+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją poznać?

2024-09-18

Asymetria u niemowlaka jest naturalnym zjawiskiem, które może występować w kilku pierwszych miesiącach życia. Gdy trwa zbyt długo, powinna Cię zaniepokoić. Wczesne wykrycie problemu i wdrożenie ćwiczeń pozwolą Ci cieszyć się prawidłowym rozwojem dziecka. Poznaj ćwiczenia, które wykonasz w domu i sposoby specjalistów na wspieranie rozwoju symetrii.

Spis treści:

Obracanie głowy w jedną stronę czy brak równoległego ustawienia obręczy barkowej i biodrowej u trzymiesięcznego dziecka powinny zaniepokoić. Mogą zwiastować utrwaloną asymetrię, która choć często przemija, czasem przekłada się na problemy z rozwojem motorycznym w przyszłości. Asymetria niemowlaka występuje podczas leżenia i trzymania w konkretny sposób.

Częste przyczyny problemu to utrwalona pozycja w macicy, a także preferencja do obracania głowy w jednym kierunku. Dostrzegalne gołym okiem symptomy mogą być skutecznie skorygowane – najważniejsza jest szybka reakcja. Na poprawę ułożenia ciała mają wpływ nie tylko specjaliści, lecz także rodzice. Dowiedz się, co to jest asymetria i co zrobić, by pomóc maluszkowi ją pokonać.

asymetria u niemowlaka

Asymetria – co to właściwie jest?

Asymetria u noworodka to stan, w którym widoczne są zaburzenia budowy ciała lub jego funkcjonowania. Nietrudno dostrzec, że pociecha wykazuje wyraźną preferencję dla jednej strony w ruchach głowy i pozycji ciała, na przykład wyciąga do zabawki zawsze tylko jedną rękę.

Zjawisko jest zupełnie naturalne, ponieważ układ mięśniowy i nerwowy są wciąż niedojrzałe, stale się rozwijają. Większość przypadków nierówności w ułożeniu ciała będzie stopniowo mijało w pierwszych miesiącach życia.

Może się jednak zdarzyć, że niekorygowana odpowiednio asymetria u dziecka będzie miała wpływ na kolejne etapy rozwoju. W pierwszych tygodniach nie jest to nic niepokojącego. Jeśli jednak dysproporcja nie znika, a nawet stale się pogłębia, należy skierować po pomoc do pediatry.

Zobacz także: Zabawy ruchowe dla dzieci, które wspierają rozwój motoryczny. 15 propozycji

Asymetria u niemowlaka – objawy

Ważne jest, by wiedzieć, co to jest asymetria, a także jakie daje objawy. Znajomość symptomów pozwoli zareagować szybciej i wdrożyć konieczne działanie. Sygnały wskazujące na jej obecność to:

  • Dziecko woli obracać głowę w jedną stronę – robi tak zarówno podczas snu, jak i podczas aktywności.
  • Nierównomierna pozycja ciała – objawia się skrzywieniem tułowia w trakcie leżenia.
  • Wodzenie wzrokiem za zabawką tylko w jedną stronę.
  • Trudności w przewracaniu się z jednej strony na drugą.
  • Spłaszczenie jednej strony główki (plagiocefalia) w wyniku układania się stale właśnie na niej.
  • Wyginanie się do tyłu szczególnie jednym barkiem.
  • Wykonywanie obrotu przez jedno ramię.
  • Nierówności widoczne na twarzy.
  • Podczas leżenia na brzuchu niemowlę stale przechyla się w jedną stronę.
  • Widoczna bywa niechęć do leżenia na brzuchu, a przyjmowanie tej pozycji jest szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju.

asymetria u niemowlaka zanika koło czwartego miesiąca życia grafika

Po tych kilku miesiącach potrafi przyjąć pozycję podporu na przedramionach w taki sposób, żeby uszy znajdowały się w jednakowej odległości od barków, a głowa nie była zbyt silnie zadarta.

Asymetria u dziecka rocznego powinna zdecydowanie zaniepokoić. Warto pamiętać, że taki stan może mieć wynikać z wady wzroku czy słuchu, a także mieć podłoże neurologiczne. Konsultacja jest więc niezbędna. Pierwsze kroki warto skierować do pediatry, który podpowie, co dalej.

Dobrze jest też wiedzieć, jak wygląda symetryczna sylwetka. Oto kluczowe cechy, po których ją rozpoznasz:

  • Obręcz barkowa i biodrowa są ustawione względem siebie równolegle.
  • Tułów dziecka jest prosty, a głowa znajduje się w jego przedłużeniu.
  • Uszy są w jednakowej odległości od barków.
asymetria u niemowlaka leżącego na łóżku

Zobacz też: Jak rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt?

Skąd się bierze asymetria u niemowląt i jak jej zapobiegać?

Dolegliwość może wynikać już z przyjęcia jednej pozycji w łonie matki. Za kłopoty często odpowiada również obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe. Możesz je dostrzec, jeśli podczas karmienia jedna rączka pociechy opada. Poza tym winne bywają skolioza, zwichnięte biodro oraz dziecięce porażenie mózgowe.

Jeśli dotyczy nieregularnego kształtowania się główki dziecka, odpowiada za to układanie jej na jedną stronę. Przyczyna może być jednak poważniejsza, na przykład obejmować wadę wzroku lub słuchu. Dziecko układa się w konkretny sposób, bo na przykład na jedno ucho słyszy lepiej.

Asymetria ułożeniowa u niemowlaka może mieć związek z nieprawidłową opieką nad maluszkiem. Ryzyko zwiększa karmienie jedną piersią czy noszenie dziecka w jednej pozycji. Bez złych zamiarów rodzic może utrudnić maluchowi naukę symetrycznego układania ciała.

Asymetria u niemowląt – jak zapobiegać?

Są rzeczy, które możesz robić samodzielnie w domu, żeby zapobiegać asymetrii i jej utrwalaniu u swojej pociechy. Oto kilka wskazówek:

  • Podchodź do dziecka raz z jednej strony, raz z drugiej.
  • Sprawdź, czy po stronie, którą chętniej wybiera, nie znajdują się przedmioty przyciągające jego wzrok.
  • Zwróć uwagę na naprzemienną pozycję w trakcie karmienia. Zawsze przystawiaj malucha do obydwu piersi. Podczas karmienia butelką układaj go raz na jedną, raz na drugą stronę.
  • Uważaj na zbyt miękkie podłoże, na którym dziecku trudno zmienia się ułożenie ciała. Unikaj stosowania miękkich poduszek.

Nie bez znaczenia są codzienne aktywności. Żeby asymetria dziecka się nie pogłębiała, podczas pielęgnacji pamiętaj o naprzemienności ruchów. Daj maluchowi szansę, żeby raz obciążona była jedna strona, a później druga strona ciała.

Sprawdź, czy wyciąga do zabawki raz jedną, raz drugą rączkę, czy zawsze tę samą. Jeśli tylko jedną, postaraj się podawać przedmiot w taki sposób, żeby zachęcać do wyciągania drugiej dłoni.


Zadbaj o wprowadzenie zmian w życie nie tylko w domu, lecz także w podróży. Pomogą w tym odpowiednie produkty. Jednym z nich jest łóżeczko turystyczne Kinderkraft Joy 2. Dno modelu zostało wyposażone w materiał, który zapewnia komfortowe warunki do zmian pozycji. Poza tym łóżeczko może służyć jako kojec do zabawy. Co ważne, model jest pozbawiony jakichkolwiek ostrych krawędzi.

Marka Kinderkraft ma też propozycję do wykorzystania w domu. To łóżeczko Nico, w którym możesz układać malucha główką raz po jednej, raz po drugiej stronie. Produkt bez materaca w zestawie pozwala dopasować ten najważniejszy element łóżka do potrzeb.

Zwróć uwagę na inne meble wykorzystywane w domu. Ważne jest między innymi krzesło do karmienia. Świetna propozycja to Stokke Tripp Trapp, które rośnie razem z dzieckiem. Możesz zdecydować się na opcję dla noworodka. Kiedy ułożysz malucha w tym meblu, będzie Ci łatwo bawić się z nim w taki sposób, żeby trenować obracanie głowy w jedną, a potem w drugą stronę. Krzesełko rośnie razem z dzieckiem, więc od około 6-9. miesiąca życia będzie wspierać je w samodzielnym siedzeniu. Maksymalne obciążenie to aż 136 kg, więc posłuży nawet nastolatkowi.

Asymetria ułożeniowa – ćwiczenia w domu

Asymetria niemowlaka to coś, nad czym można pracować w domu. Oczywiście to możliwe, jeśli problem nie ma podłoża neurologicznego i nie wiąże się z wadą słuchu czy wzroku. Regularnie stosuj kilka nieskomplikowanych ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że jeśli występuje asymetria u dziecka rocznego to zdecydowanie powód do zasięgnięcia opinii specjalisty.

Podstawowe ćwiczenia, które wykonasz w domu:

  • Ćwiczenia na brzuszku – kładzenie dziecka na brzuchu jest niezwykle ważne dla jego rozwoju. Przyczynia się do wzmocnienia mięśni pleców i ramion. Zachęca do podnoszenia głowy w obydwu kierunkach.
  • Obroty – warto umieszczać zabawki po obydwu stronach pociechy. Przedmioty przyciągające uwagę pozwolą zredukować preferencję do jednej strony. Dziecko będzie odwracać głowę do miejsca, w którym znajduje się interesująca rzecz.
  • Stymulacja drugiej strony – kiedy zauważasz, że maluch nie patrzy w jedną ze stron, właśnie nią podawaj mu zabawkę.
  • Turlanie – przewracaj dziecko z brzucha na plecy i odwrotnie. Ważne, żeby zawsze robić to w obie strony.

Jak nosić niemowlę z asymetrią?

Asymetria prawostronna czy lewostronna może być korygowana przez zmianę codziennych przyzwyczajeń. Wiesz już, jak ważne są ćwiczenia. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób nosisz malucha.

Żeby dolegliwość się nie pogłębiała:

  • Zmieniaj rękę, na której nosisz pociechę. Dzięki temu możliwe będzie równomierne obciążenie mięśni po obydwu stronach ciała.
  • Stosuj tylko wysokiej jakości, sprawdzone chusty i nosidła ergonomiczne, w których główka jest właściwie podparta i nie przechyla się w jedną ze stron.
  • Zwróć uwagę, czy dziecko jest ustawione symetrycznie z głową podpartą w linii środkowej ciała.

Dobrym pomysłem jest noszenie malucha przodem do świata. W takiej pozycji jego plecy opierają się o brzuch i klatkę piersiową rodzica. Druga polecana pozycja polega na noszeniu na przedramieniu. Można skojarzyć to ze zwierzęciem leżącym na gałęzi drzewa ze zwisającymi nogami.

Kiedy mija asymetria u niemowlaka?

Asymetria u dzieci powinna mijać około 3-4 miesiąca życia. Po pół roku maluch powinien już cieszyć się symetryczną pozycją ciała. Zyskuje w tym czasie większą kontrolę nad swoim ciałem. Napięcie mięśniowe staje się bardziej równomierne.

Jeśli stan utrzymuje się dłużej, wskazana jest konsultacja u lekarza. Leczenie będzie zależało od znalezionej przyczyny, jednak przede wszystkim będą to wizyty u fizjoterapeuty. Zaproponuje on ćwiczenia perfekcyjnie dopasowane do potrzeb dziecka. Pokaże, jak wykonywać je w domu.

Powyżej 3. miesiąca życia u dzieci z asymetrią można dostrzec tendencję do wyginania się w łuk, czemu często towarzyszy płacz. Możliwe, że winne jest wzmożone napięcie mięśniowe. Takie zachowanie również powinno skłonić do wizyty u pediatry.

Fizjoterapeuci stosują najczęściej dwie metody podczas pracy z zaburzeniem symetrii. Są to metoda Vojty i metoda NDT-Bobath. Sposób pracy z maluszkiem dobiorą po spotkaniu z nim. Regularna rehabilitacja przyczyni się do równomiernego rozkładu obciążenia ciała. Dojdzie do zbudowania symetrii osi ciała.

asymetria u niemowlaka matka pomaga dziecku w prawidłowej pozycji

Sprawdź również: Wysoki podpór - dlaczego jest ważny i kiedy się pojawia u niemowlaka?

Już wiesz, czym się objawia asymetria u dzieci i jak temu zaradzić!

Asymetria ułożeniowa u niemowlaka często jest naturalnym zjawiskiem, które stopniowo mija samo. Żeby nie doszło do utrwalenia złych nawyków, wystarczy wprowadzić pewne zmiany w codzienne życie, na przykład związane z zabawą. Przy pomocy kolorowych przedmiotów należy zachęcać maluszka do odwracania głowy w tę stronę, w którą nie chce tego robić. Podczas karmienia trzeba przystawiać pociechę zawsze do obydwu piersi.

Zdarza się jednak, że stan jest poważniejszy i wymaga regularnych spotkań z fizjoterapeutą, a także poszukania przyczyny trudności z osiągnięciem symetrii ciała. Może się okazać, że maluch preferuje jedną stronę, ponieważ w konkretnym ułożeniu wykorzystuje ucho, którym słyszy lepiej. Asymetria u niemowlaka może mieć związek z podłożem neurologicznym, dlatego gdy trudność z osiągnięciem symetrii trwa długo, nie należy jej bagatelizować.

Jak Ty radzisz sobie z brakiem symetrii dziecka? Które ćwiczenia na asymetrię u niemowlaka stosujesz lub planujesz wprowadzić w życie? Pamiętaj też o zapoznaniu się z ofertą sklepu BoboWózki, w której czekają na Ciebie produkty pozwalające dziecku przyjąć prawidłową pozycję.

Pamiętaj, że powyższe porady nie zastąpią wizyty u lekarza.

Źródła:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/05/10/asymetria-u-niemowlaka/

https://fizjo4life.pl/asymetria-u-niemowlat-diagnoza-leczenie-i-porady-dla-rodzicow

https://www.doz.pl/czytelnia/a15631-Asymetria_ulozeniowa__na_czym_polega_asymetria_u_niemowlaka_Jak_wyglada_rehabilitacja_i_jak_dlugo_trwa

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up