzenia od pampersów. Zdarzają się szczególnie latem lub podczas dłuższej jazdy samochodem.
Odparzenia po pampersach – czym są i jak wyglądają?
Twój maluszek ma do czynienia z bolesnymi zmianami skórnymi i szukasz informacji, co na odparzenia pieluszkowe będzie najskuteczniejszym lekarstwem? Zanim zaczniesz kupować specjalne kremy i pieluchy na odparzenia – dowiedz się, czym właściwie z medycznego punktu widzenia są odparzenia od pampersów i dlaczego zdarzają się kilkumiesięcznym brzdącom?
Delikatna skóra niemowlaka szybko reaguje na wysoką temperaturę, wilgoć i brak dostępu świeżego powietrza do ciała. Zazwyczaj to właśnie kilkutygodniowe maleństwa mają odparzenia po pampersach. Objawiają się zaczerwienioną, tkliwą i wrażliwą na dotyk skórą. Szybko zauważysz je jako czerwone placki na powierzchni pupy, w obrębie miejsc intymnych, w pachwinach, a nawet na nóżkach brzdąca. Twoja pociecha może płakać ze względu na ból przy zmianie pieluszki, podczas kąpieli lub zdejmowania odzieży.
Jednak bolesność skóry i krostki bywają także problemem starszaków, u których powierzchnia pupy jest bardziej delikatna. Dlaczego pojawia się odparzenie od pampersa? Nie ma jednej odpowiedzi.
- Zwykle jest to efekt zbyt długiego działania wilgoci na skórę dziecka, bez dostępu do powietrza i możliwości wysuszenia jej powierzchni.
- Wielokrotnie odparzenia obserwujemy po dłuższej jeździe w samochodzie lub gdy przez kilka godzin nie zmieniamy mokrej pieluszki, bo nie chcemy budzić śpiącego bobasa.
- Mogą pojawić się także po długiej zabawie w piaskownicy, gdy nie chcemy przewijać niemowlaka na placu zabaw lub nie mamy możliwości wymienić pampersa w higienicznych warunkach.
Niestety – niektóre smyki dosłownie w kilkadziesiąt minut reagują płaczem w związku z bólem w okolicy pupy, nawet gdy starasz się na bieżąco dbać o suchą pieluchę. Właśnie dlatego dobrze jest dowiedzieć się, co na odparzenia pupy sprawdzi się najlepiej i o czym pamiętać podczas spacerów i wycieczek autem.
Przede wszystkim, warto zainwestować w specjalne pieluchy na odparzenia i zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała niemowlaka. Na szczęście sposobów na walkę z tym przykrym problemem jest jeszcze więcej!
Jak zapobiegać odparzeniom?
Zastanawiasz się, co na odparzenia przyniesie ulgę Twojemu maleństwu? Wśród rodziców kilkumiesięcznych brzdąców krążą liczne rady na temat dbania o delikatną skórę malca w pierwszych miesiącach życia. Część z nich lepiej traktować z przymrużeniem oka, ale są i takie, które przy regularnym stosowaniu przynoszą prawdziwie spektakularne efekty. Oto kilka z nich!
Wietrzenie pupy
Już od pierwszych chwil po urodzeniu noworodek ma zakładane pampersy, które mają za zadanie zatrzymywać mocz i kupkę dziecka. W porównaniu do tradycyjnych pieluch tetrowych są one bardzo wygodne, łatwe do zmiany i mogą być używane nawet przez kilkanaście godzin bez przebierania. Jednak nie wszystkie z nich przepuszczają dostateczną ilość powietrza. W efekcie skóra nie może swobodnie oddychać. Co ciekawe, niemowlęta w różny sposób reagują na skład stosowanych pieluszek. Zdarza się, że bardzo popularny wśród mam produkt uczuli Twoją pociechę i przyczyni się do powstawania zmian skórnych.
Taka praktyka zda egzamin w Waszym mieszkaniu, jeśli możesz pozwolić sobie na ewentualną wpadkę ze zmoczonymi spodenkami i szybko zmienić je na suche. Być może warto zainwestować w specjalne podkłady, które zapobiegają przesiąkaniu moczu na materac i układać noworodka do spania w łóżeczku właśnie na nich, w samej koszulce lub body. Dzięki temu skóra lepiej oddycha, a ewentualne zmiany na pupie o wiele szybciej się goją i wysuszają.
Odpowiedni rodzaj pieluchy
Jak już wspomnieliśmy, każdy bobasek inaczej reaguje na dany rodzaj pampersa. Czasami lepiej jest wypróbować pieluszki jednorazowe, a innym razem znacznie lepiej sprawdzą się wielorazowe – materiałowe lub nawet tetrowe. W takim przypadku te sklepowe korzystniej będzie używać tylko na wycieczki autem lub dłuższe spacery. Musisz testować i sprawdzać, jaki wybór będzie optymalny dla Waszej rodziny.
W sprzedaży są dostępne produkty ekologiczne, z dodatkową warstwą ochronną, a także wersje bezzapachowe dla alergików. Metodą prób i błędów będziesz w stanie lepiej dopasować najlepsze rozwiązanie dla niemowlęcia, które zapobiegnie uszkodzeniom i podrażnieniom naskórka.
Zobacz też: Jak przewijać noworodka w prawidłowy sposób?
Kosmetyki do pielęgnacji skóry
Skóra na pupie dziecka jest bardzo delikatna i szybko pojawiają się na niej zmiany chorobowe. Lepiej zatem zapobiegać, niż leczyć! Pomogą w tym sprawdzone kremy i kosmetyki do pielęgnacji niemowlęcej skóry. Co na odparzenia u niemowlaka warto mieć w domowej kosmetyczce? Na liście najczęściej stosowanych są produkty z alantoiną, a także te, które mieszczą w sobie tlenek cynku o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
Te drugie lepiej użyć już po pojawieniu się zaczerwienienia, a w ramach prewencji poleca się kremy i maści nawilżająco-natłuszczjące, które tworzą warstwę ochronną. Wybieraj takie, które nie mają w swoim składzie szkodliwych konserwantów, substancji zapachowych i składników niebezpiecznych dla najmłodszych. Najlepiej zadziałają produkty, które wykazują pozytywne działanie w zetknięciu z kwasem moczowym i wilgocią.
Oddychające akcesoria
Odparzenie od pampersa lubi niestety nawracać. Część malców wyrasta z tego problemu i z czasem nie potrzebuje dodatkowej ochrony. Jeżeli jednak szukasz lekarstwa na zaczerwienioną pupę i bąble, zainwestuj w akcesoria dziecięce, które dobrze przepuszczają powietrze, mają zaawansowany system wentylacji i ułatwiają utrzymywanie właściwej temperatury ciała maleństwa.
Należą do nich przede wszystkim nowoczesne foteliki samochodowe, których tapicerka powinna pomagać w odprowadzaniu nadmiaru ciepła. Na liście znajdziesz także ergonomiczne wózki głębokie i spacerówki, z oddychającym siedziskiem, które zapobiega nadmiernemu poceniu się. Wybierz przepuszczające powietrze lekkie nosidełko na lato i pamiętaj o przerwach w podróżowaniu samochodem, by zmienić pieluszkę na suchą. To jeden ze skutecznych sposobów radzenia sobie z uporczywymi odparzeniami.
W ofercie sklepu BoboWózki znajdziesz produkty, które wspomagają walkę z bolesną skórą na pośladkach, podobnie jak cienkie pampersy na odparzenia czy kremy barierowe. Wózek zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza i wykonany z materiałów przyjaznych dla dziecka pomoże Ci zmniejszyć podatność malca na odparzenia. Mamy dla Ciebie kilka propozycji:
- CYBEX BALIOS S LUX 2.0 wózek 3w1 z fotelikiem CLOUD T i-Size to zwrotny zestaw 3w1, w skład którego wchodzi doskonale wentylowana gondola z grubym materacem, a także siedzisko z oddychającego materiału i fotelik, w którym smyk będzie bezpieczny nawet przez kilka godzin wspólnego podróżowania autem.
- ESPIRO MILOO wózek 3w1 + fotelik Avionaut PIXEL PRO 2.0 C jest wózkiem z zaawansowanym systemem amortyzacji. Ma duże i odporne na przebicia koła, a także szeroką, wentylowaną gondolą. Siedzisko spacerówki możesz rozłożyć do pozycji leżącej, w której malec będzie mógł swobodnie się przekręcać, co gwarantuje lepszy dostęp powietrza niemowlęcej pupie.
- MIMA XARI 4G CAMEL wózek 3w1 z fotelikiem CYBEX CLOUD T i-Size to komplet ze specjalistycznym materacykiem, który ułatwia szybkie odprowadzanie wilgoci, wygląda nad wyraz estetycznie i jest bardzo przyjemny w dotyku. W zamykanym koszu zakupowym schowasz niezbędne kosmetyki i zapasowe opakowanie pieluszek, by chronić pupę malca podczas zabawy i spaceru.
Jak pielęgnować odparzenia, żeby zeszły?
Odpowiedź na pytanie, co na odparzenia u niemowlaka jest złożona i trzeba rozpatrywać ją indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego niemowlęcia. Być może w Waszym przypadku egzamin zda krem o właściwościach ochronnych, nakładany na pupę i miejsca intymne bobasa przed każdą dłuższą podróżą samochodem i spacerem w wózku. U części maluszków pomagają kremy nawilżająco-natłuszczające, a inne potrzebują kosmetyków, które odwrotnie – wysuszają i uspokajają naskórek.
Polecaną domową techniką radzenia sobie z odparzeniami są kąpiele. Nasze babcie na pytanie, co na odparzenia pieluszkowe – z pewnością powiedziałyby, że krochmal! I okazuje się, że umieszczenie maleństwa w wanience z wodą, do której dodaliśmy mąkę ziemniaczaną, przyspiesza gojenie się najbardziej bolesnych zmian na pupie.
Na pewno liczy się szybkie działanie i profilaktyka. Jeśli wiesz, że czeka Was dłuższa wyprawa lub nie będziesz mieć możliwości zmiany pieluchy na suchą, miej pod ręką sprawdzony krem, który szybko przyniesie oczekiwaną ulgę. Obserwuj ukochanego niemowlaka i reaguj szybko na pierwsze sygnały, które Ci wysyła – najczęściej jest to płacz, rozdrażnienie i chęć zmiany pozycji. Nie przegrzewaj najmłodszych członków rodziny – dopasuj rodzaj odzieży do warunków panujących na zewnątrz. Zadbaj o przewiewne ubrania, które przełożą się na szybkie wyleczenie plam lub krostek.
Aby zrozumieć, co na odparzenia pupy będzie najlepszym lekarstwem dla Twojej pociechy, potrzeba niekiedy kilku tygodni obserwacji i sprawdzania różnych metod leczenia. Co ważne, nawet wśród rodzeństwa bywają różnice w kwestii zapobiegania zaczerwienieniu skóry. Twój pierworodny jest okazem zdrowia? Kolejny członek rodziny może borykać się z bolesnymi zmianami, nawet jeśli dbasz o niego równie troskliwie.
Zagwarantuj bobasowi swobodę w czasie spacerów i pozwól, by mógł niekiedy odpoczywać bez pieluszki lub biegać na golasa w upalne letnie dni. Już na etapie ciąży skompletuj bezpieczną dla maluszków wyprawkę, z ekologicznych i oddychających materiałów, która pomoże Ci skuteczniej dbać o synka lub córeczkę.
W tym zadaniu pomoże bogata oferta naszego sklepu BoboWózki, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze akcesoria dla niemowląt i starszych dzieci, dostosowane do różnych etapów ich dojrzewania. Odwiedź naszą stronę internetową i ciesz się wspólnym czasem z ukochanym smykiem, bez bólu i dyskomfortu!
Twój podpis: