• 12/02/2025
  • 8 min czytania
Problemy z zasypianiem u dziecka jak wyciszyć dziecko przed snem?

Problemy z zasypianiem u dziecka – jak wyciszyć dziecko przed snem?

Jeśli w ciągu dnia Twój maluch doświadcza wielu nowych wrażeń, wieczorem może być rozdrażniony i marudny. Aby łatwiej było mu poradzić sobie z nadmiarem emocji, wypróbuj sprawdzone wieczorne rytuały. Jak wyciszyć dziecko przed snem, by odpoczęło i obudziło się pełne energii?

Czym jest wieczorna rutyna dziecka?

Wielu z nas ma swoje typowe zachowania wykonywane przed pójściem spać. Jest to choćby codzienny wieczorny prysznic, czytanie książek, jogging czy medytacja. Dzięki temu czujemy się lepiej, ponieważ mamy poczucie, że nasz dzień upłynął bez niespodzianek i w pełnej harmonii. Zwykle kończymy dzień elementem, który jest dla nas przyjemny, bowiem nikt przed snem nie chce fundować sobie złego nastroju. Mając ustalony plan wieczoru, znamy kolejny etap. Jesteśmy więc spokojni i nastrajamy się już coraz bardziej do snu.

Znaczenie codziennej rutyny u maluszka jest bardzo podobne. Ma na celu zapewnić dziecku spokój, przyzwyczaić je do pewnych czynności. Oprócz tego maluszek bardzo szybko nauczy się, że np. po kąpieli jest już pora spania, więc już powolutku zacznie się wyciszać. Problemy z wieczornym zasypianiem niemowlaka potrafią być wyjątkowo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny, a przecież sen jest potrzebny nie tylko niemowlęciu, ale też jego rodzicom.

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-maxi-cosi-cabrio-fix-i-size-fotelik-0-13kg-z-baza-i-size]]]

Niektórzy rodzice z tego powodu decydują się na wieczorny spacer z niemowlakiem lub usypianie brzdąca w samochodzie, np. w bezpiecznym foteliku Maxi Cosi Cabrio Fix. Jak wyciszyć noworodka przed snem i zapewnić sobie spokojną, przespaną noc?

jak-wyciszyc-dziecko-przed-snem

Skąd biorą się problemy z zasypianiem u dziecka?

Zanim rozpoczniesz wprowadzanie zmian w domowym harmonogramie, postaraj się zrozumieć, jakie podłoże ma wieczorny niepokój u niemowlaka. Problemy z wieczornym zasypianiem niemowlaka mogą wiązać się z nadmiarem wrażeń, które zafundowaliśmy naszemu smykowi w ciągu dnia.

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-anex-m-type-wozek-dzieciecy-2w1]]]

Długa wizyta gości, nadmiar dźwięków i kolorów, które docierają do niemowlęcia podczas zakupów w supermarkecie czy też skok rozwojowy mogą powodować trudny do ukojenia płacz i wpływać na częste pobudki w nocy. Z tego powodu, jeśli już musisz jechać z noworodkiem do sklepu, wybierz wózek, który pomoże wytłumić nadmiar dźwięków, np. Anex M-Type z zabudowaną gondolą.

Wiedza, jak wyciszyć roczne dziecko przed snem, przyda się rodzicom, których pociecha zaczyna nowy etap w życiu – pierwsze dni w żłobku to ogromna zmiana dla malca, który po powrocie do domu odreagowuje stres i zwykle intensywniej odczuwa zmęczenie.

Problemy z zasypianiem u niemowlaka mogą pojawiać się, gdy bobas ząbkuje, uczy się chodzić albo kiedy postanowisz odstawić go od piersi. Wszystko, co nowe, nieznane, może być powodem do lęku i wpływać na gorsze samopoczucie dziecka, dlatego dobrze jest zainwestować w jeden wózek, który dziecko lubi i zna, i który rośnie razem z nim – taki właśnie jest Anex M-type w zestawie z fotelikiem Cybex Aton.

Dlaczego maluszek płacze przed zaśnięciem? Jak wyciszyć niemowlaka przed snem i pomóc mu w trudnych sytuacjach? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego niemowlę płacze przed zaśnięciem?

Niemowlęta często płaczą przed drzemką lub dłuższym snem. Zazwyczaj nie ma w tym nic niepokojącego, a przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jakie są powody płaczliwości maluszka przed zaśnięciem i – co najważniejsze – co zrobić, aby sytuacja uległa poprawie?

Jedną z przyczyn marudzenia i płaczu niemowlaka przed snem jest zmiana metody usypiania. Dzieci lubią rutynę i rytuały – nic zatem dziwnego, że wszelkie zmiany w rytmie dnia mogą działać na nie stresująco i odbierać poczucie bezpieczeństwa. Rodzice nierzadko popełniają błąd, zmieniając sposób usypiania malca. Niektórzy najpierw usypiają noworodka i niemowlę na rękach, a następnie, gdy nieco podrośnie i stanie się cięższe, oczekują, że będzie samo zasypiało w łóżeczku. Inni z kolei przez długi czas usypiają pociechę w wózku, a potem chcą, aby smyk przyzwyczajony do kołysania szybko nauczył się zasypiać bez tego bodźca.

Jak wyciszyć dziecko przed snem w takiej sytuacji? Musisz dać mu czas na przyzwyczajenie się do nowych okoliczności. Zapewnij mu przy tym wiele czułości i delikatności. Jeśli nie chcesz usypiać pociechy na rękach, usypiaj ją w swoim łóżku, leżąc obok. 

Płacz malca przed snem może też wynikać z nieprzyjemnych dla dziecka metod usypiania. Na przykład, jeśli przez kilka kolejnych dni rodzice nie reagowali na kwilenie malca, chcąc nauczyć go samodzielnego zasypiania, dziecko mogło utracić poczucie bezpieczeństwa i pewności, że ukochana mama czy tata są zawsze obok. W takim przypadku w celu uspokajania dziecka konieczne jest odbudowanie w nim poczucia bezpieczeństwa – możesz to zrobić, zapewniając mu jak najwięcej bliskości i czułości.

Problemy z zasypianiem, przejawiające się m.in. płaczem, mogą też wynikać z przebodźcowania i doprowadzenia maluszka do stanu dużego zmęczenia. Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku smyk łatwiej zaśnie, ale w rzeczywistości jest odwrotnie – przebodźcowanie wywołuje duże trudności z zasypianiem. Dziecko jest rozdrażnione, zestresowane i płaczliwe, a gdy już zaśnie, nadmiar emocji może je wybudzać. Naucz się zatem nie dopuszczać do nadmiernego zmęczenia pociechy. Gdy zauważysz u smyka sygnały świadczące o zmęczeniu, takie jak ziewanie, pocieranie oczu, dotykanie pępka czy ciągnięcie kosmyków włosów, zadbaj o spokój i ciszę w otoczeniu. Wyłącz telewizor, wycisz dzwonek telefonu, zasłoń okna, a po nakarmieniu pociechy, spróbuj ją położyć do łóżeczka.

Płaczliwość u małych dzieci przed snem może też wywoływać brak rutyny. Według specjalistów dzieci, które mają ustalony rytm dnia: określone pory posiłków, spacerów czy snu, są dużo spokojniejsze i czują się bezpieczniej. W określonych porach robią się też senne, co ułatwia zasypianie. Jeśli Twoje dziecko nie jest przyzwyczajone do codziennych rytuałów i określonego planu dnia, wprowadź go – to pomoże Ci wyciszyć niemowlaka i starsze dzieci, a w efekcie również zapobiegać płaczliwości przed snem.

Jeśli maluszek płacze przed snem, a wykluczyłaś inne przyczyny mogące powodować dyskomfort, powodem takiego stanu może być rozwijająca się infekcja bądź ból dziąseł wywołany ząbkowaniem. W takiej sytuacji koniecznie sprawdź, czy niemowlę nie ma dodatkowych objawów wskazujących na przeziębienie, takich jak brak apetytu, katar, kaszel, rozdrażnienie czy stan podgorączkowy. 

O ząbkowaniu świadczą natomiast mocne ślinienie się i rozpulchnienie dziąseł. W pierwszym przypadku udaj się z pociechą do lekarza. Jeśli natomiast malec odczuwa ból wyrzynających się ząbków, możesz go uśmierzyć schłodzonym gryzakiem, specjalną maścią na ząbkowanie lub preparatami przeciwbólowymi przeznaczonymi dla dzieci.

Znasz już najczęstsze powody wywołujące płacz pociechy przed zaśnięciem, a także sposoby na uspokojenie malca. Co jeszcze zrobić, aby wyciszyć niemowlaka i starsze dzieci przed drzemką?

jak wyciszyć niemowlę przed zaśnięciem

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Sprawdzone metody

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem i jakie elementy mogą wchodzić w skład takiego codziennego rytuału? Opcji jest dużo, jednak najlepiej wybrać takie, które będziemy mogli realizować każdego dnia. Dobrze jest dopasować poszczególne czynności do naszych rodzinnych zwyczajów i tego, co sami lubimy. Musisz też pamiętać, że każde dziecko jest inne, a gdy w domu mieszka jeszcze starszy smyk, rodzicielskie obowiązki trzeba podzielić między kilka osób. Wieczorny niepokój u niemowlaka – oto kilka pomysłów na wyciszanie dziecka. Zobacz, co robić, by maluch przespał w spokoju całą noc! 

Przytulne i relaksujące otoczenie

Na to, czy maluszek szybko i spokojnie zaśnie, wpływają różne czynniki, w tym m.in. odpowiednie otoczenie. Zanim przejdziesz do dalszych etapów usypiania dziecka, zadbaj o to, aby w jego pokoju panowały odpowiednie warunki, które pomogą wyciszyć niemowlaka, zwiększą jego poczucie bezpieczeństwa i zapewnią najwyższy komfort snu.

Wyciszanie dziecka będzie łatwiejsze, gdy zadbasz o optymalną temperaturę w jego sypialni, wynoszącą około 20-21 stopni Celsjusza. Utrzymuj pokój pociechy w czystości, zapewniając w ten sposób odpowiednie, zdrowe środowisko do snu, a przed drzemką dziecka dokładnie go przewietrz. Zapewnij malcowi delikatne, ciepłe światło z lampki nocnej. Używaj miękkich poduszek i kocyków, wykonanych z naturalnych materiałów, bezpiecznych dla dziecięcej skóry. Możesz włączyć też cichą, łagodną muzykę – białe szumy, delikatne melodie i kołysanki pomogą wyciszyć niemowlaka przed zaśnięciem.

Spokojna zabawa przed snem

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Wieczorną rutynę zacznij od zabawy dostosowanej do wieku dziecka. W pierwszym etapie życia nie ma zbyt wielu możliwości, ponieważ maluszek i tak większość doby śpi. Szybko jednak możemy włączyć grzechotki, stopniowo dodawać matę edukacyjną, piłki, autka, aż przyjdzie czas na układanie puzzli i przyjęcia z lalkami lub szalone wyścigi samochodów po dywanie.

Te aktywności zaplanuj na pierwszą połowę dnia, zaś przed nocnym odpoczynkiem zdecyduj się np. na wieczorny spacer z niemowlakiem w wygodnym wózku Stokke Xplory X Signature, wspólne zabawy na macie przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki i lekko przyciemnionym świetle.

Posiłek dla energii i regeneracji

Jak wyciszyć 2-letnie dziecko przed snem? Dobrze, żeby dziecko zjadło lekką kolację, ponieważ po zabawie warto uzupełnić straconą energię. Jedzenie odpowiednich potraw przed zaśnięciem to także gwarancja, że smyk nie obudzi się w nocy głodny. Nie podawaj maluszkowi ciężkostrawnych, smażonych dań. Zadbaj o to, aby ostatni posiłek nie został podany bezpośrednio przed snem.

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-avionaut-cosmo-2-0-fotelik-samochodowy-0-13-kg]]]

Problemy z zasypianiem u niemowlaka mogą wystąpić po zmianie mleka modyfikowanego lub gdy podasz mu na kolację nieznany owoc – rozszerzanie diety lepiej sprawdza się rano lub w ciągu dnia. Wieczorem wybieraj sprawdzone produkty i korzystaj ze znanych maleństwu przedmiotów, np. wygodnego i łatwego do przenoszenia fotelika samochodowego Avionaut Cosmo 2.0.

Jak wyciszyć dziecko przed snem poprzez dietę? Na co dzień unikaj żywności przetworzonej, która może wzmagać aktywność malca, zwłaszcza przed snem. Podawaj dziecku naturalne produkty: świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, produkty zawierające białko. Są one niezbędne nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale też dobrej jakości snu. Zwróć uwagę na alergeny – niektóre mogą powodować reakcje alergiczne i wpływać niekorzystnie na sen niemowlęcia czy starszego dziecka.

Kąpiel i masaż

Kolejnym rozwiązaniem, jak wyciszyć noworodka przed snem, może być relaksująca dziecko kąpiel. Maluszek odpręży się, a jego mięśnie rozluźnią po zabawie i pracy z całego dnia. Warto, by kąpiel była przyjemna i wyciszająca, z dodatkiem bezpiecznych kosmetyków lub relaksujących olejków.

Koniecznie trzeba pamiętać o umyciu zębów maluszka, nawet wtedy, kiedy jeszcze pierwsze nie przebiły się przez dziąsła. O myciu zębów pisaliśmy tutaj. Po wytarciu bobasa możesz spróbować delikatnego masażu całego ciała oliwką lub olejkiem, który wprowadzi domowników w błogi nastrój.

Książki i kołysanki

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-espiro-cloud-lozeczko-dostawne]]]

Szukasz pomysłów, jak wyciszyć 2-letnie dziecko przed snem? Po ubraniu dziecka w piżamkę możesz przeczytać mu książkę, zaśpiewać kołysankę lub włączyć radiowe słuchowisko. Dzięki regularności maluszek będzie wiedział, co nastąpi po każdym kolejnym etapie, a to pozwoli mu się wyciszać. Możesz ułożyć smyka w łóżeczku dostawnym przy swoim łóżku, np. Espiro Cloud i delikatnie gładzić po plecach lub spokojnie kołysać się z nim w ramionach, zanim w pełni nie zaśnie.

Wypoczynek w kołysce

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-graco-all-ways-soother-hustawka]]]

Dla najmłodszych dzieci mających problemy z zasypianiem pomocna może okazać się kołyska bądź huśtawka, taka jak bezpieczna huśtawka Graco All Ways Soother z 16 opcjami bujania we wszystkich kierunkach. Monotonny, delikatny ruch bujaczka pomoże uspokoić malca, bez potrzeby każdorazowego brania go na ręce. Dobrej jakości urządzenie, takie jak leżaczek bujaczek Kinderkraft Luli, posłuży Twojemu smykowi przez kilka pierwszych lat życia. Dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość montażu zabawek na pałąku, wesprą rozwój i zdolności koordynacyjne pociechy.

jak-wyciszyc-dziecko-przed-snem

Jak wyciszyć niemowlę przed snem?

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-chicco-hoopla-lezaczek-bujaczek]]]

Usypianie maluszka to często nie lada wyzwanie dla wszystkich członków rodziny. Sprawdzonym sposobem jest baczna obserwacja Twojej pociechy – metody, jak wyciszyć roczne dziecko przed snem mogą się zmieniać, dlatego bądź elastyczny i nie bój się eksperymentować. W tym, jak wyciszyć dziecko przed snem, mogą pomóc Ci dodatkowe sprzęty, takie jak leżaczek bujaczek Chicco Hoopla, który ukołysze i uspokoi niemowlę. Wszystkie nowości wprowadzaj jednak stopniowo, gdyż nawet zmiana wózka głęboko-spacerowego na spacerówkę dla starszaka, np. gdy korzystasz z funkcjonalnego zestawu Bebetto Pascal z fotelikiem Avionaut Pixel, może zająć nieco czasu.

A jakie są Wasze codzienne rytuały? Stosujecie je, czy każdy dzień wygląda inaczej? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w tej kwestii w komentarzu. Zobacz też bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Oferujemy foteliki samochodowe, wózki głębokie i spacerowe, meble do dziecięcego pokoju, wygodne i bezpieczne łóżeczka, kołyski, leżaczki, bujaczki oraz szereg innych sprzętów i akcesoriów dla pociechy.

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top