Adapter do pasów dla ciężarnych kobiet –co to jest i czy jest niezbędny?
Adapter do pasów bezpieczeństwa to specjalny element wyposażenia samochodu ciężarnej, który chroni kobietę i jej maleństwo przed niebezpiecznymi konsekwencjami wypadku drogowego lub kolizji. Adapter do pasów dla ciężarnej - czy zawsze jest on niezbędny w podróży?
Spis treści:
- Adapter pasów dla ciężarnych– co to jest?
- Czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy w samochodzie?
- Jak działa samochodowy adapter dla kobiet w ciąży?
- Jaki adapter do pasów dla ciężarnych?
- Adapter do pasów dla ciężarnych – od kiedy?
- Pas samochodowy dla ciężarnych - jakie certyfikaty musi posiadać adapter?
- Jak bezpiecznie podróżować samochodem w ciąży?
Adapter pasów dla ciężarnych – co to jest?
Czym jest adapter na pasy dla ciężarnych? To specjalny kawałek materiału z paskami, który zaczepia się o samochodowe pasy bezpieczeństwa. Możesz go używać na wszystkich miejscach w samochodzie. W przypadku wybranych modeli adapter do pasów bezpieczeństwa można zamocować do systemu Isofix. Jest lekki i łatwy do złożenia, możesz wozić go w swoim samochodzie lub nosić na co dzień w torebce. Przykładem nowoczesnego adaptera dla przyszłych mam jest Besafe Pregnant Izi Fix, przetestowany pod kątem zgodności ze standardem ECE R 16.
Adapter do pasów dla ciężarnej nie powinien uciskać w żadnym miejscu brzucha i swobodnie przylegać na całej swojej powierzchni do ciała ciężarnej. Aby jak najlepiej chronił pasażerkę, nie powinien być zapinany na grubą kurtkę i kilka warstw ubrań – podobnie jak w przypadku zapisania pasów w foteliku dla niemowląt, postaraj się zapinać go jak najbliżej ciała, na jedną warstwę odzieży. Jednym z najprostszych w użyciu i najbardziej uniwersalnym jest adapter marki Besafe, który może być używany od 2. miesiąca ciąży.
Gdy dowiadujesz się, że niedługo zostaniesz mamą, Twoje codzienne zwyczaje ulegają zmianie. Podczas trzech trymestrów ciąży dbasz o to, aby Twój organizm dostarczał maleństwu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, a rozwijające się maleństwo było jak najlepiej chronione. Obowiązkowe stają się cykliczne wizyty u lekarza, wykonywanie kontrolnych badań, dbanie o dobry sen i odpoczynek. Możesz wykorzystać ten czas na przyjemności, np. kompletowanie wyprawki dla niemowlęcia, w której jedną z najważniejszych pozycji jest praktyczny wózek dziecięcy, taki jak na przyklad Espiro Next Up Multicolor w zestawie z fotelikiem Maxi Cosi Pebble Pro.
Czas ciąży nie oznacza jednak, że nie możesz się realizować jako żona lub pracownik – jeśli nie ma ku temu przeciwskazań medycznych, możesz nadal wykonywać swoje obowiązki zawodowe, podróżować i realizować ulubione pasje. Być może w tym celu często korzystasz z samochodu i zauważasz, że wraz z powiększającym się brzuszkiem jazda na fotelu kierowcy robi się trudniejsza. Nie chcesz rezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa, lecz boisz się, że pas uciska Cię i może prowadzić do problemów zdrowotnych? Doskonałym rozwiązaniem jest właśnie adapter do pasów dla ciężarnych.
Czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy w samochodzie?
Każdy, kto choć raz podróżował samochodem wie, że najskuteczniejszą ochroną przed utratą zdrowia lub życia w wyniku wypadku drogowego jest używanie pasów bezpieczeństwa. Nie zawsze wystarczy jednak ich zapięcie – konieczne jest prawidłowe wykorzystanie wszystkich elementów i regularne kontrolowanie ich sprawności, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci. Za każdym razem, gdy używasz fotelika samochodowego, na przykład takiego jak Cloud Z, który jest dostępny w zestawie z wózkiem Cybex Priam 2.0 by Jeremy Scott, powinieneś dopasować długość pasów do wysokości ciała małego pasażera.
Pasy w samochodzie przytrzymują nasze ciało, zmniejszają efekt działania sił, które oddziałują na pasażerów podczas kolizji. Pasy samochodowe nie pozwalają na swobodne przemieszczanie się lub uderzenie daną częścią ciała o elementy samochodu. By rzeczywiście chroniły nas przed obrażeniami, muszą mieć odpowiednią wysokość, nie mogą być poskręcane i muszą właściwie przylegać do naszego ciała. Pas biodrowy ma opinać biodro poniżej brzucha, a pas piersiowy przebiegać nad środkiem barku i nie zsuwać się z ramienia.
Zgodnie z prawem, od 1991 roku w Polsce obowiązuje powszechny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Obejmuje on wszystkie osoby podróżujące w samochodzie. Istnieje kilka wyjątków, w przypadku których jazda bez pasów jest zgodna z przepisami – są to m.in. osoby, które posiadają specjalne zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, żołnierze, policjanci, konwojenci lub członkowie zespołu medycznego podczas wykonywania określonych obowiązków zawodowych lub udzielania pomocy medycznej.
Na tej liście znajdują się także kobiety w widocznej ciąży. W praktyce oznacza to, że kobieta w pierwszym trymestrze ciąży, u której bardzo rzadko widać już zarys ciążowego brzuszka, powinna mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Problem zaczyna się w II trymestrze – u niektórych mam już wtedy brzuch staje się mocno widoczny, u innych dzieje się to chwilę przed początkiem III trymestru. Wiele pań zastanawia się, czy mimo odczuwanego dyskomfortu podczas dłuższej przejażdżki, powinny rezygnować ze standardowych środków bezpieczeństwa w aucie – adapter dla ciężarnych może być dla nich najlepszym rozwiązaniem.
Jak działa samochodowy adapter dla kobiet w ciąży?
Jeżeli podczas wypadku ciężarna nie jest przypięta pasami bezpieczeństwa, w przypadku zderzenia czołowego może uszkodzić kręgosłup, kości czaszki i kości klatki piersiowej, a przede wszystkim brzuch. Przy zapiętych pasach bezpieczeństwa obrażenia będą o wiele mniejsze, jednak napinający się pas może niestety silnie uszkodzić lub nawet zgnieść rozwijający się płód.
Adapter do pasów dla ciężarnych sprawia, że pas biodrowy przebiega poniżej maluszka w brzuchu mamy. Wielu ekspertów uważa, że adapter powinien być stosowany już od początku ciąży, gdyż zapobiega przypadkowemu odklejeniu się łożyska. To również dodatkowa ochrona przed poronieniem, gdy kierowca będzie zmuszony nagle zahamować lub dojdzie do zderzenia. Używanie pasa dla ciężarnych sprawia też, że sama podróż jest bardziej komfortowa – pas samochodowy jest ułożony w optymalnej pozycji, a Ty nie musisz martwić się o zdrowie maleństwa.
Czy adaptery do pasów dla kobiet w ciąży są bezpieczne?
Wiesz już, jak wiele korzyści zapewniają adaptery do pasów samochodowych. Mimo to niektóre przyszłe mamy, przekładając nade wszystko bezpieczeństwo i zdrowie nienarodzonego maluszka, bywają nieufne i wątpią, czy adaptery do pasów są bezpieczne. Nic w tym dziwnego – wszak ochrona brzdąca jest dla nich najważniejsza. Pragniemy uspokoić – prawidłowo zamontowany adapter z certyfikatami od niezależnych instytucji, od godnego zaufania, polecanego producenta, jest w pełni bezpieczny dla Ciebie i dziecka.
Korzystanie z adaptera zwiększa ochronę kobiety w samochodzie – pozwala jej stosować pasy bezpieczeństwa, bez obaw o to, że sprawią jej dyskomfort i zaszkodzą noszonemu pod sercem maluszkowi. Co więcej, używanie adaptera jest znacznie bezpieczniejsze niż stosowanie wyłącznie pasów samochodowych, które wbijają się w ciało, a w razie gwałtownego hamowania mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu maleństwa.
Jaki adapter do pasów dla ciężarnych?
Adapter do pasów dla ciężarnych możesz wybrać w standardowym kolorze. Zwykle pasy dla ciężarnych mają podobną kolorystykę do pasów bezpieczeństwa w samochodzie, dlatego są dyskretne i niewidoczne. Wybierz taki adapter do pasów w ciąży, który bez problemu wypierzesz i dopasujesz do pasów w Twoim aucie. Weź pod uwagę swój komfort i wygodę także przy wybieraniu idealnego wózka dla niemowlęcia – zestaw ABC Design Salsa 4 Air Diamond w komplecie z fotelikiem Avionaul Pixel pozwala na szybkie zdjęcie tapicerki z poszczególnych elementów i czyszczenie w pralce.
Adapter montowany na samochodowe pasy bezpieczeństwa
Adapter do pasów dla ciężarnych możesz kupić w dwóch wersjach – najbardziej popularne są adaptery zapinane na pasek. Taki pas samochodowy dla ciężarnych sprawdzi się we wszystkich modelach aut, a także wtedy, gdy przemieszczasz się autobusem lub innym rodzajem transportu publicznego.
Jaki adapter do pasów dla ciężarnych wybrać? Przykładem takiego polecanego adaptera mocowanego na pasek jest produkt marki Besafe. Adapter do pasów bezpieczeństwa Besafe może byś stosowany już od 2. miesiąca ciąży, co zapewni Ci odpowiednią ochronę brzuszka od pierwszego trymestru. Składa się z podkładki umieszczanej na siedzeniu a aucie, pasów mocowanych wokół oparcia oraz szlufki zapinanej na zatrzask. Można go zamocować na przednim fotelu za pomocą paska.
To nowoczesny, wysokiej jakości adapter do pasów dla ciężarnych z atestem. Model spełnia standardy ECE R 16. Otrzymał również nagrodę w 5. edycji konkursu zorganizowanego przez miesięcznik Mam Dziecko Super Produkt, a ponadto przeszedł dynamiczne testy przeprowadzone przez markę Besafe – udowodniły one, że adapter nie wykazuje negatywnego wpływu na funkcjonowanie trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Adapter został wykonany z tworzywa, które jest łatwe w utrzymaniu czystości.
Zaletą tego modelu jest jednak nie tylko bezpieczeństwo, jakie zapewnia dziecku i mamie, ale również wygoda – adapter sprawia, że pasy nie opinają ciążowego brzucha, co znacznie poprawia komfort kobiety w czasie podróży. Co istotne, pasy znajdują się pod brzuchem kobiety i nie przesuwają w czasie jazdy. Masz zatem pewność, że po ich zamocowaniu pas nie będzie podjeżdżał do góry i wbijał się nieprzyjemnie w skórę.
Adapter montowany na zaczepy Isofix
Alternatywą dla adaptera montowanego na pasy bezpieczeństwa jest adapter dla ciężarnych, który mocuje się za pomocą zaczepów Isofix. Ta wersja będzie praktyczna w nowszych modelach aut i na siedzeniach, na których zaczepy ISofix są zamontowane. Zaczepy Isofix gwarantują Ci także pewne i stabilne zapięcie fotelika dla niemowląt, np. nowoczesnego Cybex Aton 5, który możesz kupić w zestawie z wózkiem głęboko-spacerowym Bebetto Flavio.
Adapter do pasów dla ciężarnych – od kiedy?
Oprócz odpowiedzi na pytanie, jaki adapter do pasów dla ciężarnych wybrać, równie ważna jest decyzja, od kiedy jest on niezbędny w aucie przyszłej mamy? Choć jak wspomniano wcześniej, zarówno pasy samochodowe, jak i adapter do pasów dla ciężarnych nie jest obowiązkowy, jednak to one najlepiej chronią mamę i maluszka w samochodzie. Pamiętaj przy tym, by wybierać adapter do pasów dla ciężarnych z atestem, podobnie jak zweryfikowany w niezależnych testach bezpieczeństwa fotelik dla niemowlęcia.
Adapter do pasów w ciąży zwykle nie będzie potrzebny w pierwszych tygodniach ciąży, jednak już wtedy możesz pomyśleć o jego zakupie. Rosnący brzuszek może powiększyć swój rozmiar z tygodnia na tydzień, dlatego lepiej przygotować się do zmian odpowiednio wcześnie.
Adapter do pasów w ciąży zwykle nie będzie potrzebny w pierwszych tygodniach ciąży, jednak już wtedy możesz pomyśleć o jego zakupie. Rosnący brzuszek może powiększyć swój rozmiar z tygodnia na tydzień, dlatego lepiej przygotować się do zmian odpowiednio wcześnie i zawczasu nabyć dobrej jakości adapter do pasów dla ciężarnych. Od kiedy można z niego korzystać? Najlepsze modele, których bezpieczeństwo i jakość potwierdzają niezależne certyfikaty, można stosować już od 2. miesiąca ciąży. Dzięki temu Ty i Twój maluszek będziecie bezpieczniejsi w aucie już od pierwszego trymestru.
Kupna adaptera nie warto zostawiać na ostatnią chwilę – czasami możesz mieć mniej sił w ciąży i zakupy w supermarkecie mogą okazać się niemożliwe. Nie odkładaj też na później decyzji o kupnie wózka – wózek Anex M/Type Pro Safa Sahin będzie towarzyszyć Ci na spacerach od pierwszych chwil maluszka na świecie.
Pas samochodowy dla ciężarnych - jakie certyfikaty musi posiadać adapter?
Jeżeli zdecydujesz się na adapter na pasy dla ciężarnych, wybierz taki, w którym będziesz czuć się swobodnie i komfortowo. Zainwestuj w pasy dla ciężarnych, które posiadają międzynarodowy certyfikat bezpieczeństwa i były sprawdzane w różnych sytuacjach. Nie ryzykuj przez kupowanie adaptera z nieznanego źródła lub używanego pasa dla ciężarnych, który nosi ślady uszkodzenia.
Dobrze, aby wybrany przez Ciebie adapter był testowany także w testach dynamicznych. Równie istotne jest jego właściwe używanie – przed pierwszym użyciem dowiedz się, jak go prawidłowo zapiąć i koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi. W razie wątpliwości poproś o pomoc i krótkie szkolenie doświadczonego sprzedawcę, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Atesty w adapterach do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży
Podstawowym atestem, jaki powinien posiadać dobry adapter do pasów dla ciężarnych, jest homologacja pasów bezpieczeństwa ECE R-16. Opublikowane przez Europejską Komisję Gospodarczą (ECE) rozporządzenie ECE R-16 określa międzynarodowe zasady w zakresie homologacji pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących. Zgodnie z tym rozporządzeniem elementy te powinny zostać tak zaprojektowane i wykonane, aby zmniejszały ryzyko obrażeń ciała w razie wypadku. Twarde części pasów nie mogą mieć ostrych krawędzi, a elementy narażone na korozję muszą być odpowiednio zabezpieczone. Zgodnie z normą ECE R-16, klamry muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegać możliwości nieprawidłowego użycia. Pasy muszą natomiast gwarantować równomiernie rozłożenie naprężenia na ciele użytkownika, a dodatkowo powinny mieć zdolność rozpraszania oraz pochłaniania energii.
Dobrze też, aby pasy dla ciężarnych spełniały normy unijnego rozporządzenia REACH, potwierdzającego, że do ich wykonania zostały użyte bezpieczne dla zdrowia i środowiska substancje.
Jak bezpiecznie podróżować samochodem w ciąży?
Ciąża jest wyjątkowym czasem, gdy miewasz lepsze i gorsze dni. Nie zawsze jesteś w stanie idealnie zaplanować swój dzienny harmonogram, jednak postaraj się, aby w razie gorszego samopoczucia zostać w domu i ograniczyć przemieszczanie się samochodem. Jeśli czeka cię dłuższa wycieczka w roli kierowcy, zaplanuj dłuższe przerwy i częściej zatrzymuj się na krótki odpoczynek i rozprostowanie nóg.
Podczas jazdy samochodem w ciąży miej zawsze pod ręką butelkę wody i zdrową przekąskę, gdy dopadnie Cię głód. Nie zapominaj o regularnych posiłkach i dbaj o sen – jeżeli w nocy nie mogłaś spać i często się budziłaś, przed prowadzeniem samochodu pomyśl o krótkiej drzemce. W przypadku kolizji wszystkie sprzęty, które znajdują się w kabinie samochodu, mogą okazać się śmiertelnym niebezpieczeństwem – spróbuj schować je w bagażniku samochodu lub zamykanych schowkach – przede wszystkim butelkę z wodą. Nawet na krótką przejażdżkę, zwłaszcza pod koniec ciąży, zabieraj ze sobą kartę ciąży i najważniejsze wyniki badań, a pod koniec trzeciego trymestru – spakowaną torbę do porodu. Pamiętaj też, aby zawczasu kupić niezbędne akcesoria dla maluszka: wyprawkę, łóżeczko, fotelik samochodowy i wózek głęboki, taki jak nowoczesny model 2w1 Cybex Priam 4.0.
Adapter dla ciężarnych to przede wszystkim dodatkowa ochrona dla Ciebie i Twojego nienarodzonego maleństwa. To także większa wygoda podróżowania samochodem i pewność, że w przypadku zderzenia Twoje ciało nie dozna poważnych obrażeń. Nawet jeśli słyszysz czasami rady znajomych, którzy sugerują rezygnację z zapinania pasów w ciąży, nigdy tego nie rób – ciało kobiety podczas zderzenia może działać z siłą nawet 3 do 5 ton!
Jak nie zapinać pasów w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy czas, wymagający od kobiety skupienia się na swym zdrowiu i wygodzie, gdyż od nich w dużej mierze zależą bezpieczeństwo i zdrowie maluszka. Jedną z kwestii, na którą powinna zwracać uwagę każda przyszła mama, jest bezpieczna jazda samochodem z wykorzystaniem pasów. Są one niezbędne dla bezpieczeństwa mamy i zaleca się ich stosowanie w samochodzie nawet w tzw. wysokiej ciąży, ale należy robić to umiejętnie – niewłaściwie poprowadzony pas może wywołać więcej szkody niż pożytku.
Jak nie zapinać pasów w ciąży? Aby mieć pewność, że zapewnisz sobie i maluszkowi możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa, stosuj się do kilku wskazówek. Przede wszystkim prawidłowo poprowadź pasy. Pas ukośny (ramienny) powinien przechodzić między piersiami i nad mostkiem. Nie może leżeć na brzuchu ani na szyi! Ważne, aby został poprowadzony nad brzuchem. Pas udowy natomiast musi znajdować się pod brzuchem, możliwie najniżej. Najlepiej, aby opierał się na biodrach, co zapobiegnie silnemu naciskowi na brzuch w razie gwałtownego hamowania.
Zwróć uwagę na to, aby samochodowe pasy bezpieczeństwa były odpowiednio napięte, nieposkręcane i niepoluzowane. Absolutnie nie umieszczaj pasa biodrowego na brzuchu, a pasa barkowego pod ramieniem. Górną część pasów umieść między piersiami i wzdłuż boku brzucha – zadbaj o to, aby pas nie wbijał się zwłaszcza w górną i środkową część brzuszka. Pamiętaj też, że długa jazda samochodem jest niewskazana, dlatego staraj się ją ograniczać do maksymalnie 4-5 godzin w ciągu dnia.
Tyle teoria, natomiast praktyka pokazuje, że nie zawsze właściwe umocowanie pasa jest tak proste. Pas samochodowy często zsuwa się na duży ciążowy brzuch, wbija się w niego i uciska, powodując dyskomfort i niebezpieczeństwo dla dziecka. Dlatego tak wskazanym rozwiązaniem jest adapter do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych.
Adapter do pasów dla ciężarnych – kilka słów na koniec
Liczba zadań i obowiązków przyszłej mamy może przytłaczać. Aby czas oczekiwania na narodziny maluszka był jak najbardziej radosny i beztroski, zainwestuj w sprawdzone metody ochrony maluszka i ciężarnej kobiety. Adapter do pasów bezpieczeństwa pozwoli Ci bezpiecznie dotrzeć na wyznaczone miejsce i cieszyć się wyjątkowymi dziewięcioma miesiącami ciąży. Masz sprawdzone sposoby na przyjemne podróżowanie w ciąży? Podziel się swoimi radami z innymi ciężarnymi i pomóż w pełni cieszyć się upragnionym macierzyństwem!
Wiesz już, jaki adapter do pasów dla kobiet w ciąży wybrać. Zobacz również bogaty asortyment innych produktów dla dzieci ze sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim wózki, foteliki samochodowe oraz zestawy, takie jak wózek 3w1 Espiro Yoga Voice of Nature z fotelikiem Maxi Cosi Pebble 360 Pro 2. Oferujemy też meble do pokoju dziecięcego, krzesełka do karmienia, łóżeczka, leżaczki, bujaczki oraz szereg innych przydatnych sprzętów i akcesoriów.
Twój podpis: