Jak karmić noworodka butelką? Praktyczne wskazówki
Karmienie butelką noworodka czasem jest konieczne, a niekiedy stanowi wybór kobiety. Niezależnie od przyczyn rezygnacji z karmienia piersią, młode mamy zastanawiają się, jak karmić noworodka butelką. To łatwe zadanie, ale wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Sprawdź, jak robić to prawidłowo.
Spis treści:
- Karmienie noworodka butelką – wybór czy konieczność?
- Jak karmić noworodka butelką? Najważniejsze zasady
- Jak karmić butelką noworodka – wskazówki
- Karmienie butelką noworodka – już wiesz, jak to robić
Karmienie noworodka butelką – wybór czy konieczność?
Karmienie piersią jest szeroko propagowane jako najzdrowszy, zalecany przez lekarzy sposób żywienia najmłodszych dzieci. Przynosi korzyści zarówno noworodkowi, jak i samej mamie. Nie zawsze jednak jest to proste. Młode mamy wiedzą, z jak dużym wysiłkiem wiąże się niekiedy utrzymanie laktacji. Mimo niezaprzeczalnych zalet naturalnego pokarmu czasami karmienie piersią jest po prostu z różnych przyczyn niemożliwe.
Nie musisz się jednak martwić ani obwiniać w sytuacji, gdy Twoje dziecko nie je mleka naturalnego. Odpowiednio dobrane mleko modyfikowane na pewno nie zrobi mu krzywdy, a maluszek właściwie odżywiany mieszanką także może cieszyć się prawidłowym rozwojem i zdrowiem. W składzie mleka modyfikowanego znajdują się wszystkie niezbędne do wzrostu i rozwoju ingredienty dopasowane do konkretnych grup wiekowych, w tym również dla najmłodszych malców, korzystających z fotelika dla noworodków, takiego jak Cybex Cloud Z2 KOI Crystallized.
Pewnym kompromisem między żywieniem piersią a butelką może być karmienie mieszane. To niezbędne rozwiązanie w sytuacji, kiedy maluszek zjada mleko z piersi, ale się „nie najada”. W takim przypadku karmienie noworodka butelką pozwoli uzupełnić jadłospis smyka i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych, wartościowych składników.
Nauka prawidłowego karmienia butelką jest niezbędna nie tylko w przypadku mleka modyfikowanego. Przydaje się także w sytuacji, gdy karmisz piersią, ale musisz koniecznie wyjść w czasie karmienia, pozostawiając maluszka pod opieką taty czy babci. W takim przypadku możesz ściągnąć pokarm, który następnie zostanie podany maluszkowi w butelce przez opiekuna.
Jak karmić noworodka butelką? Najważniejsze zasady
Karmienie maluszka butelką jest proste, ale warto znać podstawy prawidłowego żywienia z użyciem butelki. To pomoże Ci uniknąć krztuszenia się i występowania kolek u noworodka, a także da pewność, że podajesz pociesze właściwie przygotowany, wartościowy pokarm.
Co zatem należy wiedzieć na temat prawidłowego karmienia maluszka butelką? Przede wszystkim ważna jest wiedza na temat tego, co ile karmić noworodka butelką. W przypadku karmienia piersią odpowiedź jest prosta – można przystawiać dziecko tak często, jak pociecha ma na to ochotę. Przy karmieniu butelką sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Co ile karmić noworodka butelką?
Eksperci zalecają, aby noworodki karmione mlekiem modyfikowanym zjadały 7 posiłków w ciągu dnia. W przypadku starszych dzieci liczby te zmniejszają się – niemowlęta w wieku od 2. do 3. miesiąca powinny zjadać 6 posiłków, od 4. do 8. miesiąca – 5 posiłków, a dzieci od 9. do 12. miesiąca, korzystające z nosidełka, np. modelu Baby Bjorn Mini 3D Jersey – 4-5 posiłków na dobę. To standardowe zalecenia, jednakże każde dziecko jest inne i ma odmienne potrzeby, dlatego częstotliwość i sposób karmienia najlepiej skonsultuj z położną bądź lekarzem.
W 1. miesiącu życia maluszka karmienia mogą być nieregularne. Dopiero około 2. miesiąca życia niemowlak „wypracowuje” rytm jedzenia i snu. Noworodki mają małą pojemność żołądka, a ich układ pokarmowy wciąż się rozwija. Potrzebują zatem regularnych karmień co około 3 godziny oraz przerw między nimi. Czas ten jest niezbędny do strawienia i wchłonięcia pokarmu, a także odbijania u smyka, co zapobiegnie gromadzeniu się powietrza w jego brzuszku.
Jak przygotować mleko dla dziecka?
Poza wiedzą na temat tego, co ile karmić noworodka butelką, bardzo istotna jest umiejętność prawidłowego przygotowania mleka modyfikowanego. Instrukcja ta znajduje się na każdym opakowaniu produktu, a mimo to z badań wynika, że nawet 20% mam przygotowuje mleko niezgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi proporcji proszku i wody. Jak zatem prawidłowo przygotować mleko?
Przede wszystkim cały proces powinien odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad higieny. Akcesoria do karmienia noworodków i niemowląt mających mniej niż pół roku muszą być dokładnie wyszorowane i wysterylizowane przed pierwszym użyciem, a także każdorazowo po użyciu. Butelkę możesz wyparzyć, zanurzając ją na 2-3 minuty we wrzątku, użyć sterylizatora albo zmywarki z opcją wyparzania. Alternatywą jest też butelka samosterylizująca.
Do przygotowania mleka modyfikowanego użyj wody przegotowanej. Dla najmłodszych dzieci najlepsze są wody mineralne niskozmineralizowane (z zawartością poniżej 500 mg/l rozpuszczonych składników) i niskosodowe, czyli zawierające mniej niż 20 mg jonów sodu/1 litr. Po otwarciu butelkę z wodą trzymaj w lodówce i gotuj bezpośrednio przed użyciem. Wodę należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez 3-4 minuty, a później ostudzić.
Pamiętaj, aby nie trzymać przegotowanej wody dłużej niż jeden dzień. Najlepiej zatem każdorazowo gotuj tylko tyle cieczy, aby przyrządzić posiłek dla maluszka. Do przygotowania mleka nie używaj wody z kranu. Zawarte w niej związki chemiczne stosowane podczas filtrowania mogą zaszkodzić dziecku.
Samą mieszankę dla malca przygotuj tuż przed karmieniem butelką. Mleko nie może stać dłużej niż godzinę, ponieważ zaczynają się w nim wówczas namnażać bakterie. Przed rozpoczęciem przygotowań starannie umyj ręce i dopiero wtedy sięgnij po wysterylizowaną butelkę i smoczek. Do pojemnika wlej wodę w ilości zgodnej z zaleceniem producenta. Następnie wsyp do środka zalecaną przez producenta ilość mieszanki. Zakręć butelkę i potrząsaj nią do czasu, aż proszek się rozpuści. Sprawdź temperaturę preparatu. W tym celu wylej kilka kropli mieszanki na przegub dłoni. Napój powinien być ciepły, ale nie może parzyć.
Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ważność mleka modyfikowanego. Data terminu spożycia znajduje się na opakowaniu. Otwartą puszkę lub pudełko zużyj w czasie wskazanym na pojemniku. Opakowanie zawsze szczelnie zamykaj.
Jak karmić butelką noworodka – wskazówki
Gdy już wiesz, w jaki sposób prawidłowo przygotować pokarm dla maluszka, dowiedz się teraz, jak karmić noworodka butelką. Prawidłowy proces karmienia nie jest trudny, ale wymaga uważności, zwłaszcza na początku. Po pewnym czasie właściwe ułożenie dziecka czy trzymanie pojemnika będą znacznie łatwiejsze, wręcz automatyczne i tak proste, jak sadzanie dziecka w foteliku samochodowym Kiddy Guardianfix 3. Aby pomóc Ci w prawidłowym karmieniu smyka butelką, zebraliśmy garść wskazówek.
Nie pozwalaj dziecku spać podczas karmienia
Maluszek nie powinien spać podczas karmienia butelką pełną mleka. Gdy malec zaśnie przy karmieniu, delikatnie wysuń smoczek z jego buzi. Pozostawienie go w ustach dziecka może skutkować zachłyśnięciem się i innymi groźnymi wypadkami. W przypadku nieco starszych niemowląt w wieku ok. 6-8 miesięcy unikaj nocnego karmienia, ponieważ może ono prowadzić do próchnicy i otyłości.
Wybierz właściwą butelkę i smoczek do karmienia
Karmiąc noworodka sztucznie, zawsze używaj odpowiedniego smoczka i butelki. Pojemnik powinien mieć miarkę mililitrów, co ułatwi Ci wlanie do niego odpowiedniej ilości wody. Jeśli Twoja pociecha cierpi z powodu kolek, zapatrz się w specjalnie profilowane butelki antykolkowe. Smoczek musi być dostosowany do wieku dziecka, aby mleko nie wypływało z butelki za szybko, ponieważ maluszek może się zakrztusić podczas jedzenia.
Zobacz także: Objawy kolki u noworodka. Jak je zwalczać?
Przygotuj dziecko do karmienia
Przed karmieniem przewiń noworodka, ponieważ dziecku może się potem ulewać. Ponadto, maleństwa podczas karmienia lubią zasypiać. Przewinięty smyk będzie czuł się bardziej komfortowo, jeśli będzie miał sucho podczas drzemki. Jeżeli jednak zauważysz, że Twoja pociecha wypróżnia się w trakcie albo po karmieniu, to wówczas przewijanie przed podaniem butelki mija się z celem. Przed karmieniem połóż też śliniaczek pod bródką dziecka. Nie zapomnij także o umyciu rąk.
Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas karmienia butelką
Na komfort i bezpieczeństwo maluszka podczas jedzenia wpływa jego odpowiednia pozycja. Podczas karmienia trzymaj zatem dziecko w ramionach, dzięki czemu zaspokoisz jego potrzebę czułości, a jednocześnie utrzymasz odpowiednią pozycję do karmienia. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby główka malca była nieco wyżej niż reszta ciała. Jeżeli maluszek leży płasko, może się dławić i krztusić. To szczególnie częste u najmłodszych dzieci, u których pokarm nierzadko cofa się z żołądka do przełyku.
Wiele mam zastanawia się, czy karmienie butelką na leżąco to bezpieczna pozycja. Odpowiedź jest jednoznaczna – jest to pozycja jak najbardziej wskazana podczas karmienia maluszka. Co więcej, zapewnia ona komfort nie tylko smykowi, ale również mamie, zwłaszcza w przypadku pierwszych dni po porodzie. Niezależnie od tego, czy urodziłaś pociechę siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, karmienie w pozycji siedzącej może sprawiać Ci dużą trudność i dyskomfort podczas połogu. W takiej sytuacji karmienie na leżąco jest idealnym sposobem na to, aby zarówno mama, jak i dziecko czuli się dobrze.
Karmienie butelką na leżąco wykonaj, kładąc się wygodnie na boku i opierając ramię na łóżku. Następnie umieść głowę na poduszce, a drugą poduszkę włóż pod plecy, aby zapewnić sobie maksymalny komfort. Weź noworodka na ręce i połóż go blisko przy sobie w taki sposób, aby jego brzuszek stykał się z Twoim ciałem. Główka pociechy powinna spoczywać na Twoim ramieniu. Przedramieniem podeprzyj plecy dziecka. Buzia malca powinna znajdować się mniej więcej na wysokości Twojej piersi. Po osiągnięciu odpowiedniej pozycji rozpocznij karmienie noworodka butelką.
Możesz też ułożyć dziecko na łóżku, a ramieniem podeprzeć je od strony pleców. Ważne, aby dziecko znajdowało się w pozycji półleżącej, a jego główka była nieco uniesiona. Przy karmieniu zmieniaj ramię, aby zapobiec przyzwyczajeniu się smyka do jednej strony. W przypadku siedzących niemowląt możesz korzystać z odpowiedniego krzesełka do karmienia, np. modelu Stokke Tripp Trapp, a podczas spaceru także z wygodnego wózka, takiego jak Baby Jogger City Select 2.
Trzymaj butelkę w odpowiedni sposób
Trzymaj butelkę w taki sposób, aby smoczek był zawsze w całości wypełniony mlekiem. W innym przypadku maluch łyka powietrze, co sprzyja powstawaniu kolek. Bańki powietrza w pojemniku wskazują na to, że dziecko prawidłowo ssie.
W razie potrzeby dotykaj smoczkiem policzka maluszka, dzięki czemu smyk łatwiej go pochwyci. Połóż smoczek na języku dziecka, zwracając uwagę, aby był wystarczająco głęboko w buzi. Podczas karmienia malec może połknąć duże ilości powietrza, zwłaszcza gdy jest niespokojny. Zadbaj zatem, aby w razie potrzeby połknięte powietrze odbiło się, co pomoże zapobiec kolkom.
Rób przerwy podczas karmienia
Karmienie butelką noworodka wymaga przerw. Podczas spożywania mleka maluszek połyka pęcherzyki powietrza, co sprawia, że czuje się syty, zanim wypije całą porcję mieszanki. Z tej przyczyny rób przerwy co kilka minut po to, aby smykowi się odbiło. Po krótkiej przerwie pociecha powinna znów nabrać apetytu.
Sprawdź także: Jak długo karmić piersią dziecko? Podpowiadamy!
Zadbaj o dziecko po karmieniu
Kiedy Twój smyk skończy jeść, koniecznie sprawdź, czy odbiło się mu połknięte powietrze. Trzymaj malca pionowo, przytulonego do siebie. Najlepiej połóż śliniaczek na swoim ramieniu, a następnie przyłóż do niego główkę smyka. Przytrzymuj główkę i plecy dziecka. Jeśli pociecha nie zjadła całego posiłku, nie zostawiaj go na później. Niedopite resztki wylej. Po kontakcie ze śliną dziecka w mleku zaczynają namnażać się bakterie. Jeżeli po kilku godzinach podasz dziecku niedojedzony posiłek, malec dostanie biegunki.
Quiz Maker - powered by Riddle
Karmienie butelką noworodka – już wiesz, jak to robić
Wiesz już, jak karmić butelką noworodka, aby dziecko było najedzone i czuło się komfortowo. Pierwsze karmienia malca mogą być nieco stresujące, ale dzięki naszym wskazówkom z pewnością szybko nauczysz się, jak robić to prawidłowo. Karmienie smyka służy nie tylko zapełnieniu małego brzuszka, ale też pozwala budować więź z dzieckiem. A jak wyglądało Twoje karmienie noworodka? Czy karmiłaś dziecko butelką? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzu.
Zobacz też bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Wózek 3w1 Joolz Day+ z fotelikiem Cybex Cloud albo model Childhome Triplet, krzesełko do karmienia czy dziecięce łóżeczko to tylko część z wysokiej jakości, bezpiecznych produktów, które umilą codzienne życie Twojej pociechy.
Twój podpis: