Wybór porodówki. Jak wybrać najlepszy szpital do porodu?
Każda kobieta oczekująca dziecka musi zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie, jakie miejsce wybrać, aby poród odbył się zgodnie z jej oczekiwaniami. Wybór porodówki nie jest wcale taki łatwy. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Wybór porodówki – odległość od miejsca zamieszkania
- Pewność przyjęcia do szpitala
- Referencyjność szpitala położniczego
- Wybór porodówki – osobista lista priorytetów
- Skąd możesz wiedzieć, czy dana placówka spełni Twoje oczekiwania?
- Jak wybrać porodówkę? Sprawdź opinie
- Wybór porodówki – wyprawka do szpitala
Wybór porodówki – odległość od miejsca zamieszkania
Jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala położniczego, jest odległość od miejsca zamieszkania przyszłej mamy.
Z jednej strony może być tak, że do szpitala trzeba będzie dotrzeć bardzo szybko, ponieważ poród rozpocznie się nagle, a akcja porodowa będzie postępować bardzo szybko. Wtedy najlepszą opcją jest wybór porodówki jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Z drugiej strony może wystąpić również taka sytuacja, w której poród będzie trwał nawet wiele godzin i bez problemu dojedziesz do szpitala oddalonego od Twojego domu nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów.
Jak widzisz, wybór porodówki w oparciu jedynie o odległość od domu nie powinien być jedynym kryterium. Choć warto je rozważyć, bo w niektórych sytuacjach może być kluczowe.
Sprawdź również: Skurcze porodowe – jak je rozpoznać? 8 faktów o skurczach porodowych
Pewność przyjęcia do szpitala
Zdarzają się sytuacje, że kiedy pojedziesz do szpitala, w którym odmówią Ci przyjęcia ze względu na przepełnienie. Oznacza to, że każda z sal porodowych znajdujących się w tej placówce jest aktualnie zajęta. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i mieć spokojną głowę.
Proponujemy wybranie dwóch, a nawet trzech szpitali, w których będziesz mogła rodzić. Jeśli pierwszy z nich odmówi Ci przyjęcia ze względu na przepełnienie, udaj się do drugiego. Może być tak, że ten szpital pechowo także będzie przepełniony. Tak naprawdę może tak być w każdym miejscu. Warto jednak wcześniej wybrać sobie kilka placówek, żeby w momencie, kiedy poród już się zacznie, dodatkowo nie denerwować się, do jakiego szpitala pojechać.
Referencyjność szpitala położniczego
W 1998 roku w Polsce wprowadzono referencyjność szpitali położniczych. W ten sposób podzielono placówki pod względem ich wyspecjalizowania na trzy grupy. Dla przyszłej mamy, która ma przed sobą wybór porodówki, stopień referencyjności może być jednym z najważniejszych kryteriów.
Co oznaczają stopnie referencyjności szpitali położniczych? Do placówki o I stopniu referencyjności powinny zgłaszać się rodzące, u których podczas ciąży nie doszło do powikłań oraz nie ma u nich przesłanek, mogących zwiastować skomplikowany poród. Tego typu szpitale zapewniają też opiekę zdrowym noworodkom, u których nie stwierdza się objawów chorobowych.
W placówkach o II stopniu referencyjności powinny rodzić kobiety będące w ciąży zagrożonej. Takie szpitale muszą posiadać oddział intensywnej terapii dla wcześniaków, jak również mieć zaplecze do opieki nad noworodkami z niską masą urodzeniową czy zaburzeniami oddychania.
Najbardziej wyspecjalizowane są szpitale o III stopniu referencyjności. Do tego rodzaju placówek powinny być kierowane przyszłe matki w ciąży zagrożonej, gdzie istnieje ryzyko, że poród nastąpi przed ukończeniem 31. tygodnia. Zazwyczaj są to szpitale kliniczne, w których personel dysponuje specjalistyczną w tym zakresie wiedzą i sprzętem, aby móc ratować życie i zdrowie skrajnych wcześniaków. Przedwczesne rozwiązanie ciąży w wielu przypadkach wiąże się bowiem z ciężkimi zaburzeniami oddechowymi, zakażeniami czy wadami wrodzonymi dziecka.
Jeśli podczas ciąży wystąpiły u Ciebie komplikacje, warto rozważyć wybór porodówki o wyższym stopniu referencyjności. Najlepiej, jeśli przedyskutujesz ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.
Wybór porodówki – osobista lista priorytetów
Wiele kobiet ma dość mocno dopracowane szczegóły wymarzonego porodu. Przed wybraniem szpitala warto wykonać plan porodu lub spisać na kartce wszystkie rzeczy, na których Ci zależy. Przemyśl czy chciałabyś otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe – jeśli tak, poszukaj szpitala, który oferuje taką możliwość.
Zastanów się, czy dziecko ma być cały czas przy Tobie, czy nie będzie dla Ciebie problemem, jeśli będzie leżało w sali z innymi noworodkami. Są placówki, które zapewniają nieprzerwany kontakt dziecka z mamą, oczywiście oprócz losowych sytuacji, jak np. ciężki stan malucha i konieczność umieszczenia go w inkubatorze. Część szpitali ma jedynie do dyspozycji sale noworodków, na której leżą razem wszystkie nowo narodzone dzieci, a mamy odpoczywają w innych salach.
Warto, żebyś przed wybraniem szpitala zastanowiła się także nad tym, w jakiej pozycji chcesz rodzić – w wybranej przez siebie czy w sposób tradycyjny, czyli na łóżku porodowym. Niektóre szpitale dają rodzącej możliwość decydowania o pozycji podczas porodu – może ona przybrać taką, jaka będzie dla niej najlepsza. Inne placówki nie dopuszczają takiej ewentualności i kobieta jest zmuszona do porodu w tradycyjnej pozycji, na łóżku. Jak dowiedzieć się o możliwych układach ciała i miejscach? Możesz zapisać się na lekcje rodzenia, w których specjaliści przekazują takie informacje, a co więcej, nawet przećwiczyć pozycje na zajęciach.
Zwróć uwagę na to, czy szpital, w którym planujesz poród, jest wyposażony w przydatne niektórym rodzącym i dzieciom artykuły, takie jak m.in. worki sako, piłki porodowe czy drabinki. Jeśli będziesz chciała używać tych pomocy podczas porodu, warto wybrać szpital, który to oferuje.
Zobacz także: Osoba towarzysząca przy porodzie – co musisz wiedzieć?
Skąd możesz wiedzieć, czy dana placówka spełni Twoje oczekiwania?
W tym celu najlepiej udaj się do wybranego szpitala na rozmowę z położną, która zajmuje się oprowadzaniem przyszłych pacjentek po oddziale. Bardzo często jest tak, że jeśli sale porodowe są wolne, kobiety mogą do nich wejść, dokładnie je obejrzeć i poznać rozkład oddziału.
Najlepiej wcześniej przygotować sobie kartkę z pytaniami, które zadasz położnej. Zapytaj o wszystko, na czym Ci zależy lub o to, czego się boisz. Da Ci to spokój odnośnie wątpliwości dotyczących szpitala, kiedy już trafisz na oddział.
Możesz zapytać o to czy maluszek będzie stale przy Tobie, czy będziesz mogła być przy nim podczas wszelkich zabiegów lub badań, jeśli na tym Ci zależy. Nie bój się zadawać pytań. Każda położna rozumie obawy przyszłej mamy i to, że chce wybrać jak najlepsze miejsce do porodu. Położna lub osoba, która jest odpowiedzialna za oprowadzanie mam po oddziale, ma w obowiązku udzielenie odpowiedzi na każde pytanie.
Wiele mam pyta także o to czy w szpitalu można skorzystać z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Jest to osoba, która uczy młode mamy, jak prawidłowo karmić – czyli jak przybierać odpowiednie pozycje i po czym poznać, że maluszek się najada. CDL Pomoże też rozwiązać wszelkie kłopoty, które mogą pojawić się podczas karmienia, jak np. to, że noworodek nie potrafi dobrze złapać brodawki czy mama nie ma pokarmu.
Ciężko nam wskazać Ci, o co jeszcze możesz zapytać, ponieważ nie wiemy, jakie masz potrzeby i oczekiwania względem szpitala. Warto jednak usiąść do sporządzenia listy pytań z partnerem, położną czy kimś bliskim. Obecność takiej osoby może pomóc, ponieważ niekiedy przyszła mama nie jest w stanie pomyśleć i pamiętać o wszystkim.
Jak wybrać porodówkę? Sprawdź opinie
Hasło „najlepsza porodówka” jest bardzo ogólne i wiąże się z subiektywnymi ocenami. Czy warto sugerować się opinią koleżanek w wyborze placówki, w której będziesz rodziła?
Z jednej strony – oczywiście, że tak, ponieważ masz możliwość zapytać znajomej Ci osoby, jaką porodówkę wybrać jej zdaniem. Jeśli mama rodziła niedawno, ma świeżą opinię o danym szpitalu, więc możesz dowiedzieć się, czy spełnił jej oczekiwania i czy może polecić Ci to miejsce. Z drugiej zaś strony – do każdej opinii należy podchodzić ostrożnie. Twoja koleżanka, która rodziła w jakimś szpitalu i wygłasza o nim dobrą opinię, na pewno jest z niego zadowolona. Warto jednak zapytać, dlaczego go poleca i jakich dokładnych informacji może Ci udzielić. Pamiętaj, że każda kobieta ma inne oczekiwania i potrzeby, a co za tym idzie, koleżanka, która poleca szpital, mogła mieć całkowicie inne potrzeby od Twoich. Warto to doprecyzować.
Podobnie jest z opiniami na temat danego szpitala, które można znaleźć w internecie. Czasami rodzące wystawiają placówce negatywną ocenę w odniesieniu do swoich osobistych doświadczeń związanych z przebiegiem porodu. Młode mamy, które przeszły długi i trudny poród, będą bardziej skłonne negatywnie ocenić szpital niż te, które urodziły szybko i bez żadnych powikłań.
Warto pamiętać o tym, że opinia, niezależnie czy jest pozytywna, czy negatywna, nie może zapewnić tego, że tak będzie i w Twoim przypadku. Każdy poród jest inny, zupełnie tak samo, jak każda rodząca. Dobrze jest zatem wybrać szpital, który zapewni Ci wszystko, na czym Ci zależy, nie zapominaj jednak o tym, że wszystkiego nie da się zaplanować.
Wybór porodówki – wyprawka do szpitala
Nawet najlepsza porodówka to miejsce, gdzie przyszła mama musi zabrać z domu wyprawkę dla siebie i malucha. Zanim udasz się do szpitala, warto zapytać o listę rzeczy, które należy spakować. Większość placówek dysponuje gotowymi wykazami. W torbie z rzeczami do szpitala powinny się znaleźć m.in. luźna i wygodna koszula nocna dla ciężarnej, ciepłe skarpetki i klapki czy szlafrok, a także ubranka czy pieluszki tetrowe dla maluszka. W podręcznej torbie należy z kolei umieścić wyniki wszystkich badań przeprowadzonych w ciąży i dokumenty, wykaz przyjmowanych leków czy informację o ewentualnej alergii.
Część rzeczy, które przygotujesz na wyjście ze szpitala, możesz zostawić w domu, aby w dniu wypisu przywiózł je partner. Nie zapomnij również o wcześniejszym zakupie i przygotowaniu fotelika samochodowego. Ten zakup jeszcze przed Tobą? W sklepach stacjonarnych BoboWózki i na www.bobowozki.com.pl znajdziesz ogromny wybór fotelików z pierwszej kategorii wagowej. Zwróć uwagę na takie modele jak: Cybex ATON B2 i-Size, Cybex Sirona SX2 i-Size, Avionaut PIXEL PRO, Maxi Cosi CABRIO FIX i-Size, CYBEX ATON 5, Maxi Cosi Pebble Pro i-Size oraz Kiddy Evoluna i-Size 2.
Czy nasz artykuł pomógł Ci przygotować to tego jak wybrać porodówkę?? Jakie aspekty, które wymieniliśmy, są dla Ciebie najważniejsze? Podziel się z nami swoją opinią.
Twój podpis: