+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Eksperymenty dla dzieci w domu – nauka poprzez zabawę! 8 pomysłów

Eksperymenty dla dzieci w domu – nauka poprzez zabawę! 8 pomysłów

2024-08-09

Dzieci uwielbiają poznawać świat przez zabawę, dotyk i samodzielne doświadczanie różnych zjawisk. Ciekawe eksperymenty dla dzieci zajmą Twoją pociechę na długie godziny i przyczynią się do rozwijania jej dziecięcej wyobraźni. Jak przygotować proste eksperymenty domowe dla dzieci? Wypróbuj 8 prostych pomysłów!

Spis treści:

Eksperymenty dla dzieci w domu

Choć powszechnie wiadomo, że człowiek uczy się przez całe życie, beztroskie dziecięce zabawy często uważane są przez dorosłych za stratę czasu. Na szczęście pogląd ten coraz częściej wypiera stwierdzenie, że udane, pozornie niewiele znaczące zajęcia, którym oddaje się Twój smyk, pomagają rozwijać go w wielu potrzebnych kierunkach.

Tak dzieje się podczas codziennych czynności – malec chętnie zajmie się segregowaniem przedmiotów na kolory, wkładaniem mniejszych zabawek do większych, czy wykrajaniem maślanych ciasteczek przy użyciu kolorowych foremek. Jednocześnie jest to świetny sposób na ćwiczenie koordynacji i małej oraz dużej motoryki.

Niezawodnym przepisem na nudę lub gorszą pogodę są eksperymenty w domu dla dzieci. Wcale nie musisz zabierać przedszkolaka do nowoczesnej sali zabaw, by zapewnić mu dawkę najwyższych emocji. Eksperymenty chemiczne w domu dla dzieci wykonasz z użyciem prostych, dostępnych powszechnie składników, bez ryzyka obciążenia domowego budżetu. Zabawy z wodą na balkonie lub podczas wieczornej kąpieli sprawią, że maluszek będzie chętnie poddawał się czynnościom higienicznym. Oto sprawdzony poradnik dla rodziców!

Eksperymenty w domu dla dzieci – dlaczego warto?

Prosty eksperyment dla dzieci w mieszkaniu zajmie Waszego malca na długi czas i będzie interesującą alternatywą dla rysowania, układania puzzli czy grania w planszówki, np. z interaktywną planszą do zabawy i nauki Stokke Mutable. Starszakowi spodobają się aktywności, dzięki którym stworzy oryginalne rzeźby, ulepi z kolegami niezwykłe formy lub będzie mógł doświadczać różnych struktur i substancji w ramach zajęć sensorycznych.

Dlaczego warto sięgnąć po proste eksperymenty dla dzieci w domu?

  • eksperymenty domowe dla dzieci rozwijają w najmłodszych wyobraźnię i kreatywność;
  • pomagają tłumaczyć prawa i zasady, które rządzą otaczającym światem, a przy okazji dają przestrzeń do rozmowy o różnych zagrożeniach i bezpieczeństwie korzystania z określonych przedmiotów;
  • uczą najmłodszych wyciągania wniosków z ich działań i pokazują, że każde zachowanie ma swoje następstwa;
  • pomagają w budowaniu bliższej więzi z mamą i tatą oraz sprawiają, że czas z najmłodszymi członkami rodziny mija niepostrzeżenie szybko.

Eksperyment w domu dla dzieci przyda się podczas choroby, gdy spędzasz kolejny dzień ze szkrabem w domu lub gdy za oknem panują niekorzystne warunki pogodowe;

Odkryj także: Pomysły na ciekawe zabawy w wannie dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci w domu

Łatwe eksperymenty dla dzieci – propozycje idealne na początek

Pierwsze eksperymenty dla dzieci w domu powinny  być proste i na tyle intuicyjne, by mały człowiek mógł je wykonać samodzielnie lub z niewielką pomocą rodzica.

Gdy już nacieszycie się obserwowaniem podstawowych praw fizyki, możecie sięgnąć po nieco bardziej skomplikowane eksperymenty chemiczne. Do ich wykonania przyda się wygodny stolik dla maluszka oraz łatwe do czyszczenia krzesełko, np. Stokke Mutable.

Poznaj najciekawsze pomysły!

Mieszanie kolorów

Sięgnij po łatwo dostępne barwniki spożywcze. Możesz je kupić w sklepie spożywczym, supermarkecie lub zamówić przez Internet. Postaraj się, aby produkt był w pełni bezpieczny dla najmłodszych i łatwo zmywalny – wykorzystasz go także do przygotowania bajecznego tortu urodzinowego lub kolorowej masy do smacznych babeczek.

Czego potrzebujesz? Aby pokazać maluchowi, jak ciekawie można łączyć kolory i co powstaje po ich wymieszaniu, przygotuj zestaw przeźroczystych słoików lub naczyń, kilka barwników w podstawowych kolorach, pipetę lub łyżeczkę i ściereczkę do zabezpieczenia powierzchni.

Wystarczy, że w każdym ze słoików rozmieszasz po odrobinie proszku z barwnikiem i pozwolisz maluchowi przelewać płyny między sobą albo wylewać je na głęboki talerz. W ten sposób nauczysz kilkulatka, jak powstają kolory – tę wiedzę wykorzysta na zajęciach plastycznych, podczas rysowania lub zajęć kreatywnych w domu kultury.

Tęczowy talerz

Chcesz zachwycić swoją pociechę bajecznymi kształtami i barwami na talerzu? Kup w sklepie spożywczym paczkę kolorowych cukierków w chrupiącej skorupce – im więcej barw, tym zabawa będzie ciekawsza! Ten prosty eksperyment w domu dla dzieci polega na ułożeniu tęczowych pastylek w dowolny kształt, np. koło. Następnie delikatnie wlejcie podgrzaną wodę na dno talerza i poczekajcie, aż cukierki zaczną się rozpuszczać.

Już po kilku chwilach pastylki zaczną mięknąć i uwalniać barwniki, które będą mieszać się na talerzu. Stworzą niezwykle interesujące widowisko dla małych i dużych. Tego rodzaju aktywność Twoje dziecko wygodnie wykona przy ergonomicznym wielofunkcyjnym stoliku do zabawy, np. Stokke Mutable v2.


Malowanie na mleku

Proste eksperymenty dla dzieci wykonasz przy użyciu mleka, barwników spożywczych, odrobiny płynu do mycia naczyń i zwykłych patyczków higienicznych. Na płaski talerz wylej nieco mleka. Następnie w słoiczkach lub naczyniach z wodą wymieszaj kilka różnych kolorów barwników spożywczych. Potem za pomocą pipety wkrapiajcie z dzieckiem różne odcienie kolorowej wody, pozwalając im się mieszać i przenikać między sobą.

W kolejnym kroku użyj patyczków zanurzonych w płynie do mycia naczyń. Płyn możesz wylać na płaski spodek lub denko od słoika, aby ułatwić malcowi pracę. Po dotknięciu patyczkiem mleka z barwnikami okaże się, że kolorowe mleko niejako ucieka przed płynem do naczyń lub mydłem w płynie. Możecie ze smykiem bawić się, wydłużając czas łączenia się poszczególnych substancji, dodając kolejne kolory i nowe warstwy mleka. To świetna rozrywka dla wszystkich członków rodziny!

Eksperymenty chemiczne dla dzieci w domu – rozbudź pasję do nauki

Nic tak nie wpływa na twórczy rozwój maluszków, jak domowe eksperymenty dla dzieci. Doświadczenia chemiczne wprowadzają w ich życie odrobinę magii, sprawiają, że maluch chce brać udział w nowych aktywnościach jeszcze częściej i angażuje się w nie na długie minuty. Co ważne, nawet łatwe doświadczenie sprawia, że Twoja pociecha doznaje własnej sprawczości – może być dumna ze swoich osiągnięć i cieszyć się, że mimo wieku czy niskiego wzrostu jest w stanie dokonywać niezwykłych rzeczy. Czas na niezwykłe eksperymenty dla przedszkolaków z dziedziny chemii i fizyki!

Rosnące balony

Do tego eksperymentu znów potrzebujesz kilku gadżetów z Twojego domu – kolorowe balony, sodę oczyszczoną, ocet oraz pustą butelkę i kawałek ręcznika papierowego.

Eksperymenty dla dzieci w domu

Potem delikatnie nałóż końcówkę balonu na czubek butelki i wymieszaj obie substancje, dokładnie potrząsając całą konstrukcją. Po kilku chwilach zacznie się reakcja chemiczna – musująca ciecz rośnie i uwalnia gazy, które samoistnie wypełniają wnętrze balonu. Dzieje się magia!

Kolorowa pianka

Aby stworzyć własną barwną mieszaninę pianek, w których potem można zanurzać ręce i lepić wesołe kształty, wystarczy użyć pianki do golenia oraz wspomnianych już wcześniej barwników spożywczych. Przyda się także pusty przezroczysty słoik, strzykawka lub pipeta, jak również woda.

Do słoika w pierwszej kolejności wlewamy wodę, by wypełniła wnętrze do połowy. Całość dopełniamy go pianką do golenia. W kolejnym kroku przy użyciu pipety wlewamy na piankę płyn z różnymi barwnikami – substancja zacznie przenikać przez jej warstwy, dotrze do wody i Twoje maleństwo zobaczy niesamowity spektakl ze wszystkich kolorów tęczy.

Ciecz nienewtonowska

Nic tak nie rozbudza dziecięcej wyobraźni, jak zabawa cieczą nienewtonowską. Na 1 kg mąki ziemniaczanej dodaj ok. 0,6-0,7 l letniej wody. Powstanie bardzo przyjemna w dotyku masa, z której można formować rozmaite kształty lub po prostu bawić się nią przez wkładanie rąk, zanurzanie i ponowne wyjmowanie.

Ciecz nienewtonowska ma bardzo ciekawą cechę – jej lepkość jest zmienna, w zależności od siły nacisku. Im większy dajemy opór, tym staje się twardsza – to idealne tworzywo do nauki podstawowych praw fizyki!

Eksperymenty dla dzieci w domu

Eksperymenty z wodą dla dzieci – zaskocz swoją pociechę

Zabawa z woda jest możliwa nie tylko latem – proste eksperymenty chemiczne z udziałem najmłodszych wykonasz także na balkonie, w korytarzu lub łazience. Mamy kilka sprawdzonych pomysłów!

Bąbelkowa burza

Aby zrealizować ten eksperyment, potrzebujesz olej, wodę, barwniki spożywcze, tabletkę musującą i dowolne przezroczyste naczynie. Wlej do ok ¼ naczynia wodę, resztę uzupełnij olejem. Potem za pomocą pipety lub strzykawki dodawaj małe krople kolorowych barwników spożywczych. Na koniec dorzuć tabletkę musującą – wszystkie płyny będą ciekawie łączyć się i mieszać ze sobą, a przy okazji dziecko zaobserwuje, jak tłuszcz zachowuje się w połączeniu z wodą i innymi cieczami.

Krystalizacja soli

Dla wytrwalszych kilkulatków mamy propozycję eksperymentu, który pokazuje proces krystalizacji soli. Aby go wykonać, potrzebujesz wody, soli, szklanego lub przezroczystego naczynia, drut lub kawałek patyka, a także nożyczki.

W pierwszym kroku przygotujcie wysoko nasycony roztwór soli – w letniej wodzie rozpuść znaczną ilość soli, przez mieszanie jej aż do momentu, gdy przestanie się rozpuszczać. W dalszej kolejności przelej roztwór do naczynia i umieść w nim pozwijany drucik lub gałązkę drzewa, by ich część była zanurzona w wodzie, a końcówka wystawała ponad jej powierzchnię. Po kilku dniach drzewko powinno pokryć się kryształami soli – obserwację można prowadzić przez kilka dni, a przedszkolak może zapisywać swoje spostrzeżenia w dzienniku.

Eksperymenty dla dzieci w domu infografika propozycje zabaw

Zobacz też: Co robić z dzieckiem w deszczowe dni? Pomysły na zabawę

Już znasz pomysły na ciekawe eksperymenty dla dzieci!

Udany eksperyment dla dzieci w domu jest gwarancją, że Twoja pociecha nie będzie się nudzić. To przepis na chorobę, konieczność pozostania w domu ze względu na kapryśną aurę oraz sposób, by zachęcić najmłodszych domowników do rozwijania ukrytych pasji.

Doświadczenia nie pozwolą Ci się nudzić – większość proponowanych przez nas aktywności z łatwością wykonasz z powszechnie dostępnych składników, które kryją się w domowej łazience lub kuchennej szafce z produktami spożywczymi. Wymienione w artykule zajęcia to tylko kilka ciekawych ćwiczeń na wyobraźnię – w spiżarce czeka makaron, z którego zrobicie kolorową biżuterię czy ryż, który po wrzuceniu do gazowanej wody będzie zabawnie wirować.

Domowe eksperymenty dla dzieci sprawdzą się podczas organizacji urodzin kilkulatka. Nie musisz wydawać znacznych sum pieniędzy i mieć szczególnych umiejętności, by wciągnąć maluszki do zabawy. Co ważne, łatwy eksperyment dla dzieci z użyciem przyjemnych w dotyku substancji bywa lekarstwem dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Bardziej brudzące eksperymenty dla dzieci w domu z wodą wykonasz w wannie, a potem szybko sprzątniesz po udanej zabawie. Wystarczy mieć pod ręką komplet ubranek, których nie będzie żal pobrudzić, ściereczkę i ręcznik papierowy, i już można ruszać na spotkanie z przygodą.

Skorzystaj z naszych porad i opowiedz nam w komentarzu poniżej, jakie eksperymenty dla najmłodszych sprawdzają się w Waszym domu!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up