Spacer z dzieckiem w upał – jak zadbać o bezpieczeństwo malucha?
Spacery z niemowlakiem to jedno z najważniejszych zajęć w codziennym grafiku rodzica. Gdy zbliża się czas wakacji, warto jak najlepiej przygotować się do wspólnych przechadzek. Spacer z dzieckiem w upał – czy można spacerować z dzieckiem w upał, gdy temperatury przekraczają 30°C?
Spis treści:
- Czy spacer z dzieckiem w upał jest bezpieczny?
- Spacer z niemowlakiem w upał – podstawowe zasady
- Spacer z dzieckiem w upał – o czym pamiętać?
- Ogólne zasady postępowania z dzieckiem w gorące dni
Jesienią i zimą brakuje nam słońca, dlatego wytęsknieniem czekamy na te piękne letnie dni, kiedy temperatura potrafi osiągnąć nawet 30 stopni. Najprawdopodobniej do tej pory nie miałeś problemu z właściwą ochroną siebie przed silnym słońcem – wystarczył skuteczny krem z filtrem i przewiewne ubrania. Jak natomiast jak postępować w chwili, kiedy Twój świat obraca się o 180 stopni i witasz swoje nowo narodzone dziecko? Jak chronić przed upałami tę malutką istotkę, która dopiero uczy się życia poza zawsze bezpiecznym brzuszkiem mamy?
Czy spacer z dzieckiem w upał jest bezpieczny?
Spacer z niemowlakiem w upał to temat, który staje się szczególnie dyskutowany z początkiem wiosny. Ciepłe i coraz dłuższe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a częste spacery poprawiają dziecięcą odporność i wspierają prawidłowy rozwój maluszka. Jednocześnie kilkudniowy lub kilkutygodniowy szkrab jest bardzo delikatny – jego skóra dopiero uczy się kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i wymaga starannej ochrony ze strony opiekunów. By chronić noworodka przed słońcem, wiatrem lub wieczornym chłodem, wybierz dla niego wózek z dużą regulowaną budką przeciwsłoneczną, np. Britax Smile 3, który jest dostępny z fotelikiem Baby-Safe 5Z.
Świeżo upieczony rodzic często zastanawia się, czy spacerowanie z dzieckiem w upał jest bezpieczne – przecież bardzo łatwo wtedy o przegrzanie, oparzenie słoneczne, a nawet udar cieplny. Na szczęście spacer z niemowlakiem w upał może być bardzo udany – wystarczy dobrze się przygotować i pamiętać o paru drobiazgach, dzięki którym niestraszna będzie Wam żadna pogoda!
Przeczytaj także: Wózek na lato – ranking najlepszych wózków
Spacer z niemowlakiem w upał – podstawowe zasady
Na początek zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami. Pierwsza to dopasowanie wieku niemowlęcia to sposobu spędzania czasu poza domem w trakcie upalnych dni. Jeśli Twoje dziecko dopiero przyszło na świat lub nie skończyło jeszcze trzeciego miesiąca życia, powinno przebywać jedynie w cieniu. Starsze dziecko – do roczku – będzie bezpieczne w półcieniu, np. pod drzewem, z kolei dwu czy trzylatek może przebywać dłuższą chwilę w słońcu. Dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie chodzą, obowiązkowy jest dobrze wentylowany wózek, np. Elodie Details Mondo.
Druga równie istotna kwestia to pora dnia i czas, który spędzacie w parku lub na placu zabaw. Pamiętaj, żeby nie wychodzić z dzieckiem, niezależnie od jego wieku, w porze największych upałów – czyli w godzinach 11-15. Wówczas spacer lepiej przełożyć na godziny poranne lub wieczorne. Nowoczesny wózek spacerowy Cybex Eezy S2 z poręczną torbą transportową będzie doskonałym towarzyszem spacerów o każdej porze dnia – dzięki praktycznym akcesoriom użyjesz go zarówno w gorący letni dzień, jak i po zapadnięciu zmierzchu.
Jeżeli jednak właśnie o tej najcieplejszej porze Twój smyk ma ochotę na zabawę w piaskownicy, wybierz miejsce w cieniu, do którego dotrzesz możliwie jak najszybciej, bez długotrwałej ekspozycji na słońce. Pomoże Ci w tym łatwy w prowadzeniu i intuicyjny w użytkowaniu wózek spacerowy, taki jak Kinderkraft Siesta. Możesz też wybrać się na spacer z bobasem w godzinach porannych, a najcieplejszą porę dnia przeczekać w chłodnej kawiarni lub w cieniu rozłożystych drzew, np. w trakcie drzemki.
Spacer z dzieckiem w upał – o czym pamiętać?
Jeśli używasz wózka głębokiego
Wózek głęboki posiada zwykle bardzo szeroki regulowany daszek przeciwsłoneczny – w upalne dni przyda się model, w którym wewnętrzna powierzchnia budki pokryta jest materiałem z filtrami UV. Innym trafnym pomysłem będzie opuszczenie budki i zamontowanie dużego parasola, który będzie chronił całe ciało dziecka przed promieniami słońca. Dobrze też, jeżeli dziecko będzie miało wokół siebie dużo miejsca – ułatwi to przepływ powietrza i ograniczy nagrzewanie ciała od kocyków, zabawek czy maskotek.
Jeśli nie masz wystarczająco dużego parasola – pamiętaj, żeby nigdy nie ściągać budki, ponieważ dziecko nie może pozostać nieosłonięte! Nie popełniaj też częstego błędu – nie zasłaniaj niczym przestrzeni pomiędzy budką wózka a miejscem, w którym dziecko ma nóżki. Jeśli to zrobisz, temperatura we wnętrzu wózka będzie znacznie wyższa, ponieważ nie będzie cyrkulacji powietrza!
Dobrym pomysłem w przypadku postawionej budki, jeśli wózek jest ciemny, będzie położenie na daszku czegoś jasnego, co odbije promienie słoneczne. Dzięki temu ograniczymy nagrzewanie wózka chociaż od góry. Warto też otworzyć okienko wentylacyjne, co umożliwi przepływ powietrza we wnętrzu wózka.
Przy wózku spacerowym
Spacer z dzieckiem w upał w spacerówce rządzi się podobnymi zasadami, co w wózku głębokim. Tutaj również nie możemy odsłonić daszku wózka, jeśli nie mamy parasola. Zabronione jest także używanie chustki, pieluszki czy nawet cienkiego kocyka do zabudowania spacerówki. Rzeczywiście – osłonimy dziecko przed promieniami słonecznymi, ale narazimy je na uduszenie z powodu braku dostępu powietrza lub przegrzanie wskutek panowania wysokiej temperatury w środku.
Zresztą bardzo podobnie jest z fotelikami samochodowymi, a nawet jeszcze bardziej niebezpiecznie, podczas gdy zostawimy dziecko w nagrzanym i zamkniętym aucie. I paradoksalnie niezależenie od tego, jak bardzo bezpieczny fotelik dziecku kupiliśmy, nawet jeśli miałyby być to foteliki RWF, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, dbania i pamiętania o bezpieczeństwie dziecka podczas upałów. Dla utrzymania optymalnej temperatury podczas jazdy samochodem z dzieckiem wybierz model, który ma oddychającą tapicerkę – np. bardzo bezpieczne nosidełko, które rośnie wraz z dzieckiem Britax Dualfix M.
Chusta czy nosidło – czy bezpieczne?
Choć wielu rodziców ceni chusty czy nosidła za wygodę ich używania, to w czasie upałów lepiej zrezygnuj z tego sposobu noszenia niemowlęcia. Dziecko będzie ogrzewać się nie tylko od Twojego ciała, ale także od materiału nosidła czy chusty. Sytuacja, w której bobas jest otulony materiałem z każdej strony i w szczególności grzeje się jeszcze od Ciebie, nie będzie dla niego zdrowa i może skończyć się udarem cieplnym.
Z drugiej strony lekkie nosidło lub chusta z cienkiego materiału może być użyta na krótkiej trasie, np. w drodze do parku. Wówczas wyjmij z niej niemowlaka od razu po dotarciu do celu – możesz ułożyć go na kocu piknikowym lub po prostu posadzić na kolanach. Zwróć jednak uwagę, by brzdąc nie był spocony – zarówno przegrzanie, jak i przewianie po drzemce może skończyć się kłopotliwym przeziębieniem. Na krótkie letnie spacery mimo wszystko najbardziej praktyczny będzie przewiewny wózek spacerowy, który przypomina wózek-parasolkę – właśnie taki jest atrakcyjnie zaprojektowany model Cybex Coya, dostępny w kilkunastu wyjątkowych wersjach kolorystycznych do wyboru.
Sprawdź również: Jaki wózek na plażę wybrać? Zobacz nasze typy
Ogólne zasady postępowania z dzieckiem w gorące dni
Pozostałe wskazówki są ogólne i niezależne od rodzaju wózka fotelika, którego używamy, czy wieku dziecka. Każda z tych zasad jest tak samo ważna i warto traktować je jednakowo, ponieważ każdy z tych elementów wpływa na bezpieczeństwo maluszka.
Zabezpiecz skórę dziecka
Dziecięca skóra o wiele szybciej reaguje na kontakt z promieniami słonecznymi niż skóra dorosłego. Obowiązkowo powinieneś pamiętać o posmarowaniu skóry dziecka kremem z wysokim filtrem – SPF 50+. Dobrze jest nanosić dodatkową warstwę kosmetyku ochronnego na dziecko co jakiś czas, jeżeli zauważysz, że jego skóra jest już sucha w dotyku lub gdy miało kontakt z wodą.
Smaruj każdą część ciała, która nie jest osłonięta żadnym materiałem, także buźkę. Najlepiej stosuj kremy o przyjaznym dla wrażliwej skóry dziecka składzie. Przed pierwszą aplikacją sprawdź działanie kremu na niewielkim fragmencie skóry, np. za uchem, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Chroń główkę maluszka!
Głowa dziecka musi być podczas upału stale osłonięta od słońca. Najlepszym rozwiązaniem będzie cienka chustka, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza. Możesz także użyć cienkiej, przewiewnej czapeczki z daszkiem lub zgrabnego kapelusika. Dobrym pomysłem będzie czapeczka z małymi dziurkami, które umożliwią skórze głowy oddychanie. Jest to ważne, ponieważ w gorące dni powinniśmy zapewnić dziecku jak największe możliwości dostępu powietrza.
Kolory – szczególnie ważne w te dni
Dzięki przewiewnym i wykonanym z naturalnych materiałów ubraniom Twoja pociecha może lepiej tolerować wysokie temperatury na zewnątrz. Postaraj się, żeby wszystko, co założysz swojemu dziecku podczas upałów, było w jak najjaśniejszych kolorach – odbije to słońce i malec zdecydowanie mniej będzie przyciągał promienie. Skup się także na ubraniach z oddychających materiałów jak bawełna czy len, a starszakowi zaproponuj specjalną odzież sportową.
Pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu dziecka na wodę!
Organizm maluszka reaguje na upały tak samo jak organizm osoby dorosłej – zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Jeśli karmisz piersią, nie musisz stosować niczego dodatkowego – po prostu proponuj dziecku pierś częściej. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym również nie musisz podawać dziecku wody, ponieważ mieszanka – jak mleko mamy – zaspokaja pragnienie i głód dziecka. Możesz proponować butelkę nieco częściej, pamiętając jednak, żeby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki pokarmu!
Gdy Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 6. miesiąca życia, pamiętaj o tym, że w ogóle nie musisz podawać mu wody ani innych płynów. To jest już uznawane za rozszerzanie diety, która według WHO powinna nastąpić po ukończeniu 6. miesiąca życia.
Jeśli maluszek potrafi już pić z kubeczka lub bidonu, ale nie umie jeszcze poinformować Cię, że jest spragniony, to proponowanie mu wody należy do Twoich obowiązków. Nawet jeśli dziecko umie już mówić, zwyczajnie może być tak zaaferowane zabawą czy otaczającym je światem, że… zapomni o swoim pragnieniu! Miej butelkę z wodą zawsze pod ręką – bez trudu zmieścisz ją w pojemnym koszu zakupowym wózka do biegania Thule Glide 2.
Podsumujmy zasady zadbania o dziecko podczas upałów:
- dziecko ma większe zapotrzebowanie na wodę,
- jasne kolory ubrań będą bardziej komfortowe dla dziecka niż ciemne,
- szczególnie główkę dziecka należy chronić w pierwszej kolejności,
- odpowiednio należy zadbać o skórę na całym ciele maluszka,
- nie zostawiaj bez opieki dziecka w nagrzanym aucie, nawet na „momencik” i nawet w najbardziej bezpiecznym foteliku.
A jak Wy radzicie sobie z upałami? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej opiekować się swoją pociechą podczas wakacyjnych wycieczek i spacerów z bliskimi. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą BoboWózki – sprawdź, jakie foteliki, wózki wielofunkcyjne czy spacerówki przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego maluszka.
Twój podpis: