Homologacja ECE R44/04 oznaczenie widoczne na fotelikach samochodowych starszych generacji. Od września 2024 produkty spełniające tę normę bezpieczeństwa nie są już dopuszczone do sprzedaży. Co prawda możesz dalej korzystać z posiadanego sprzętu, ale aktualnie gwarancją, że produkt zapewnia dziecku bezpieczeństwo podczas podróży jest bardziej rygorystyczna norma i-Size. Czym dokładnie jest homologacja ECE R44/04, jakie testy przechodziły foteliki, by ją spełniać i dlaczego wcale nie jest wyznacznikiem dobrej jakości? Odpowiadamy!
Spis treści
Każdy rodzic chce rozpoczynać podróż samochodem z uczuciem spokoju i bezpieczeństwa malucha. Pewność ochrony w groźnych sytuacjach dają foteliki spełniające europejskie normy bezpieczeństwa.
Kiedyś wystarczała homologacją ECE R 44/04. Obecnie norma jest zastępowana, jednak produkty, które ją spełniają, wciąż pozostają w użytku. Dowiedz się więcej na temat homologacji w samochodowych fotelikach i sprawdź, czym różni się od nowszej R129!
Czym jest norma ECE R44/04 w fotelikach samochodowych?
Aż do 1999 roku nie było w Polsce obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Jednak po wprowadzeniu tego przepisu znacznie zwiększyło się bezpieczeństwo małych pasażerów. Z czasem zaczęto też wprowadzać coraz bardziej precyzyjne wymagania dotyczące fotelików. Wdrażanie homologacji ułatwiło rodzicom wybór sprawdzonych produktów.
Jedną z norm jest europejska ECE R44/04. Służyła do określenia wymagań, jakie musi spełnić produkt, żeby mógł zostać dopuszczony do sprzedaży na rynku europejskim, ale jej wymagania były stosunkowo niskie. Została wprowadzona w 2005 roku. Jej poprzednie wersje były stopniowo ulepszane. Norma dotyczy fotelików dla różnych grup wiekowych.
Pomarańczowa etykieta – czego się z niej dowiesz?
Żeby dowiedzieć się więcej o konkretnym modelu fotelika, wystarczy znaleźć pomarańczową etykietę. Znajduje się z boku lub pod spodem siedziska. Ważne, żeby kod R44 na etykiecie był zakończony cyframi 03 lub 04. Modele homologowane według normy R44/01 lub R44/02 od wielu lat są niezgodne z prawem.
Na etykiecie znajduje się również cyfra odpowiadająca krajowi, w którym produkt otrzymał homologację. Każdy fotelik ma swój niepowtarzalny numer – zostaje nadany na potrzeby testów.
ECE R44-04 należy do starszych norm. Została zastąpiona przez standard R129, o którym dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.
Typy homologacji w fotelikach
Wyróżnia się trzy typy homologacji w fotelikach. To dzięki tej informacji sprawdzisz, do jakich samochodów nadaje się siedzisko.
Homologacja uniwersalna
Fotelik oznaczony w ten sposób nadaje się do każdego samochodu. Są to produkty przeznaczone do montażu przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub bazy Isofix. Dostępność tych dwóch możliwości czyni je uniwersalnymi. Taki fotelik będzie można przenosić pomiędzy dwoma samochodami, np. czasem stosować w aucie rodziców, a czasem dziadków.
Homologacja półuniwersalna
To kategoria, która obejmuje foteliki wymagające dodatkowych elementów montażowych. Chodzi między innymi o pas Top Tether, który jest zakończony karabińczykiem. Należy go przymocować do punktów kotwiczenia w samochodzie. To, gdzie znajduje się złącze do górnego pasa mocującego, zależy od modelu auta. Dodatkowym elementem w fotelikach z homologacją półuniwersalną może być noga stabilizująca.
Warto sprawdzić przed zakupem takiego modelu listę kompatybilnych samochodów. Producenci ją udostępniają. Foteliki z homologacją półuniwersalną nadają się do większości pojazdów.
Homologacja odpowiednia dla konkretnego pojazdu
To foteliki przeznaczone do użytku wyłącznie w konkretnym samochodzie. Są produkowane z myślą o specyficznych wymaganiach auta.
Jakie testy przechodzi fotelik z homologacją ECE R44-04?
Żeby uzyskać homologację ECE R 44/04, fotelik musi uzyskać pozytywną ocenę w szeregu testów. To one potwierdzają, że produkt gwarantuje skuteczną ochronę. Fotelik przechodzi testy zderzeniowe – czołowe przy prędkości 50 km/h oraz tylnego zderzenia przy prędkości 30 km/h.
Badania z wykorzystaniem manekinów pozwalają sprawdzić, jak stabilne pozostaje siedzisko w niebezpiecznej sytuacji. Pamiętaj jednak, że do badań wykorzystywane są nienowoczesne manekiny. Nie przeprowadza się też symulacji kolizji bocznych.
Foteliki podlegają testom wytrzymałościowym. Pozwalają one sprawdzić, jak siedzisko poradzi sobie z codziennym użytkowaniem. Oceniają, czy materiał i konstrukcja charakteryzują się wytrzymałością. Szczególną uwagę zwraca się na solidność pasa bezpieczeństwa. Musi odznaczać się odpornością na rozciąganie i ścieranie. Kontroli podlega również mechanizm blokujący pasa, mający duży wpływ na bezpieczeństwo pociechy.
Homologacja ECE R44/04 a norma i-Size (R129)
Homologacja ECE R44/04 jest starsza niż norma i-Size. Od września 2024 roku takie foteliki nie mogą być już sprzedawane. Obecnie obowiązuje norma R129. Czym się różnią te dwa rodzaje homologacji?
Kryteria wyboru fotelika
Norma R129 została wprowadzona w 2013 roku. Dużą różnicą w porównaniu do ECE R 44/04 jest fakt, że wyboru fotelika należy dokonać na podstawie wzrostu dziecka, wieku i wagi, w przeciwieństwie do starszej normy, w której najważniejsza była waga.
Kryterium wzrostu jest bardziej precyzyjne. Poza tym należy wziąć pod uwagę wiek dziecka – do 15. miesiąca musi jeździć tyłem do kierunku jazdy. Waga też nie jest bez znaczenia – dziecko nie może przekroczyć limitu ustalonego przez producenta.
Testy kolizji bocznych
W przypadku normy i-Size przeprowadzane są testy kolizji bocznych, które nie były wymagane dla homologacji ECE R44-04. Wykonywane są również symulacje dachowania.
Dokładne badania wymagane prawnie sprawiają, że foteliki spełniające normę i-Size doskonale radzą sobie w testach takich, jak ADAC. Otrzymują wysoką liczbę gwiazdek – 4 lub 5. Są to kompleksowe testy, oceniające nie tylko bezpieczeństwo, jakie zapewnia fotelik, lecz także łatwość obsługi dla rodziców czy komfort dziecka.
W modelu z homologacją ECE R 44/04 dziecko może podróżować przodem do kierunku jazdy już od 9. miesiąca życia. W przypadku i-Size znacznie później, bo dopiero od 15. miesiąca.
Specjaliści zalecają, by jak najdłużej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Głowa maleństwa jest stosunkowo duża w porównaniu do ciała. Gdyby dziecko jechało przodem do kierunku jazdy, podczas gwałtownego hamowania doszłoby do mocnego szarpnięcia. Mięśnie szyi nie są jeszcze na tyle rozwinięte, żeby sobie z tym poradzić.
Podczas podróżowania tyłem w razie silnego hamowania dziecko niejako wbija się w fotel. Siła zostaje równomiernie rozłożona na plecy, a to przekłada się na mniejsze ryzyko urazów, np. kręgosłupa.
Isofix a homologacja
Norma i-Size wymaga stosowania złączy Isofix w przypadku fotelików dla niemowląt i małych dzieci. W normie ECE R44 dostępne są modele, które można zamontować przy pomocy pasa bezpieczeństwa, jeśli w pojeździe nie ma systemu Isofix. Warto wiedzieć, że był on wykorzystywany we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 2006 roku.
Zobacz więcej: Co to jest norma i-Size i dlaczego jest tak ważna przy wyborze fotelika?
Czy po wycofaniu produktów z normą ECE R 44/04 trzeba zmienić fotelik?
Homologacja ECE R44/04 została zastąpiona normą R129. Czy to oznacza, że musisz wymienić dotychczasowy fotelik? Nie! Zakaz dotyczy produkcji oraz sprzedaży. Posiadany fotelik możesz nadal wykorzystywać, jeśli jego stan na to pozwala i siedzisko nie jest powypadkowe. Zakazy związane z fotelikami ECE R44 dotyczą producentów i sklepów.
Jeśli w samochodzie masz zamontowany fotelik spełniający normę ECE R44/04, nie masz obowiązku go wymieniać. Ważne jednak, żeby jego stan techniczny wciąż był dobry. Pamiętaj, że po wypadku fotelik nie powinien być już stosowany. Pamiętaj jednak, że tego typu sprzętu nie zapewnią dziecku tak wysokiego poziomu, jak nowoczesne foteliki z normą i-Size.
Choć można wciąż używać modeli ECE R44/04, warto przemyśleć zakup nowego siedziska. Jeśli zależy Ci na foteliku, który spełnia najnowsze normy i przeszedł trudne crashtesty z nowoczesnymi manekinami, sprawdź produkty i-Size.
Modele spełniające normę R129 przechodzą badania z wykorzystaniem manekinów, które mają dużą liczbę czujników. Testy odbywają się w warunkach laboratoryjnych. Stosowane w tych testach manekiny dobrze odwzorowują zachowanie ludzkiego ciała podczas kolizji. Ich wykorzystanie pozwala potwierdzić, że fotelik będzie skutecznie chronił głowę, kręgi szyjne i boki dziecka.
Nowoczesne foteliki z normą R129, które warto rozważyć
Czas poznać przykłady fotelików, które spełniają normę R129. Jeśli chcesz, żeby Twoja pociecha podróżowała w siedzisku przetestowanym zgodnie z najnowszymi wymaganiami, możesz wybrać spośród poniższych propozycji.
Avionaut Pixel Pro
Fotelik Avionaut Pixel + baza to propozycja dla dzieci od pierwszych dni życia. Model zgodny z i-Size otrzymał aż 4 gwiazdki w teście ADAC, dzięki czemu masz pewność, że jest komfortowy zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wraz z fotelikiem otrzymujesz bazę Isofix, która redukuje ryzyko nieprawidłowego montażu do minimum.
Model został wyposażony we wkładkę dla niemowląt, która zapewnia bezpieczeństwo już najmłodszym użytkownikom. O wygodę dziecka dba pianka memory foam. Do produkcji fotelika wykorzystano materiał EPP, który absorbuje energię z uderzenia. Zostaje równomiernie rozprowadzona, dzięki czemu jak najmniejsza siła dociera do dziecka.
Model ma daszek, który skutecznie osłania maluszka przed silnymi promieniami słońca. Wystarczy, że zdecydujesz się na dodatkowe adaptery, żeby zamontować fotelik na stelażu wózka. W ten sposób stworzysz wygodny zestaw podróżny. Produkt powstał z materiałów pozbawionych chemikaliów i alergenów. Tkaniny są w pełni bezpieczne dla dziecka, a poza tym łatwo utrzymać je w czystości.
Maxi Cosi Pearl 360
Fotelik Pearl 360 występuje w wersji z bazą FamilyFix 360. Dzięki niej możesz wygodnie obracać siedzisko, co ułatwi włożenie do niego dziecka. Inteligentny system obrotowy obsłużysz jedną ręką. Model otrzymał aż 4 gwiazdki w testach ADAC, co daje pewność, że jest wygodny dla dziecka i komfortowy dla rodziców.
Tkanina Clima Flow gwarantuje komfort w upalne dni, ponieważ zapewnia stały przepływ powietrza. Osłona G-CELL zwiększa bezpieczeństwo pociechy podczas zderzeń bocznych. Dodatkowo noga stabilizująca absorbuje siłę uderzenia.
Fotelik ma regulowane szelki i wysokość zagłówka, dzięki czemu z łatwością można dostosować go do potrzeb małego podróżnika. Zastosowana w modelu uprząż Easy-in usprawnia zapięcie pociechy w pasy. Materiał obiciowy wystarczy zdjąć i wyprać w pralce, żeby przywrócić mu perfekcyjną czystość. Tkanina jest odporna na rozerwanie.
Swandoo Mari 5
Wśród nowoczesnych, wartych uwagi fotelików jest również Swandoo Mari 5. Model został wyposażony w klamrę magnetyczną, dzięki której łatwo zapniesz pasy. Wentylowana skorupa sprawia, że siedzisko zapewnia dziecku komfort w upalne dni. Zagłówek jest regulowany aż na 12 wysokościach, co ułatwia dostosowanie go do potrzeb pociechy.
Tapicerka fotelika jest mocowana na rzepy, więc łatwo ją zdemontujesz, żeby wyczyścić. Materiał można prać w pralce, co ułatwia dbanie o czystość. Strukturę skorupy wzmocniono tworzywem EPP, dzięki czemu jest trwalsza.
Producent zastosował miękkie osłony na pasy. Dzięki temu dobrze utrzymują dziecko w miejscu, a jednocześnie nie uciskają. Tkaniny, z których wykonano fotelik, otrzymały certyfikat Oeko-Tex 100. Dzięki temu masz pewność, że są wolne od szkodliwych substancji.
Już wiesz, czym jest homologacja R44/04 i R129!
Przez lata homologacja ECE R44/04 była standardem. Obecnie oznaczone tą normą foteliki nie mogą być już sprzedawane. R129 wyznacza jeszcze wyższe standardy bezpieczeństwa. Foteliki spełniające tę normę przechodzą crashtesty nie tylko w wersji czołowej, lecz także bocznej. Dzięki temu rozpoczynając podróż z pociechą, możesz poczuć się jeszcze pewniej.
Planujesz wymienić fotelik ECE R44/04 na spełniający normę R129? Warto to zrobić, żeby zapewnić małemu podróżnikowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki, w której czekają na Ciebie propozycje fotelików zgodnych z najnowszymi wymaganiami!
Sprawdź również: Norma I-size w fotelikach. Które modele ją spełniają?