Bieszczady – atrakcje dla dzieci i łatwe szlaki dla początkujących
Bieszczady są jednym z najchętniej wybieranych kierunków urlopowych wypraw z najmłodszymi. Łatwo dostępne i malownicze szlaki, rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna oraz liczne atrakcje kuszą turystów. Co warto zwiedzić? Z naszym poradnikiem zaplanujesz weekendowy wyjazd. Bieszczady – atrakcje dla dzieci, które warto zobaczyć!
Spis treści:
- Bieszczady z dziećmi – dlaczego warto spędzić tutaj weekend?
- Gdzie w Bieszczady z dziećmi?
- Bieszczady – atrakcje dla dzieci latem
- Bieszczady – atrakcje dla dzieci zimą
- Bieszczady z dziećmi – szlaki dobre na pierwszy kontakt z górami
- Solina – atrakcje dla dzieci
- Już wiesz, jakie atrakcje dla dzieci w Bieszczadach warto zobaczyć!
Wspólne podróżowanie z najmłodszymi to nie tylko sposób na udane spędzanie wolnego czasu. To także okazja, by zarażać najmłodszych pasją do turystyki, pokazywać najciekawsze miejsca w Polsce i cieszyć się aktywnością fizyczną na łonie natury. Wakacyjne lub weekendowe wypady wcale nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami i skomplikowaną domową logistyką. Właśnie z tego powodu dobrze jest na początek podróżować po Polsce w miejsca, które są łatwo dostępne zarówno pociągiem, jak i samochodem.
Na liście celów, które możesz obrać na czas najbliższego urlopu, z pewnością są polskie góry. Krajobraz Polski jest bardzo zróżnicowany – znajdziesz tu zarówno bardzo wysokie szczyty Tatr, jak i nieco niższe Beskidy czy zaskakujące Karkonosze. Jednak najbardziej urokliwe dla wielu miłośników gór w okresie jesiennym nadal pozostają Bieszczady. Co warto zobaczyć z dziećmi, gdy planujesz wypad w południowo-wschodni region naszego kraju?
Bieszczady z dziećmi – dlaczego warto spędzić tutaj weekend?
Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich w południowo-wschodniej części Polski w łańcuchu Karpat. Rozciągają się także na terytorium Ukrainy. Uważane są za jedne z najdzikszych terenów w tej części kraju – można tu spotkać wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym niedźwiedzia brunatnego, rysia, orła przedniego i wilka. Większość zielonych terenów zajmuje Bieszczadzki Park Narodowy, który pomaga chronić najrzadsze okazy, niespotykane w innych częściach globu.
Ogromną zaletą tego kierunku jest możliwość dojechania w Bieszczady także pociągiem lub autobusem, choć w najdalsze zakątki gór najłatwiej jest dotrzeć autem. Dzięki bliskości Zalewu Solińskiego okolica przyciąga fanów pływania, plażowania i spacerów. Znajdziesz też trasy dopasowane do wycieczek rowerowych i zaawansowanego trekkingu. Na takie wyprawy sprawdzi się niezawodny wózek, np. Cybex Coya.
Jesienią tłumy wyruszają, by zdobyć Połoninę Caryńską, a latem kierują się na Połoninę Wetlińską. W ramach relaksu możesz beztrosko poleżeć ze smykami na kocu nad brzegami Sanu. Ci, którzy decydują się na wakacje lub zimowisko w Bieszczadach, doceniają stosunkowo łatwe stoki narciarskie dla sportowców na różnych stopniach zaawansowania, rozwiniętą infrastrukturę i dobrze przygotowane trasy. Przede wszystkim – jest tu znacznie mniej turystów niż w Zakopanem czy Bukowinie Tatrzańskiej. Poznaj dzikie Bieszczady – atrakcje dla dzieci, o których nie możesz zapomnieć!
Gdzie w Bieszczady z dziećmi?
Dzięki dużej powierzchni polskiej części Bieszczad nietrudno zaleźć tu idealne miejsce dla siebie. Bardzo chętnie wybieranym kierunkiem jest łatwo dostępna Solina. Atrakcje dla dzieci przy mniej korzystnej pogodzie z pewnością oferuje Sanok, a wiele inspirujących opcji noclegowych – Ustrzyki Górne i Ustrzyki Dolne.
Jeśli marzysz o ukryciu się przed cywilizacją i chcesz poczuć smak prawdziwej wsi, wybierz którąś z niewielkich wsi w okolicy Cisnej, Myczkowic lub Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Jeżeli zdecydujesz się na Bieszczady z dziećmi, atrakcje pozwolą Ci spędzić niezapomniany czas i budować bliskie relacje z maluchami.
Bieszczady – atrakcje dla dzieci latem
Większość rodziców planuje wakacyjne wyjazdy z bobasami wtedy, gdy temperatura za oknem przekracza 20 stopni. Wówczas Twoja rodzina może swobodnie bawić się na zewnątrz do późna, bez konieczności ubierania kilku warstw ciepłej odzieży.
Gdy planujesz letnie atrakcje dla dzieci, Bieszczady pozwolą Ci cieszyć się czasem na świeżym powietrzu, obcować z przyrodą i spędzać czas nad Jeziorem Solińskim.
Bieszczady, Solina – atrakcje dla dzieci w każdym wieku, które uprzyjemnią odpoczynek – oto nasze propozycje!
Bieszczadzka kolej leśna
Bieszczadzka Kolej Leśna jest jedną z najchętniej wybieranych atrakcji w czasie wakacji z maluszkami. Wybierz ją, jeśli chcesz zobaczyć krajobrazy Bieszczad bez konieczności noszenia niemowlęcia, zwłaszcza gdy przemieszczacie się z dziecięcym wózkiem. Atrakcja sprawdzi się również, jeśli towarzyszą Wam starsi członkowie waszej rodziny, których kondycja nie pozwala na przemierzanie długich kilometrów.
Kolejka w Bieszczadach ma długą historię, a dzięki działaniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie została ona odnowiona i spopularyzowana. Dziś cieszy zarówno małych, jak i dużych turystów.
Możesz pojechać z maluszkami do Balnicy tam i z powrotem. Trasa zajmuje około dwie godziny z 30-minutowym postojem po dotarciu na miejsce. Nieco krótsza jest trasa do Dołżycy, zaś wyjątkowym pomysłem będzie podróż połączona z okazjonalnym koncertem, lub wykładem przyrodniczym, które co jakiś czas odbywają się na pokładzie klimatycznej ciuchci. Taka podróż będzie idealna latem, gdy na zewnątrz pada deszcz lub chcecie odpocząć od całodziennego maszerowania i zdobywania kolejnych szczytów.
Bieszczadzkie drezyny rowerowe
Twoją pociechę interesują kolejowe atrakcje? Bieszczady dla dzieci kryją niezwykłe tajemnice, w tym odrestaurowaną i oddaną do ponownego użytku w 2015 rojku Bieszczadzką Drezynę Rowerową. To największe tego typu przedsięwzięcie w Europie.
Stacja początkowa znajduje się w Uhercach Mineralnych, nieopodal trasy nr 86, przy stacji PKP.
Drezyny napędzane są siłą ludzkich mięśni, podobnie jak rowerki wodne. Będziesz mógł połączyć umiarkowaną aktywność fizyczną wraz z oglądaniem okolicy i przyjemną wycieczką. Przejazd drezyną będzie też nietypową lekcją historii dla starszaków i chwilą relaksu dla rodziców.
Zagroda Pokazowa Żubrów
Bieszczady – co warto zobaczyć z dziećmi? Jeśli Twoje przedszkolaki uwielbiają zwierzęta, koniecznie zaproponuj im wyprawę do Zagrody Pokazowej Żubrów. Zagroda znajduje się na terenie Leśnictwa Muczne i prowadzona jest w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa”. Obszar zagrody zajmuje aż 7 hektarów, gdyż żubry potrzebują dużej przestrzeni do życia. By łatwiej było wyruszyć w nieznane z niemowlęciem, wybierz idealny na długie trasy wózek spacerowy, np. Cybex Eezy S Twist 2.
Jednak to nie jedyne atrakcje, które znajdziesz w tym miejscu – jest to także Wieża Widokowa na Jeleniowatym, oryginalne Chmielowe Kaskady, czy też Torfowisko Tarnawa, dlatego na wycieczkę w pobliskie rejony dobrze jest poświęcić nawet cały dzień. Niedaleko Zagrody znajduje się też pole namiotowe, które jest okazją do nauczenia kilkulatka jak rozbić namiot i do zorganizowania wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku. Przywieziecie niezapomniane wspomnienia, których nie kupicie w sklepie z pamiątkami!
Park Linowy
Interesują Cię sportowe atrakcje dla dzieci? Bieszczady i okolice mogą poszczycić się największym w Polsce Parkiem Linowym. W bieszczadzkiej gminie Olszanica zbudowano zajmujący aż 1 hektar powierzchni park, który ma 3 trasy o zróżnicowanym stopniu trudności i 42 ciekawe przeszkody. To otwarty teren dla małych i dużych, na którym spędzicie aktywnie czas także wiosną i jesienią.
Zobacz też: Dziecko w górach. Jak się przygotować na wycieczkę z kilkulatkiem?
Bieszczady – atrakcje dla dzieci zimą
Chcesz spędzić czas w górach w malowniczej, zimowej scenerii? O tej porze roku również nie zabraknie ciekawych atrakcji dla Twojego smyka!
Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych
Kiedy pada lub mróz szczypie w policzki, zabierz dzieciaki do Muzeum Przyrodniczego. To połączenie lekcji przyrody i nauki o otaczającym nas świecie. Maluchy dowiedzą się jakie zwierzęta mieszkają w Bieszczadach, jakie rzadkie gatunki roślin są tu popularne i dlaczego bieszczadzkie szlaki są tak wyjątkowe.
W dolnych salach przeniesiesz się do prehistorycznej jaskini, a dla maluszków przygotowano interaktywną salę zabaw, czyli „Dzikie królestwo rysia Pędzelka”. W przyziemiu w klubokawiarni obejrzycie wspólnie filmy edukacyjne i zjecie pożywne przekąski, a na pamiątkę kupicie czekoladę z podobizną najsłynniejszego bieszczadzkiego kota.
Stacje narciarskie w Ustrzykach Dolnych
Ustrzyki Dolne czekają zimą na narciarzy. Wiele tras zostało zaplanowanych pod dzieci, by już kilkulatkowie mogli ubrać na nogi narty i szusować wśród śnieżnych krajobrazów.
Stoki Narciarskie Laworta czy Gromadzyń będą atrakcyjne także dla starszego rodzeństwa, które chętnie ruszy na bardziej wymagające zjazdy. W okolicy nie brakuje tras do narciarstwa biegowego i przyjemnych górek, by pozjeżdżać z niemowlętami na sankach.
Kulig
Kiedy po intensywnym dniu zapragniesz nacieszyć się zimą, zabierz dzieci na prawdziwy kulig. Wycieczka końskim zaprzęgiem, przy dźwięku kopyt i dzwonków, zakończona biesiadą i ogniskiem z ciepłym jedzeniem z pewnością spodoba się Twojemu maluchowi.
Kulig można zorganizować zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, by podziwiać bieszczadzkie rozgwieżdżone niebo. Bieszczady zimą z dziećmi nie pozwalają się nudzić!
Sprawdź też: Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce – poznaj 7 propozycji!
Bieszczady z dziećmi – szlaki dobre na pierwszy kontakt z górami
Planujesz wypad w Bieszczady? Co warto zobaczyć z dziećmi, gdy pogoda dopisuje? Z pewnością wybrać się na prosty, górski szlak! Oto nasze propozycje!
Bieszczadzki Park Narodowy
W Bieszczadzkim Parku Narodowym możesz spędzić nawet kilka tygodni. Zaplanuj wycieczkę do malowniczego schroniska Chatka Puchatka na szczycie Połoniny Wetlińskiej, a ze starszymi dziećmi zorganizuj poważną wyprawę na Wielką Rawkę lub Tarnicę. Bieszczady są pięknymi, dzikimi górami, w których jest też wiele tras edukacyjnych dla maluchów – np. ścieżka historyczno-przyrodnicza Wołosate-Tarnica, którą pokonasz z przedszkolakiem w godzinę!
Rezerwat Hulskie
Rezerwat przyrody "Hulskie im. Stefana Myczkowskiego" jest oddalony zaledwie 1,5 km od Sękowca i dojedziesz do niego lokalnym autobusem. To dobra przestrzeń do powolnych spacerów w okolicy starych lasów buczynowych, źródeł rzek i strumyków, wpadających do Sanu.
Przykładem będzie krótki, liczący niewiele ponad 3 km spacer ścieżką historyczno-dydaktyczną wśród starych jodeł. Możesz zabrać koc i przygotować piknik, latem obserwować wielobarwne motyle, a jesienią próbować jeżyn prosto z krzaka. Z kilkutygodniowym brzdącem dojedziesz w wiele zakątków wraz z terenowym wózkiem, np. Joie Mytrax. Przyrodnicze atrakcje dla dzieci – Bieszczady są łatwo dostępne nawet dla trzylatków!
Wodospad Szepit
Szepit na Hylatym to największy wodospad w Bieszczadach. Znajduje się w niewielkiej wiosce Zatwarnica. Na szlaku ustawione są stoły, przy których zjecie pożywny podwieczorek lub pobawicie się w berka z maluchami.
Łopienka
Jeżeli Twoje dziecko uwielbia rozwiązywać zagadki detektywistyczne, zabierz je do Łopienki. To wyjątkowo tajemnicza wieś, której już nie znajdziesz na mapie, a której pozostałością jest odbudowana najstarsza murowana cerkiew w Bieszczadach.
Do zabytków dojdziesz przyjemną trasa z Radziejowej, albo nieco dłuższą z Bukowca, która prowadzi przez szczyt Korbani.
Połonina Caryńska
Na Połoninie Caryńskiej turyści są obecni przez cały rok, jednak najwięcej ich przybywa jesienią. To najsłynniejszy w Bieszczadach szlak, który prowadzi szczytami połonin, z zapierającym dech w piersiach widokiem na porośnięte wrzosami pagórki.
Najpopularniejsza trasa na szczyt wiedzie z Ustrzyk Górnych i wynosi 8,9 km. Nieco krótszy dla maluchów jest szlak zielony z Przełęczy Wyżnianńskiej, którego przejście zajmuje ok. 1,5 h.
Cudowne Źródełko w Zwierzyniu
Źródełko znajduje się między Uhercami Mineralnymi a Myczkowcami, około 1,5 m spaceru od Zwierzynia. Wokoło źródła znajduje się kaplica zbudowana z kamienia, a u jego stóp – urokliwe jeziorko w kształcie serca.
Woda o właściwościach zdrowotnych pozwoli schłodzić się w upalne dni i sprawi, że po pieszej wędrówce przyjemnie będzie zamoczyć w niej stopy.
Solina – atrakcje dla dzieci
Bieszczady to nie tylko trawiaste szczyty i pagórki. Jeśli jesteś miłośnikiem wodnych szaleństw, zabierz dzieciaki nad Solinę. Jezioro Solińskie jest ogromne – możesz tu spróbować swoich sił w żeglowaniu, pływać na rowerku wodnym, SUP-ie, korzystać z plaży lub brodzić w wodzie po górskich kamieniach.
Dla dzieci ciekawostką będzie zapora wodna w Solinie, pobliski Lemur Park w Polańczyku oraz kolej gondolowa przejeżdżająca nad Soliną. Z pewnością nie będziecie się nudzić!
Przeczytaj też: Zakopane – atrakcje dla dzieci w górskim otoczeniu
Już wiesz, jakie atrakcje dla dzieci w Bieszczadach warto zobaczyć!
Bieszczady to jedne z najbardziej różnorodnych gór w Polsce. Dzięki łagodnemu ukształtowaniu terenu zachęcają do wyjazdów rodzinnych z małymi dziećmi, przyciągają zwolenników pieszego wędrowania i tych, którzy kochają jazdę na nartach.
O każdej porze roku posmakujesz tu pysznego lokalnego jedzenia, spędzisz czas z dziećmi przy ognisku lub wybierzesz się do jednej ze stajni konnych, które maluchy wręcz uwielbiają. Poznaj nasze propozycje spędzania czasu wolnego w górach z dziećmi i odpocznij podczas niezapomnianego urlopu. Wybierz przydatne akcesoria na wakacje z maluchami z naszego sklepu BoboWózki i ciesz się wyjątkowymi chwilami z najmłodszymi na łonie przyrody!
Twój podpis: