Skorzystaj z '50 za 500zł' tel. 504 77 30 60, 690 617 236
+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Choroba lokomocyjna u dziecka

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak sobie z nią radzić?

2022-07-05

Choroba lokomocyjna to uciążliwa dolegliwość, która zupełnie odbiera przyjemność z podróżowania. Jeśli występuje u dzieci, jest też przyczyną stresu u rodziców. Sprawdź, jakie są jej objawy i jak możesz je zminimalizować.

Spis treści:

Choroba lokomocyjna – objawy

Kinetoza jest chorobą, która wiąże się ze złym samopoczuciem w trakcie przemieszczania się środkami lokomocji. Może obejmować wszystkie lub tylko niektóre pojazdy. Czasem dziecko źle reaguje na jazdę samochodem, ale dobrze czuje się w autobusie. Bardzo często choroba lokomocyjna u dzieci objawia się również w samolocie czy na statku.

Czym jednak właściwie jest choroba lokomocyjna? To zaburzenie pracy błędnika, które występuje tylko wtedy, kiedy ciało jest w ruchu, ale nie rusza się samodzielnie. Nie dotyczy więc sytuacji, gdy dziecko samodzielnie chodzi, jeździ na rowerze czy pływa. Wynika to z faktu, że choć oczy malucha odbierają przesuwający się obraz, to jednak błędnik nie rejestruje ruchu w znaczeniu zmiany położenia jego ciała w przestrzeni. Krótko mówiąc, mózg nie jest w stanie odpowiednio zarejestrować komunikatów, które stoją według niego w sprzeczności. Wtedy pojawia się choroba lokomocyjna.

Objawy są często nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo stresujące. To sprawia, że u części osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, dolegliwości pojawiają się jeszcze przed jazdą autem. Niepokój związany z wystąpieniem objawów jest do tego stopnia duży, że może imitować chorobę nawet w przypadku, gdy ta już z jakichś względów zwyczajnie zanikła. Wtedy konieczna jest zmiana nastawienia.

choroba-lokomocyjna

Łagodne objawy choroby lokomocyjnej

Nie zawsze objawy choroby lokomocyjnej muszą być bardzo wyraźne czy dokuczliwe. Zdarza się, że są mylone zwyczajnie ze zmęczeniem, które pojawia się w trakcie podróży. Do tej grupy objawów zaliczamy:

  • wzmożone poczucie senności,
  • znużenie,
  • zmęczenie,
  • wrażenie rozbicia jak przed przeziębieniem czy po przemęczeniu,
  • ogólne osłabienie,
  • chwilową apatię czy letarg.

Wiele osób zwyczajnie przesypia podróż, co również może być związane z kinetozą. W przypadku dzieci bardzo ważne jest, aby w trakcie podróży głowa nie opadała na klatkę piersiową. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale również może nasilać nieprzyjemne objawy. Warto wybrać w takim przypadku właściwy fotelik.

Dla dzieci od chwili narodzin aż do mniej więcej szóstego roku życia sprawdzi się Avionaut Sky fotelik RWF 0–25 kg, przeznaczony do jazdy tyłem. Ma głęboki zagłówek, który można dodatkowo dostosować do wieku dziecka. Dla starszych lub zwyczajnie większych pociech sprawdzi się z kolei Cybex Solution Z i-FIX fotelik 15–36 kg. Jego zagłówek jest regulowany, co ułatwia dogodne ustawienie, przystosowane do potrzeb dziecka.

Mdłości i wymioty w chorobie lokomocyjnej

Do najpowszechniejszych objawów w przypadku choroby lokomocyjnej należą mdłości. Nieco rzadziej występują wymioty, choć są one charakterystyczne, jeśli pojawia się choroba lokomocyjna u dzieci. Objawy tego rodzaju skutecznie sprawiają, że podróż staje się koszmarem. Jeśli nawet się nie pojawiają, to ich perspektywa może skutecznie zabić radość z podróżowania. Prócz mdłości i wymiotów wystąpić mogą:

  • uczucie duszności,
  • pocenie się i uderzenia gorąca,
  • nadmierna bladość,
  • ślinotok.

Kiedy zdarzy się, że dziecko w czasie jazdy zwymiotuje, trzeba dokładnie wyczyścić fotelik, by wyeliminować ryzyko namnażania się bakterii. Z reguły tapicerki są łatwe do demontażu i można to zrobić bez większych trudności. Taką opcję ma m.in. fotelik w formie nosidła Maxi Cosi Pebble Pro i-Size fotelik 0–13 kg, przeznaczony dla najmłodszych dzieci, u których wymioty można łatwo pomylić z fizjologicznym ulewaniem. Dla starszych dzieci dobrym wyborem będzie BRITAX KIDFIX III S fotelik dla dzieci 15–36 kg. Możesz do niego dokupić dodatkową tapicerkę letnią, która uprzyjemnia podróż w gorące dni.

Przy zakupie fotela producent dołącza instrukcję obsługi, w której musi znajdować się część dotycząca czyszczenia. Tapicerki fotelików najczęściej pierze się ręcznie lub przeznacza do prania bez wirowania w temperaturze 30-60°C. Jeśli zabrudzeniu uległ fotelik, warto go zdemontować i dokładnie wyczyścić za pomocą szmatki z użyciem łagodnego detergentu i ciepłej wody. Można również zaopatrzyć się w pokrowce frotté, które wystarczy zdjąć do prania i wyprać w pralce zgodnie ze wskazaniami na metce.

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna u dorosłych może być bardzo uciążliwa, a co dopiero mówić u dzieci. Kierowca powinien jeździć spokojnie, unikając gwałtownych przyspieszeń i hamowań, by jazda była jak najbardziej płynna. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Oto garść sposobów, które mogą Ci pomóc w zapewnieniu dziecku odpowiedniego komfortu.

Jazda tyłem a choroba lokomocyjna

Jako eksperci zawsze zalecamy jazdę tyłem tak długo, jak będzie to możliwe. W przypadku kinetozy dziecko może reagować gorzej i bardziej intensywnie na jazdę tyłem do kierunku poruszania się, co warto mieć na uwadze. Dobrym rozwiązaniem jest zakup fotelika obrotowego, by móc sprawdzić reakcję dziecka i dostosować warunki do jego potrzeb. Takim modelem jest na przykład Maxi Cosi Mica Pro Eco fotelik samochodowy 0–18 kg.

Dodatkowo tego rodzaju modele znacznie ułatwiają wkładanie dziecka do fotelika, bo można je zwyczajnie obrócić w kierunku drzwi. Fotelik obrotowy to dobry sposób na sprawdzenie, o ile – zwłaszcza w przypadku bardzo intensywnych objawów – zwiększa się komfort dziecka w trakcie jazdy przodem.

Ustawienie fotelika w pojeździe

W przypadku jazdy przodem warto zadbać o to, by fotelik był umieszczony na środku tylnej kanapy, jeśli jest ona trzyosobowa. Wówczas dziecko widzi drogę przez przednią szybę, a nie tylko szybko mijające obok widoki. Jeśli nie, fotelik powinien znajdować się za fotelem pasażera.

Pomocne mogą okazać się także foteliki samochodowe z głębokim zagłówkiem, które ograniczają pole widzenia dziecka. Do takich modeli zalicza się Avionaut MAXSPACE fotelik samochodowy 15–36 kg, który ma dodatkowo zdejmowaną, oddychającą tapicerkę. Wartym uwagi modelem jest też BESAFE iZi FLEX FIX i-Size 15–36 kg, którego nagłówek jest nie tylko głęboki, ale również specjalnie zaprojektowany.

Komfort podczas jazdy samochodem

Warto zapewnić dziecku komfort jazdy. Na początku warto pamiętać o tym, żeby bezpośrednio przed zaplanowaną podróżą nie jadło ono obfitego posiłku. To z pewnością zmniejsza objawy choroby lokomocyjnej u dzieci. Zawroty głowy i nudności przy chorobie lokomocyjnej w połączeniu z pełnym brzuszkiem mogą wywołać niebezpieczne w czasie jazdy wymioty. Szczególnie warto unikać nabiału i napojów gazowanych. Te pierwsze mogą niebezpiecznie fermentować i pozostawiać uczucie kwaśności w ustach, co sprzyja ewentualnym wymiotom.

Samochód powinien być dobrze przewietrzony i pozbawiony nieprzyjemnych zapachów. Jeśli jest w nim odświeżacz, musi mieć łagodny aromat, np. sosnowego lasu. Nie powinien to być słodki zapach. Klimatyzację warto regularnie czyścić i nastawiać na komfortową temperaturę ok. 20 stopni.

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną – zaklejanie pępka

Zanim sięgniesz po leki, możesz wypróbować domowe sposoby na chorobę lokomocyjną. Warto spróbować zakleić dziecku plasterkiem pępek. Niektórzy uważają to za mit, który nie ma żadnego potwierdzenia. Inni rodzice chwalą tę metodę jako najlepszy lek świata na chorobę lokomocyjną. Szczelne zaklejenie pępka plastrem nie kosztuje wiele i nie wymaga medycznego przeszkolenia. Udowodniono, że zaklejanie pępka na chorobę lokomocyjną może być skuteczne poprzez łagodzenie działania błędnika.

choroba-lokomocyjna

Leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci

Jeśli Wasze dziecko pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek wciąż cierpi w czasie jazdy samochodem lub innymi środkami transportu, wskazane jest udanie się do apteki. Czy istnieją leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci?

Opaski uciskowe jako metoda na chorobę lokomocyjną

Jednym z prostszych sposobów na chorobę lokomocyjną, gdy nie chcesz podawać dziecku leków, są opaski uciskowe. Wykorzystują akupresurę, a przy tym nie wpływają chemicznie na organizm. Ich działanie zostało udowodnione naukowo, dlatego może to być Twój pierwszy wybór, jeśli szukasz sposobu na objawy choroby u dziecka. Takie opaski to m.in. SEA-BAND.

Syropy imbirowe dla dzieci

Syropy imbirowe to świetne rozwiązanie dla dzieci, które nie mogą lub nie chcą łykać tabletek. Zawierają wyciąg z imbiru, który działa przeciwwymiotnie i poprawia komfort podróżowania. Do takich preparatów zaliczają się m.in. Lokomotiv czy Pediakid. Zwykle występują one też w formie np. lizaków jak Lily, czy pastylek do ssania, jak Aviomotki.

Tabletki na chorobę lokomocyjną z dimenhydraminą

Tabletki na chorobę lokomocyjną zawierające dimenhydraminę to środki hamujące odruchy błędnikowe i zmniejszające odruchy przewodu pokarmowego i ślinianek. Mogą być podawane tylko dzieciom powyżej 6. roku życia, a dodatkowo często wywołują objawy niepożądane, np. senność. Takim preparatem jest Aviomarin.

Jak wyleczyć chorobę lokomocyjną? Niestety nie jest to możliwe. Może ona jednak minąć z wiekiem – wiele dzieci z niej po prostu wyrasta. Najważniejsze jest to, abyś zadbał o komfort dziecka w trakcie jazdy. To w dużym stopniu jest w stanie zminimalizować odczuwalność objawów.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up