+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dziecko w foteliku

Dziecko w foteliku a podróż po Europie. Jakie są przepisy w innych krajach?

2022-02-25

Jeśli wybierasz się w podróż za granicę samochodem, fotelik dla dziecka jest podstawowym elementem wyposażenia Twojego auta. Foteliki dla dziecka są obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jednak normy dotyczące przewozu dzieci w poszczególnych krajach mogą się różnić. Dziecko w foteliku – poznaj najważniejsze zasady przed wyruszeniem na urlop!

Spis treści

Dziecko w foteliku – jakie przepisy obowiązują w Polsce?

Gdy wybierasz najlepszy fotelik samochodowy dla swojej pociechy, to jej bezpieczeństwo powinno być najważniejszym kryterium podczas zakupu. Podstawa to posiadanie odpowiednio dobranego i posiadającego niezbędne atesty fotelika oraz jego montaż we właściwym miejscu w aucie. Obowiązek stosowania fotelików samochodowych w Polsce wprowadzono w 1999 roku. Przez długi czas o tym, czy Twoje dziecko musi nadal korzystać z fotelika dla dzieci, decydowało kryterium wieku. Granicę 12 lat zmieniono kilka lat temu na kryterium wzrostu – od 2018 roku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym do momentu, gdy osiągnie 150 cm wzrostu.

W jakich przypadkach jazda bez fotelika jest w Polsce dozwolona?

Istnieje kilka szczególnych sytuacji, gdy Twoja pociecha może przemieszczać się samochodem bez specjalnego fotelika. Pierwsza to ta, gdy mały pasażer nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach i podróżuje na tylnym siedzeniu pojazdu. Wówczas można zaprzestać użytkowania fotelika już po osiągnięciu przez dziecko 135 cm wzrostu.

Taka ewentualność występuje też w sytuacji, gdy na tylnej kanapie samochodu przewożonych jest więcej niż dwoje dzieci. Wówczas maluch, który ukończył trzeci rok życia, może siedzieć na środkowym siedzeniu i być zapięty samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Jest to dozwolone wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości zapięcia trzeciego fotelika w pojeździe. Fotelik nie jest obowiązkowy także wtedym, gdy korzystamy z taksówki lub gdy maluch przewożony jest w karetce lub radiowozie.

dziecko-w-foteliku-przepisy

Dziecko w foteliku – przepisy, które obowiązują w Unii Europejskiej

Większość przepisów, które dotyczą przewożenia najmłodszych domowników w naszym kraju, jest wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. To przydatka wskazówka, jeśli na cel swojej wakacyjnej wyprawy wybrałeś Hiszpanię lub Włochy. Polskie normy zostały dostosowane do wymagań Unii Europejskiej w 2015 roku. Od tego czasu obowiązujące pozostaje kryterium wzrostu, a foteliki sprzedawane w Niemczech, Francji czy Polsce mają te same normy i atesty, które świadczą o ich niezawodności.

Zasady od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika są wspólne dla wszystkich państw europejskich – jest to nadal 150 cm wzrostu. W przepisach znajdziemy też informację, że dziecko może w razie konieczności korzystać z innych niż foteliki urządzeń przytrzymujących, takich jak specjalne podkładki do siedzenia lub adaptery do samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Czy przewożenie dziecka na przednim siedzeniu jest zgodne z przepisami?

Zdarza się, że rodzice chcą posadzić swoje pociechy na przednim siedzeniu samochodu. Wynika to z konieczności przewiezienia więcej niż jednego malucha w aucie lub ma miejsce wtedy, gdy rodzic niemowlęcia podróżuje sam w aucie i chce mieć smyka stale na oku. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu jest dozwolone wyłącznie wtedy, gdy jest ono zapięte w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym.

Dziecko w foteliku z przodu nie może podróżować tyłem do kierunku jazdy, gdy aktywna jest poduszka powietrzna dla pasażera. Z tego powodu w starszych samochodach, w których nie ma możliwości jej wyłączenia, maluszki powinny jeździć wyłącznie na tylnym siedzeniu auta. Przepisy jasno określają, że obowiązuje bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, w którym nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika. Pamiętaj przy tym, że za najbezpieczniejsze miejsce w aucie uważa się środkowe miejsce na tylnej kanapie samochodu.

Dziecko w foteliku – przepisy w poszczególnych krajach Europy

Podobnie jak w Polsce, w wielu innych krajach europejskich bezwzględnym wymogiem jest korzystanie przez dzieci z fotelików samochodowych. We wszystkich krajach Unii stosuje się te same kryteria doboru fotelika do aktualnych parametrów dziecka. Foteliki dzieli się na kategorie wagowe:

  • grupa 0 – dzieci o wadze do 10 kg
  • grupa 0+ – dzieci o wadze do 13 kg (od urodzenia do ok. 15 miesięcy)
  • grupa I – dzieci o wadze od 9 do 18 kg
  • grupa II – dzieci o wadze od 15 do 25 kg
  • grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Okazuje się jednak, że w poszczególnych krajach przepisy dla małych pasażerów nieznacznie się różnią. Zapoznaj się z przyjętymi normami, zanim zdecydujesz się na wyjazd samochodem po Europie, by uniknąć nieprzyjemności i psujących wakacyjny nastrój mandatów.

Chorwacja

Chorwacja to częsty kierunek urlopowych wyjazdów. W Chorwacji obowiązkowe jest podróżowanie najmłodszych pasażerów w fotelikach w wieku od 2 do 5 lat, dopasowanych do ich wagi i wzrostu. Starsze dzieci mogą jeździć w samochodzie z wykorzystaniem specjalnych urządzeń zabezpieczających, które nie tylko dopasowane są do ich kryteriów wzrostu i wagi, ale także które spełniają wymogi konstrukcyjne Unii Europejskiej.

Na przednim siedzeniu samochodu nie mogą podróżować dzieci poniżej 12. roku życia. Wyjątkiem są niemowlęta poniżej 2. roku życia, które są przewożone w specjalnych fotelikach, montowanych tyłem do kierunku jazdy, a w samochodzie jest wyłączona poduszka powietrzna pasażera. Przykładem fotelika, który możesz wykorzystać na przedniej kanapie samochodu podczas wycieczki do Chorwacji jest lekki model Avionaut Cosmo z bazą Isofix IQ.

Francja

We Francji foteliki są obowiązkowe dla wszystkich małych pasażerów do ukończenia 10. roku życia. Mogą to też być specjalne urządzenia podtrzymujące, dopasowane do ich wieku i wagi. Jazda na przednim siedzeniu dziecka obok kierowcy jest możliwa tylko wtedy, gdy tylne fotele nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Taka opcja jest też przewidziana wówczas, gdy samochód nie posiada z tyłu miejsc siedzących lub gdy wszystkie tylne miejsca są już zajęte przez inne dzieci.

We Francji montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy w przypadku dzieci poniżej 10. roku życia na przednim siedzeniu jest dozwolony tylko wtedy, gdy wyłączymy poduszkę powietrzną pasażera. Wówczas bez problemu możesz korzystać z nowoczesnego, montowanego przodem i tyłem do kierunku jazdy fotelika dla niemowląt Swandoo Marie 3.

Włochy

Kryterium przewożenia dzieci w fotelikach lub z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających i pasów we Włoszech to 36 kg wagi i wzrost 150 cm. Dla wszystkich dzieci poniżej 18 kg wagi foteliki są obowiązkowe. Niemowlęta, które nie przekroczyły wagi 10 kg, muszą być przewożone w fotelikach, zamontowanych tyłem do kierunku jazdy. Odpowiednim fotelikiem dla dziecka, które zabierasz na wycieczkę do Włoch będzie zatem zgodny z normą I-Size fotelik Cybex Solution Z I-Fix Plus.

Węgry

Na Węgrzech maluszki do ukończenia 3. roku życia powinny podróżować w samochodzie z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających, odpowiednich dla ich kategorii wagowej i wzrostu. Starsze dzieci, które mają poniżej 135 cm wzrostu, muszą być przewożone na tylnej kanapie samochodu. Co ciekawe, mogą one używać standardowych pasów bezpieczeństwa, jednak odpowiednio przystosowanych do wzrostu i wagi malucha.

Pomimo dość liberalnych przepisów warto zainwestować w atestowany fotelik dla dziecka, który dzięki szerokim, regulowanym zagłówkom i systemom ochrony bocznej da Twojemu smykowi większą ochronę na wypadek zderzenia. Właśnie taki jest fotelik Britax Kidfix, odpowiedni w najstarszej kategorii wagowej 15–36 kg.

Szwajcaria

Szwajcarskie przepisy kładą szczególny nacisk na wożenie dzieci na przednim siedzeniu. Obowiązuje zakaz przewożenia dzieci do lat 7 na przednim siedzeniu bez specjalnego fotelika. Dzieci w wieku 7–12 lat potrzebują odpowiednio dostosowanego urządzenia, które zapewni im bezpieczeństwo, albo mogą korzystać z pasów dopasowanych do ich wzrostu. Przykładem fotelika, który rośnie wraz z dzieckiem i spełnia najwyższe europejskie normy bezpieczeństwa jest Peg Perego Viaggio 1-2-3 Via, dostępny w kilku atrakcyjnych wersjach kolorystycznych.

Portugalia

W Portugalii wprowadzono dość restrykcyjne przepisy dotyczące jazdy z przodu – żadne dziecko do ukończenia 12. roku życia i osiągnięcia 150 cm wzrostu nie może przemieszczać się samochodem na przednim fotelu. Na tylnej kanapie obowiązkowe jest korzystanie z dopasowanych do wieku i wzrostu pasażera urządzeń zabezpieczających. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podróżujesz samochodem po Europie, który posiada tylko dwa miejsca lub z tyłu nie ma pasów bezpieczeństwa. Na tak daleką podróż ze starszakiem warto wybrać wygodny fotelik, w którym możesz dodatkowo wydłużyć siedzisko, by maluch miał odpowiednio podparte nogi – np. Recaro Tian Elite dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg.

Hiszpania

Informacja o tym, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika z pewnością przyda Ci się w Hiszpanii – tu młody człowiek poniżej 136 cm wzrostu nie może podróżować na przednim siedzeniu obok kierowcy. Jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy samochód jest wyposażony w odpowiednie do tego celu urządzenie z homologacją. Nie dostaniesz też mandatu za przewożenie dziecka z przodu, gdy nie ma dla niego miejsca na tylnej kanapie samochodu.

Wszystkie niemowlęta poniżej 3. roku życia muszą jeździć na tylnej kanapie samochodu w foteliku z homologacją. Pasażerowie, którzy ukończyli 3. rok życia, jednak nie osiągnęli 150 cm wzrostu, powinni korzystać z systemów mocowania, które dopasowane są do ich aktualnej wagi oraz wzrostu. Podczas rodzinnego wyjazdu do Hiszpani z maluchem dobrze jest zabrać ze sobą do samochodu wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria – przyda się poręczny i lekki wózek spacerowy oraz składane łóżeczko turystyczne, np. Kinderkraft Leody.

Dania

Od ilu lat można jeździć bez fotelika w Danii? Tu także kryterium pozostaje 150 cm wzrostu, jednak dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą korzystać nie tylko z fotelików, ale także ze specjalnych pasów bezpieczeństwa lub tzw. „uprzęży”. Do użytku dopuszczone są również specjalne podkładki, które podwyższają siedzisko. Jazda bez fotelika jest zakazana dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia.

Białoruś

Wyjazd do kraju spoza Unii Europejskiej wiąże się zwykle z koniecznością sprawdzenia większej liczby informacji, gdyż normy mogą znacznie różnić się od tych, które znamy w Polsce. Jeżeli wyjeżdżasz z rodziną na Białoruś dowiedz się, od ilu cm można jeździć bez fotelika – zgodnie z informacjami podawanymi przez ambasadę Białorusi w Polsce, zaleca się stosowanie fotelika samochodowego dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Czymś odmiennym od norm unijnych jest fakt, że pełnoletni pasażer na tylnym siedzeniu auta może trzymać na kolanach jedno dziecko. Pasażer ten musi jednak sam być zapięty samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Choć białoruskie przepisy nie są tak restrykcyjne, jak polskie, warto jednak dla bezpieczeństwa malucha przewozić go zawsze w foteliku samochodowym.

samochodem-po-europie

Gdzie szukać informacji o przepisach dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie w danym kraju?

Zagraniczne wyjazdy z dzieckiem dobrze jest zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Zanim wyruszysz w podróż dowiedz się, jakie są obowiązujące przepisy dotyczące przewozu małych pasażerów, wyposażenia samochodu czy też opłat na autostradach. Dzięki temu Twój urlop upłynie w dobrej atmosferze, a Ty będziesz mieć czas, aby poświęcić się w pełni Twoim bliskim.

Przydatne informacje na temat celu Twojej podróży znajdziesz na stronie lokalnej ambasady, w przewodnikach lub biurze podróży, które pomaga zorganizować Ci wycieczkę. Możesz skorzystać z rad innych rodziców na forach internetowych lub zebrać opinie wśród znajomych, którzy korzystali z samochodu w danym kraju. Nawet jeśli w państwie, do którego jedziesz nie ma obowiązkowych fotelików samochodowych – nie rezygnuj z nich. To najlepsza ochrona Twojego malucha w każdych okolicznościach. Spędziłeś udane zagraniczne wakacje z dzieckiem? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom zaplanować ekscytującą podróż pełną niezapomnianych wrażeń!



FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak przewozić dziecko w samochodzie w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce, w Niemczech dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku. Fotelik powinien być dopasowany do jego wzrostu i być zgodny z daną kategorią wagową. Z fotelika muszą korzystać wszystkie dzieci poniżej 12. roku życia, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu. W praktyce oznacza to, że jeśli pasażer jest wyższy niż 150 cm, to nawet jeśli nie ma jeszcze 12 lat, nie musi już korzystać z fotelika. Dzieci poniżej 12. roku życia nie mogą także podróżować na przednim siedzeniu pasażera. Zasada ta nie dotyczy niemowląt poniżej 2. roku życia, przewożonych w specjalnym foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy i przy wyłączonej poduszce powietrznej pasażera.

Od jakiego wzrostu bez fotelika w Austrii?

Podczas korzystania z samochodu w Austrii z dzieckiem w roli pasażera, należy korzystać z odpowiedniego fotelika. Fotelik dziecięcy jest wymagany dla dzieci poniżej 14. roku życia i o wzroście poniżej 150 cm. Alternatywą dla klasycznego fotelika może być specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy, które są przystosowane do wzrostu dziecka. Podobnie jak w większości innych krajów Unii Europejskiej, również w Austrii można przewozić dziecko na przednim siedzeniu samochodu wyłącznie w nosidełko i bez działającej poduszki powietrznej. Z korzystania z fotelika nie zwalnia nawet bycie pełnoletnim – stałą granicą jest osiągnięcie 150 cm wzrostu.

Jak przewozić dziecko we Włoszech?

Tak jak w innych krajach europejskich, również we Włoszech przewożenie dziecka w samochodzie o wzroście poniżej 150 cm wymaga korzystania z fotelika. Młodzi pasażerowie nie mogą podróżować w pojeździe na przednim siedzeniu pasażera, jeśli nie przekroczyli 150 cm wzrostu i mają mniej niż 12 lat. Na przednim siedzeniu można przewozić niemowlę w dedykowanym dla niego foteliku, ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Obowiązkowe jest wówczas wyłącznie poduszki powietrznej pasażera. Co ważne, dzieci do ukończenia 3. roku życia mogą jeździć na tylnej kanapie samochodu wyłącznie w towarzystwie osoby w wieku powyżej 16 lat. Do 10 kg wagi wszystkie dzieci jeżdżą w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Do 18 kg obowiązkowy jest fotelik, zaś dzieci o wadze między 18 a 36 kg mogą korzystać z fotelika lub specjalnej podkładki podwyższającej.

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Wąti
2022-03-08 14:59
fajne info, dzięki!
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up