+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
pierwszy dzień w przedszkolu

Adaptacja dziecka w przedszkolu – jak przygotować malucha na pierwszy dzień w przedszkolu?

2022-11-07

Pierwszy dzień w przedszkolu bywa trudny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dowiedz się, jak dzięki kilku prostym czynnościom sprawić, by pierwszy dzień dziecka w przedszkolu był radosny i pozbawiony stresu – oto nasze rady!

Spis treści:

Dziecko w przedszkolu – kiedy jest najlepsza pora na adaptację?

W pierwszych tygodniach życia maluszka większość rodziców nie myśli nad wyborem idealnego przedszkola dla swojego smyka. Czas, gdy dziecko zaczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem, uzależniony jest od wielu czynników. Niektórzy rodzice czekają z tym aż do zerówki, inni decydują się na przedszkole ok. 3 roku życia, jeszcze inni wybierają najpierw żłobek, a następnie adaptują brzdąca w przedszkolu lub klubie dziecięcym. Niezależnie od tego, kiedy Twój smyk pójdzie pierwszy raz do przedszkola, przyda Wam się praktyczny i zajmujący niewiele miejsca po złożeniu wózek spacerowy, np. Skiddou Mikkeli, którym bezpiecznie dotrzecie na miejsce.

Nie ma jednego uniwersalnego momentu, by adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegła bez trudności. Jeśli malec dotychczas większość czasu spędzał wyłącznie z dorosłymi i rzadko uczestniczył w zabawach z dziećmi, pierwszy dzień przedszkola może być okupiony stresem i łzami z tęsknoty za  mamą. Zwykle łatwiej adaptują się pociechy, które mają częsty kontakt z rówieśnikami lub te, w których domu regularnie pojawiają się nowe osoby. Najprawdopodobniej dwulatek w przedszkolu chętniej zostanie z nowymi ciociami, gdy rodzice korzystali z pomocy niani lub zaprzyjaźnionych dorosłych.

pierwszy-dzien-w-przedszkolu

Zanim nadejdzie pierwszy dzień przedszkola – przygotuj malucha na zmianę

To, jak dziecko w przedszkolu odnajdzie się w ciągu pierwszych dni, zależy w dużej mierze od zachowania dorosłych. Gdy pierwszy dzień dziecka w przedszkolu odbywa się po tym, jak nasz brzdąc korzystał z opieki w żłobku lub klubiku, z pewnością będzie znał zwyczaje i zasady, które obowiązują we wszystkich miejscach tego typu. Jeśli pierwszy dzień w przedszkolu to zupełna nowość, zacznij przygotowania do tego ważnego dnia nawet kilka tygodni przed pójściem do nowej grupy.

Opowiedz swojemu smykowi, jak wygląda dzień dziecka w przedszkolu. Zainteresuj go zabawkami, przedmiotami, skup się na elementach, które bobas najbardziej lubi. Zwróć uwagę na to, że będzie mógł spędzać dużo czasu z rówieśnikami, śpiewać piosenki lub spędzać każdego dnia czas na świeżym powietrzu. By pierwszy dzień przedszkola był wyczekiwany, możecie wspólnie udać się na wycieczkę w pobliżu budynku przedszkola, zobaczyć plac zabaw, a może nawet zajrzeć przez okno do sali zabaw. Jeżeli droga do przedszkola będzie odbywać się samochodem, wybierz dla brzdąca bezpieczny fotelik samochodowy, np. Recaro Monza Nova 2 Seatfix.

Adaptacja dziecka w przedszkolu – wskazówki dla rodziców przedszkolaków

Pierwszy dzień w przedszkolu to duże przeżycie dla dorosłych i dzieci. Z pewnością Twojemu maleństwu łatwiej będzie odnaleźć się w grupie kolegów i polubić przedszkolne ciocie, gdy Ty – jako rodzic – polubisz to miejsce. Przedszkole to bardzo ważne lata z życia Twojej pociechy. Wybierz takie, które będzie zgodne z Twoimi przekonaniami na temat wychowania dzieci, wpajanymi im zasadami czy sposobem żywienia najmłodszych.

Dzięki temu dziecko w przedszkolu poczuje się pewnie szybciej, niż mogłoby się wydawać. Pomocne jest z pewnością korzystanie ze sprzętów, które maluch zna i lubi – ukochanego nosidła lub wózka spacerowego w pozytywnych kolorach, takiego jak Kinderkraft All Road Nature Vibes. Adaptacja dziecka w przedszkolu – kilka sprawdzonych sposobów, by dziecko wracało z przedszkola radosne i pełne najlepszych wspomnień!

Pierwszy dzień w przedszkolu – co zabrać?

Zazwyczaj podczas podpisywania umowy i ustalania warunków adaptacji rodzic dostaje od wychowawcy szczegółową informację, jak wygląda pierwszy dzień w przedszkolu. Co zabrać, by malec miał niezbędne ubrania i akcesoria? Na pewno potrzebne są ubrania na zmianę – w niektórych przedszkolach nawet trzy komplety na różną pogodę, świetnie, jeśli będą podpisane imieniem lub inicjałami dziecka. By łatwiej było wszystko spakować, przyda się wózek z pojemnym koszem zakupowym, np. Cybex Libelle by Verdy.

W przedszkolu przydają się wygodne kapcie lub pantofle, a na jesienne spacery – kalosze i strój przeciwdeszczowy. W szafce dziecka nie powinno zabraknąć dopasowanego do aktualnej pory roku nakrycia głowy, zapasowej bluzy, a zimą szalika i rękawiczek. Aby dzieciom łatwiej było trenować samodzielność, sięgnij po ubrania łatwe do zapinania, buty na rzepy i rękawiczki, które nie wymagają osobnego wkładania palców. Do podstawowej wyprawki zalicza się też kubek lub bidon, latem krem na słońce, zimą zaś krem ochronny na twarz, a do posiłku u maluszków – śliniak.

Zabawy adaptacyjne w przedszkolu

Adaptacja dziecka w przedszkolu powinna przebiegać w ścisłej współpracy rodziców z wychowawcami. Może okazać się, że nasze zwykle odważne i ciekawe świata dziecko, w gronie innych maluchów, poczuje się zagrożone lub będzie bało się jasno komunikować swoje potrzeby. Panie w przedszkolu mają duże doświadczenie w adaptacji najmłodszych i potrafią zauważyć zachowania swoich podopiecznych, nad którymi warto popracować w domu. O minionym dniu i towarzyszących mu emocjach możesz porozmawiać z dzieckiem w drodze do domu, gdy maluch odpoczywa w wygodnym wózku Peg Perego GT4.

Zanim wybierzesz konkretne miejsce, dowiedz się, czy praktykowane są w nim zabawy adaptacyjne w przedszkolu. Większość placówek wykorzystuje czas wakacji, gdy część maluchów z grupy wyjeżdża na wakacje z rodzicami, dzięki czemu mają więcej czasu, by skupić się na nowych podopiecznych. Pierwsze dni to zwykle ok. 2-3 godzin zabawy, na początku z rodzicem, z czasem – z wychowawcą lub pedagogiem. Jeśli adaptacja dziecka w przedszkolu przebiega pomyślnie, po kilku dniach można pomyśleć nad zostawieniem przedszkolaka na drzemkę lub pierwszy wspólny posiłek.

Pożegnanie dziecka w przedszkolu  - jak powinno przebiegać?

Najtrudniejszym momentem dla nowego dziecka w grupie przedszkolnej jest pożegnanie dziecka w przedszkolu z rodzicami. Jak pożegnać się z dzieckiem w przedszkolu? Tu najważniejsza jest szczerość i czytelne komunikowanie dziecku, kiedy mama lub tata ponownie się pojawi. Już kilka dni przed pójściem do placówki porozmawiaj ze smykiem i powiedz mu, że zostanie sam z ciociami w przedszkolu, tak jak zostaje z nianią lub babcią. Używaj prostych zdań i upewnij się, że maluch je rozumie.

Dzieci nie znają godzin i nie umieją samodzielnie określić pory dnia, dlatego skorzystaj ze stałych punktów w codziennym grafiku. Przed wyjściem z przedszkola poinformuj malca, że wychodzisz np. do pracy lub na zakupy i wrócisz po niego po zupie albo po drzemce. Nigdy nie znikaj bez pożegnania, jednak nie przeciągaj pożegnania w nieskończoność. Spróbujcie z opiekunkami wypracować jeden schemat wchodzenia do sali – dla jednych dzieci będzie to odrobina wygłupów, inne będzie chciało wtulić się w ramiona pani wychowawczyni, zanim zechce dołączyć do wspólnej zabawy.

Dzień dziecka w przedszkolu z ulubioną zabawką

Zabawy adaptacyjne w przedszkolu mogą nieco pomóc maluszkowi w oswojeniu się z nową rzeczywistością. By proces ten odbywał się bez stresu, zaproponuj smykowi zabranie do przedszkola ulubionej przytulanki lub ukochanego kocyka na czas drzemki. Niektóre dzieciaki zachwycają się nowym przedszkolnym plecakiem, a do wejścia bez oporów do sali zachęcają kolorowe kapcie z ulubionymi postaciami z bajek. Wszystkie te gadżety spakujesz do kosza zakupowego, np. wózka spacerowego Anex Air-Z Doodle.

W wielu przedszkolach przewidziany jest jeden dzień w tygodniu, w którym przedszkolaki mogą przynieść ulubione klocki lub grę, którą chcą pokazać kolegom. Dwulatek w przedszkolu na pewno ucieszy się i będzie czuć się bezpieczniej, jeśli jego rodzic zaangażuje się w zajęcia z udziałem mamy lub taty. Zaplanuj też przyjemną drogę do przedszkola – wspólne słuchanie piosenek w samochodzie lub radosny spacer po przedszkolu na plac zabaw sprawi, że każdy dzień będzie mijać w dobrej atmosferze.

Adaptacja dziecka w przedszkolu  - podążaj za jego potrzebami

Pożegnanie dziecka w przedszkolu może przebiegać w różny sposób, w zależności od jego nastroju, kondycji czy stanu zdrowia. Nie ma też jednego przepisu, jak pożegnać się z dzieckiem w przedszkolu – czasami Twoja pociecha wbiegnie do sali bez pożegnania, ciesząc się na widok kolegów. Innym razem po kilku tygodniach radości na widok przedszkola przyjdzie niechęć, a nawet łzy i prośby, by wrócić do domu. Być może zachętą do samodzielnego zostawania w przedszkolu będzie okazja do jazdy w wieloosobowym wózku z kolegami, takim jak Childhome Sixseater 2.

Takie zmiany to nic niepokojącego – znajdź wtedy czas na spokojną rozmowę z dzieckiem. Czasami dobrym momentem na szczere rozmowy jest wieczór, gdy czytacie książkę lub słuchacie audiobooka. Być może potrzebny będzie kontakt z wychowawcą, by znaleźć nowe lekarstwo na tęsknotę za rodzicami. Jeżeli pozwolisz maluchowi oswoić się w swoim tempie z nową sytuacją i nazwiesz towarzyszące mu emocje, z pewnością już niedługo Wasze trudności z adaptacją w przedszkolu znikną.

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu, czyli rodzinne święto

Pójście do nowego przedszkola dobrze jest potraktować jako ważną rodzinną uroczystość. Z tej okazji możecie udekorować mieszkanie, wybrać się na wspólny spacer na lody lub odwiedzić ulubioną kawiarnię. Możesz też ofiarować swojemu maluchowi drobny prezent, który będzie przypominać mu o pierwszych chwilach w przedszkolu.

Świętowanie może wiązać się z wymianą części garderoby lub kupnem wymarzonego biurka z kompletem bajecznych akcesoriów papierniczych. A może tak pierwszy rower lub hulajnoga dla aktywnego kilkulatka? Stwórz swojemu malcowi wyjątkowy czas i pokaż mu, że pójście do przedszkola jest czymś wspaniałym i niezwykłym – dzięki temu chętniej wróci kolejnego dnia do nowej placówki. Jednocześnie nie neguj jego uczuć – powiedz, że może odczuwać stres lub  strach, ale wspólnie spróbujecie je zredukować lub znajdziecie sposoby, by szybko o nich zapomnieć.

Pierwszy dzień w przedszkolu – dodatkowe wskazówki dla rodziców przedszkolaków

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko rozwija swoje umiejętności, szkoli kompetencje społeczne, uczy się współpracować z rówieśnikami. To w przedszkolu rodzą się pierwsze przyjaźnie, smyk poznaje różne dziedziny wiedzy, które z czasem mogą stać się jego ulubionym hobby. Zanim jednak poczuje się pewnie w nowej grupie i miejscu, potrzeba nawet kilku miesięcy na spokojną adaptację i naukę wielu nowych czynności. Nie porównuj swojego malca z rówieśnikami i pozwól mu we własnym tempie polubić codzienność przedszkolaka.

W czasie gdy planujecie adaptację w przedszkolu, ogranicz dziecku nadmiar bodźców. Zadbaj o zdrowy sen i odpoczynek, stwórz maluchowi przestrzeń do wyciszenia się i relaksu po całym dniu pełnym wrażeń. Jeśli po kilku tygodniach pojawią się problemy, np. Twoja pociecha nadal nie będzie chciała jeść obiadów, będzie mieć problemy z zasypianiem lub zacznie często płakać, pomyśl o pomocy pedagoga przedszkolnego lub psychologa. Nie rezygnuj z przedszkola, jeżeli dziecko zacznie częściej chorować. Choć w przedszkolu ma nierzadko kontakt z drobnoustrojami, ostatecznie szybciej nabierze odporności i nie będzie chorować w wieku szkolnym.

adaptacja-dziecka-w-przedszkolu

Ponowna adaptacja dziecka  w przedszkolu po przerwie

Dajcie sobie wspólnie czas na przeżywanie radości i rozterek. Niech nie zaskoczy Cię fakt, że po dłuższej przerwie w przedszkolu, np. wakacjach lub chorobie, ponowna adaptacja będzie znów wymagała więcej wysiłku. Jeżeli chcesz oswoić malucha z nowościami w przedszkolu, możesz też przeczytać z nim książkę dla dzieci na temat przedszkola i wykorzystać lekturę jako tło do rozmowy. Gdy to pomoże, zaplanujcie wspólne pakowanie drugiego śniadania lub wybierzcie razem ubranie na kolejny dzień w przedszkolu.

Dzięki temu wizyta w przedszkolu będzie każdego dnia nieco łatwiejsza, a z czasem stanie się miłym, wyczekiwanym zwyczajem. Masz sprawdzone wskazówki dla rodziców przedszkolaków, jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowym środowisku? Napisz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom wspierać swoje pociechy w drodze ku dorosłości.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up