Jak powinien spać noworodek? Prawidłowa pozycja do snu
Zdrowy sen noworodka jest ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Żeby był bezpieczny, musi odbywać się w prawidłowej pozycji. Poza tym ważne są warunki panujące w pomieszczeniu oraz właściwe łóżeczko. Podpowiadamy, jak powinien spać noworodek, żeby odpoczynek był efektywny.
Spis treści:
- Pierwsze tygodnie życia – jak noworodek powinien spać?
- Dlaczego prawidłowa pozycja do snu u noworodka jest ważna?
- Spanie na brzuchu – noworodek
- Czy noworodek może spać na boku?
- O co zadbać, układając noworodka do snu?
- Już wiesz, jak powinien spać noworodek w łóżeczku!
Sen jest dla noworodka jedną z podstawowych potrzeb. W pierwszych tygodniach życia Twój maluszek może przesypiać nawet 18 godzin dziennie. Żeby sen spełniał swoją funkcję, musi odbywać się w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Ważne jest, by wiedzieć, w jakiej pozycji powinien spać noworodek, który jeszcze niedawno przebywał w Twoim brzuchu pozycji embrionalnej.
Przez pierwszych kilka miesięcy życia to Ty decydujesz, jak będzie ułożony. Samodzielnie nie może zmienić pozycji. Dowiedz się, jak ułożyć maluszka, żeby odpoczynek przebiegał dla niego w bezpiecznych warunkach. Czy pozycje na brzuchu i na boku są zalecane? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Pierwsze tygodnie życia – jak noworodek powinien spać?
Pierwsze tygodnie z maluszkiem to czas na wspólną naukę siebie i okres pełen wyzwań dla młodych rodziców. Jednym z najważniejszych elementów dbania o pociechę oprócz karmienia jest zapewnienie jej bezpiecznego snu. Jak powinien spać noworodek? Najbezpieczniejsza dla niego jest pozycja na plecach. Redukuje ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
Sen na plecach w pierwszych tygodniach życia pozwala kręgosłupowi naturalnie się rozwijać. Pomaga uniknąć problemów z układem oddechowym i krążeniowym. Ważne jest, by zadbać również o jego otoczenie.
- Maluszek nie powinien spać na poduszce.
- Nie należy przykrywać go kołdrą.
- W łóżeczku nie mogą znajdować się żadne pluszowe zabawki.
Ważna jest rutyna zasypiania. Ustalona pora snu i regularny rytuał, na przykład kąpiel, pomoże zrelaksować się, zasnąć i spać spokojnie dłużej. Rutyna ułatwia przyzwyczajanie się do nowego środowiska i sprawia, że pociecha zaczyna rozumieć, kiedy przychodzi czas na nocny odpoczynek.
Zobacz też: Przykładowy rytm dnia niemowlaka – o co zadbać?
Dlaczego prawidłowa pozycja do snu jest ważna?
To, jak powinien spać noworodek, jest ważne przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa. Kiedy maluch leży na plecach, może swobodnie oddychać. W pozycji na brzuchu mogłoby dochodzić do ucisku na klatkę piersiową i tym samym utrudnionej wymiany powietrza.
Prawidłowa pozycja do snu ma wpływ na rozwój kręgosłupa. W tym okresie jest on szczególnie wrażliwy. Utrzymywanie niewłaściwej pozycji mogłoby przynieść długofalowe konsekwencje.
Nie bez znaczenia jest ograniczenie ryzyka pojawienia się zniekształceń czaszki, czyli plagiocefalii. W przypadku kładzenia dziecka często na jednej stronie ten problem może wystąpić. Właśnie dlatego ważne jest, żeby pozycja główki była zmieniana – raz zwrócona w lewo, raz w prawo. To pomaga uniknąć nierównomiernego kształtowania się czaszki.
Sprawdź również: Do kiedy kształtuje się główka dziecka i co robić, gdy jest spłaszczona?
Spanie na brzuchu – noworodek
Wiele mówi się, że leżenie na brzuchu wspiera rozwój maluszka. Pozwala mu ćwiczyć mięśnie szyi, grzbietu i ramion. Jest też ważne dla rozwoju koordynacji ruchowej i równowagi. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi wyłącznie o leżenie i o krótkie sesje takiego „ćwiczenia”. Gdy maluch leży na brzuchu przez kilkanaście minut, powinien być pilnowany przez rodzica.
Leżeniu mówimy więc: tak. Jednak, czy noworodek może spać na brzuchu? Lepiej tego unikać! W pierwszych miesiącach życia jest to dla maluszka szczególnie niebezpieczne. Może bowiem dochodzić do ucisku na drogi oddechowe i klatkę piersiową, przez co utrudniona będzie wymiana powietrza.
A co gdy dziecko już trochę podrośnie? Czy niemowlę może spać na brzuchu po skończeniu kilku miesięcy? W dalszym ciągu nie jest to zalecana pozycja. Kiedy można na to pozwolić maluszkowi? Zazwyczaj w okolicach 6. miesiąca zaczyna zdobywać umiejętność samodzielnego obracania się, co sprawia, że pozycja na brzuchu staje się bezpieczniejsza.
Pół roku to czas, w którym dzieje się to najczęściej. Pamiętaj jednak, że u niektórych maluszków umiejętność pojawia się wcześniej, u niektórych później. 4-miesięczne niemowlę śpi na brzuchu? Jeśli wie, jak przekręcać się z pleców na brzuch i odwrotnie, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak maluch opanował wyłącznie obrót z pleców na brzuch, po zauważeniu, że śpi na brzuchu, należy przekręcić go na plecy.
Sprawdź też: Kiedy dziecko się obraca na brzuch i na plecy?
Czy noworodek może spać na boku?
Wiesz już, czy noworodek może spać na brzuchu. Czas dowiedzieć się więcej o kolejnej pozycji. Czy niemowlę może spać na boku? Taka pozycja może wydawać się bezpieczniejsza. W rzeczywistości jednak niesie za sobą ryzyko, ponieważ maluch w trakcie nocnego odpoczynku może przewrócić się na brzuch.
Co więcej, kiedy niemowlę śpi na boku, nie może utrzymać pozycji stabilnie. Jego mięśnie nie są jeszcze na tyle rozwinięte. Może więc dochodzić do niekontrolowanego przewracania się i dociskania twarzy do materaca. Niewystarczająco rozwinięte mięśnie karku sprawiają, że główka opada i w efekcie dochodzi do blokowania dróg oddechowych. Zwiększa się też ryzyko zadławienia, jeśli dojdzie do cofania się treści pokarmowej.
W takiej pozycji nie powinno odpoczywać kilkumiesięczne niemowlę. Spanie na boku zwiększa bowiem ryzyko problemów związanych z oddychaniem. Nie można zapominać o odruchach Moro występujących u maluszka. Polegają na energicznym odrzucaniu rączek na boki i ponownym przyciąganiu ich do ciała. Kiedy niemowlę śpi na boku i wystąpi u niego taki odruch, może to doprowadzić do niekontrolowanego przewracania się na brzuch. Mało stabilna pozycja główki to również ryzyko wystąpienia zniekształceń czaszki.
O co zadbać, układając noworodka do snu?
To, w jakiej pozycji powinien spać noworodek ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Musisz jednak zadbać o kilka dodatkowych kwestii, żeby zapewnić maluszkowi maksymalne bezpieczeństwo podczas odpoczynku.
Kluczowy jest odpowiedni materac. Powinien być wystarczająco twardy i dobrze dopasowany rozmiarem do łóżeczka. Zbyt miękki to ryzyko, że twarz maluszka niejako w nim utknie, utrudniając oddychanie. Odpowiednio twardy przydaje się, gdy będziesz samodzielnie kłaść dziecko na brzuch na kilkanaście minut dziennie, żeby mogło poćwiczyć równowagę i mięśnie.
W pierwszych tygodniach życia pociecha będzie spać nawet 16-18 godzin. Sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu, a także dla rozwoju mózgu. Właśnie w trakcie nocnego odpoczynku przetwarza informacje. Łączna długość snu to aż kilkanaście godzin, jednak takie maluchy wyjątkowo często się budzą. Co kilka godzin potrzebują karmienia. Z czasem ta częstotliwość maleje.
Jak powinien spać noworodek? W odpowiedniej temperaturze! Przegrzewanie należy do jednego z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w granicach 18-21 stopni Celsjusza. Ważne też, żeby maluszek nie był ubrany zbyt grubo. Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczenia. Świeże powietrze poprawi komfort oddychania. Nie doprowadzaj jednak do przeciągu.
Zamiast koca czy kołderki należy stosować śpiworek. Wyobraź sobie, że dziecko niechcący narzuca na twarz lekki koc podczas ruchów rękoma. Nie potrafi go już jednak ściągnąć. Może dojść nie tylko do przegrzania, lecz także do zablokowania dostępu powietrza. Właśnie dlatego lepszy będzie śpiworek, który nie zsuwa się podczas snu. Otula natomiast dziecko, dzięki czemu cieszy się ono komfortem termicznym. Pamiętaj, że prześcieradło powinno być dobrze założone na materac, żeby ograniczyć ryzyko, że nagle się zsunie
Pozycja do snu a odpowiednie łóżeczko
Jak powinien spać noworodek? W odpowiednich warunkach. Zadbaj o właściwe łóżeczko. Czym powinno się wyróżniać?
- Musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza – sprawdzą się modele ze szczebelkami oraz z bokami wykonanymi z siateczki.
- Regulowaną wysokością materaca – w pierwszych miesiącach będzie ustawiony wysoko, żeby ułatwić Ci wyjmowanie dziecka z łóżeczka. Później, gdy maluch zacznie siadać i przemieszczać się, trzeba będzie ustawić je niżej, żeby zapobiec wypadnięciu.
- Wykonaniem z solidnych i bezpiecznych materiałów.
- Być wyposażone w materac o optymalnej twardości.
Możesz zdecydować się między innymi na:
- Chicco 5w1 – to wielofunkcyjny model, który nadaje się do drzemek w pierwszych miesiącach życia. Możesz regulować położenie oparcia, co przyda się przy problemach z ulewaniem. Produkt jest wykonany z oddychającej siateczki, co gwarantuje komfort termiczny. Na późniejszym etapie życia mebel posłuży jako krzesełko do karmienia.
- Next 2 me Magic – to łóżeczko dostawne, które ma odpinany panel boczny. Dzięki meblowi możesz mieć maluszka blisko siebie, a jednocześnie będzie pozostawał on we własnym łóżeczku. Model ma funkcję kołyski. Siateczkowe boki zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Torba podróżna ułatwia przewożenie łóżeczka.
- Kinderkraft łóżeczko dostawne Neste – ten mebelek może być używany na dwa sposoby. Sprawdzi się zarówno jako typowa dostawka przy łóżku rodziców, jak i model wolnostojący w dziecięcym pokoju. Jego atutem jest twardy materac ustawiany na różnych wysokościach.
Zobacz też: Ile powinno spać dziecko? Wyjaśniamy!
Już wiesz, jak powinien spać noworodek w łóżeczku!
Odpowiedź na pytanie jak noworodek powinien spać, brzmi zawsze: w pozycji na plecach! Jest zdecydowanie najbezpieczniejsza w pierwszych miesiącach życia. Pozwala uniknąć wielu niebezpieczeństw, przede wszystkim uduszenia, ale też zniekształceń czaszki. Maluszek nie ma umiejętności obracania się, dlatego należy unikać układania go w inny sposób. Ważne, żeby zdolność do obracania się dotyczyła obydwu stron. Przykładowo, jeśli 4-miesięczne niemowlę śpi na brzuchu, a wciąż samodzielnie nie potrafi wrócić do ułożenia na plecach, należy samodzielnie go obrócić. Jest dla niego jeszcze za wcześnie, żeby spał na brzuchu.
- W łóżeczku nie mogą znajdować się żadne luźne elementy. Maskotki, poduszki czy koce estetycznie prezentują się na zdjęciach, jednak stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Pluszak może przypadkiem zakryć twarz noworodka. Nie ma on jeszcze umiejętności odsunięcia takiej zabawki. Może to doprowadzić do zablokowania dopływu powietrza, w konsekwencji do uduszenia.
- Miękkie poduszki również nie powinny znajdować się w łóżeczku. Mogą zsunąć się pod główkę, a twarz może się w nich zaklinować. To natomiast doprowadzi do wystąpienia trudności z oddychaniem. Noworodek nie potrafi radzić sobie z takimi przeszkodami. Zrezygnuj z kołderki na rzecz śpiworka, który zapewnia komfort termiczny, a jednocześnie nie zagraża bezpieczeństwu.
- Nie zapomnij o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w pokoju – powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Za wysoka zwiększa ryzyko przegrzania, a zbyt niska sprawi, że pociecha będzie niespokojna.
- Ważne są rytuały przed snem, które wprowadzają do życia maluszka pewną powtarzalność. Rutyna wpływa natomiast pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa. Unikaj oświetlenia pokoju. Zrezygnuj nawet z lampek dających bardzo delikatne światło. Wykorzystuj je tylko, gdy musisz, na przykład podczas karmienia.
Wiesz już, jak noworodek powinien spać. Chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami? Jeśli poszukujesz bezpiecznych łóżeczek dla maluszka, sprawdź ofertę sklepu BoboWózki i wybieraj spośród modeli dostawnych, turystycznych i przeznaczonych do pokoju dziecka.
Zawarte w tym artykule informacje nie zastąpią porady lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pozycji dziecka podczas snu, zapytaj o poradę pediatrę.
Źródła:
https://www.mustela.pl/mustela-blog/w-jakiej-pozycji-powinien-spac-noworodek
https://hipp.pl/zywienie-0-1/poradnik/zdrowie-i-rozwoj-maluszka/sen/bezpieczny-sen-niemowlaka-jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-dziecka-w-czasie-snu
mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/smierc-lozeczkowa-co-to-jest-i-jak-jej-zapobiec-14-najwazniejszych-zalecen
Twój podpis: