12 potraw wigilijnych dla dzieci
Pierwsze święta z maluszkiem to ogromne przeżycie dla wszystkich domowników. To także dobra okazja, by starsze dziecko włączyć we wspólne przygotowania, a niemowlęciu pozwolić posmakować pierwszych wigilijnych dań. Zgodnie z tradycją na stole pojawia się 12 potraw wigilijnych, ale czy wszystkie można podać dzieciom? Dowiedz się, które z 12 potraw wigilijnych można podać maluchowi lub jak je zmodyfikować.
Spis treści:
- Potrawy wigilijne dla dzieci – niebezpieczeństwa tradycyjnych wieczerzy
- 12 potraw wigilijnych dla dzieci – tradycyjne dania dla Twojego dziecka
- Przekąski na wigilię dla dzieci – zdrowo i bezpiecznie
Potrawy wigilijne dla dzieci – niebezpieczeństwa tradycyjnych wieczerzy
Gdy w rodzinie pojawiają się małe dzieci, święta zyskują nowy wymiar zarówno pod względem emocjonalnym, jak i organizacyjnym. Jeśli maluszek jest już w wieku, gdy rozszerzasz jego dietę o kolejne produkty, wyzwanie czeka również w kuchni. Jakie potrawy świąteczne dla dzieci przygotować? Czy maluch musi mieć specjalnie przygotowany posiłek? A może niektóre dania z „dorosłego stołu” nadają się na potrawy wigilijne dla dzieci? Pytań jest dużo, ale my mamy dla Ciebie odpowiedzi na wszystkie!
W czasie kolacji wigilijnej mogą pojawiać się pewne niebezpieczeństwa dla małych brzuszków. Dania wigilijne dla dzieci mogą być ciężkostrawne lub zawierać składniki, które je uczulają. Przykładowo, tradycyjnym daniem są pierogi, najczęściej z kapustą i grzybami. Grzybom powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, ponieważ dzieci do 12. roku życia powinny unikać grzybów leśnych. Wynika to po prostu ze zbyt dużego ryzyka zatrucia, a także możliwości zadławienia, dlatego wszystkie posiłki dobrze jest podawać dziecku w bezpiecznej pozycji, np. w krzesełku do karmienia Stokke Tripp Trapp w zestawie z poduszką CLASSIC CUSHION. Krzesłko Tripp Trapp przeznaczone jest dla dzieci, które już samodzielnie siedzą, a jego udźwig to aż 136 kg, może być zatem używane przez dorosłych jako mini drabina.
Jeśli chodzi o grzyby, to można podawać dziecku pieczarki czy boczniaki, jednak oczywiście nigdy nie na surowo. Warto pomyśleć również o smażonych rybach. Może bezpieczniej będzie ugotować je na parze lub zapiec w piekarniku? Takie będą zdrowsze dla wszystkich uczestników wieczerzy, ponieważ będą lekkostrawne, w przeciwieństwie do ryb smażonych. Pamiętaj również, aby rybne potrawy wigilijne dla dzieci przyrządzić z gatunków, które mają mało ości i łatwo je usunąć.
Jak zaplanować świąteczny jadłospis, by niemowlak mógł w bezpieczny sposób uczestniczyć w świętowaniu Bożego Narodzenia? Przyjrzyjmy się poszczególnym daniom.
12 potraw wigilijnych dla dzieci – tradycyjne dania dla Twojego dziecka
Gdy planujemy zdrowe przekąski na wigilię dla dzieci, musimy pamiętać, by to wyjątkowe menu dopasować do wieku i możliwości malucha. Smyk, który dopiero zaczyna rozszerzanie diety, dania wigilijne dla dzieci może jedynie dotknąć, wziąć kęs do ust i wypluć – to także element poznawania jedzenia, na który warto bobasowi pozwolić. Będzie to o wiele prostsze, gdy wyposażysz się w krzesełko do karmienia np. Peg Perego Prima Pappa Follow Me z szeroką i łatwą do czyszczenia tacką. Jest ono przeznaczone dla dzieci do wagi 15 kg, może służyć również jako leżaczek.
Potrawy wigilijne dla dzieci w wieku przedszkolnym to już szeroki wachlarz dań i smaków. By odpowiedzieć sobie na pytanie co na wigilię dla dzieci, warto prześledzić ich ulubione potrawy, które zjadają na co dzień. Zwykle maluchy lubią wszystko to, co kwaśne – być może sprawdzi się barszcz, innym razem uszka lub jednoskładnikowa sałatka, którą polubią i duzi, i mali, a po posiłku szybko udadzą się na nocny odpoczynek w wygodnym łóżeczku turystycznym, np. Babybjorn Light. Wigilijne potrawy dla dzieci – oto proste i łatwe do przygotowania potrawy, które Twój brzdąc zje ze smakiem!
Barszcz czerwony
12 potraw wigilijnych dla dzieci? Listę obowiązkowo otwiera barszczyk czerwony, który jest bezpieczny nawet dla rocznego bobasa. Najlepiej ugotować go samodzielnie z ekologicznych buraków. Masz wówczas pewność, że jakość zupy jest doskonała i serwujesz swojej rodzinie zdrowy produkt. By łatwiej było go podać, skorzystaj z krzesełka do karmienia ze stabilnym oparciem, np. Kinderkraft Tastee lub Kinderkraft Sienna.
Barszcz biały
Barszcz biały lub żurek na naturalnym zakwasie to kolejne danie, które być może zainteresuje Twojego smyka. Lekko kwaskowy, z ziemniakami i przyprawiony aromatycznymi ziołami nasyci, a nie spowoduje wzdęć. Wigilijny barszcz biały ugotuj na wywarze warzywnym, bez ciężkostrawnej kiełbasy czy żeberek. Możesz też dodać jajko. Barszcz biały i żurek to również idealne potrawy wigilijne do przedszkola dla małych niejadków!
Uszka
Maluszkowi lepiej nie podawać uszek z grzybami, chyba że to są zrobione samodzielnie uszka, np. z pieczarkami. Choć tradycyjna wigilia odbywa się bez mięsa, na potrzeby Twojego maleństwa możesz wybrać uszka z mięsem lub serowym farszem, które w smaku będą przypominać pierogi ruskie. Takie potrawy wigilijne dla dzieci możesz potem wprowadzić do codziennego menu i proponować jako ciepłą kolację lub sycący podwieczorek.
Ziemniaki, makaron, a może fasola?
Co dla dzieci na wigilię? Do barszczu czerwonego można dodać ziemniaki, co nie jest popularne w każdym domu, jednak ci, u których taka kombinacja co roku gości na stole wigilijnym, nie wyobrażają sobie innego podania. W zastępstwie ziemniaków możesz do barszczu dodać po prostu makaron lub ugotowaną fasolę, która jest miękka i szybko syci małe brzuszki. Bobasowi, który chce samodzielnie próbować nowych posiłków, przyda się eleganckie krzesełko do karmienia, np. Bloom Fresco Chrome Noir.
Chleb razowy
Najmłodsi domownicy uwielbiają skubać kromkę pożywnego wieloziarnistego lub razowego chleba. Możesz samodzielnie upiec zdrowy chleb i podać maluchowi jako dodatek do obiadu lub… danie główne. Starszak może moczyć chleb w oliwie lub posmarować kromkę warzywną pastą. Mniam!
Paluszki… bez maku!
Obowiązkowe przekąski na wigilię dla dzieci? Zdecydowanie samodzielnie robione paluszki, których nie musisz podawać z makiem czy bakaliami. Możesz omaścić je odrobiną masła lub sosem owocowym, np. z mrożonych truskawek. Taka kolacja posmakuje nawet najbardziej wybrednemu niejadkowi! Pamiętaj, że dzieciom do 2. roku życia nie należy podawać do jedzenia potraw z makiem. Do tego czasu Twój maluch nie powinien próbować kutii, makowca czy makiełek, a po ukończeniu 2. roku życia w małych ilościach.
●●●
Paszteciki
Nie wiesz, co na wigilię dla dzieci w różnym wieku? Kolejnym przysmakiem dla maluchów będą wszelkie paszteciki. Można je przygotować z różnym nadzieniem i w różnorodnych wariantach. To także wygodne potrawy wigilijne do przedszkola, które nie potrzebują podgrzewania i są łatwe do wzięcia w małe rączki. Paszteciki możesz wykonać w różnych wariantach smakowych – z pieczarkami i serem żółtym lub ze szpinakiem na wigilię, a z mięsem na kolejne świąteczne dni.
Ryba
Ciężko wyobrazić sobie wigilijny stół bez ryby. Nie musi to być jednak ryba smażona – wybierz rybę z małą liczbą ości, duszoną w folii lub przygotowaną na parze. Delikatne mięso ryby posmakuje nawet kilkumiesięcznemu smykowi. Możesz też podać rybne klopsiki w sosie lub zrobić domowe paluszki. Takie potrawy na wigilię dla dzieci znikają zwykle w okamgnieniu! Rybę możesz podać jako samodzielne danie lub wykorzystać ją jako farsz do pierogów czy pasztecików. Jakie gatunki ryb są odpowiednie dla dzieci? Świetnie sprawdzą się łosoś, sandacz, dorsz czy halibut.
Zupa rybna
Być może Twój malec zechce spróbować nowego smaku i skosztować zupy rybnej – niewielkie kawałeczki ryby wraz z warzywami są smaczne i lekkostrawne. To danie możesz jeszcze wykorzystać na kolację lub podać w pierwszy dzień Bożego Narodzenia jako ciepłą przekąskę po zimowym spacerze. Zupa rybna jest nie tylko bardzo smaczna, ale również pożywna i zdrowa. Rybę do zupy ugotuj na parze, dzięki czemu zachowasz jej aromat.
Sałatka warzywna
Sałatka warzywna to klasyczna pozycja w menu każdej uroczystości rodzinnej. Dla dzieci sprawdzi się sałatka warzywna, którą przygotujesz ze znajomych malcowi produktów. Na początek nie muszą to być wszystkie jej składniki – zacznij np. od marchewki, pietruszki i ziemniaków. Jeśli zauważysz u bobasa zainteresowanie, możesz wkroić też białko jajka, dodać zielony groszek, a nawet kawałki kiszonego ogórka.
Kompot z suszu
Co dla dzieci na wigilię? Z pewnością dla dziecka od 8. miesiąca życia również będzie odpowiedni kompot z suszu. Nie musisz podawać dziecku owoców – jeśli nie chce ich próbować, odcedź sam płyn i podaj lekko schłodzony. Owoce sprawią, że nie trzeba go dodatkowo słodzić – to orzeźwienie i nowy smak do zapamiętania! W kompocie dla malucha możesz dodać mniej goździków, które dość mocno wyostrzają smak. Warto wypić odrobinę kompotu z suszu po kolacji wigilijnej, ponieważ wpływa dobrze na trawienie.
Desery i słodkości
Przy deserach i ciastach również musisz pamiętać o swoim maluszku. Warto mieć na uwadze ilość cukru. Może warto go zastąpić zdrowym, ekologicznym miodem? Pamiętaj jednak, by dzieciom poniżej pierwszego roku życia nie podawać miodu w żadnej postaci. Wówczas możesz zdecydować się na inny słodzik, jak choćby pasta lub syrop z suszonych daktyli. Słodyczy deserom dodadzą również rodzynki, figi czy śliwki, a co więcej ich smak i aromat doskonale będą korespondować z atmosferą świąt.
Unikaj podawania większej ilości orzechów, ponieważ te niosą duże ryzyko alergii. Orzechy do diety dziecka warto wprowadzać stopniowo, by sprawdzić, czy maluch nie ma reakcji alergicznych. Zaleca się, aby wprowadzać orzechy (początkowo włoskie i laskowej), gdy dziecko ukończy 13. miesiąc życia.
Jakie potrawy wigilijne dla dzieci sprawdzą się jako deser? Maluch na pewno chętnie spróbuje pierniczka lub orkiszową babeczkę. Dobrym pomysłem będzie również zaproponowanie dziecku do spróbowania babki drożdżowej. Może to być klasyczna polska baba lub, ciesząca się w ostatnich latach coraz większą popularnością, włoska babka panettone.
Po sycącym deserze dobrze jest odpocząć na miękkim leżaczku, np. Babybjorn Balance Soft. Posiada on trzy różne kąty nachylenia, dzięki czemu bez problemu dopasujesz nachylenie do potrzeb dziecka. Co więcej, system zabezpieczający zapobiega samoistnej zmianie kąta nachylenia. Dzięki niewielkiej wadze (2,1 kg) możesz bez problemu przenosić leżaczek pomiędzy pokojami, aby mieć malucha zawsze na oku. Starsze dzieci mogą używać modelu Babybjorn Balance Soft jako fotelika.
Przekąski na wigilię dla dzieci – zdrowo i bezpiecznie
Podczas planowania wigilijnej wieczerzy warto wziąć pod uwagę ulubione potrawy wszystkich domowników, także tych najmniejszych. Pozwól maluszkowi próbować nowych smaków, lecz pamiętaj, by kosztował ich pomału i w niewielkich ilościach. Tak samo, gdy jesteś w ciąży – ogranicz wzdymające i ciężkostrawne potrawy, które mogą wpłynąć na Twój gorszy nastrój i niepokój maluszka. Gdy wyruszasz na Wigilię samochodem, skorzystaj ze specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa BESAFE PREGNANT IZI FIX, który ułatwi długą podróż. Dzięki adapterowi pas biodrowy przebiega nieco niżej, aby pas nie naciskał na dziecko w brzuchu matki. W czasie wigilii znajdź czas dla swoich bliskich i ciesz się rodzinnym kosztowaniem najpyszniejszych świątecznych potraw.
Emocje, które towarzyszą najmłodszym członkom rodziny podczas wigilijnej kolacji, mogą sprawiać, że maluch nie będzie miał dużego apetytu. Dania świąteczne dla dzieci, które ugotujesz lub upieczesz, nie muszą być przygotowane w wielkich ilościach. Najmłodsi członkowie rodziny zamiast siedzieć przy stole, na pewno z niecierpliwością będą wypatrywać świętego Mikołaja i prezentów.
Potrawy świąteczne dla dzieci powinny być nie tylko smaczne, ale i wizualnie atrakcyjne, ale zachęcić malucha do spróbowania. Z rybnych kotlecików wytnij foremką kształt bałwana czy gwiazdki, a z owoców, które zaserwujesz na deser, stwórz choinkę. Każdy rodzic doskonale wie, że maluchy często „jedzą oczami” i jeśli potrawa wyda im się zachęcająca wizualnie, to chętniej po nią sięgną, aby sprawdzić, czy równie dobrze smakuje.
A jakie są Twoje pomysły na kolację wigilijną z dziećmi? Wymyślasz osobne dania świąteczne dla dzieci, czy starasz się przekonać najmłodszych członków rodziny do spróbowania tego, co jedzą dorośli? Pamiętaj, że tradycyjne potrawy to jedynie część bożonarodzeniowych zwyczajów. Jeśli maluch woli zjeść jedynie coś, czego smak już zna, nie odmawiaj mu. Tego dnia liczy się atmosfera miłości i wzajemnego szacunku.
Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku. Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!
Twój podpis: