+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Do kiedy kształtuje się główka dziecka i co robić, gdy jest spłaszczona?

Do kiedy kształtuje się główka dziecka i co robić, gdy jest spłaszczona?

2024-09-20

Delikatna główka niemowlęcia nie przestaje kształtować się w momencie narodzin smyka. Może zmieniać się na przestrzeni pierwszych tygodni, dlatego tak ważna jest delikatna pielęgnacja noworodka. Do kiedy kształtuje się główka dziecka i kiedy warto skonsultować się ze specjalistą? Sprawdź!

Spis treści:

Do kiedy kształtuje się główka dziecka?

Twoje dziecko po urodzeniu zmienia się niemal każdego dnia. Z tygodnia na tydzień zauważasz, jak rośnie, jego ciało się wydłuża, a rysy twarzy stają się bardziej wyraziste. Już kilka dni po powrocie ze szpitala możesz dostrzec, że brzdąc bardziej przypomina mamę lub tatę. Jednak zaledwie po miesiącu te proporcje znów się stają inne, co zadziwia wszystkich domowników.

Okazuje się, że to pierwszy rok życia jest najbardziej przełomowy oraz pełen zaskoczeń. Właśnie wtedy niemowlak potraja swoją masę urodzeniową i zyskuje kilkanaście dodatkowych centymetrów wzrostu. Na liście najbardziej zaskakujących zmian jest stale rozwijająca się głowa niemowlaka.

Jak wygląda prawidłowy kształt główki niemowlaka?

Noworodek zachwyca na każdym kroku świeżo upieczonych rodziców. Pachnie w wyjątkowy sposób i rozczula pierwszymi minkami. Jego budowa ciała niewiele różni się od anatomii dorosłego człowieka. Sama czaszka składa się z tych samych kości co u dorosłego. Wyróżniamy kość potyliczną, czołową, klinową, sitową i po dwie pary skroniowych i ciemieniowych. Mają jednak inne połączenia. Na początku życia szwy czaszkowe nie są skostniałe, a między poszczególnymi elementami widoczne są delikatne rowki.

Przerwy te na powierzchni czaszki tworzą ciemiączka, czyli błonę, wypełnioną tkanką łączną. Zwłaszcza na początku dobrze dostrzegalne są dwa z nich – przednie i tylne. Z czasem, gdy głowa się powiększa, ciemiączka zanikają, by ostatecznie ukryć się pod pierwszymi włoskami. Ciekawostką jest fakt, że u wcześniaków obserwuje się także ciemiączka boczne, które po kilku miesiącach w pełni znikają.

Idealna główka niemowlęcia nie istnieje. Nie ma sztywnego wzorca, jak powinna wyglądać w konkretnym tygodniu lub miesiącu życia. Najłatwiej ocenić ją, gdy patrzymy na smyka od góry. Wówczas czaszka przypomina okrąg i jest symetrycznie owalna. Zdarza się jednak, że kształt główki niemowlaka jest inny.

Typowym problemem, z którym zgłaszają się rodzice maluszków do pediatry, jest płaska główka u niemowlaka, dziwny kształt głowy u dziecka lub zbyt długo zrastające się ciemiączko. Na szczęście niekiedy kilka spotkań z terapeutą wystarczy, by usunąć ewentualne nieprawidłowości. Oto przydatne wskazówki, jak poznać, czy dotyczy nas spłaszczona główka z jednej strony lub inne dziecięce anomalie!

Sprawdź również: Prawidłowa waga dziecka w wiek. Ile powinno ważyć roczne dziecko?

Jak ocenić kształt głowy niemowlaka?

Aby w pełni ocenić, czy główka Twojego niemowlęcia ma odpowiedni kształt, dobrze jest przyjrzeć się jej z każdej strony. W pierwszej kolejności stań na wprost bobasa i spójrz na jego twarz. Porównaj, czy czaszka ma tę samą wysokość po obu stronach. Dla lepszej orientacji ułóż maleństwo na większej kartce papieru i obrysuj kształt główki. Podobnie zrób wtedy, gdy malec leży na boku. Wówczas jesteś w stanie wyśledzić dziwny kształt głowy u dziecka bez pomocy lekarza pediatry.

Innym sposobem oceny, czy kształt głowy niemowlaka nie odbiega od normy, jest dokładne dotykanie jej z każdej strony i gładzenie otwartą dłonią. Jeśli w którymś miejscu powierzchnia czaszki wydaje się zbyt płaska, warto zapytać o opinię położną lub lekarza specjalistę, który ma bardziej wiarygodne narzędzia pomiarowe i precyzyjnie oceni obwód głowy noworodka. Taką próbę przeprowadzisz na przewijaku, podłodze lub gdy niemowlę bezpiecznie odpoczywa w obszernym kojcu do zabawy, np. Baby Design Play Up.

Ile cm miesięcznie rośnie główka niemowlaka i do kiedy trwa jej rozwój?

Być może wydaje Ci się, że obwód głowy noworodka rozwija się tylko w pierwszych miesiącach życia. Jednak zarastanie ciemiączka to tylko jeden z etapów tego procesu. W rzeczywistości obwód zmienia się w pierwszym roku życia o kilkanaście centymetrów. Wiedza, do kiedy kształtuje się główka dziecka, jest potrzebna przez wiele lat dorastania najmłodszych domowników.

Najintensywniejszy wzrost czaszki obserwuje się w pierwszych trzech latach życia. Między 6 a 8 tygodniem życia noworodka dochodzi do zrostu tylnego ciemiączka, a przednie zrasta się między 9 a 18 miesiącem życia. Po tym czasie wzrost spowalnia, jednak mózg nadal rośnie, nawet do 7 roku życia.

Kości czaszki łączą chrząstkozrosty, które są niezbędne w czasie życia płodowego i samego porodu. Dzięki nim całe ciało dziecka jest w stanie zmieścić się w kanale rodnym mamy. Po przyjściu na świat nie są już potrzebne, dlatego wraz z dojrzewaniem zanikają i zaczynają tworzyć sztywną i trwałą ochronę naszego mózgu. Ostatnie procesy związane z rośnięciem i zwiększaniem się obwodu głowy obserwuje się nawet po osiągnięciu pełnoletności.

Do kiedy kształtuje się główka dziecka?

Zniekształcona główka niemowlaka – po czym ją poznać?

Wydłużona głowa u niemowlaka jest czasami widoczna gołym okiem. Jednak gdy bobas ma gęste włosy lub często ma ubieraną czapeczkę, odstępstwa od normy nie są tak widoczne. Aby rozpoznać, czy dotyczy Was spłaszczona główka u niemowlaka, możesz wykonać domowe testy.

  • Ułóż niemowlę na płaskiej powierzchni na pleckach. Następnie stań lub uklęknij za nim i zrób zdjęcie górnej części czaszki. Na gotowej fotografii narysuj dwie kreski, które poprowadzisz przez środek główki w pionie i poziomie. W ten sposób otrzymasz cztery kwadranty. Twoim zadaniem jest porównać części, które sąsiadują ze sobą w linii poziomej, czyli te w obrębie czoła i ćwiartki tylnej strony głowy. Oceń, czy czoło smyka wygląda w obu z nich identycznie, czy na tym samym poziomie znajdują się uszy malca bądź czy któryś policzek jest bardziej uwypuklony. Porównaj, czy obie części w tyle głowy mają podobny zarys i zachowują symetrię. Wówczas wyśledzisz możliwe zniekształcenia w budowie czaszki.
  • Powtórz ten zabieg przez zrobienie zdjęcia z boku głowy pociechy, z każdej strony. Najczęściej obserwowaną wadą jest plagiocefalia u niemowlaka, czyli asymetryczne spłaszczenie jednej strony główki. Płaska na całej powierzchni głowa niemowlaka, która od góry kształtem przypomina trapez, to brachycefalia. Podłużna główka niemowlaka, gdy szkrab ma czaszkę wąską, płaską na bokach i mocno wyciągniętą, to dolichocefalia. Najrzadziej zdarza się kraniosynostoza, czyli deformacja wywołana zbyt szybkim zrośnięciem się jednego lub wielu szwów czaszki.
  • Krzywa główka u niemowlaka oznacza niekiedy nierówne rozmieszczenie oczu, brwi lub niesymetryczny kształt czoła. Zauważysz to, gdy spojrzysz na maleństwo na wprost. Główka noworodka nigdy nie jest idealnie równa – podobnie jak u dorosłego kształt ust bywa odmienny na każdej połowie twarzy. Jeśli jednak uważasz, że różnice te są znaczne, nie zwlekaj z udaniem się do fachowca. Korygowanie wtórnych deformacji jest o wiele trudniejsze niż reagowanie i niwelowanie stosunkowo świeżych zmian w wyglądzie malucha.

Główka niemowlaka – kształt a prawidłowy rozwój

Być może wydaje się, że płaska głowa u niemowlaka to jedynie defekt kosmetyczny. Jednak plagiocefalia u 2-latka może prowadzić do określonych problemów zdrowotnych, do których najczęściej należą:

  • Niewłaściwe ułożenie całej jednej strony ciała. Następstwem jest nierówny chód, mocniejsze obciążanie tylko jednej kończyny, a nawet krzywienie stopy podczas przemieszania się;
  • Asymetria tułowia, miednicy, rozmaite dysfunkcje w obrębie stawów biodrowych;
  • Z czasem spłaszczona główka może skutkować widoczną asymetrią twarzy – jedna część staje się większa od drugiej.

Sprawdź: Od kiedy dziecko raczkuje i jak wspierać rozwój tej umiejętności?

Czy główka niemowlaka się wyrówna?

Świadomość, do kiedy kształtuje się główka dziecka jest ważna dla rodzica. Dlaczego? Wielu opiekunów spotyka się z powszechną opinią, że spłaszczona główka z czasem stanie się bardziej symetryczna, a malec z niej wyrośnie. Nic bardziej mylnego! Wczesna konsultacja z fizjoterapeutą pomoże Wam zapomnieć o krzywej czaszce. Często wystarczy zmiana nawyków i sposobu pielęgnacji, by już po kilku tygodniach zauważyć efekt terapii.

Plagiocefalia – ćwiczenia na spłaszczenie główki u niemowlaka

Wydłużona głowa u niemowlaka nie będzie Twoim zmartwieniem, jeśli wypróbujesz proste i sprawdzone ćwiczenia. Zmienisz ją pod okiem fizjoterapeuty w swoim domu. Wystarczy kilka minut dziennie! Oto kilka propozycji:

  • Do kiedy rośnie głowa dziecka, możesz wpływać na jej wygląd. Ułóż smyka między swoimi udami tak, aby cały jego tułów układał się symetrycznie, a pupa znajdowała się nieco wyżej od głowy. Pozwól malcowi odpoczywać w tym ułożeniu przez kilka minut dziennie. Niemowlak nauczy się, jak wygląda właściwa pozycja w czasie leżenia na plecach i przyzwyczai się do niej bez zbędnego marudzenia.
  • Gdy zauważasz, że problemem Twojej pociechy jest spłaszczona główka z jednej strony, staraj się nie układać brzdąca tylko na jednym boku. Często zmieniaj jego ułożenie w czasie drzemki, a po karmieniu odkładaj na obie strony. Przydatne jest umieszczanie szkraba na brzuszku. Wówczas noworodek skręca twarz w obu kierunkach i może równomiernie obciążać każdy bok główki. Aby wygodnie obserwować pociechę, przyda Ci się dobrze zaprojektowane łóżeczko, takie jak. Kinderkraft Mia.
  • Nie ograniczaj ruchów dziecka. Plagiocefalia u niemowlaka może rozwijać się wtedy, gdy noworodek jest ciasno skrępowany w beciku lub chuście. Dbaj o to, by mógł swobodnie machać rączkami i nóżkami w czasie zabawy. Nie zapominaj o prostych ćwiczeniach ruchowych z brzdącem – delikatnym przetaczaniu malucha z boku na bok, masowaniu, odpychaniu nóżek i zabawie w chwytanie rączkami. Dzięki temu lepiej poznaje swoje ciało i staje się zwinniejszy oraz bardziej samodzielny. Takie aktywności możesz realizować w czasie leżenia na macie, przewijania, a nawet podczas kąpieli – z pewnością przyda się ergonomiczna wanienka Stokke Flexi Bath XL.

Do kiedy kształtuje się główka dziecka?

Już wiesz, do kiedy kształtuje się główka dziecka i jak temu zaradzić!

Spłaszczona główka u niemowlaka to bardzo częsty temat, z którym zgłaszają się rodzice do lekarza pediatry. O odkształcenia wcale nietrudno. Płaska głowa u niemowlaka tworzy się już nawet w życiu płodowym. Czasami występuje na skutek trudnego porodu, zwłaszcza gdy noworodek miał bardzo wysoką wagę urodzeniową, a poród siłami natury trwał bardzo długo. Spłaszczona główka zjawia się też wtedy, gdy malec nawykowo skręca ją w jedną stronę.

Na szczęście im szybciej zauważysz odmienny kształt czaszki swojej pociechy, tym skuteczniej możesz zatrzymać te zmiany i przywrócić jej prawidłowy kształt. Regularne ćwiczenia i utrwalanie właściwych nawyków podczas snu lub karmienia, częste obracanie dziecka w różne strony i dbanie o to, by nie odpoczywał za długo w stałej pozycji to tylko kilka sposobów, by zwalczyć deformację.

Odkąd maluch zaczyna samodzielnie siedzieć, stawać i coraz rzadziej przebywa w pozycji leżącej, ryzyko odkształcenia kości głowy maleje. Mimo to podczas kontrolnych wizyt u pediatry i okresowych bilansów zawsze sprawdzaj, czy główka systematycznie rośnie i czy jej wygląd nie odbiega od normy.

Odwiedź nasz bogato wyposażony sklep BoboWózki i wybierz akcesoria, które pomogą Ci optymalnie wspierać harmonijny rozwój swojego maleństwa. Jeśli masz sprawdzone ćwiczenia lub rady, które ułatwią innym rodzicom lepsze dbanie o zdrowie ich niemowlaków, opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej!

 

Bibliografia:

  1. https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/26/splaszczona-glowka-niemowlecia/
  2. https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/11/27/splaszczona-glowka/
  3. https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/diagnostyka-obrazowa/301160,niemowle-z-nieprawidlowym-ksztaltem-glowy

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up