• 31/01/2025
  • 7 min czytania
co potrafi 10-miesięczne dziecko

10. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

W 10. miesiącu maluch coraz lepiej się porusza. Pojawiają się u niego próby chodzenia przy meblach, a dłonie są coraz zwinniejsze. Dostrzeżesz, że pociecha staje się coraz bardziej samodzielna. Co potrafi 10-miesięczne dziecko i jak zadbać o rozwój jego umiejętności?

Dynamiczny rozwój motoryki – to czeka 10-miesięczne dziecko. Skok rozwojowy sprawia, że maluch jest coraz ciekawszy świata, a jednocześnie bywa marudny. Rozwijają się jego umiejętności społeczne – chętnie wchodzi w interakcję z innymi maluszkami. 

Wciąż silnie potrzebuje mamy, ale chce być też samodzielny, a taka mieszanka emocji może wywoływać u niego frustrację. Dowiedz się, co umie 10-miesięczne dziecko i czy brak niektórych zdolności powinien Cię zaniepokoić.

10 miesiąc życia dziecka

10. miesiąc życia niemowlaka – najważniejsze zmiany

Do pierwszych urodzin Twojego maluszka zostały już tylko 2 miesiące! Jak w tym okresie wygląda i zachowuje się niemowlę? 10 miesięcy to czas, w którym staje się bardziej samodzielne. Podejmuje pierwsze próby chodzenia, a jego chęć do kontaktów z innymi wzrasta.

Wzrost i waga – 10-miesięczne dziecko

10. miesiąc życia dziecka to czas, w którym waga i wzrost nieznacznie zwiększają się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Maluch waży około 8–10 kg, natomiast jego wzrost mieści się w przedziale 72–79 cm. Będziesz potrzebować dla pociechy ubranek w rozmiarze 80, choć niektóre dzieci wciąż noszą mniejsze.

Pamiętaj jednak, że te wartości są umowne. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Żeby wiedzieć, czy u maluszka rozwój przebiega w prawidłowym tempie, należy przenieść informacje dotyczące wagi i wzrostu na siatkę centylową. Ocena krzywej to zadanie dla lekarza.

Zobacz też: Wzrost dziecka a wiek. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Skok rozwojowy – 10. miesiąc życia dziecka

Już pod koniec poprzedniego miesiąca życia dziecka zauważalny był skok rozwojowy. W 10. miesiącu przyspiesza. Maluch może być bardziej marudny, rozdrażniony i domagać się Twojej uwagi przy pomocy płaczu.

Wynika to ze wszystkich zmian, jakie zachodzą w mózgu i układzie nerwowym, a z którymi musi nauczyć się sobie radzić 10-miesięczne dziecko. Skok rozwojowy sprawia, że maluch dostrzega więcej detali. To z kolei wywołuje w nim pewien strach. Jest więc zupełnie naturalne, że jeszcze silniej potrzebuje schronienia w Twoich ramionach.

Bunt 10-miesięcznego dziecka

Skok rozwojowy w 10. miesiącu wiąże się z frustracją i byciem drażliwym, a częste zmiany nastroju nie są niczym zaskakującym. 

To również czas, w którym pociecha testuje granice rodziców. Nie zgadza się z zakazami, a gdy brakuje jej ochoty na zmianę ubranka, pokazuje to. Maluch staje się coraz bardziej samodzielny. Gdy więc ktoś próbuje podjąć decyzję za niego, pokazuje, że mu się to nie podoba.

Co powinno umieć 10-miesięczne dziecko?

10-miesięczne dziecko zdobywa wiele nowych umiejętności. Są związane zarówno z rozwojem emocjonalnym, jak i fizycznym. Maluch odkrywa teraz świat wszystkimi zmysłami. Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

Emocjonalny rozwój w 10. miesiącu życia

Uśmiecha się, by za chwilę wpaść w płacz – to zachowanie charakterystyczne, gdy przychodzi 10. miesiąc życia dziecka. Maluch domaga się obecności mamy, choć jednocześnie potrafi się od niej oddalić, żeby odkrywać świat.

co potrafi 10 miesięczne dziecko

Zaczyna też wskazywać, czego potrzebuje, np. ręką. Rozumie coraz więcej kierowanych do niego gestów.

Już w 9. miesiącu maluch zaczynał rozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Ta umiejętność ulega teraz rozwojowi. Dziecko przewiduje kolejność zdarzeń – upuszcza przedmiot, by następnie go podnieść.

Przeczytaj też: 9. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Motoryka duża i mała – 10. miesiąc życia dziecka 

10. miesięczne dziecko rozwija się motorycznie w dynamiczny sposób. Ma coraz większą kontrolę nad ciałem. Pamiętaj, że nie u każdego maluszka tempo zdobywania kolejnych umiejętności będzie takie samo. Jedno dziecko będzie już sprawnie poruszało się przy meblach krokiem dostawnym, ale innemu osiągnięcie tej zdolności zajmie więcej czasu. To nie musi być powód do niepokoju!

Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

  • Sprawnie raczkuje, dzięki czemu swobodnie eksploruje otoczenie.
  • Podczas poruszania się na czworaka jest w stanie omijać przeszkody.
  • Podejmuje próby wspinania się, np. na niską kanapę.
  • Próbuje samodzielnie wstawać, do czego wykorzystuje meble.
  • Stara się testować umiejętność równowagi, odrywając jedną rękę od powierzchni, której się trzyma.
  • Chętnie eksperymentuje z chodzeniem wzdłuż mebla – używa kroku dostawnego, trzymając się np. krawędzi szafki.
  • Coraz płynniej przechodzi z pozycji siedzącej do raczkowania lub wstawania.

Rozwój 10-miesięcznego dziecka jest więc silnie widoczny. Maluszka jest wszędzie pełno. Coraz większe zdolności do przemieszczania się powinny skłonić Cię do zabezpieczenia mebli, które z dużym prawdopodobieństwem pociecha będzie chciała otworzyć. Zwróć też uwagę na ostre krawędzie. Dobrze jest je zabezpieczyć.

Mała motoryka – rozwój umiejętności chwytu

Zmiany dostrzeżesz nie tylko w zdobywaniu kolejnych zdolności motoryki dużej, lecz także małej.

Pociecha opanowuje ruch pęsetowy. To zdolność do chwytania przedmiotów pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Pozwala manipulować drobnymi rzeczami. Dziecko będzie ćwiczyło tę umiejętność zarówno w domu, jak i na dworze. 

Dostrzeżesz, że próbuje podnieść z podłogi okruszek. Na zewnątrz zauważysz, jak stara się złapać ruchem pęsetowym drobny kamyk lub liść. Będzie też samodzielnie przewijać kolejne strony ulubionych książeczek, łapiąc je między kciuk a palec wskazujący.

Podnoszenie drobnych przedmiotów jest okazją do trenowania motoryki małej, ale nie tylko! To również sposób, żeby odkrywać tajemnice otaczającego świata. Liście, kamyki czy piasek są inne w dotyku. Pociecha bada je z ciekawością.

Jakie jeszcze umiejętności maluch rozwija?

  • Chętnie uderza o siebie przedmiotami, żeby sprawdzać, jakie dźwięki wydają. Rozwinięta zdolność trzymania rzeczy pozwala dziecku robić to sprawnie.
  • Zaczyna wkładać przedmioty do pudełka i wyjmować.
  • Jest w stanie popchnąć piłkę po podłodze i ją przeturlać.
  • Łapie kawałki jedzenia i próbuje włożyć je do buzi.

Sprawdź też: Kiedy dziecko zaczyna chwytać zabawki?

co potrafi 1- miesięczne dziecko zabawa taty z synem

Co potrafi 10-miesięczne dziecko? Przygotowanie do pierwszych słów

10. miesiąc życia niemowlaka to czas, w którym rozwijają się jego zdolności mowy. Usłyszysz od niego sylaby. Maluch chętnie naśladuje rodzica – taka zabawa to sposób, żeby wspólnie pracować nad rozwojem mowy. Możesz również śpiewać maluchowi. Wybieraj spośród łatwych piosenek stworzonych z myślą o dzieciach.

Zauważysz, że smyk jest w stanie wydawać pierwsze rozpoznawalne dźwięki. Niektórzy rodzice mogą już usłyszeć wymarzone „mama” lub „tata”, choć będzie to raczej efekt naśladowania niż świadomie wypowiadane słowa.

Tym, co umie 10-miesięczne dziecko, jest rozumienie coraz większej liczby słów. To ważne dla przyszłego rozwoju mowy i umiejętności porozumiewania się z rodzicem.

Jak wspierać rozwój 10-miesięcznego dziecka?

Maluch zdobywa umiejętności we własnym tempie. Warto jednak wspierać go w rozwoju. Jak to zrobić?

Zabawy, które pomogą opanować nowe umiejętności

Wspieraj rozwój motoryki małej, proponując maluszkowi zabawki, które pozwalają chwytać drobne przedmioty, przekładać je czy próbować zmieścić do otworu. Świetnie sprawdzają się w tym czasie tak zwane sortery.

Pociecha powinna mieć również dostęp do książeczek. Dzięki nim ćwiczy przewijanie stron, chwytając je między palce. W książeczkach dla maluchów często są wykorzystywane materiały o różnorodnej fakturze, co wspiera rozwój zmysłu dotyku.

Na spacerach pozwalaj dziecku eksperymentować – niech ma możliwość trzymania w dłoniach różnych przedmiotów. Piasek, szyszka, liść – dla pociechy wszystko jest teraz interesujące. Przedmioty różnią się fakturą, a to pozwala ćwiczyć zmysł dotyku. Szyszkę można upuszczać i podnosić, a piasek rozsypywać. Dla malucha to prawdziwa frajda!

Staraj się wprowadzić zabawy, które zachęcają dziecko do powtarzania sylab lub całych słów. Niech będą to proste komunikaty, np. „pa pa”. Gdy przyrządzasz coś dla dziecka, określaj pełnymi, ale krótkimi zdaniami, co robisz. To ma pozytywny wpływ na rozwój mowy. Możesz również razem z pociechą próbować naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta.

Koniec urlopu macierzyńskiego – jak wspierać malucha, gdy idzie do żłobka?

10. miesiąc życia to dobry czas, żeby zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała codzienność maluszka, gdy rodzice wrócą do pracy. To idealny moment, żeby zaplanować wizyty adaptacyjne w żłobku. Zadbanie o to odpowiednio wcześniej sprawi, że maluch będzie miał czas, żeby przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

Podróże do żłobka wymagają pewnych przygotowań. Oprócz zadbania o drobne przedmioty, np. ubrania na zmianę czy pieluchy, pamiętaj też o bezpiecznej podróży. Wybierz odpowiedni fotelik do samochodu.

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-kinderkraft-oneto3-i-size-fotelik-samochodowy-9-36-kg]]]

W 10. miesiącu maluch wchodzi często w nową kategorię wagową. Poznaj kilka propozycji fotelików, które sprawdzą się w tym czasie.

Fotelik samochodowy Kinderkraft 9-36 –mocowany na Isofix, ale nadaje się też do montażu na pas bezpieczeństwa. Ma wkładkę dla najmłodszych.

Regulacja kąta nachylenia pozwala dopasować siedzisko do potrzeb maluszka. Występuje w stonowanych wariantach kolorystycznych, więc łatwo dopasować go do wnętrza samochodu.

 

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-cybex-pallas-g-i-size-fotelik-dla-dzieci-9-50-kg]]]

 

Cybex Pallas G – wyróżnia się głębokim zagłówkiem, który gwarantuje maksymalną ochronę szyi i głowy.Zastosowana osłona boczna L.S.P. Plus skutecznie redukuje siłę pochodzącą z uderzenia.

Model ma zdejmowaną tapicerkę, którą możesz wyprać w pralce. Konstrukcja została wykonana w taki sposób, żeby zadbać o dobry przepływ powietrza. Dzięki temu fotelik sprawdzi się również w letnie dni.

 

 

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-maxi-cosi-titan-plus-i-size-fotelik-dla-dzieci-9-36-kg]]]

Maxi Cosi Titan Plus – fotelik jest wyposażony w regulowany zagłówek i wkładkę dla najmłodszych, co pozwala dopasować go do potrzeb rosnącej pociechy. Wzmocniona konstrukcja chroni maluszka podczas zderzeń bocznych.

Tapicerka odznacza się odpornością na rozerwanie i zabrudzenia. Na pasach znajdują się ochraniacze, które redukują ryzyko bolesnych otarć, a jednocześnie dobrze spełniają swoją funkcję.

Dieta dla 10-miesięcznego dziecka – o czym należy pamiętać?

Na odpowiedni rozwój maluszka wpływa również dieta. W 10. miesiącu pociecha zna już wiele smaków i wciąż je mleko, które stanowi dużą część jej codziennego jadłospisu.

Warto wciąż wprowadzać nowe produkty do diety – zarówno roślinne, jak i pochodzenia zwierzęcego. Dobrym pomysłem jest nauczenie maluszka regularnego picia wody. To nawyk, który im szybciej wprowadzony, tym lepiej.

Zwróć też uwagę na wkomponowanie w dietę produktów potencjalnie alergizujących. Rób to pojedynczo i w kilkudniowych odstępach. To pozwoli zauważyć niepożądane objawy i znaleźć ewentualnego winowajcę.

Co powinno niepokoić u 10-miesięcznego dziecka?

Martwisz się, że są umiejętności, których wciąż nie posiada Twoje dziecko? 10 miesięcy to czas dużego rozwoju szczególnie motoryki dużej i małej. Jeśli jednak zdobywanie pewnych zdolności się opóźnia, nie musi to być powodem do niepokoju.

Pamiętaj, że maluchy rozwijają umiejętności w swoim tempie. Jeśli Twoja pociecha nie porusza się jeszcze sprawnym krokiem dostawnym przy meblach, nie musisz się martwić. Ważne, żeby dawać szansę na rozwój dzięki odpowiednim zabawom i wsparciu.

co potrafi 10 miesięczne dziecko chodzenie

Już wiesz, co potrafi 10-miesięczne dziecko!

Wiesz już, co powinno umieć 10-miesięczne dziecko. Maluch na dwa miesiące przed swoimi pierwszymi urodzinami radzi sobie z precyzyjnym chwytaniem przedmiotów, sprawnie raczkuje i próbuje stawać, a czasami nawet chodzić, podpierając się o meble. Wydaje coraz więcej dźwięków, a gdy coś mu nie odpowiada, potrafi to pokazać.

10. miesiąc życia niemowlaka to często czas, gdy mama wraca do pracy, co wiąże się z koniecznością pójścia do żłobka. Zadbaj o bezpieczeństwo maluszka podczas podróży samochodem. Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki, w której czeka na Ciebie duży wybór fotelików sprawdzonych producentów!

Zobacz: Kiedy dziecko zaczyna chodzić? To warto wiedzieć!

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top