+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Masaz Shantala

Masaż Shantala dla niemowląt – jak go wykonać w domowych warunkach?

2022-02-14

Masaż Shantala to technika masażu, która wywodzi się z Indii. Jest metodą masowania dzieci, która korzystnie działa na ich rozwój, pomaga wyciszyć się i wpływa na lepszy sen. Jak wykonać masaż metodą Shantala i czy można go praktykować wyłącznie u dzieci?

Spis treści:

Masaż Shantala – co to jest?

Na etapie przygotowań do narodzin dziecka spróbuj poświęcić też nieco czasu na przyswojenie niezbędnej wiedzy z zakresu opieki i pielęgnacji niemowlęcia. Jednym z jej elementów może być masaż maluszka, czyli rzadko doceniany sposób na pozbycie się napięć, uspokojenie przed nocnym odpoczynkiem, a przede wszystkim – budowanie więzi z Twoim ukochanym smykiem. Metodą masowania niemowląt, która zyskuje coraz więcej zwolenników, jest masaż Shantala, zwany też “dotykiem miłości”, który uważany jest za najbardziej naturalny i intuicyjny rodzaj masażu na świecie.

Metoda Shantala – skąd pochodzi?

Historia masażu Shantala jest wyjątkowo ciekawa. Tak naprawdę nie został on wymyślony, a podpatrzony na hinduskich ulicach przez Fredericka Leboyera. Znany francuski położnik przez prawie 50 lat mieszkał w Indiach i w wolnych chwilach podglądał codzienne życie lokalnych mieszkańców. Zainspirowała go niepełnosprawna kobieta, która mimo paraliżu nóg wyjątkowo sprawnie zajmowała się swoim niemowlęciem. Siedziała na ulicy i delikatnie masowała, z ogromnym skupieniem i wielkimi pokładami miłości, rysującymi się na jej twarzy.

Położnik opisał technikę masażu w swojej książce „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants”, która została opublikowana w 1976 roku. Od tego czasu specyficzny sposób masowania ciała noworodka stał się niezwykle popularny w całej Europie. Sama nazwa tej techniki pochodzi od imienia słynnej Hinduski – Shantali, którą zobaczył Leboyer. Do Polski masaż Shantala przywędrował głównie dzięki Polskiej Szkole Masażu Shantala i coraz częściej jest polecany rodzicom w szkołach rodzenia, przez położne i doule, jako remedium na liczne problemy z niemowlęciem.

metoda-shantala

Dla kogo przeznaczony jest masaż metodą Shantala?

Choć metoda Shantala zwykle kojarzy się z wiekiem niemowlęcym, tak naprawę nie istnieje granica wieku, do której można ją stosować. Zapewne jeszcze na etapie ciąży przeczytałeś mnóstwo książek i artykułów na temat rodzicielstwa i zetknąłeś się z informacjami na temat tego, czym jest masaż Shantala. Od kiedy warto po niego sięgnąć?

Masaż niemowlęcia sposobem Shantala można rozpocząć już kilka dni po jego narodzinach. Pierwsze próby nie powinny jednak trwać dłużej niż kilka minut. W tym okresie noworodek uczy się otaczającego go świata i pomału poznaje rzeczywistość poza brzuchem mamy. Wszystko, co nowe, może prowadzić do przebodźcowania, dlatego jakiekolwiek elementy opieki nam maluszkiem powinny być wprowadzane stopniowo.

Technikę Shantala stosuje się również u starszych dzieci, osób dorosłych i ludzi w podeszłym wieku. To skuteczny sposób na rozładowanie napięć u chorych z niepełnosprawnościami. Masaż Shantala dla niemowląt może być elementem wspomagającym fizjoterapię i niwelującym zaburzenia sensoryczne. Jego elementy możesz wykorzystywać na późniejszych etapach dorastania Twojego smyka, np. w trakcie zabawy na podłodze lub gdy bobas usypia w wózku po intensywnej zabawie w parku. W tym celu pomocny będzie wygodny i wyposażony w szerokie siedzisko wózek spacerowy, taki jak Baby Design Wave.

Jakie korzyści daje masaż Shantala noworodka?

Zbudowanie więzi z rodzicem

Masaż Shantala noworodka to wyjątkowa technika dotyku malutkiego dziecka, która pozwala na zbudowanie niezwykłej więzi między noworodkiem, a jego rodzicami. Pediatrzy i fizjoterapeuci są zgodni – masaż Shantala jest korzystny nie tylko dla niemowląt, ale także mamy i taty. Do tej techniki możesz także zachęcić dziadków lub opiekunkę Twojego szkraba, dzięki czemu zyskasz dodatkowe narzędzie do wyciszenia i zrelaksowania bobasa. Początkowe sesje spróbuj wykonać w miejscu, które jest dobrze znane maleństwu, np. w jego łóżeczku lub na przystawce do łóżka, takiej jak wygodne łóżeczko Espiro Cloud.

Skuteczna metoda relaksu

Jak działa metoda Shantala? Masaż przede wszystkim relaksuje i uspokaja dziecko. Rytmiczne wykonywanie powtarzalnych ucisków i gestów może powodować, że dziecko jest stymulowane do wykonywania określonych ruchów. Dzięki temu szybciej się rozwija, sprawniej raczkuje lub chętniej próbuje przewracać się z pleców na brzuszek. Masaż Shantala to sposób na niwelowanie nadmiernego stresu i napięcia, a także budowanie w maluszku poczucia bezpieczeństwa i poczucia kontaktu z drugą osobą.

Uregulowanie snu dziecka

Udowodnionymi korzyściami, które płyną z regularnego praktykowania metody Shantala jest regulacja snu, a także wyciszenie dziecka, zwłaszcza maluszków wysoko wrażliwych, tzw. high need babies. Wielu rodziców wskazuje na zmniejszenie dolegliwości związanych z kolką lub problemami trawiennymi. Umiejętne masowanie brzuszka niemowlęcia może poprawiać funkcjonowanie układu trawiennego, przeciwdziałać wzdęciom i zaparciom. W końcu – jest to bardzo przyjemne stymulowanie do działania układu hormonalnego, którego elementy można wykonać nawet podczas stania w korku, gdy maluch siedzi bezpiecznie w nowoczesnym foteliku samochodowym Maxi Cosi Cabrio Fix.

W czym pomaga masaż Shantala dla starszych dzieci?

Budowanie świadomości własnego ciała

Bardzo często technika Shantala jest praktykowana wyłącznie wtedy, gdy bobas ma kilka tygodni i spokojnie leży w łóżeczku. Nie zapominaj jednak o tym, że tak naprawdę możesz używać jej w wielu sytuacjach, kiedy Twoja pociecha dorasta – na etapie przedszkola lub szkoły. Masaż Shantala dla starszych dzieci pomaga im budować świadomość własnego ciała. To narzędzie do diagnozowania ewentualnych zaburzeń integracji sensorycznej lub jedno z ćwiczeń, które tę integrację wspiera.

Wsparcie w chorobach neurologicznych

Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że masowanie niemowląt przynosi bardzo dobre efekty w chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga w rehabilitacji i podnosi komfort funkcjonowania wśród dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Masaż Shantala to stymulacja polisensoryczna, polepszenie trofiki tkanek, a nawet stymulacja aparatu artykulacyjnego w przypadku zaburzeń rozwoju mowy. Masaż twarzy możesz prowadzić nie tylko w pozycji leżącej, ale także po skończonym karmieniu lub w bezpiecznym krzesełku do karmienia, np. Baby Design Penne.

Jak wykonać masaż Shantala?

Metoda Shantala nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Jej podstawy możesz przyswoić jeszcze na etapie szkoły rodzenia lub wspomagać się licznymi poradnikami, dostępnymi w Internecie. Najważniejsze jest to, abyś nie obawiał się swoich ruchów – delikatny masaż i ucisk przyniesie niemowlęciu bardzo wiele korzyści. Główną zaletą jest regularność – zajęcia z fizjoterapeutą odbywają się sporadycznie, a Ty zajmujesz się swoją pociechą codziennie, dzięki czemu znasz doskonale jego zwyczaje i nawyki i możesz dopasować ruchy do aktualnych potrzeb dziecka.

Przygotowanie do masażu Shantala

Zanim wprowadzisz technikę Shantala do domowych rytuałów upewnij się, że znasz jej podstawowe założenia. Nie rób nic na siłę – może się zdarzyć, że jednego dnia przeprowadzisz masaż całego ciała, a drugiego już po kilku minutach Twój smyk będzie chciał zmienić formę aktywności. Wiesz, że stosunek niemowlęcia do Twojego dotyku będzie się zmieniać. Być może z czasem zauważysz, jaki rodzaj dotyku sprawia mu największą przyjemność lub które części ciała są bardziej wrażliwe na dotyk.

Aby masaż się udał, maluszek musi być nagi. Z tego względu w pomieszczeniu musi być ciepło. Optymalna temperatura to ok. 27°C, a oliwka lub tłusty krem, którego będziesz używać podczas masażu, delikatnie podgrzane. Zadbaj, aby Twoje dłonie były dostatecznie ciepłe, ogranicz niepotrzebne bodźce zewnętrzne. Być może optymalne warunki uda Ci się szybciej uzyskać w łazience albo poprzez ułożenie smyka w gondoli wózka, np. na miękkim materacyku designerskiego modelu wózka Junama Termo.

Tym, co pomoże uzyskać odpowiedni nastrój do masażu, jest relaksacyjna, cicha muzyka. Zrezygnuj z intensywnego światła, wybierz lepiej delikatne świeczki lub dyskretną lampkę nocną, którą pozwoli Ci na uważne obserwowanie reakcji maleństwa. Jeśli Twoja pociecha nie lub muzyki płynącej z radia, możesz po prostu zanucić ulubioną kołysankę lub piosenkę, którą śpiewałaś, gdy byłaś w ciąży. Wybierz odpowiedni moment – unikaj masażu zaraz po jedzeniu, znajdź chwilę, gdy maluch jest wypoczęty, najedzony, a Ty masz czas skupić się w pełni na wykonywanej czynności. Gotowy? A więc zaczynamy!

Masaż Shantala krok po kroku

  • Odpowiednie ułożenie ciała maluszka

Metodę Shantala najłatwiej praktykować na płaskim podłożu – na podłodze lub łóżku. Niemowlę może spokojnie leżeć na kocyku lub bezpośrednio na Twoich nogach. Ułóż dziecko na pleckach, aby mogło stale utrzymywać z Tobą kontakt wzrokowy. W trakcie masowania możesz rozmawiać z niemowlakiem, śpiewać mu, wydawać różne zabawne dźwięki i uśmiechać się. Sam seans nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Nie martw się, jeżeli w jego trakcie malec zechce przytulić się do Ciebie, zacznie domagać się karmienia lub… po prostu zaśnie!

  • Masaż klatki piersiowej

Masaż Shantala dotyczy każdej części dziecięcego ciała. Możesz zatem rozpocząć od klatki piersiowej – jej środkowej części, kieruj ręce na boki i wzdłuż żeber. Przesuwaj dłonie od środka tułowia w kierunku ramion, a potem w poprzek brzuszka, od ramienia do bioder po przeciwległej stronie ciała.

  • Masaż rąk

Kolejny krok to masaż ramion i dłoni. Najpierw przy pomocy kciuków rozmasuj ramiona i górną część pleców, przesuwaj się w kierunku łokci, a następnie nadgarstków i samych dłoni. Spróbuj delikatnie dotykać każdego palca, poświęć moment na wierzchnią część dłoni, rozmasuj przedramiona. Te elementy masażu są możliwe nawet wtedy, gdy w ciepły wakacyjny dzień dziecko odpoczywa w wózku spacerowym i ma odsłonięte ręce. Szeroka spacerówka Chicco We zapewni Ci wygodny dostęp do maluszka i sprawi, że opieka nad bobasem będzie wyjątkowo intuicyjna.

  • Masaż brzucha

Masaż brzucha dziecka to nie tylko Twój dotyk, ale także masaż poprzez delikatne unoszenie nóżek i zataczanie nimi delikatnych kółek. Przesuwaj dłonie od wysokości żeber po pachwiny po skosie. Następnie przejdź do nóżek – najpierw pachwiny, potem kieruj się od uda aż po stopy. Nie zapominaj o przegubach dłoni i stóp. Skup się na podeszwach stóp, które możesz miarowo uciskać kciukiem. Następnie ułóż smyka na plecach i zacznij masaż tylnej części ciała.

  • Masaż pleców

Masaż pleców powinien skupiać się przede wszystkim na okolicy karku, ramionach. Możesz przesuwać ręce z góry w kierunku pupy niemowlęcia po skosie oraz na boki. Na koniec wymasuj pupę oraz nogi bobasa, aby całość zakończyć subtelnym masażem twarzy.

  • Masaż twarzy

Masaż twarzy rozpocznij w okolicy czoła i skroni. Kieruj palce na boki, pamiętaj o nosie, policzkach, a nawet powiekach, brwiach i kącikach ust. Gdy twoje dziecko urośnie, możesz nauczyć je automasażu, który bywa pomocne po intensywnym dniu, znacznym wysiłku fizycznym lub dłużącej się podróży samochodem, którą z pewnością uprzyjemni wygodny i ergonomiczny fotelik samochodowy Cybex Solution B-Fix.

masaz-shantala-od-kiedy

Masaż Shantala – dlaczego warto go robić?

Metoda Shantala pozwala pozbyć się napięć i uwalnia od efektów długotrwałego stresu. Dla wielu mam i tatusiów okazuje się niezastąpionym remedium na uporczywe kolki, leczy wzdęcia i problemy z układem pokarmowym.

Technika Shantala pozwala dzieciom lepiej poznać własne ciało, rozwija doznania sensoryczne i jest bezpłatnym narzędziem, które służy wzmacnianiu więzi z bliskimi. Jeśli chcesz jak najlepiej opiekować się swoim maleństwem, spróbuj masażu Shantala i zapoznaj się z bogatą ofertą naszego sklepu – znajdziesz tu wszystkie niezbędne akcesoria, by jak najlepiej wspierać rozwój maluszka!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up