• 05/08/2021
  • 8 min czytania
suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka w nocy – jak sobie z nim radzić?

Suchy kaszel u dziecka w nocy to zmora każdego rodzica. Duszący i męczący w nocy nie zawsze oznacza infekcję. Nawilżenie powietrza i nawadnianie maluszka to tylko kilka sposobów na walkę z suchym kaszlem! Dowiedz się, skąd się bierze i jak z nim skutecznie walczyć!

Skąd się bierze kaszel?


Męczący kaszel to fizjologiczny odruch służący oczyszczeniu dróg oddechowych. Najczęściej wskazuje na problemy związane z układem oddechowym – zwykle są to infekcje wirusowe i bakteryjne, alergie, choroby przewlekłe (np. astma), a także efekt działania drażniących czynników, np. smogu czy dymu papierosowego. Nie zawsze jednak jest objawem choroby – zdrowe dziecko może kaszleć nawet kilkanaście razy dziennie, co wskazuje na dobrą wydolność mechanizmu obronnego organizmu. 

Kaszel jest naturalnym, potrzebnym i ważnym odruchem organizmu, pozwalającym mu pozbyć się wydzieliny, substancji drażniących, mikroorganizmów i zanieczyszczeń. Najczęściej jest spowodowany wirusową infekcją dróg oddechowych i często towarzyszą mu bóle głowy i gardła, katar czy gorączka. 

Skąd się bierze uporczywy kaszel? Odruch ten jest wywołany podrażnieniem receptorów kaszlowych w drogach oddechowych, np. na skutek działania wirusów. Pobudzone receptory kaszlowe przekazują informację o skurczu przez nerwy do mózgowia, skąd następnie jest ona przesyłana przez kolejne nerwy do mięśni klatki piersiowej i brzucha. Mięśnie międzyżebrowe, przepony i krtani wykonują przekazane “polecenie” w postaci gwałtownego skurczu, co znamy jako kaszel.

Czy suchy kaszel u dziecka oznacza infekcję?

Nocny kaszel suchy u dziecka może okazać się prawdziwą zmorą dla każdej mamy i zatroskanego taty. Maluch budzi się wielokrotnie, płacze, jest niespokojny, a następnego dnia bywa marudny i drażliwy. Suchy kaszel u dziecka wpływa negatywnie na komfort całej rodziny – musisz wstawać do Twojego maleństwa, nosić je, a znane Ci sposoby na kaszel u dorosłych nie zdają egzaminu.

Kaszel suchy u dziecka może pojawiać się w różnych porach roku. Przyczyny suchego kaszlu są różne, nie zawsze nocny kaszel oznacza przeziębienie, grypę lub zapalenie płuc – być może to kaszel alergiczny, pierwsze oznaki alergii, wysuszonej śluzówki lub efekt niewłaściwego korzystania z klimatyzacji. Suchy i duszący kaszel może w skrajnych wypadkach prowadzić do wymiotów i trwać nawet kilka tygodni, wpływać na pogorszenie apetytu lub spadek wagi maluszka. Skąd bierze się duszący kaszel u dziecka w nocy?

kaszel w nocy u dziecka

Przyczyny męczącego kaszlu dziecka w nocy

Męczący, przewlekły kaszel nocny u brzdąca może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj jest objawem przeziębienia oraz innych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Może być też wywołany chorobami spowodowanymi obturacją oskrzeli, wywołaną obrzękiem i skurczem błony śluzowej dróg oddechowych. 

Do najczęstszych przyczyn męczącego kaszlu dziecka w nocy należą:

  • zapalenie zatok – objawia się zwykle suchym kaszlem wieczorem i nocą, wywołanym spływaniem wydzieliny z zatok;
  • astma oskrzelowa – jej objawem mogą być nocne napady męczącego, świszczącego kaszlu suchego;
  • krztusiec – symptomem tej zakaźnej choroby są ostre, napadowe ataki kaszlu w nocy i nad ranem;
  • refluks żołądkowo-przełykowy – w wyniku obniżenia napięcia zwieraczy przełyku następuje cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku, co może skutkować tym, że dziecko kaszle, wymiotuje lub mu się ulewa;
  • ostre podgłośniowe zapalenie krtani – tzw. krup, zazwyczaj dotykający maluchy w wieku od około 6 miesięcy do 3 lat, jego objawem są m.in. ataki kaszlu nocnego;
  • niewydolność krążenia – to rzadka przyczyna suchego kaszlu u dzieci, wynikająca z zaburzeń pracy lewej komory serca;
  • zespół ściekania wydzieliny do tylnej ściany gardła;
  • alergia,
  • zbyt suche powietrze w sypialni,
  • klimatyzacja.

Dlaczego dziecko kaszle w nocy, a w dzień nie?

Zdarza się, że dziecko kaszle w nocy, a w dzień nie. Kaszel nasila się zwłaszcza w pozycji leżącej, co wynika z mniejszego przepływu powietrza w drogach oddechowych, zalegania śluzu i spływania wydzielin z nosa do tylnej ściany gardła. W nocy drogi oddechowe stają się bardziej wrażliwe, co dodatkowo może je podrażniać i wywoływać napady kaszlu.

Zazwyczaj przyczyną kaszlu tylko w nocy są czynniki zewnętrzne, a zwłaszcza warunki panujące w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Jedną z najczęstszych, a przy tym najbardziej błahych i łatwych do wyeliminowania przyczyn, jest suche powietrze w sypialni pociechy. Zbyt wysoka temperatura, włączony kaloryfer albo klimatyzacja ogrzewają i wysuszają powietrze. Warunki te nie są przyjazne dla zdrowia dróg oddechowych, powodują przesuszenie śluzówki górnych dróg oddechowych, a w efekcie odruch kaszlowy. Mogą też sprzyjać powstawaniu infekcji.

Aby zatem wyeliminować duszący kaszel u dziecka spowodowany zbyt suchym powietrzem, zapewnij smykowi optymalne warunki do wypoczynku. Najlepsza temperatura dla dziecka w sypialni to około 20-21 stopni Celsjusza, ale nie mniej niż 18 stopni. Pokój należy często wietrzyć, zwłaszcza przed snem, ale najlepiej wtedy, gdy pociechy nie ma w środku. W ten sposób nie tylko utrzymasz odpowiedni poziom wilgoci w pokoju, ale też pozbędziesz się drobnoustrojów czy nieprzyjemnych zapachów. Wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne – w tym celu najlepiej otwórz szeroko okno na kilka minut. 

W pokoju pociechy możesz też zastosować nawilżacz powietrza. Miej jednak na uwadze, że używanie nawilżacza powinno być czasowe. Nie używaj go na stałe, a tylko doraźnie. Po ustąpieniu męczących objawów zrezygnuj z urządzenia i wróć do stosowania metod naturalnych, w tym przede wszystkim wietrzenia pokoju. 

Nocne napady kaszlu są częste zwłaszcza w okresie zimowym, gdy w domu panują wysokie temperatury, włączone są kaloryfery, a pomieszczenia są rzadziej wietrzone. Aby zminimalizować suchość powietrza w dziecięcej sypialni zimą, możesz położyć na grzejniku albo kaloryferze np. mokry ręcznik. Dzięki parującej wodzie powietrze w pokoju ulegnie nawilżeniu. Zadbaj też o odpowiednie nawodnienie smyka nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia. To pozwoli przywrócić prawidłowe nawilżenie śluzówki i zniweluje ataki męczącego kaszlu nocnego. Przed snem możesz również wykonać smykowi inhalację, np. z soli fizjologicznej, która nawilży drogi oddechowe.

Suchy kaszel u dziecka w nocy może być także efektem refluksu. Męczący kaszel nasila się w pozycji leżącej. Gdy dziecko leży (zwłaszcza na plecach), następuje cofanie kwasu żołądkowego do przełyku, co skutkuje podrażnieniem gardła i w efekcie kaszlem suchym. Podczas jego odkrztuszania zazwyczaj nie pojawia się gęsta wydzielina. Jeśli zaobserwujesz takie symptomy u swojej pociechy, wybierz się z nią na wizytę do lekarza.

Kaszel mokry, a kaszel suchy u dziecka – jak odróżnić?

Odruch kaszlu to obronna reakcja naszego organizmu, który służy oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Powstaje mimowolnie, ze względu na jego charakter dzieli się go na produktywny, czyli kaszel mokry, a także suchy – bez odkrztuszania wydzieliny.

Kaszel to najczęstszy objaw chorób dróg oddechowych u dzieci. Może sygnalizować zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy lub rzadziej – zakażenie bakteryjne. Duszący suchy kaszel u dziecka to prawdopodobnie znak, że Twoja pociecha może cierpieć z powodu alergicznego nieżytu nosa. Kaszel suchy u dziecka występuje niekiedy w napadach astmy, zapaleniu płuc, może być efektem przebywania dziecka w zadymionych pomieszczeniach lub w towarzystwie osób, palących papierosy.

Twoje dziecko często choruje? Jak wzmocnić odporność dziecka? Praktyczne wskazówki znajdziesz w tym wpisie.

suchy kaszel u dziecka w nocy

Domowe sposoby na duszący kaszel u dziecka w nocy

Leczenie suchego kaszlu u dziecka nie jest łatwe do wyeliminowania. Sposób postępowania zależy także od wieku malucha. Jeśli nocny kaszel suchy u dziecka dotyczy niemowlęcia, które jest karmione mlekiem mamy, warto częściej przystawiać bobasa do piersi – mleko działa jak naturalny środek nawilżający na podrażnioną śluzówkę gardła, a ssanie mobilizuje jednocześnie smyka do częstszego przełykania. Niemowlęta karmione butelką też wymagają częstszego podawania mleka lub wody, najlepiej w pozycji, która zapobiega zakrztuszeniu. Pomocny będzie z pewnością leżaczek, który ułatwi też codzienną opiekę nad maluszkiem, np. Kinderkraft Unimo.

Kaszel u dziecka w nocy często powoduje płacz i wiąże się z wybudzaniem maleństwa ze snu. By łatwiej było uśpić zmęczonego kaszlem brzdąca, dobrze jest wykorzystać leżaczek z funkcją delikatnego bujania, który ukoi smutek i pozwoli dziecku się wyciszyć, taki jak Babybjorn Balance Soft. Bujaczek przyda się w ciągu dnia, gdy chcesz spokojnie nakarmić niemowlę. Podczas kaszlu wybieraj produkty, które nawilżają śluzówkę – kasze, soczyste owoce, kisiel i delikatne naturalne soki.

Domowym lekarstwem na duszący kaszel u dziecka jest miód. Pamiętaj jednak, że ze względu na występujący w nim kwas mrówkowy, możesz go podawać dopiero po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia. Zacznij od niewielkiej ilości rozpuszczonej w wodzie, zadbaj o to, by napój miał temperaturę nie wyższą niż 40°C – w przeciwnym wypadku miód straci swoje walory zdrowotne. Możesz nakarmić swojego smyka w wygodnym leżaczku-bujaczku, który pomoże w skutecznym rozszerzaniu diety, np. Cybex Rocker by Marcel Wanders.

Przeczytaj także: Gorączka u niemowlaka – co robić, gdy dziecko gorączkuje?

Nocny kaszel u dziecka – zadbaj o właściwie nawilżenie powietrza

Kaszel u dziecka w nocy może nasilać się pod wpływem działania suchego powietrza. Dzieje się tak zwykle zimą, gdy częściej korzystamy z grzejników i nie zawsze pamiętamy o właściwym nawilżeniu powietrza w sypialni. Ustaw w pobliżu łóżeczka elektryczny nawilżacz powietrza, by dziecko lepiej spało. Jeśli wybierzesz łóżko, które możesz swobodnie przesuwać po podłodze, będziesz mógł kontrolować sen maluszka nawet podczas przeziębienia. Takim funkcjonalnym produktem będzie zapewne Stokke Sleepi.

Oprócz nawilżacza dobrze jest znać inne sposoby – pojemniki z wodą, wieszane w pobliżu kaloryfera lub grzejnika, a także mokre pranie rozwieszone w sypialni, które wspomaga pracę nowoczesnych urządzeń. Suchy kaszel w nocy u dziecka pomoże wyeliminować regularne wietrzenie sypialni i dbałość o to, by temperatura w mieszkaniu wynosiła około 20°C. Dla starszaka miej pod ręką szklankę wody – ustaw ją w pobliżu łóżeczka dziecięcego, by podać ją maluchowi, gdy zajdzie taka potrzeba. Łóżeczko Pinio Basic z wyjmowanymi szczebelkami pozwoli Twojemu smykowi bez trudu wyjść z łóżeczka i przytulić się do rodzica, gdy kaszel staje się wyjątkowo nieznośny.

Kaszel w nocy u dziecka powoduje mikrouszkodzenia śluzówki gardła. Z tego względu leczenie objawów infekcji może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli kaszlowi towarzyszy też intensywny katar, dobrze jest zadbać o dobre ułożenie ciała dziecka podczas snu. Wykorzystaj wielofunkcyjne łóżeczko turystyczne, takie jak Graco Contour Electra, użyj poduszek, by Twój szkrab miał udrożnione drogi oddechowe. Stosuj inhalacje, naprzemiennie z kąpielami w ciepłej wodzie, która parując, działa jak dodatkowy nawilżacz.

Nocny kaszel u dziecka łatwiej pokonać, gdy zadbasz o codzienne spacery. Suchy kaszel czy katar nie jest przeszkodą do wyprawy z wózkiem, nawet w pochmurny lub deszczowy dzień. Niskie temperatury pomagają obkurczyć opuchniętą podczas przeziębienia śluzówkę nosa i sprawiają, że bobas śpi spokojniej. Na czas drzemki możesz wystawić łóżeczko turystyczne na balkon lub taras – Kinderkraft Joy to gwarancja odpowiedniej wentylacji i spokojnego odpoczynku na łonie natury.

Zdarza się, że dziecko ma do czynienia z uporczywym katarem. Jak szybko wyleczyć katar u dziecka? Poznaj najlepsze sposoby

kaszel u dziecka w nocy

Uporczywy kaszel dziecka – co robić? Kiedy do lekarza?

Gdy kaszlowi towarzyszy zły stan ogólny dziecka, brak apetytu i ograniczenie przyjmowania płynów i pokarmów, trudności z oddychaniem, trwająca powyżej 5 dni lub wysoka gorączka, umów się na wizytę u lekarza. Nie należy zwłaszcza bagatelizować jakichkolwiek objawów infekcji dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Gdy zauważysz u maluszka niepokojące symptomy, jak najszybciej udaj się z nim do specjalisty. Pamiętaj również, że uporczywy, przedłużający się, trwający kilka tygodni kaszel zawsze wymaga diagnostyki, nawet w sytuacji, gdy dziecko jest w ogólnie dobrym stanie. Podczas leczenia pociechy, stosuj się do wskazań lekarza. Aby pomóc smykowi w walce z uporczywym kaszlem, możesz też wykorzystać domowe sposoby. Przede wszystkim zadbaj o optymalną temperaturę i nawilżenie pomieszczenia, które powinno wynosić 40-60% w powietrzu. Zapewnij dziecku odpowiednie nawodnienie przez cały dzień. Zastosuj dodatkową poduszkę pod ramiona i głowę pociechy, co zapobiegnie spływaniu wydzieliny z nosa do gardła w czasie snu. Podawaj brzdącowi herbatę lub wodę z miodem. Gdy Twój smyk cierpi na kaszel mokry, pomoże mu oklepywanie po plecach. Nie dopuść, by dziecko miało kontakt z dymem papierosowym. Zadbaj też o częste mycie rąk zarówno dziecka, jak i domowników, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji.

Suchy kaszel w nocy u dziecka – problem, który możesz wyeliminować

Męczący, długotrwały kaszel u dziecka to duży kłopot wielu rodziców. Dziecko, któremu dokucza kaszel, szybciej się męczy, bywa rozdrażnione i domaga się większej uwagi ze strony rodziców. Jeśli zauważono odruch kaszlu, zadbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza w mieszkaniu, proponuj maluchowi częściej wodę, nie zapominaj o wietrzeniu wszystkich pomieszczeń. Jeżeli kaszel utrzymuje się bardzo długo, zaczerpnij porady lekarza pediatry. Zapoznaj się z praktycznymi akcesoriami do opieki nad niemowlęciem od Bobowózki i zapewnij sobie najwyższy komfort nawet podczas choroby Twojej pociechy!

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel-u-dziecka-rodzaje-przyczyny-jak-pomoc-dziecku

https://wylecz.to/choroby-u-dzieci/kaszel-w-nocy-u-dziecka-jakie-sa-przyczyny-i-jak-leczyc

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top