+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Wysoki podpór – dlaczego jest ważny i kiedy się pojawia u niemowlaka?

Wysoki podpór – dlaczego jest ważny i kiedy się pojawia u niemowlaka?

2024-08-12

Wysoki podpór to jedna z kluczowych umiejętności każdego maluszka. Dzięki niej może rozwijać kolejne zdolności, na przykład raczkowanie. Dowiedz się, kiedy dziecko powinno być w stanie utrzymać tę pozycję, jak ją ćwiczyć i co robić, jeśli długo się nie pojawia.

Spis treści:

Wysoki podpór

Wysoki podpór jest jedną z kluczowych umiejętności. To potwierdzenie, że dziecko rozwija się motorycznie w prawidłowy sposób. Stanowi kolejny krok w stronę zdobywania nowych zdolności, takich jak stanie i chodzenie. Poza tym sprawia, że maluch cieszy się pewnością siebie i większą chęcią eksploracji otoczenia, które staje się dla niego bardziej dostępne. Chodzi więc o coś więcej niż rozwój fizyczny. Ważne jest, by wiedzieć, czym jest wysoki podpór, kiedy należy spodziewać się osiągnięcia tej umiejętności i jak wspomagać malucha w jej rozwoju.

Czym jest wysoki podpór i jakie pełni funkcje?

Wysoki podpór to zdolność do unoszenia swojego ciała na wyprostowanych rękach podczas leżenia na brzuchu. Ta niezwykle ważna umiejętność pozwala maluchowi na lepszą obserwację tego, co dzieje się wokół niego. Jej rozwój wiąże się ze zwiększoną kontrolą własnego ciała. Dziecko wykorzysta to podczas zdobywania kolejnych etapów rozwoju.

Dlaczego wysoki podpór u niemowlaka jest tak ważny?

Zdolność jest kluczowa dla rozwoju koordynacji ręka-oko. Dziecko zauważa przedmiot i chce go zdobyć. Właśnie dlatego stara się osiągnąć konkretną pozycję, która ma to ułatwić. Kiedy umie już wesprzeć się na rękach, ma lepszy widok na otoczenie. Dzięki temu jest w stanie odkrywać je w nowy sposób i poznawać świat jeszcze lepiej niż do tej pory. Zyskuje pewność siebie i staje się bardziej samodzielne.

Poza tym wysoki podpór u niemowlaka przyczynia się do rozwoju równowagi. Kiedy dziecko utrzymuje pozycję, wzmacnia mięśnie rąk, pleców, nóg. To ważne dla zdolności chodzenia i biegania, ale nie tylko! Pozwala też dostrzec w maluszku zmiany na co dzień, na przykład większą świadomość podczas chwytania przedmiotów jedną ręką. Dochodzi do rozwoju mechanizmów podporowo-wyprostnych, czyli dobrej stabilizacji obręczy barkowej. To przekłada się na zdolność do wykonywania precyzyjnych ruchów rąk.

Podpór aktywny a nieaktywny – czym się różnią?

Silna obręcz barkowa to jednak nie wszystko, czego dziecko potrzebuje, żeby było w stanie prawidłowo się podeprzeć. Ważne jest też odpowiednie ustawienie miednicy, łopatek, mięśni pośladkowych i brzucha. Jeśli nie znajdują się w prawidłowej pozycji, można mówić o podporze nieaktywnym. Nie jest to prawidłowa pozycja. Wyróżnia się:

  • mało widoczną szyją,
  • dłońmi zaciśniętymi w pięści,
  • klatką piersiową opartą o podłoże,
  • sztywnymi nogami,
  • szybko pojawiającym się problemem z równowagą.

Kiedy pociecha nie ma pewności siebie w wysokim podporze, możesz też dostrzec, że trudno jej skupić wzrok na obiekcie znajdującym się tuż przed nią. Zauważalna jest również odchylona głowa. Warto wprowadzić ćwiczenia wzmacniające ciało, żeby maluch był w stanie w prawidłowy sposób przyjmować pozycję.

Jak wygląda prawidłowy, tak zwany aktywny wysoki podpór?

  • Szyja dziecka jest dobrze widoczna, dlatego da się zauważyć dużą odległość między głową a barkami,
  • oczy są skierowane przed siebie i skoncentrowane na tym, co znajduje się przed dzieckiem,
  • nogi są swobodne,
  • klatka piersiowa jest uniesiona, więc nie dotyka podłoża,
  • palce otwartej dłoni są skierowane do przodu.
Wysoki podpór infografika cechy prawidłowego podoru

Odkryj także: Od kiedy kłaść noworodka na brzuchu i dlaczego warto?

Wysoki podpór u niemowlaka – kiedy się pojawia?

Wiesz już, jak wygląda wysoki podpór u niemowlaka. Kiedy się pojawia? Najczęściej w wieku 6–9 miesięcy. Pamiętaj jednak, że maluchy rozwijają się we własnym tempie. Jeśli dziecko ma 7 miesięcy, brak wysokiego podporu nie musi martwić. Jest jeszcze czas, żeby osiągnęło tę umiejętność.

Brak wysokiego podporu u 9-miesięcznego dziecka może być już bardziej zastanawiający. Jeśli maluch ukończył ten wiek, a umiejętność się nie pojawiła, warto zdecydować się na wizytę u pediatry, który w razie potrzeby pokieruje do kolejnych specjalistów lub na badania.

Wpływ na moment osiągnięcia tej umiejętności mają różne czynniki. Należą do nich: genetyka, ilość czasu spędzanego na twardej podłodze, ogólne tempo rozwoju. Nie bez znaczenia jest też motywacja malucha. Warto zapewniać dziecku warunki do rozwoju umiejętności, często proponując zabawę na macie bądź na podłodze.

Zdobywanie pozycji wysokiego podporu dzieli się na kilka etapów. Najpierw dziecko odpycha się od podłoża. To moment, w którym może się jeszcze przesuwać na macie. Będzie jednak wciąż starać się podeprzeć z wyprostowanymi rękami, aż w końcu osiągnie prawidłową pozycję.

Wysoki podpór

Jak ćwiczyć wysoki podpór z dzieckiem?

Mijają miesiące i wciąż zastanawiasz się, kiedy wysoki podpór może pojawić się u dziecka? Pamiętaj, że rozwój tej umiejętności podobnie jak np. leżenia na brzuchu warto wspomagać. Rozpocznij ćwiczenia na wysoki podpór, gdy upewnisz się, że dziecko potrafi wykonać symetryczny podpór na ramionach. Ważne, żeby umiało przenosić ciężar ciała, a sięganie po zabawkę nie sprawiało mu problemu.

Jak ćwiczyć wysoki podpór? Połóż dziecko na brzuchu na macie do zabawy. Umieść zabawkę w odległości, która zachęci do opierania się na rękach. Przedmiot nie może być jednak za blisko, bo maluch szybko po niego sięgnie i nie wykona ćwiczenia na wysoki podpór, na którym Ci zależy. Pamiętaj też, żeby wybierać spośród atrakcyjnych zabawek. Świetnie, jeśli są to rzeczy, których dziecko nie widzi zbyt często. Dobrze sprawdzą się wysokie przedmioty. Maluch musi mieć motywację, żeby unieść głowę.

Nie musisz za każdym razem wykorzystywać zabawek. Dobrze sprawdzi się też twarz członka rodziny, który słowami lub zabawnymi minami zachęca dziecko do uniesienia głowy i klatki piersiowej. Ważne, żeby przedmiot czy twarz znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Zbyt nisko ułożone nie będą zachęcające. Możesz też pod klatkę piersiową malucha wsunąć drobny, interesujący przedmiot. Istnieje szansa, że maluch, chcąc go zobaczyć, spróbuje podnieść się na wyprostowanych rękach.

Sposobów na to, jak nauczyć dziecko wysokiego podporu, jest znacznie więcej! Kiedy maluch leży na brzuchu, delikatnie unoś jego klatkę piersiową, podkładając pod nią swoje dłonie. W ten sposób wspomożesz pociechę w odrywaniu tej części ciała od podłoża. Możesz wykorzystywać również poduszkę w kształcie wałka, którą wystarczy podłożyć pod klatkę piersiową. Będzie pomagała utrzymać głowę i klatkę w górze.

Wysoki podpór – ćwiczenia, które również warto wykorzystać:

  • Przełóż dziecko przez swoje udo w taki sposób, żeby jego rączki znajdowały się wyprostowane na podłodze. Twoja noga powinna być pod biodrami maluszka.
  • Ułóż malucha w pozycji czworaczej. Niech Twoje dłonie znajdą się pod klatką piersiową dziecka. Przenoś jego ciężar ciała raz w przód, raz w tył.
  • Połóż się obok maluszka na macie. Na swoich nogach ułóż atrakcyjną zabawkę. W ten sposób zachęcisz pociechę do wspinania się po Tobie i unoszenia klatki piersiowej.

Wysoki podpór

O czym warto pamiętać podczas ćwiczeń?

  • Powinny odbywać się na twardym, ale bezpiecznym podłożu. Odpowiednia będzie piankowa mata ułożona na podłodze.
  • Zabawki nie mogą być ułożone poniżej linii wzroku lub za blisko.
  • Nie zostawiaj maluszka podczas ćwiczenia wysokiego podporu. Ważne, by sprawdzać, czy pojawiają się u niego oznaki dyskomfortu.
  • Staraj się dostosowywać zadania do umiejętności dziecka. Nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko.
  • Kontroluj, czy maluch przyjmuje właściwą pozycję, na przykład czy odrywa klatkę piersiową od podłogi.
  • Pamiętaj, że kluczowa jest regularność.
  • Zachowaj cierpliwość. Zdobywanie umiejętności takiej jak wysoki podpór jest dla malucha naprawdę ogromnym wyzwaniem, więc może zająć sporo czasu.
  • Doceniaj dziecko, okazując mu wsparcie. To doskonały sposób, żeby je motywować.

Przeczytaj również: Wzrost dziecka a wiek. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Brak wysokiego podporu u 9-miesięcznego dziecka – co robić?

Kiedy maluch ma 7 miesięcy, brak wysokiego podporu nie powinien martwić. Gdy jednak mijają kolejne tygodnie i umiejętność się nie pojawia, warto zastanowić się nad konsultacją ze specjalistą. Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Może się okazać, że na tę zdolność trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, ale maluch ogólnie jest zdrowy.

Na stosunkowo wolne rozwijanie się wysokiego podporu, mogą mieć wpływ różne czynniki. Być może pociecha nie ma tyle siły mięśniowej. Jeśli nie spędza wiele czasu na twardym podłożu, ma ograniczoną liczbę okazji do trenowania pozycji. Być może potrzebna będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który podpowie, jak nauczyć dziecko wysokiego podporu. Gdy zdobywanie tej pozycji się opóźnia, warto ćwiczyć ją regularnie.

Umiejętność wykonywania wysokiego podporu jest bardzo ważna, ponieważ stanowi wstęp do samodzielnego siedzenia. Dzięki tej zdolności dziecko będzie w pełni bezpiecznie podróżować w spacerowych wózkach takich jak Espiro Miloo, Roan Ivi 2.0 czy Espiro Yoga Voice od Nature. Bez wysokiego podporu nie będzie mogło rozwinąć umiejętności samodzielnego siadania, ale nie tylko. To etap potrzebny, żeby później maluch był w stanie przyjąć pozycję czworaczą oraz stojącą.

Obniżone napięcie mięśniowe – co to jest?

Problemy z utrzymaniem wysokiego podporu mogą mieć maluchy, u których występuje obniżone napięcie mięśniowe w stosunku do tego, jakie powinno występować w konkretnym wieku. To przyczynia się do wolniejszego zdobywania ważnych umiejętności takich jak wysoki podpór, ale też siadanie czy pełzanie. Można dostrzec kłopoty z utrzymaniem głowy w pionowej pozycji, równowagą czy słabym odruchem chwytania.

Z czego może wynikać takie osłabienie?

  • Winne mogą być czynniki genetyczne.
  • Zmniejszone napięcie mięśniowe występuje u wcześniaków.
  • Odpowiedzialne bywają też problemy neurologiczne.

U dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym ważna jest diagnostyka. Specjalista zdecyduje, jakie badania należy wykonać. W zależności od diagnozy metody na radzenie sobie z tym problemem mogą być różne. Szczególnie ważna jest fizjoterapia, która wzmocni ciało i poprawi koordynację. Nie bez znaczenia są też ćwiczenia wykonywane w domu. Fizjoterapeuta z pewnością zaprezentuje aktywności, które warto wykorzystać, żeby wesprzeć dziecko w rozwoju.

Wysoki podpór

Już wiesz, jakie funkcje pełni wysoki podpór u niemowlaka i jak ćwiczyć tę umiejętność!

Wysoki podpór to niezwykle ważny element rozwoju Twojej pociechy. Pojawia się najczęściej między 6 a 9. miesiącem życia. Polega na podpieraniu się w pozycji na brzuchu na dwóch wyprostowanych rękach w taki sposób, żeby klatka piersiowa była oderwana od podłoża. Osiągnięcie umiejętności jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju maluszka, na przykład zdolności do raczkowania.

Warto wspierać pociechę, która próbuje wykonać wysoki podpór. Ćwiczenia wykonywane regularnie sprawią, że zdobycie tej ważnej zdolności stanie się znacznie łatwiejsze. Należy zachować cierpliwość, ponieważ osiągnięcie tej pozycji jest dużym wyzwaniem. Jeśli wysoki podpór nie pojawia się jednak zbyt długo, warto skonsultować problem z lekarzem. Być może konieczne będą zajęcia u fizjoterapeuty.

Jak Twojemu maluszkowi idzie nauka wysokiego podporu? Udało mu się już zdobyć tę trudną umiejętność? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Szukasz spacerówki dla dziecka, które potrafi już samodzielnie siedzieć? Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki, w którym czekają solidne i stylowe modele w wielu kolorach!

Pamiętaj, że porady zawarte w tym artykule nie zastąpią porady lekarza.

Źródła:

https://kidsmedic.pl/artykuly/zabawy-zachecajace-dziecko-do-wysokiego-podporu-w-lezeniu-na-brzuchu/

https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/03/11/podpory-czesc-2/

https://www.medme.pl/artykuly/wysoki-podpor,98950.html

https://fizjo4life.pl/obnizone-napiecie-miesniowe-u-dzieci-i-niemowlat

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up